MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Poradniki
Wybierasz się na spływ kajakowy? Sprawdź co zabrać i jak się ubrać na kajaki!

Wybierasz się na spływ kajakowy? Sprawdź co zabrać i jak się ubrać na kajaki!

JF
Juliusz Fiedler
08 maja 2024
17 min czytania
Udostępnij:
Wybierasz się na spływ kajakowy? Sprawdź co zabrać i jak się ubrać na kajaki!

Do spływu kajakowego, jak do każdego innego wyjazdu, trzeba się dobrze przygotować. W artykule podpowiadamy, co zabrać na kajaki – zarówno na spływ jednodniowy, jak i kilkudniowy, a także co spakować, gdy jedziemy z dziećmi czy psem. Radzimy też, jak się ubrać na kajaki oraz w jaki sposób zabezpieczyć swoje bagaże przed wodą.

O czym warto pamiętać, wybierając się na kajaki?

Polacy pokochali spływy kajakowe. Od kilku lat ta forma aktywnego wypoczynku zdobywa coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego – kajaki nie wymagają dużej kondycji fizycznej, portfela wypchanego po brzegi ani specjalistycznego sprzętu. Pozwalają przy tym na spędzenie czasu z całą rodziną lub znajomymi na łonie natury. Na spływ kajakowy można zabrać dzieci, a nawet psa.

Każdy spływ kajakowy jest inny, więc do każdego należy inaczej się przygotować. Jeśli zastanawiasz się, co zabrać na kajaki, najpierw musisz określić kilka podstawowych informacji na temat spływu.

  • Po pierwsze – czy wybierasz się na spływ kilkugodzinny, całodniowy czy kilkudniowy? Jeśli kilkudniowy – czy nocujesz w ośrodku, czy w namiocie? 
  • Po drugie – czy spływ kajakowy jest zorganizowany, czy organizujesz go na własną rękę? Przy spływach zorganizowanych sytuacja jest o tyle prostsza, że nie musisz się przejmować transportem bagaży w kajakach, noclegiem, a często również  posiłkami. Spływ indywidualny wymaga zwykle dużo większych przygotowań i zabrania większej ilości bagaży. 
  • Po trzecie – kiedy wybierasz się na spływ kajakowy? Spływ jesienią jest bardziej wymagający niż latem ze względu na nieprzewidywalną pogodę i warunki na rzece lub jeziorze. Poza tym ekwipunek musisz dostosować do miejsca spływu – są rzeki bardziej i mniej wymagające. 

Warto pamiętać, że dla początkującego kajakarza najlepsza będzie rzeka o umiarkowanej szerokości, na której od czasu do czasu występują małe jeziorka. Z kolei sporej wielkości rzeki o rwącym nurcie oraz duże jeziora polecamy kajakarzom wprawionym w bojach.

Kajaki w wypożyczalni

Jak się ubrać na kajaki?

Pakujesz się i zastanawiasz, co zabrać na spływ kajakowy i jak się ubrać? Jak zwykle, prawidłowa odpowiedź brzmi – to zależy. Twój ubiór na kajaki powinien zależeć przede wszystkim od pory roku i pogody, ale również od charakteru rzeki lub jeziora, na którym odbędzie się spływ. Ogólna zasada stroju na spływ kajakowy mówi, że podstawą są wygodne ubrania z szybkoschnących materiałów. Wygodne, ponieważ spędzisz w nich kilka dobrych godzin, w tej samej pozycji. Ubranie nie może więc być przyciasne, wbijać Ci się w skórę lub krępować ruchów. Szybkoschnące materiały przydadzą się z kolei na wypadek bliskiego spotkania z wodą. Zawsze, nawet na kilkugodzinny spływ, warto zabrać ze sobą jeden zestaw ubrań na zmianę.

Jeśli zastanawiasz się, co ubrać na kajaki, weź pod uwagę, że na spływie kajakowym (szczególnie kilkudniowym) musisz być też przygotowany na każdą pogodę. Przyda się więc zarówno strój kąpielowy, jak i ciepła bluza oraz kurtka przeciwdeszczowa. Należy również pamiętać o nakryciu głowy, które jest obowiązkowe podczas słonecznych dni. 

