20 lub 26 dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na etacie. Jeśli dużo podróżujesz, to taka liczba dni wolnych może okazać się zbyt mała. Jak optymalnie wykorzystać ten czas, by jak najwięcej podróżować? Na szczęście są jeszcze święta ustawowo wolne od pracy! Podpowiadamy jak połączyć je z urlopem, by powstały długie weekendy w 2024 roku.
Zacznijmy od listy wszystkich świąt przypadających w 2024 roku, które są ustawowo wolne od pracy:
Sprawdźmy, jak najlepiej wykorzystać te święta, by dłużej wypoczywać i zaplanować wymarzony wyjazd na długi weekend!
Pierwsza okazja do dłuższego wypoczynku pojawia się od razu na początku roku. 1 stycznia wypada w poniedziałek, natomiast 6 stycznia, Święto 3 Króli, przypada na sobotę. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo odebrać dzień wolny za święto wypadające w sobotę – jeśli wybierzesz wtorek (2.01) lub piątek (5.01), możesz cieszyć się pierwszym styczniowym długim weekendem!
Fani zimowych atrakcji mogą rozważyć opcję dłuższego wypoczynku. Biorąc dodatkowo 3 dni urlopu (2-4.01 lub 3-5.01), zyskasz cały wolny tydzień (z dwoma weekendami), który możesz przeznaczyć na regenerujący wyjazd. To wystarczająco, by pojechać w góry na narty albo baseny termalne.
Na kolejną okazję do oszczędzania dni urlopowych przyjdzie nam poczekać do końca marca. Dodatkowy dzień wolny – Wielkanocny Poniedziałek – wypada w 2024 roku w Prima Aprilis, 1 kwietnia. Na przełomie marca i kwietnia pojawia się więc wiosenny długi weekend, ale to nie wszystko. Tradycyjnie wykorzystując 4 dni urlopu, można wypocząć aż 9 dni, od 30 marca do 7 kwietnia.
Ulubiony długi weekend Polaków zapowiada się w 2024 roku rewelacyjnie! 1 maja wypada w środę, a 3 w piątek. Wystarczy wykorzystać 3 dni urlopu, by móc cieszyć się wolnym aż przez 9 dni, od 27 kwietnia do 5 maja. To bardzo dobra wiadomość! W weekend majowy można już korzystać z licznych atrakcji, które zimą były nieczynne. Nie wiesz, gdzie pojechać na majówkę w tym roku? Zaczerpnij inspirację z naszego artykułu o pomysłach na weekend majowy w Polsce!
Jak co roku Boże Ciało obchodzimy w czwartek, a w 2024 jest to ostatni czwartek maja. Dzięki temu wystarczy tylko 1 dzień urlopu (31.05), by wypoczywać przez 4 dni (30.05-2.06). Ale podobnie jak w przypadku Wielkanocy, długi weekend może się rozrosnąć – 4 dni urlopu dadzą nam aż 9 dni wypoczynku! To idealna okazja na dłuższy wyjazd na Boże Ciało.
Dodatkowa okazja do wypoczynku w tym roku pojawi się w połowie sierpnia. 15.08 to czwartek, więc wykorzystując 1 dzień urlopu można wyjechać na 4 dni. Typowo polskie święto to świetna możliwość, by zaplanować wakacyjne atrakcje na sierpniowy długi weekend.
Jesień jest niezwykle łaskawa pod względem przedłużonych weekendów. Listopadowy kalendarz oferuje je aż dwa. 1 listopada wypada w piątek, więc bez dodatkowych dni urlopowych zyskujemy trzydniowy weekend.
Święto Odzyskania Niepodległości (11 listopada) w tym roku będzie w poniedziałek, więc ponownie możemy cieszyć się długim weekendem bez wnioskowania o wolne w pracy. Jeśli jednak chcesz zaplanować dalszy wyjazd, biorąc 5 dni urlopu odpoczywasz łącznie 11 dni z rzędu.
W 2024 roku Wigilia Świąt Bożego Narodzenia odbędzie się we wtorek. Dzięki temu dniami świątecznymi będą środa i czwartek. Czeka nas prawdziwie długi weekend! Biorąc urlop w dniach 23.12-24.12 oraz 27.12 możemy wydłużyć świąteczne wolne do 9 dni. Dodając jeszcze ostatnie dwa dni w roku (30 i 3.12), przedłużamy urlop aż do początku nowego roku kalendarzowego. Jeśli więc do tej pory marzyłeś o tym, by spędzić święta poza domem, teraz jest idealny moment.
Długie weekendy to czas, który możesz spędzić na wiele różnych sposobów. Najważniejsze, żeby robić to, co sprawia Ci przyjemność! Oto kilka pomysłów:
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.