Strona główna
Blog
City break
City break w Polsce. 10 miast, które warto odwiedzić
City break
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

City break w Polsce. 10 miast, które warto odwiedzić

JF
Juliusz Fiedler
06 sierpnia 2020
20 min czytania
Udostępnij:
City break w Polsce. 10 miast, które warto odwiedzić

Polskie miasta oferują wiele różnorodnych atrakcji – oglądanie zabytków, podziwianie architektury czy poznawanie interesujących restauracji to doskonały przepis na miłe spędzanie czasu. Przedstawiamy listę 10 miast turystycznych w Polsce, które zasługują na uwagę i są świetnym kierunkiem na weekendowy city break! W każdym z nich znajdziesz komfortowe noclegi, idealne na bazę wypadową do zwiedzania okolicy.

City break – co to właściwie znaczy?

City break to krótki wyjazd (zazwyczaj kilkudniowy) do dużego miasta, który pozwala na intensywne zwiedzanie i doświadczanie jego unikalnej atmosfery, kultury, historii i lokalnej kuchni. Podróże tego rodzaju są zazwyczaj bardzo intensywne, skupiając się na zwiedzaniu głównych atrakcji, takich jak zabytki, muzea, galerie sztuki, teatry, kawiarnie czy restauracje. Często są one planowane na weekendy, aby maksymalnie wykorzystać dostępny czas.

City break to doskonały pomysł na spontaniczny wypad z rodziną lub znajomymi. Może być także okazją do zakupów, zwiedzania znanych ulic handlowych i eksplorowania lokalnych rynków. Podróżni często wybierają hotele położone w centrum miasta, aby mieć łatwy dostęp do wszystkich atrakcji.

City break w Polsce - 10 miast, które warto odwiedzić

Wrocław

Wrocław to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Pierwszy gród na Ostrowie Tumskim założył Mieszko I w 985 roku. Na przestrzeni wieków miasto było pod panowaniem polskim, niemieckim i czeskim, co niewątpliwie przełożyło się na jego dzisiejszy charakter.

Głównym punktem miasta jest rozległy rynek, otoczony wyjątkową architekturą, w tym charakterystycznymi kolorowymi kamienicami. Spacerując ulicami Starego Miasta, podziwiać można liczne zabytki, jak np. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Plac Solny, Bazylikę Mniejszą św. Elżbiety Węgierskiej, Katedrę Marii Magdaleny czy Uniwersytet Wrocławski z Wieżą Matematyczną. W grudniu rynek zamienia się w kolorowy jarmark bożonarodzeniowy, chętnie odwiedzany przez turystów. Świetnym urozmaiceniem przechadzek może być szukanie krasnoludków. Jest to dobry pomysł na  aktywizowanie młodszych podróżników i zachęcenie ich do odkrywania miasta.

Oprócz podążania śladami wspaniałej architektury i bogatej historii Wrocław ma do zaoferowania również inne formy spędzania czasu. Osoby lubiące wodne atrakcje mogą skorzystać z rejsów po Odrze. Miłośnicy kolejek mają zaś szansę przejechać nad rzeką Polinką, czyli koleją linową Politechniki Wrocławskiej. Szukając rozrywki, udać się można do obiektów rekreacyjnych bądź instytucji kultury. Szczególnie polecamy Ogród Japoński, Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką, Operę Wrocławską, Hydropolis, Afrykarium, Centrum Zajezdnia, Aquapark, Halę Stulecia i Stadion Wrocław.

Podczas city break we Wrocławiu warto zobaczyć panoramę miasta, korzystając z jednego z tutejszych punktów widokowych. Dużą popularnością cieszy się platforma 97-metrowej wieży Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Taras ten zapewnia niepowtarzalne wrażenia i zapierające dech w piersiach widoki. Inne punkty widokowe to: najwyższy budynek mieszkalny w Polsce – Sky Tower, Mostek Pokutnic i wieża kościoła św. Elżbiety.

Widok na Stare Miasto we Wrocławiu

Ciekawostki o Wrocławiu:

 • We Wrocławiu jest ponad 130 mostów i kładek. Więcej mostów w Europie mają tylko Wenecja, Amsterdam i Sankt Petersburg.
 • Wrocławski rynek jest jednym z największych rynków staromiejskich w Europie.
 • We Wrocławiu znajduje się najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Został założony w 1865 roku.
 • W 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury.

