MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Za granicę
Fakty i ciekawostki o Czechach dla turystów

Fakty i ciekawostki o Czechach dla turystów

ON
Ola Nazimek
22 kwietnia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Fakty i ciekawostki o Czechach dla turystów

Czechy są naszymi południowymi sąsiadami. Języki polski i czeski są do siebie dosyć podobne, przez co niektórym może się wydawać, że kraj ten nie ma zbyt wiele ciekawego do zaoferowania polskim turystom. Głównym celem wycieczek jest Praga – stolica Czech – i niemal wszystkim znany Most Karola czy zamek królewski na Hradczanach.

Tymczasem to kraj pełen ciekawostek, zarówno historycznych, geograficznych, jak i kulturowych. Sprawdź, co oferuje dla żądnych przygód turystów i poznaj najważniejsze informacje o Czechach przed przyjazdem. 

Podstawowe informacje o Czechach

Czechy to kraj o powierzchni około 80 tys. km2, znajdujący się niemal w samym centrum Europy. Od północy graniczy z Polską, od południa z Austrią, od zachodu z Niemcami, a od wschodu ze Słowacją.

Republika Czeska składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i Śląska Czeskiego. Zamieszkujący je obywatele mają duże poczucie odrębności i bardzo je pielęgnują – chociażby przez tradycje charakterystyczne dla danego regionu. 

Stolicą Czech jest Praga i to właśnie ona jest najczęściej celem wycieczek. Plasuje się ona na dziewiątym miejscu na liście najczęściej odwiedzanych europejskich miast według rankingu National Geographic z 2022 roku. Najsłynniejszą praską atrakcją jest niewątpliwie Most Karola, na którym znajduje się płaskorzeźba św. Jana Nepomucena. Dotknięcie towarzyszącego mu psa ma przynosić szczęście i pomyślność. 

Walutą Czech jest korona czeska, która została wprowadzona w 1993 roku i zastąpiła obowiązującą wcześniej koronę czechosłowacką. 

Czechy należą do najbardziej laickich państw na świecie. Według spisu powszechnego z 2021 roku, jedynie 18,7% wszystkich obywateli zadeklarowało się jako osoby wierzące1. Są także na 12. miejscu na liście najbezpieczniejszych krajów na świecie2.

Jedną z ciekawostek o Czechach jest fakt, że czeski hymn pochodzi z teatralnej sztuki komediowej i satyrycznej (patriotycznej śpiewogry Fidlovačka), a jednym z nieoficjalnych symboli Czech jest dość nieporadny, acz dzielny wojak – Szwejk. Świadczy to o tym, jak wielki dystans mają do siebie sami Czesi.

Kulinarne zwyczaje w Czechach – piwo i knedliki

Nie bez powodu Czechy są nazywane światową stolicą piwa. W tym kraju konsumpcja złotego trunku na osobę wynosi około 140 litrów na mieszkańca. Następne państwo na liście (Austria) ma roczne spożycie mniejsze aż o 33 litry! Dla porównania liczba litrów piwa na głowę w Polsce wynosi „zaledwie” 98.

Tradycja warzenia piwa w Czechach ma co najmniej 1000 lat – pierwsze historyczne źródła mówią o browarze przyklasztornym na Brevnovie, a najstarsza piwiarnia w Pradze – „U Fleku” – ma dobrze ponad 500 lat (założona została w 1499 roku). Obecnie w Czechach warzy się ponad 200 rodzajów piwa, z czego najczęściej spotykany jest lager, czyli piwo dolnej fermentacji.

Każdy wielbiciel „jasnego z pianką” powinien odwiedzić Pilzno, czyli ojczyznę jednej z najsłynniejszych marek piwnych na świecie – Pilznera. To właśnie tutaj ponad 180 lat temu powstał jasny lager, w którym zakochał się świat. Warto zwiedzić browar, do którego wejdziesz tą samą zabytkową bramą, która wciąż widnieje na każdej butelce pilzneńskiego piwa. 