Odpowiednie buty na kajaki

Obuwie na spływ kajakowy to osobny temat. Wiele osób wybiera się na kajaki w zwykłych klapkach, trampkach lub sandałach. Zapominają jednak, że czasem czeka nas wywrotka lub przenoszenie kajaka po trudniejszym odcinku rzeki. Trampki szybko nasiąkają wodą i dalszy spływ w nich będzie średnio przyjemny. Klapki podczas wywrotki mogą nam zwyczajnie spaść z nóg do wody, a nieodpowiednie sandały ślizgają się po dnie rzeki. Najlepsze będą więc nieprzemakalne buty na kajak z twardą podeszwą lub buty neoprenowe. Te drugie nie dość, że są wodoszczelne, to jeszcze pozwalają zachować ciepło nawet po zanurzeniu w zimnej wodzie. 

Spodnie na kajaki

Podczas kajakowania zaleca się noszenie spodni, które są wygodne, szybkoschnące oraz zapewniają ochronę przed chłodem, wodą i otarciami. Na kajaki warto zabrać spodnie neoprenowe, wykonane z elastycznego materiału zapewniającego izolację termiczną i ochronę przed wodą. Jeśli planujesz wyprawę w cieplejsze dni, możesz zdecydować się na lżejsze i bardziej przewiewne spodnie. Dobrym rozwiązaniem będą spodnie turystyczne wykonane z lekkiego, szybkoschnącego materiału. Mają one tendencję do odprowadzania wilgoci i są wygodne podczas długich wypadów na kajaki. 

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać długie, czy krótkie spodnie na kajaki – wybierz długie. Uchronisz się tym samym przed poparzeniami słonecznymi nóg, a także ewentualnymi ugryzieniami owadów i otarciami skóry. Dodatkowo będziesz lepiej przygotowany na zmiany pogodowe i pojawienie się chłodu. 

Uczestnik spływu kajakowego

Co zabrać na kajaki?

Wszystko zależy od rodzaju spływu. Nasza lista tego, co zabrać na kajaki zabezpieczy Cię na każdą ewentualność i jest przygotowana pod kątem spływu indywidualnego. Jeśli jedziesz na spływ zorganizowany, dowiedz się, co zapewnia organizator i odpowiednio zredukuj ilość ekwipunku.

Co spakować na kajaki? Podstawowa lista rzeczy

Co zabrać na spływ kajakowy jednodniowy?

Krótki spływ kajakowy to doskonałe rozwiązanie dla początkujących kajakarzy i wszystkich, którzy chcą się przekonać, czy taka forma spędzania wolnego czasu im odpowiada. Taka rozrywka nie wymaga długich przygotowań ani pakowania dużej ilości rzeczy. Poniżej zestaw podstawowy, który warto zabrać na kilkugodzinny lub całodniowy spływ kajakowy:

  • komplet ubrań na zmianę – wygodnych i wykonanych z szybkoschnących materiałów,
  • kurtka przeciwdeszczowa,
  • spodnie przeciwdeszczowe,
  • nakrycie głowy,
  • nieprzemakalne buty z twardą podeszwą,
  • bluza polarowa (na wypadek zmiany pogody),
  • strój kąpielowy (na gorący dzień),
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem – woda przyciąga promienie słoneczne, więc bardzo łatwo o poparzenie skóry silnym słońcem,
  • rzeczy osobiste w wodoszczelnym etui, w tym koniecznie gotówka na zakupy po drodze – w małych miejscowościach rzadko jest możliwość płatności kartą,
  • prowiant i napoje na drogę,
  • środki przeciw komarom – w szczególności jeśli spływ będzie się kończył wieczorem,
  • apteczka, w tym woda utleniona, plastry, środki przeciwbólowe, środki przeciwbiegunkowe, spray na poparzenia słoneczne, zestaw do usuwania kleszczy, środek po ukąszeniach owadów i inne leki, które bierzesz na każdy wyjazd,
  • chusteczki higieniczne,
  • szczegółowa mapa okolicy (na wypadek rozładowania telefonu).
Dziewczyny w kamizelkach na kajakach

Co zabrać na spływ kajakowy kilkudniowy?