We Wrocławiu dostępny jest szeroki wybór obiektów noclegowych. Dla osób lubiących ekskluzywny wypoczynek na najwyższym poziomie dostępny jest 5-gwiazdkowy Platinum Palace Hotel Wrocław lub 4-gwiazdkowy DB Hotel. Inne ciekawe miejsca noclegowe to: Aparthotel Invite, Hotel Lothus oraz Hotel Europejski.

Kraków

Miasto królów, znane z hejnału mariackiego, zabytkowej architektury oraz legend. Kraków od lat przyciąga miliony turystów z Polski i zagranicy, będąc jednym z najpopularniejszych miejsc w kraju.

Obowiązkowym punktem wizyty w stolicy Małopolski jest Rynek Główny, wokół którego podziwiać można liczne zabytki architektoniczne, m.in. Sukiennice i Bazylikę Mariacką. Spacerując po rynku, poczuć można niepowtarzalną atmosferę tego historycznego miasta. Dorożki, lajkonik, stragany z obwarzankami i wygrywany co godzinę hejnał to elementy, które na stałe wpisały się w unikatowy charakter Krakowa.

Miejscem, które powinno znaleźć się na liście każdego podróżnika, jest wzgórze Wawel. Na nim znajduje się średniowieczny zamek, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława oraz pozostałości dawnych fortyfikacji. Na Wawelu spoczywają najważniejsze postaci, które kształtowały historię Polski, jak np.: królowie, dowódcy, wielcy twórcy i duchowni. Pod wzgórzem znajduje się Smocza Jama, w której rzekomo bytował Smok Wawelski. Przed wejściem do jaskini stoi ziejąca ogniem rzeźba, przedstawiająca legendarnego stwora.

Inne atrakcje Krakowa, które warto uwzględnić w swoich planach to m.in.: Muzeum Armii Krajowej, Opera Krakowska, Muzeum Iluzji, Pomnik Grunwaldzki i Uniwersytet Jagielloński. Czas tutaj można spędzić zdobywając krakowskie kopce, spacerując po bulwarach wiślanych czy też zwiedzając historyczne dzielnice – Kleparz i Kazimierz.

Widok na Bazylikę Mariacką w Krakowie

Ciekawostki o Krakowie:

 • Rynek Główny jest największym średniowiecznym rynkiem Europy.
 • W Krakowie znajduje się najstarsza polska uczelnia – założony w 1364 roku Uniwersytet Jagielloński.
 • Zespół Starego Miasta wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Jadalnym symbolem Krakowa są obwarzanki.
 • Nad zachodnim wejściem do Katedry Wawelskiej powieszone są dużych rozmiarów kości. Legendy głoszą, że są to szczątki Smoka Wawelskiego, podczas gdy w rzeczywistości kości te pochodzą od nosorożca, mamuta oraz walenia.

Kraków obfituje w interesujące miejsca noclegowe. Można wypoczywać w luksusowych obiektach, takich jak 5-gwiazdkowy Hotel Unicus Palace czy Niebieski Art Hotel & Spa. Godne uwagi są też m.in.: Crystal Suites chez Helena, Hotel Swing i Golden Tulip Kraków Kazimierz

Toruń

Kolejne miasto w Polsce warte odwiedzenia to Toruń, czyli Krzyżacy, pierniki i Mikołaj Kopernik. Miejscowość założono w XII wieku – akt lokacyjny został wystawiony 28 grudnia 1233 roku przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.

Co zobaczyć podczas city break w Toruniu? Miasto posiada piękne i zabytkowe centrum, w którym znajduje się gotycki Ratusz. Obecnie w budynku tym mieści się Muzeum Okręgowe. Zwiedzając to miejsce, warto wejść na wieżę ratuszową, z której rozciąga się widok na całą panoramę miasta.

Łasuchów do Torunia przyciągną pyszne tradycyjne pierniki. W mieście znajduje się Żywe Muzeum Piernika, w którym można spróbować swoich sił w wypieku tych smakołyków. Miejscem, które stworzono zaś z myślą o młodszych i starszych wielbicielach nauki, jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to centrum nauki, w którym dzieci i dorośli uczą się przez zabawę. Liczne eksperymenty i ciekawe wystawy edukują oraz dostarczają rozrywki.

