MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Za granicę
Chorwacja – ciekawostki turystyczne, tradycje i zwyczaje

Chorwacja – ciekawostki turystyczne, tradycje i zwyczaje

ON
Ola Nazimek
19 marca 2024
9 min czytania
Udostępnij:
Chorwacja – ciekawostki turystyczne, tradycje i zwyczaje

Chorwacja to niezwykle piękny i interesujący kraj. Wystarczy przyjechać tu raz, by zakochać się w nim na zabój i już zawsze chcieć do niego wracać. Oprócz przepięknych plaż, starożytnych zabytków, niezwykle malowniczych widoków i urokliwych miasteczek, po których można spacerować godzinami, słynie też z niezwykłych tradycji i obyczajów. Jakie ciekawostki Chorwacja skrywa przed Tobą? Przeczytasz o tym w poniższym artykule!

Najważniejsze informacje o Chorwacji

Chorwacja, a właściwie Republika Chorwacka, leży na granicy Europy Środkowej i Europy Południowej. Graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią. Stolicą kraju jest Zagrzeb, a językiem urzędowym język chorwacki. W 2013 roku Chorwacja dołączyła do państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2023 roku stała się też członkiem strefy euro i pożegnała się z dotychczasową walutą, jaką była kuna. Mniejszościami narodowymi w Chorwacji są Bośniacy, Węgrzy oraz Słoweńcy. 87% populacji to katolicy, 4% to wyznawcy prawosławia i 1% wyznawcy islamu.

Wybrzeże Chorwacji leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, w głębi kraju występuje zaś klimat umiarkowany. Republika Chorwacka posiada ponad 1200 wysp (największymi są wyspy Krk i Cres), z czego tylko 50 jest na stałe zamieszkanych.

Flaga i waluta Chorwacji

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazło się 10 miejsc z Chorwacji. Są to:

  1. Park Narodowy Jezior Plitwickich,
  2. Zabytkowe centrum Splitu z pałacem Dioklecjana,
  3. Stare Miasto w Dubrowniku,
  4. Zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreč,
  5. Zabytkowe miasto Trogir,
  6. Katedra św. Jakuba w Szybeniku,
  7. Równina Stari Grad na wyspie Hvar,
  8. Średniowieczne cmentarze z rzeźbionymi kamiennymi nagrobkami ze środkowej i południowej części Chorwacji,
  9. Fortyfikacje weneckie z XVI–XVII wieku w Szybeniku,
  10. Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy.

Na terenie Chorwacji funkcjonuje 8 parków narodowych: Park Narodowy Wysp Briońskich, Park Narodowy Kornati, Park Narodowy Krka, Park Narodowy Mljet, Park Narodowy Paklenica, Park Narodowy Jezior Plitwickich, Park Narodowy Risnjak, Park Narodowy Welebitu Północnego.

Jeziora Plitwickie w Chorwacji

Chorwacja – ciekawostki, które Cię zaskoczą

Chcesz poznać Chorwację jeszcze lepiej? Przeczytaj 10 niezwykłych ciekawostek o Chorwacji i sprawdź, czy znasz je wszystkie!

  1. Najmniejsze miasto na świecie: czy wiesz, że znajduje się właśnie w Chorwacji? Chodzi o zamieszkałe przez zaledwie 14 osób miasto Hum na półwyspie Istria. Warto je obejrzeć na własne oczy!
  2. Gra o tron: wiele scen tego popularnego serialu było kręconych właśnie w Chorwacji. Dubrownik zagrał w produkcji Królewską Przystań. Wybierając się na wycieczkę do tego miasta, warto pójść na spacer śladem scen serialowych. Dla miłośników Gry o tron będzie to nie lada atrakcja!
  3. Najmniejsza katedra na świecie: budowla znajduje się koło Zadaru w miejscowości Nin. Czy faktycznie jest taka mała, jak o niej mówią? Przyjedź i sprawdź!
  4. Marmur z Chorwacji został użyty do budowy Białego Domu: to nie mit! Faktycznie wydobywany na wyspie Brač marmur słynie ze swojej szlachetności i wyjątkowej bieli. Docenili to budowniczowie Białego Domu i postanowili ten właśnie surowiec wykorzystać do stworzenia siedziby amerykańskich prezydentów.
  5. Karnawał w Rijece: choć karnawał w Wenecji słynie z przepięknych masek i ekstrawaganckich kostiumów, to jedną z największych imprez karnawałowych na kontynencie jest również ta organizowana w chorwackiej Rijece. Jeśli masz możliwość wybrać się do Chorwacji w okresie karnawału, to naprawdę się nie zastanawiaj. Taką imprezę warto przeżyć choć raz w swoim życiu!
Impreza karnawałowa w chorwackiej Rijece
  1. Niezwykłe morskie organy: Chorwacja jest pełna niesamowitych zabytków i atrakcji turystycznych. Jedną z nich są niewątpliwie morskie organy znajdujące się w Zadarze. Kamienne organy wydają dźwięki pod wpływem działania morskich fal. To widowisko (a może raczej: słuchowisko?) każdego dnia przyciąga całe rzesze turystów.
  2. Plaża, która zmienia swój kształt: na wyspie Brač w miejscowości Bol znajduje się wyjątkowa plaża Złoty Róg (Zlatni Rat), która pod wpływem działania prądów morskich zmienia swój kształt. Warto odwiedzić to miejsce – tym bardziej, że Złoty Róg jest popularnym ośrodkiem wypoczynku i świetnej zabawy. W sezonie letnim odbywają się tu m.in. plażowe imprezy taneczne.
  3. Fontanna z winem: 1 kwietnia chorwackie miasteczko Ludbreg obchodzi swoje święto – Dzień Ludbrega, czyli Centrum Świata. Wierzy się, że w 1411 r. zdarzył się tu cud eucharystyczny – właśnie z tej okazji miejscowa fontanna przez jeden dzień tryska winem.
  4. Starożytny sfinks: czy wiesz, że w Pałacu Dioklecjana w Splicie możesz obejrzeć najprawdziwszego egipskiego sfinksa? To nie żart! Sam cesarz Dioklecjan sprowadził go do pałacu z Egiptu.
  5. Gazowe latarnie w Zagrzebiu: zwiedzając stolicę Chorwacji, warto wybrać się na spacer o zmierzchu, by na własne oczy zobaczyć, jak latarnicy ręcznie zapalają gazowe latarnie na ulicach miasta. Ten wyjątkowy spektakl prezentuje się naprawdę magicznie.
Zagrzeb - stolica Chorwacji

