Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego. Prawa miejskie nabyła w 1346 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego. Podczas potopu szwedzkiego została niemal całkowicie zniszczona. Pozostałością po wojnie ze Szwedami jest istniejąca do dzisiaj dzielnica miasta Szwederowo. Podczas pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku przeszła we władanie Prus, a do Polski powróciła dopiero po zakończeniu I wojny światowej. To urokliwe miasto nad Brdą obfituje w ciekawe atrakcje i zabytki. Zastanawiasz się, co zobaczyć w Bydgoszczy? Przeczytaj i sprawdź!
Co warto zobaczyć w Bydgoszczy? Oto 5 popularnych miejsc, które powinien odwiedzić każdy turysta!
Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Bydgoszczy są spichrze nad Brdą, które tak wrosły w krajobraz miasta, że trudno wyobrazić go sobie bez nich. Rysunek spichrzy znajduje się nawet w logo Bydgoszczy! Skąd w mieście wzięły się spichrze i dlaczego są takie ważne? Zostały wybudowane pod koniec XVIII wieku przez kupca Samuela Gottlieba Engelmanna w czasach, gdy Bydgoszcz stanowiła jeden z najważniejszych ośrodków handlowych w kraju. Spichrze są budowlami o konstrukcji szachulcowej z charakterystycznym drewnianym szkieletem. W 1960 roku pożar strawił doszczętnie dwie budowle, które jednak zostały zrekonstruowane. Współcześnie w spichrzach mieści się Muzeum Okręgowe Bydgoszczy.
Darmowe atrakcje w Bydgoszczy? Proszę bardzo! Spacerując po ulicach miasta, koniecznie obejrzyj niezwykłą rzeźbę Przechodzący przez rzekę, która została zawieszona w pobliżu zabytkowych spichrzy nad Brdą. Fenomenem rzeźby jest to, że wisi ona na linie rozciągniętej pomiędzy dwoma brzegami rzeki. Waży 50 kilogramów, a jej środek ciężkości znajduje się poniżej liny – Przechodzący przez rzekę faktycznie więc balansuje na linie! Dzieło zainstalowano w Bydgoszczy 1 maja 2004 roku na pamiątkę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jego autorem jest wybitny artysta Jerzy Kędziora.
Miłośnicy architektury koniecznie powinni odwiedzić Katedrę Bydgoską – najstarszy budynek w mieście. Zbudowana w stylu gotyckim w XV wieku jest uznawana za najbardziej wartościowy zabytek architektoniczny w Bydgoszczy. W katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja znajduje się obraz Madonny z Różą (zwany też obrazem Matki Boskiej Pięknej Miłości), wykonany przez nieznanego artystę w XV wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych wizerunków Maryi w naszym kraju. Dzieło zostało ufundowane przez starostę, burmistrza i rajców miejskich jako wotum dziękczynne za wygraną wojnę trzynastoletnią z zakonem krzyżackim. Co ciekawe, w katedrze podczas prac archeologicznych w 2017 roku odkryto prawdziwy skarb! W ukrytej skrzyni odnaleziono ponad 400 wyjątkowych artefaktów – były wśród nich drogocenne kamienie, monety czy biżuteria.
Jeśli szukasz pomysłu na aktywny weekend, to koniecznie wybierz się do Bydgoszczy. Co zobaczyć w tym mieście podczas intensywnego zwiedzania? Na przykład monumentalną fontannę Potop, którą znajdziesz w pięknym parku im. Kazimierza Wielkiego. Rzeźba jest naprawdę niezwykła i ma też nadzwyczajną historię. Jej projekt został wyłoniony w ramach konkursu na rzeźbę-wodotrysk ogłoszonego w 1897 roku. Wygrał go rzeźbiarz Ferdinand Lepcke, który wykonał dzieło. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 1904 roku. Jednak podczas wojny w 1943 roku fontanna została zdemontowana i przetopiona w celu pozyskania materiału na cele militarne przez niemieckie władze okupacyjne. Rekonstrukcję fontanny zainicjowano w 2004 roku i oddawano ją w etapach do 2014 roku. Dziś słynny Potop znowu cieszy oczy mieszkańców i odwiedzających miasto turystów.
Niezwykłą atrakcją Bydgoszczy – szczególnie dla miłośników muzyki i tańca – jest Opera Nova. Imponujący obiekt architektoniczny składa się z trzech kamiennych kręgów położonych w zakolu Brdy. Sąsiedztwo Starego Miasta, a także niebywały widok roztaczający się z tarasu budynku na okoliczne zabytki sprawia, że jest to miejsce godne uwagi. Opera Nova zaprasza widzów na spektakle baletowe, operowe, operetkowe i musicalowe. Od 1994 roku jest tu corocznie organizowany Bydgoski Festiwal Operowy.