Spływ kilkudniowy wiąże się z większą ilością bagaży ze względu na konieczność noclegu. Jeszcze większy ekwipunek będzie potrzebny jeśli zamierzasz nocować w namiocie. Dlatego na spływy kilkudniowe z noclegiem na biwaku dobrze jest się wybrać z grupą znajomych. Dzięki temu ilość bagaży zostanie podzielona na większą liczbę kajaków. Nie będzie też konieczności dublowania niektórych elementów ekwipunku. 

Warto także wcześniej zaplanować, gdzie zatrzymacie się na nocleg i skontaktować się z hotelem, by dopytać o dostępne na miejscu elementy wyposażenia. Personel dobrego hotelu na pewno pomoże zorganizować spływ. 

W przypadku kilkudniowych spływów kajakowych bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty organizatorów spływów. Znacznie ułatwi to przygotowania i pozwoli zabrać mniejszą ilość bagaży. Organizator najczęściej zapewnia transport bagaży na całej trasie spływu kajakowego, sprzęt kajakowy i kamizelki ratunkowe, transport do ośrodka noclegowego, a często nawet wyżywienie. Jeśli więc zależy Ci na kilku dniach w kajaku bez całego mnóstwa przygotowań, zorganizowany spływ to świetne rozwiązanie dla Ciebie. 

Lista rzeczy na spływ kajakowy na kilka dni:

  • zestaw podstawowy opisany powyżej, 
  • wygodne, szybkoschnące ubrania na każdą pogodę – najlepiej, by nie zajmowały dużo miejsca,
  • bielizna na zmianę,
  • kosmetyki i rzeczy do higieny osobistej – mydło lub żel pod prysznic, szampon, żel do mycia twarzy, krem do twarzy z filtrem UV, szczoteczka i pasta do zębów (najlepiej w małych, podróżnych opakowaniach),
  • kilka opakowań chusteczek higienicznych,
  • obuwie na zmianę, w tym najlepiej kryte buty na wieczór,
  • klapki pod prysznic,
  • cienkie, szybkoschnące sportowe ręczniki,
  • rękawiczki do wiosłowania, aby zapobiec powstawaniu odcisków i bolesnych pęcherzy,
  • power bank i/lub ładowarka do telefonu. 
Odpowiednio ubrany uczestnik spływu kajakowego jesienią

Co zabrać na kajaki z dzieckiem?

Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na włączenie dzieci w swoją kajakową pasję. Warto pamiętać, że do spływu kajakowego z maluchem trzeba się bardzo dobrze przygotować. Co ważne, na pierwszy, krótki spływ kajakowy można już zabrać 3-letniego malucha. Pływanie z młodszymi dziećmi to zdecydowanie zbyt duże ryzyko. Na pierwsze kajaki z maluchem wybieramy się na maksymalnie 2-3 godziny po spokojnej, nizinnej rzece (jak np. Liwiec na Mazowszu) lub niedużym jeziorze. Przed wyjazdem oceńmy temperament swojego dziecka pod kątem gotowości do spędzenia w kajaku kilku godzin pod rząd. 

Jak się przygotować na spływ kajakowy z dzieckiem? 

Nawet do krótkiego wyjazdu na kajaki z dzieckiem trzeba się odpowiednio przygotować. Z jednej strony spływ kajakowy powinien być dla dziecka ciekawy, ponieważ co chwilę zmieniają się widoki, pływanie w kajaku jest pewną atrakcją, można też poobserwować zwierzęta i przyrodę. Z drugiej strony, dla aktywnych dzieci kilka godzin siedzenia w kajaku to może być zbyt wiele. Przygotowując się do spływu kajakowego z dzieckiem pamiętaj też, że maluch nie wiosłuje, więc będzie mu w kajaku chłodniej niż Tobie. Dlatego warto ubrać dziecko w bluzkę z długim rękawkiem, a pod ręką mieć dla niego cieplejszą bluzę. Jeśli uznasz, że warto spróbować zarazić malucha pasją do kajaków, poniżej znajdziesz wszystkie rzeczy, które trzeba zabrać na kajaki z dzieckiem.