Najpopularniejsze toruńskie zabytki to: ruiny zamku krzyżackiego, Kościół Mariacki, Ratusz Staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, mury obronne, dawne kamienice i pomnik Flisaka. Inne miejsca, które warto odwiedzić to Ogród Zoobotaniczny oraz Toruńskie Planetarium.

Panorama Torunia

Ciekawostki o Toruniu:

 • W Toruniu występuje liczna populacja nietoperzy. Według nieoficjalnych danych żyje ich tu około 600.
 • Nadwiślańska panorama Torunia zyskała miano jednego z siedmiu cudów Polski.
 • Zespół Staromiejski w roku 1997 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
 • Toruńskie pierniki wypiekane są na bazie receptur liczących sobie 700 lat.
 • Toruński deptak zdobiony jest herbami miast. Stanowią one pamiątkę po handlowych partnerach tego ośrodka miejskiego.

W Toruniu można znaleźć wiele komfortowych noclegów, poczynając od nowoczesnych ośrodków jak Copernicus Toruń Hotel, przez zabytkowy Hotel Bulwar, kończąc na klasycznych obiektach, np. Hotel Kopernik.

Warszawa

Warszawa to stolica Polski i stolica kontrastów. Tu nowoczesność miesza się z historią, a socrealistyczne relikty sąsiadują z modernistycznymi biurowcami. Nie brakuje tu pięknych zabytków, malowniczych ulic, modnych restauracji i centrów rozrywki. W tym ogromnym, zróżnicowanym mieście każdy znajdzie coś dla siebie.

Podstawowym punktem zwiedzania stolicy jest Stare Miasto. Królują tu odrestaurowane kamieniczki i to tu spotkać można Warszawską Syrenkę – główny symbol miasta. Na placu Zamkowym mieści się Zamek Królewski, a w jego centrum stoi znana z pocztówek Kolumna Zygmunta.

Dalszy spacer śladem ciekawych obiektów można rozpocząć na Krakowskim Przedmieściu, przy którym znajduje się Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, Kościół św. Anny, Pałac Staszica i Akademia Sztuk Pięknych. Udając się dalej ulicą Nowy Świat, dotrzeć można do słynnej sztucznej palmy na rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a. Stąd blisko jest do ścisłego centrum miasta, w którym obok zabytkowych kamienic oraz Pałacu Kultury i Nauki królują szklane wieżowce i inne nowoczesne obiekty architektoniczne.

Warszawa niewątpliwie słynie również z licznych parków. Łazienki Królewskie, Ogród Saski, Park Skaryszewski, Pole Mokotowskie, Ogród Krasińskich czy ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej UW to szczególnie atrakcyjne miejsca tego rodzaju.

Inne ciekawe lokalizacje na city break w stolicy Polski to: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Powstania Warszawskiego, ogród zoologiczny, Grób Nieznanego Żołnierza i Pałac Królikarnia.

Plac Zamkowy w Warszawie

Ciekawostki o Warszawie:

 • Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Warszawy datuje się na IX w.
 • Formalnie Warszawa stolicą Polski stała się dopiero w 1952 roku. 
 • W Warszawie znajduje się najwęższy budynek Świata – Dom Kereta.
 • Kolumna Zygmunta III Wazy to pierwszy świecki pomnik w Polsce.
 • Najwyższym budynkiem w Polsce jest Pałac Kultury i Nauki, którego wysokość wynosi 237 metrów.
 • Każdego dnia o godzinie 11:15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozbrzmiewa hejnał.

Warszawa oferuje liczne i różnorodne noclegi. Można zdecydować się na położone w centrum Chopin Boutique B&B, Regent Warsaw Hotel, czy komfortowy Tulip Residences Warsaw Targowa

Gdańsk

Gdańsk, stanowiący obecnie stolicę województwa pomorskiego jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwszą wzmiankę o tym nadmorskim ośrodku znaleźć można w „Żywocie św. Wojciecha” z 999 roku.