Chcesz wiedzieć, co zwiedzić w Bydgoszczy z dziećmi? Poznaj polecane przez nas miejsca i zaplanuj sobie czas na wypoczynek na łonie natury!
Zachęcamy Cię do zorganizowania sobie wycieczki do jednego z największych w Polsce terenów rekreacyjnych – Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. Obszar w większości jest terenem leśnym, na którym znajdują się nawet stuletnie drzewa. Do parku z łatwością dotrzesz komunikacją miejską, więc nie obawiaj się odległości. W Myślęcinku, oprócz terenów leśnych zachęcających do spacerów i pikników na świeżym powietrzu, znajdziesz także całą masę atrakcji, takich jak:
Ciekawą atrakcją w Bydgoszczy dla dzieci będzie też wycieczka na Wyspę Młyńską, która jest jednym z najpiękniejszych zakątków miasta. Przecinają ją kanał Międzywodzie i kanał Zbożowy, opływa ją rzeka Młynówka, która następnie łączy się z Brdą. Na wyspę można dostać się trzema kładkami dla pieszych i jednym mostem drogowym bądź też tramwajem wodnym, co samo w sobie będzie nie lada atrakcją dla najmłodszych. Na Wyspie Młyńskiej znajdują się: Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza (zdecydowanie warto wstąpić do niego z pociechami), Zbiory Archeologiczne Muzeum Okręgowego, Dom Leona Wyczółkowskiego i Młyny Rothera. A ponadto: zielony skwer, plac zabaw, spacerowe alejki, restauracje i kawiarnie. Na Wyspie Młyńskiej z powodzeniem można spędzić cały dzień i ani przez minutę się nie nudzić. Nie wierzysz? Sprawdź!
Przeczytaj także: Gdzie dobrze zjeść w Bydgoszczy? Najlepsze restauracje
Co jeszcze, oprócz typowych zabytków i zadbanych parków, warto zwiedzić w Bydgoszczy? Zapraszamy do zapoznania się z nietypowymi miejscami, o których naprawdę nie sposób zapomnieć!
Czy w Bydgoszczy można spotkać atrakcje, które wprowadzą Cię w zdumienie? Jak najbardziej! Znaleźliśmy takie miejsce, które wywołuje mieszane reakcje i co tu dużo mówić – ściąga w swoje progi turystów lubiących najróżniejsze dziwactwa. O czym mowa? Oczywiście o Muzeum Mydła i Historii Brudu! Sam przyznaj, że już sama nazwa tego obiektu brzmi nieprawdopodobnie! W muzeum samodzielnie wykonasz mydełko, które zabierzesz ze sobą do domu. Po zajęciach praktycznych czeka Cię oprowadzanie po obiekcie połączone z ciekawą opowieścią o myciu się, niemyciu, brudzie i czystości. Obiekt zaprasza także na warsztaty robienia świec sojowych, lekcje muzealne dla grup szkolnych i przedszkolnych, a także do organizowania przyjęć urodzinowych w obiekcie.
Miłośnicy historii będą z pewnością zachwyceni możliwością zwiedzenia Exploseum, czyli dawnej niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych. Budowę fabryki rozpoczęto zaraz po wybuchu II wojny światowej – już w roku 1939. Do końca 1944 roku wybudowano tu ponad tysiąc budynków, 400 km dróg, a także 40 km torów kolejowych. W fabryce produkowano proch, nitrocelulozę oraz nitroglicerynę. Szacuje się, że w obiekcie pracowało nawet do 40 tys. pracowników. Od zakończenia wojny budynki fabryki w dużej mierze były nieużywane. Aktualnie Exploseum podlega pod Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Trasa zwiedzania ciągnie się przez 2 kilometry i obejmuje całą sieć naziemnych oraz podziemnych tuneli. Jest to miejsce, które zdecydowanie zasługuje na uwagę!
Idealne miejsce na city break? Bydgoszcz! Atrakcje dla dzieci i dorosłych, ciekawe muzea, nietypowe miejsca, zielona przestrzeń i mnóstwo zabytków czekają! Jeśli masz ochotę wybrać się tutaj na kilka dni, to poznaj polecane przez nas hotele w Bydgoszczy i już teraz zarezerwuj termin swojej wycieczki.
Atrakcje Bydgoszczy Cię zauroczyły i teraz chcesz je zobaczyć na własne oczy? Zapraszamy na Triverna.pl, gdzie czekają na Ciebie wyjątkowe oferty komfortowych hoteli w pobliżu najważniejszych atrakcji. Zaplanuj sobie weekend w tym pięknym mieście i odkryj fascynujące miejsca, które zapamiętasz na długo.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.