5 znanych Chorwatów, którzy zmienili świat!

Gdybyś miał wymienić kilka nazwisk związanych z Chorwacją, to pewnie byłoby trudno odszukać je w pamięci, prawda? Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótką listę znanych Chorwatów, których sylwetki zdecydowanie powinieneś poznać z bliska!

  1. Marco Polo ten znany żeglarz i podróżnik według legend miał urodzić się w chorwackiej Korčuli. Do dzisiaj możesz oglądać dom, w którym podobno przyszedł na świat! Marco Polo jako pierwszy wytyczył szlak morski z Europy do Chin.
  2. Nikola Tesla znakomity fizyk i wynalazca również był Chorwatem. Tesla jest autorem ponad 300 patentów, które chronią jego wynalazki. Do jego najsłynniejszych odkryć należały np. silnik elektryczny, prądnica prądu zmiennego, radio, dynamo rowerowe, bateria słoneczna i elektrownia wodna.
  3. Zlata Bartl czyli Ciocia Vegeta! To ona wynalazła słynną na cały świat przyprawę, która podbiła rynki kulinarne w ponad 40 krajach.
  4. Luka Modrić – utalentowany chorwacki piłkarz, który gra obecnie w barwach hiszpańskiego klubu Real Madryt.
  5. Goran Višnjić chorwacki aktor, który zdobył ogromną popularność rolą w amerykańskim serialu telewizyjnym Ostry dyżur, w którym wcielił się w postać doktora Luki Kovača.

Chorwacja – tradycje i zwyczaje, które warto poznać

Zwyczaje w Chorwacji są niezwykle bogate i nieco różnią się od naszych polskich obrzędów. Sprawdź najciekawsze z nich!

  • Wigilia: uroczysty posiłek w Chorwacji podaje się w porze obiadu, a nie jak w Polsce w formie kolacji. Po posiłku wychodzi się na ulice miasta, gdzie organizowane są konkursy smażenia frituli (chorwackie pączki) i gdzie rozdawany jest bakalar (suszony dorsz). Tradycyjnie po pasterce odbywają się huczne imprezy, które można przyrównać skalą do polskiego sylwestra.
  • Mikołaj i św. Łucja: 6 grudnia do dzieci przychodzi, a właściwie przypływa łodzią św. Mikołaj i rozdaje drobne upominki. 13 grudnia zaś prezenty przynosi św. Łucja. W Dalmacji nie obchodzi się Mikołajek, a jedynie święto św. Łucji.
  • Wielkanoc: ciekawe tradycje w Chorwacji dotyczą również Świąt Wielkanocnych. W Wielki Czwartek Chorwaci wybierają się na procesję, która tradycyjnie trwa do piątku rano. Zwyczaj nakazuje wyjść w trakcie procesji z domu, by ucałować krzyż i obdarować drobnymi datkami tych, którzy go niosą. Niezwykłym widowiskiem jest procesja odbywająca się na wyspie Hvar – wpisano ją nawet na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
    Kolejny wielkanocny zwyczaj dotyka Wielkiego Piątku, kiedy tradycyjnie powinno się odmówić 33 różańce (na pamiątkę 33 ran Chrystusa) oraz wypić lampkę czerwonego wina, która odnosi się do jego krwi.
    W Wielką Sobotę rozpala się przed kościołami Vuzmenke, czyli święty ogień. Tradycyjnie płomień wznieca się, pocierając kamieniem o kamień – bez użycia zapałek. Następnie kapłan błogosławi stos, a zgromadzeni mogą odpalić od niego świecę i zanieść ją do swojego domu.
  • Karnawał: kolejnym chorwackim zwyczajem jest huczne świętowanie karnawału. Chorwaci to wprost uwielbiają! Jest to dla nich czas niezwykłej zabawy, radości, swobody, ruchu, tańca i uśmiechu. Najpopularniejszy karnawał odbywa się w Rijece, ale nie tylko. Warto wybrać się także na karnawał na wyspę Korčula, gdzie odbywają się tradycyjne parady i liczne imprezy dla dzieci oraz dorosłych.
Turystka podczas zwiedzania Splitu w Chorwacji

Jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnego wypoczynku Polaków wciąż pozostaje Chorwacja. Kultura i obyczaje tego kraju potrafią zachwycić każdego turystę. Jeśli wybierasz się zatem na urlop w te rejony, to pamiętaj, żeby mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nastaw się na podróż pełną wrażeń, doświadczeń i smaków, a przywieziesz z wakacji znacznie więcej niż tylko piękne zdjęcia z plaży. Zajrzyj na portal Triverna.pl, by już dzisiaj rozpocząć planowanie swoich niezwykłych chorwackich wakacji. Zapraszamy! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.