Miejscem, które na pewno warto zwiedzić, jest Główne Miasto. Obejmuje ono piękną starówkę oraz historyczne uliczki, przy których zobaczyć można np. Bazylikę Mariacką, Dwór Artusa, Złotą Bramę i XII-wieczną fontannę Neptuna, która jest jednym z symboli miasta. Znajdująca się tu Droga Królewska (czyli ulica Długa i Długi Targ) była miejscem uroczystych powitań polskich władców. Spacerując tym traktem, zobaczyć można wiele pięknych budynków, które niegdyś zamieszkiwali najbogatsi i najbardziej wpływowi mieszkańcy.

Na terenie miasta funkcjonuje wiele muzeów, np.: Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowe, Muzeum Bursztynu, Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności. To zatem nie tylko popularny kierunek wakacyjny, ale też świetny pomysł na city break poza sezonem!

Gdańsk obfituje w atrakcje o nadmorskim charakterze jak np. brama Żuraw, czyli największy i najstarszy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy, czy też zabytkowe molo w Gdańsku Brzeźnie, którego historia sięga 1900 roku. Znajdują się tu również liczne kąpieliska i malownicze plaże (np. Jelitkowo, Stogi, Brzeźno, Świbno, Sobieszowo). 

Widok na gdański port i starówkę

Ciekawostki o Gdańsku:

 • Za początek dziejów Gdańska uważa się rok 997, ponieważ wtedy na tych terenach odbyła się wizyta biskupa Wojciecha.
 • Gdańsk był pod panowaniem Krzyżaków przez 150 lat.
 • Jarmark Dominikański, odbywający się co rok na Długim targu ma 750-letnią tradycję.
 • Gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy jest trzecim pod względem wielkości ruchu pasażerskiego portem lotniczym w Polsce.

W Gdańsku każdy znajdzie dla siebie idealny nocleg. Turyści mają do wyboru m.in. doceniane przez odwiedzających Ratusz B&B, Hotel Zatoka, czy Coffee Inn.

Poznań

Poznań to miasto z niezwykle bogatą i długą historią. Pierwsze ślady obecności człowieka datuje się już na IX w p.n.e. W VII wieku pojawili się tu Polanie, wtedy też najprawdopodobniej powstał gród na Ostrowie Tumskim. Prawa miejskie Poznań zyskał w 1253 r.

W stolicy Wielkopolski w pierwszej kolejności warto zwiedzić największe zabytki, do których zaliczają się: Fara Poznańska (Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa) oraz Zamek Królewski. Obowiązkowym punktem programu jest też tutejszy Stary Rynek – trzeci co do wielkości rynek w Polsce. Znajduje się przy nim renesansowy ratusz, pałace: Mielżyńskich i Działyńskich oraz liczne dawne kamieniczki.

Zwiedzanie Poznania warto połączyć z poszerzaniem wiedzy, odwiedzając miejscowe muzea, m.in.: Muzeum Narodowe, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Historii Miasta, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Powstania Poznańskiego.

Planując city break w Poznaniu warto też udać się na Maltę! Tereny wokół Jeziora Maltańskiego stanowią popularny ośrodek rekreacyjny, a same wody zbiornika służą do uprawiania sportów wodnych. Malta Ski zapewnia świetną zabawę przez cały rok – zimą można zjeżdżać tu na nartach i snowboardzie, a latem korzystać z licznych atrakcji, jak kolejka górska, karuzela i letni tor saneczkowy.

Stare Miasto w Poznaniu

Ciekawostki o Poznaniu:

 • Poznań jest jedynym miastem wymienionym w polskim hymnie.
 • Tradycyjnym poznańskim wypiekiem są rogale świętomarcińskie, przygotowywane od 1891 roku na dzień świętego Marcina (11 listopada).
 • W Poznaniu znajduje się Pomnik Pyry (ziemniaka).
 • Poznań jest na czwartym miejscu w rankingu najczęściej odwiedzanych miast w Polsce.

Chcesz zwiedzić Poznań? Polecamy nocleg w obiektach: Grand Royal Hotel, Platinum Palace, Focus Hotel Poznań, Hotel Moderno, Ilonn Hotel, Lemon Plaza Hotel oraz Hotel Altus.