Uśmiechnięte dzieci w kajaku

Co zabrać na kajaki z dzieckiem – lista:

  • kamizelka ratunkowa w rozmiarze dobranym do dziecka – obowiązkowo założona dziecku przed wejściem do kajaka i niezdejmowana do końca spływu,
  • wodoszczelne buty z twardą, nieślizgającą się podeszwą,
  • komplet wodoodpornych ubranek i bielizny na zmianę,
  • kurtka przeciwdeszczowa,
  • cieplejsza bluza,
  • nakrycie głowy,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem,
  • jedzenie i picie – woda lub ulubiony napój dziecka, prowiant na drogę, w tym ulubione przekąski,
  • kocyk bambusowy do przykrycia dziecka, gdy zaśnie w kajaku + poduszka pod głowę,
  • apteczka, w tym zestaw na skaleczenia, zestaw na ukąszenia, coś do wyciągania kleszczy, leki przeciwgorączkowe, leki przeciwbiegunkowe oraz leki, które dziecko przyjmuje na stałe,
  • kilka podróżnych zabawek dla dziecka, np. na czas oczekiwania na transport powrotny,
  • zabawki pływające, które można przywiązać do kajaka.

Co zabrać na kajaki z psem?

Na polskich rzekach coraz częściej można spotkać psiaki w kajakach razem ze swoimi właścicielami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać na spływ kajakowy swojego czworonoga. Nie znaczy to oczywiście, że każdy pies będzie się doskonale czuł w kajaku czy w otoczeniu wody. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zabraniu psiaka na spływ, zastanów się, jaki jest jego stosunek do wody. Czy się jej boi? A może bardzo lubi kąpiele? Jeśli tego nie wiesz, zabierz psa na spacer w pobliże rzeki i sprawdź, czy będzie chętnie się pluskał. Lepiej przetestować to wcześniej, niż potem fundować psu i sobie dość ekstremalne przeżycia na spływie. 

Mężczyzna w kajaku z psem

O czym należy pamiętać?

Zabierasz psa na spływ kajakowy? Przygotuj się na to, że psiak będzie zachowywał się nietypowo. Nastaw się na częste wyskakiwanie z kajaka – żaden pies nie będzie w stanie usiedzieć w jednym miejscu przez cały spływ. Dlatego cały czas kontroluj, gdzie znajduje się zwierzak. W razie wywrotki najpierw zlokalizuj psiaka, a potem zajmij się odnajdowaniem rzeczy osobistych. 

Absolutną podstawą bezpieczeństwa jest kamizelka asekuracyjna dla psa. Nie tylko zapewni mu wyporność i pomoże w pływaniu, ale dzięki uchwytowi ułatwi Ci także wyławianie psiaka z wody. Takie kamizelki bez problemu kupisz w specjalistycznych sklepach ze sprzętem kajakowym. Nie zapomnij zabrać też zapasu smakołyków. Pozwolą psu oswoić się z nową sytuacją oraz pomogą zachęcić go do wejścia do kajaka. 

Co zabrać na spływ kajakowy z psem – lista:

  • miska, woda i zapas karmy, w tym ulubione smakołyki,
  • ręcznik do osłonięcia psiaka przed słońcem,
  • kamizelka asekuracyjna dla psa,
  • tabliczka z grawerunkiem imienia psa i numerem telefonu na wypadek zgubienia się czworonoga,
  • smycz i kaganiec,
  • aktualna książeczka szczepień + zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie,
  • leki, jeśli pies jakieś przyjmuje,
  • ulubione zabawki psa,
  • posłanie dla psa (w przypadku kilkudniowego spływu z noclegami).
Kajak z bagażem i wiosłem przygotowany na spływ

Co zabrać na kajaki do jedzenia?

Kilkugodzinne pływanie kajakiem potrafi pozytywnie zmęczyć! Jeśli zastanawiasz się, co wziąć na kajaki, nie zapominaj o prowiancie. Oto krótka lista rzeczy, które możesz zabrać na kajaki do jedzenia:

  • woda – ważne jest, aby mieć odpowiednią ilość wody na całą trasę – pomoże to uniknąć odwodnienia podczas wypadu na kajaki (szczególnie w upalny dzień),
  • kawa lub herbata – jeśli lubisz pić kawę lub herbatę, możesz zabrać ze sobą termos z gorącym napojem, aby cieszyć się nimi podczas przerwy na kajakowym szlaku,
  • łatwe do spakowania jedzenie – możesz przygotować kanapki, sałatkę, owoce, warzywa i inne wygodne do przenoszenia (i konsumowania) sycące przekąski, 
  • lunch w pudełku – jeżeli planujesz dłuższą wyprawę, możesz zabrać ze sobą lunch w szczelnym pudełku, np. makaron, ryż z warzywami, pieczonego kurczaka czy sałatkę z makrelą,
  • przekąski energetyczne – warto wziąć ze sobą batony energetyczne, suszone owoce, orzechy czy granolę, aby dostarczyć energii podczas kajakowej przygody,
  • słodkie przekąski – nie zapominaj o słodkościach, takich jak ciastka, czekolada czy batoniki, które mogą być miłym urozmaiceniem podczas wypadu na kajaki,
  • naczynia i sztućce – pamiętaj o zabraniu odpowiednich naczyń (kubków, talerzyków) i sztućców, aby móc jeść wygodnie lub dzielić się jedzeniem z innymi uczestnikami spływu.

Jedzenie na kajaki najlepiej pakować w szczelne pojemniki (np. woreczki strunowe), aby uniknąć zalania lub uszkodzenia w trakcie spływu. Dostosuj ilość prowiantu do planowanego czasu na wodzie – pomoże Ci to uniknąć marnowania jedzenia, które niezjedzone po kajakowej wyprawie wyląduje w koszu na śmieci. 

Jak zabezpieczyć rzeczy przed wodą?

Podczas spływu kajakowego nie da się wykluczyć bliskiego spotkania z wodą. Wywrotki są na porządku dziennym, często trzeba także przenieść kajak przez wymagający odcinek rzeki. Dlatego wszystko, co zabierzesz na spływ kajakowy, należy odpowiednio zabezpieczyć przed wodą. Nawet jeśli bierzesz udział w zorganizowanym spływie kajakowym i nie musisz wozić w kajaku całego ekwipunku, to jest kilka rzeczy osobistych, które z pewnością chcesz mieć przy sobie – portfel, telefon czy zegarek. Jak zabezpieczyć rzeczy przed wodą na spływie kajakowym?

Rzeczy osobiste zapakuj w szczelne, wodoodporne etui i przymocuj do kajaka lub do siebie, aby nie wpadły do wody w razie wywrotki. Jeśli na kajak zabierasz również pozostałe bagaże, zapakuj je w wodoszczelne worki na kajak lub worki żeglarskie, które są do kupienia w sklepach turystycznych lub większych supermarketach. W ostateczności możesz też popakować rzeczy w woreczki strunowe lub grube i wytrzymałe worki na śmieci, jednak musisz mieć świadomość, że nie dadzą one 100% ochrony przed wodą. Pamiętaj, że kajaki z wypożyczalni często są wyposażone w bakistę (rodzaj schowka otwieranego od góry) lub beczkę, w której możesz przechować swoje rzeczy. Bagaże umieść w dziobie i rufie kajaka. 

Rzeka Brda w Polsce idealna na spływy kajakowe

Gdzie pojechać na kajaki w Polsce?

Polska obfituje w wiele ciekawych miejsc na kajaki, zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych kajakarzy. Doskonałym regionem na uprawianie turystyki kajakarskiej są przede wszystkim Mazury, z kultową już rzeką Krutynią. Warte polecenia są także Łyna, Marózka czy Wel, ale tak naprawdę w każdym miejscu na Mazurach znajdziesz świetne rzeki i jeziora na spływ kajakowy. Dlatego zarezerwuj nocleg na Mazurach, znajdź wypożyczalnię kajaków w okolicy i daj się ponieść kajakowej przygodzie!

Nie tylko Mazury zapraszają do spływu malowniczymi trasami. Na kajaki warto wybrać się również w inne części Polski, takie jak Suwalszczyzna (Czarna Hańcza), Roztocze (Tanew), Bory Tucholskie (Brda), Dolina Baryczy (Młynówka) czy Pieniny (Dunajec). Doskonałym miejscem na uprawianie turystyki kajakowej dla mieszkańców południowej oraz centralnej Polski jest Dolina Pilicy i Dolina Nidy. Kajakiem można zwiedzić też meandry Biebrzy, Rawki, Pilicy, Drawy czy Obry, a także jeziora: Lipie, Włókna czy Jezioro Żywieckie, oraz zalewy, m.in. Zalew Soliński. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i warte polecenia!

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.