Kultura czeska to również charakterystyczne potrawy i kulinaria. Każdy, kto choć raz był w Czechach, doskonale zna smak knedlików, które mogą być serwowane na słodko lub wytrawnie. Jedzenie naszych południowych sąsiadów składa się głównie z wieprzowiny, kapusty i sosów, co dla lepszego trawienia okraszone jest sporą (naprawdę sporą!) ilością kminku.

Można zauważyć, że warzywa (poza kapustą i cebulą) nie są specjalnością czeskich restauracji. Związane jest to mocno z byłą sytuacją polityczną kraju. Za czasów Czechosłowacji rolnictwo czeskie było mocno skolektywizowane i zarządzane centralnie. Uprawiano zatem wyłącznie to, co się opłacało – kapusta czy ziemniaki to warzywa łatwe w uprawie i odporne na szkodniki oraz choroby (w przeciwieństwie do papryki czy pomidorów). Stąd w czeskiej kuchni króluje mięso, knedle i gęste, sycące zupy.

Tradycyjne czeskie danie - knedle i gulasz

Czechy – ciekawostki turystyczne 

Ze względu na swoją historię, Czechy są nie tylko bardzo zróżnicowane kulturowo, ale stanowią również magiczną krainę zamków i pałaców. Jest ich w całym kraju ponad 2000 (głównie na terenie Moraw i Śląska Czeskiego). Turystów zapewne ucieszy fakt, że zdecydowana większość jest dostępna dla zwiedzających.

Najbardziej rozpoznawalnym monumentem w Czechach jest zamkowy kompleks na Hradczanach. To największy na świecie zamek pod względem powierzchni, jaką zajmuje (ok. 70 tys. m2). Okna praskiego zamku aż czterokrotnie były świadkami defenestracji, podczas których wyrzucano niewygodnych rajców miejskich lub cesarskich namiestników.

Oprócz wspomnianego zamku na Hradczanach, warto zwiedzić również:

  • zamek króla Karola IV (Karlštejn) – pochodzi z XIV wieku. Historyczno-techniczną ciekawostką na jego terenie jest studnia. Ma ona głębokość 80 m, a wodę czerpano za pomocą kieratu napędzanego siłą ludzkich mięśni,
  • zamek Křivoklát – powstał na początku XII wieku i choć kilkakrotnie był trawiony pożarami, za każdym razem go odbudowywano. Służył również jako więzienie, a najsłynniejszym osadzonym był Edward Kelley – alchemik, medium i nadworny mag cesarza Rudolfa II. Zamek ten można zobaczyć w wielu czeskich filmach i ekranizacjach baśni,
  • zamek Pernštejn – to jedna z niewielu twierdz na terenie Czech, która nigdy nie została zdobyta przez wrogie wojska. Szczęśliwcy podczas zwiedzania mogą natknąć się na Białą Damę – leniwą i próżną służącą, która została przeklęta przez mnicha i po śmierci w ramach pokuty snuje się po zamkowych komnatach.
Zamek Pernštejn w Czechach

Z pewnością nie lada ciekawostką dla turystów jest kraina tuż przy granicy z Polską. Morawski Kras, bo to o nim mowa, to okolica pełna tajemniczych jaskiń, przepaści, jarów i formacji krasowych. Zwiedzających czekają nie tylko zachwycające skały i podziemne korytarze, ale również tajemnice i odkrycia:

  • Jaskinia Kateřinska – to tutaj widnieje najstarsze w Czechach malowidło naskalne liczące około 7000 lat! Znajdująca się wewnątrz komora zwana Hlavní dóm jest długa na 97 m, wysoka na 20 i szeroka na 44 m, co czyni ją największą w Czechach podziemną halą udostępnioną zwiedzającym,
  • Výpustek – ta podziemna przestrzeń kryje tajemnice z czasów drugiej wojny światowej. Była w niej bowiem ukryta tajna podziemna fabryka, w której naziści produkowali silniki lotnicze. Wewnątrz nadal znajduje się instalacja stanowiska dowodzenia niemieckiej armii,
  • Hranická propast – to najgłębsza na świecie przepaść mieszcząca podziemne, słodkowodne jezioro. Specjaliści szacują, że może mieć nawet 800 m głębokości. Według miejscowych podań przepaść ta służyła jako miejsce egzekucji. W średniowieczu strącano do niej skazańców.