Lublin

Początki Lublina sięgają VI w., a pierwsze oficjalne wzmianki o ośrodku pochodzą z roku 1198. Oficjalna lokacja miasta nastąpiła w XII w. Obecnie Lublin stanowi główny ośrodek gospodarczy Polski Wschodniej.

Podstawowym miejscem, które warto uwzględnić w swoim planie podróży, jest Stare Miasto. Spacerując tu, można zobaczyć Zamek Lubelski (Muzeum Narodowe w Lublinie), Bramę Krakowską, Wieżę Trynitarską, Plac Łokietka, barokową Archikatedrę i wiele innych interesujących miejsc z bogatą historią.

Oprócz starówki na turystów czekają również inne miejscowe atrakcje, m.in.: Muzeum Wsi Lubelskiej, Państwowe Muzeum na Majdanku, Ogród Botaniczny UMCS.

W Lublinie przez cały rok miejsce ma wiele wydarzeń cyklicznych i festiwali, które zapewniają rozrywkę na wysokim poziomie. Są to m.in.: Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku i Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.

Zamek Lubelski

Ciekawostki o Lublinie:

 • Lublin jest jednym z trzech miast w Polsce, w których jeżdżą trolejbusy.
 • Cebularz, czyli pszenne ciasto posypane cebulą i makiem jest zarejestrowaną potrawą charakterystyczną dla Lublina.
 • Hejnał lubelski grany z balkonu Ratusza ma ponad 400 lat.
 • To właśnie w Lublinie dokonał się tak zwany Hołd Pruski, czyli złożenie hołdu lennego przez Albrechta Hohenzollerna ówczesnemu królowi Zygmuntowi II Augustowi.

Wybierasz się do Lublina? Skorzystaj z komfortowego noclegu w obiektach: Focus Premium Lublin lub Arche Hotel Lublin.

Zarezerwuj pobyt w Lublinie

Szczecin

W miejscu obecnego Szczecina już pomiędzy VII a VI wiekiem p.n.e. istniała osada. Wiele stuleci później, bo 3 kwietnia 1243 roku miejscowości nadano prawa miejskie. Szczecin był pod panowaniem: Szwecji, Brandenburgii, Prus i Niemiec. Miasto zostało powrotnie przyłączone do Polski w 1945 roku.

Szczecin znajduje się nieopodal niemieckiej granicy, nad jeziorem Dąbie, stanowiącym jedną z atrakcji miasta. Nad akwenem zlokalizowane są liczne mariny żeglarskie oraz przystanie. Miejscowe plaże zaś przyciągają spragnionych relaksu mieszkańców i turystów, oferując przyjemny wypoczynek nad wodą.

Jeśli jest się w Szczecinie, to koniecznie należy zobaczyć Stare Miasto, przy którym znajduje się Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Panieńska, Ratusz Staromiejski, Gmach Muzeum Narodowego, Pałac pod Globusem i Pałac Sejmu Stanów Pomorskich. W swoich planach warto uwzględnić również: Wały Chrobrego, Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła, Muzeum Techniki i Komunikacji oraz Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza.

Ze Szczecina można przedostać się drogą wodną do położonego około 100 km dalej Morza Bałtyckiego. Wystarczy płynąć wzdłuż rzeki Odry, przemierzyć rozległy Zalew Szczeciński i pokonać ujście Świny. Na miłośników natury czeka zaś obfitująca w szlaki piesze i rowerowe urokliwa Puszcza Wkrzańska, rozciągająca się na terenie Niemiec i Polski.

Widok na Szczecin

Ciekawostki o Szczecinie:

 • Szczeciński Cmentarz Centralny to największy cmentarz w Polsce, ma on powierzchnię 163 ha.
 • Przy alei Wojska Polskiego 2 znajduje się jedno z najstarszych kin na świecie.
 • Najbardziej znanymi miejscowymi przysmakami są pasztecik szczeciński i paprykarz szczeciński.

Planujesz weekendowy city break w Szczecinie? Polecamy nocleg w obiektach: Focus Hotel Szczecin i Residence Aparthotel.

Karpacz

Karpacz to urokliwe górskie miasteczko położone w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Tutejsza pierwotna osada została założona w XII wieku przez poszukiwaczy złota.

Karpacz leży niedaleko najwyższego szczytu Karkonoszy oraz Sudetów – Śnieżki. Znajduje się ona na granicy polsko-czeskiej, stanowiąc przy tym największe wzniesienie na terenie całych Czech. Na górze mieści się kaplica św. Wawrzyńca, budynek starego obserwatorium meteorologicznego, a także Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (w którym funkcjonuje restauracja).

Głównym zabytkiem, z którego słynie miasto, jest Świątynia Wang, czyli Kościół Górski Naszego Zbawiciela – ewangelicka budowla sakralna, przeniesiona w 1842 roku z norweskiej miejscowości Vang.

Do ciekawych miejsc należą również Karczma Sądowa z 1735 roku, kościół pw. Nawiedzenia NMP, chałupy pasterskie, dworek myśliwski oraz dawny dworzec kolejowy.

Na turystów czekają tu interesujące muzea, np.: Multimedialne Muzeum Karkonoszy, Muzeum Turystyki i Sportu oraz Muzeum Zabawek. W mieście funkcjonuje całoroczne lodowisko, park linowy i tor saneczkowy.

Widok na Świątynię Wang w Karpaczu

Ciekawostki o Karpaczu:

 • Najdłuższa taśma narciarska w Polsce znajduje się przy stacji Karpacz Ski Arena.
 • W Karpaczu obchodzone jest święto Ducha Gór.
 • Na ulicy Strażackiej znajduje się punkt anomalii grawitacyjnej.

Masz w planach wizytę w Karpaczu? Zarezerwuj pokój w jednym z komfortowych obiektów: Zamek Księża Góra, Karkonoski SPA, Hotel Nowa Ski, Sun & Snow Residence, Sun & Snow Triventi Mountain Residence, Sun & Snow Myśliwska, Rezydencja Na Skrócie oraz Sun & Snow Sarnia Residence.

Katowice

Początki Katowic sięgają XVI wieku, gdy stanowiły one ośrodek rolniczy i kuźniczy. Największy rozwój miejscowości przypadł na XIX wiek, gdy nastąpił znaczący rozwój przemysłu. Obecnie miasto stanowi jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Na liście miejsc do zwiedzenia w Katowicach powinny się znaleźć: stary dworzec kolejowy, ulica Stawowa, Nikiszowiec, dawna łaźnia miejska, rynek oraz kultowy Spodek, czyli Hala Widowiskowo-Sportowa. Wiosną i latem warto udać się do Doliny Trzech Stawów – przestronnego parku, w którym można spokojnie odpocząć, wędkować lub spędzić czas uprawiając sporty wodne.

Na miłośników kultury czekają: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Muzeum Śląskie, Filharmonia Śląska i Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

W Katowicach mają miejsce liczne wydarzenia związane ze światem sztuki, a w szczególności muzyki. To tu miejsce ma cykliczny Rawa Blues Festival, Odjazdy, Mayday Festiwal, Festiwal Nowa Muzyka, Śląski Festiwal Jazzowy i OFF Festival.

Widok na Katowice Nocą

Ciekawostki o Katowicach: 

 • Miasto leży na dziale wodnym Wisły i Odry, który stanowi granicę między Małopolską a Śląskiem.
 • W Katowicach znajduje się największa w Polsce hala widowiskowa – Spodek.
 • Pierwszy sztuczny tor łyżwiarski otwarto w 1930 roku w Katowicach.
 • Pierwszą kopalnią w Katowicach była Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki”. Od 1769 do 1945 nosiła nazwę Emanuelssegen.

Chcesz odwiedzić Katowice? Sprawdź noclegi w obiektach: Quality Silesian Hotel oraz Economy Silesian Hotel.

Zarezerwuj pobyt w Katowicach

Jakie jeszcze miasta warto zwiedzić w Polsce?

Polska pełna jest turystycznych miast z atrakcjami, które polecają się na weekend. Jeśli te najpopularniejsze już odwiedziłeś, rozważ wycieczkę do Łodzi śladem murali, city break w Rzeszowie z podziemną trasą turystyczną czy zwiedzanie Bydgoszczy i jej zabytkowych Spichrzy nad Brdą. Możesz być zaskoczony, jak jeszcze wiele masz do odkrycia w Polsce! 

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.