Czeskie tradycje uzdrowiskowe

Czechy znane są ze swoich miejscowości leczniczych. Wśród najbardziej popularnych znajdują się z pewnością Karlowe Wary, Franciszkowe Łaźnie i Mariańskie Łaźnie, które tworzą tzw. Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy. Dziesiątki gorących źródeł przyciągają kuracjuszy chcących poprawić swoją kondycję i samopoczucie. 

Do Karlowych War przez lata ściągali wielcy tego świata – Beethoven, Goethe, Paganini czy car Rosji Piotr Wielki. Turyści i kuracjusze korzystają nie tylko z leczniczej atmosfery i zabiegów uzdrowiskowych, ale również zachwycają się urokiem miasta, na który składa się wspaniała architektura, ekskluzywny wystrój i malownicze położenie miasta nad rzeką Teplą w otoczeniu pięknej, zalesionej doliny. To tutaj powstaje najsłynniejszy czeski likier Becherovka.

Karlowe Wary

Zrozumieć sąsiadów – tradycje i zwyczaje w Czechach

Czesi szczycą się swoją regionalną przynależnością i związanymi z nią tradycjami i kulturą. Można tutaj spotkać przeróżne obrzędy – od pogańskiego święta Słońca, po typowo chrześcijańskie obrzędy związane z Wielkanocą czy Bożym Narodzeniem. Czeski kalendarz jest bogaty zarówno w ogólnonarodowe święta, jak i te bardziej lokalne (np. Čarodějnice, czyli święto palenia czarownic).

Ludowa kultura Czech to nie tylko element folklorystycznej przeszłości, ale żywe tradycje, które są wciąż kultywowane. Czeskie tradycyjne jarmarki, festiwale rzemiosła i lokalne święta mają znaczenie nie tylko dla turystyki, ale również dla budowania lokalnej społeczności pośród różnorodności poszczególnych krain i będącej częścią kulturowej tożsamości.

Spora część czeskich tradycji znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są to m.in.:

  • sokolnictwo – jego historia na ziemiach czeskich liczy setki lat, a pokazy sokolnicze można wciąż obejrzeć w licznych morawskich zamkach i pałacach (m.in. Točník, Český Šternberk czy Kost),
  • hlineckie pochody karnawałowe – każdego roku u schyłku zimy w mikroregionie Hlinecko od domu do domu chodzi kolorowy pochód, który ma przynieść szczęście, dobrobyt i zdrowie każdemu, kogo odwiedzi. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w średniowieczu. Dzień karnawału był bowiem ostatnim dniem, w którym można było porządnie się najeść przed nadchodzącym Wielkim Postem. Do dziś w czasie jego trwania można spróbować regionalnych smakołyków, które koniecznie trzeba popić domową śliwowicą!
  • Jazda Królów – w ostatni weekend maja od ponad 200 lat we Vlčnovie organizowany jest kolorowy pochód. Tradycja ta wiąże się z legendą o królu węgierskim Macieju I, który uciekając przed królem czeskim Jerzym z Podiebradu, przebrał się w dziewczęcą suknię i trzymał w ustach różę, by nie zostać rozpoznanym. Obecnie grający króla młodzieniec wjeżdża do wioski na białym koniu, a towarzyszący mu orszak przebrany jest w tradycyjne stroje ludowe, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Tradycyjne czeskie stroje podczas parady

Czechy to piękny i interesujący kraj, pełen historii i ciekawostek turystycznych. Bez względu na to czy jesteś fanem zabytków architektury, czy poszukujesz piękna przyrody i spokojnego odpoczynku na łonie natury, Czechy z pewnością sprostają Twoim oczekiwaniom. A w gratisie dostaniesz sporą dawkę czeskich tradycji i kultury oraz pyszne kulinaria! Planując swoją podróż do Czech, zajrzyj koniecznie na Triverna.pl, gdzie znajdziesz najlepsze noclegi w atrakcyjnych cenach.

________________________________________________________________________________________________________________

  1. https://www.czso.cz/csu/czso/the-czso-presented-the-first-results-of-the-2021-census (dostęp 27/03/2024) ↩︎
  2. https://www.visionofhumanity.org/maps/#/  ↩︎
ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.