Dolny Śląsk to część historycznej krainy, jaką jest Śląsk, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkowym biegiem Odry. Od południa graniczy z Czechami, a od zachodu z Niemcami. Stolicą województwa dolnośląskiego jest Wrocław. To bardzo zróżnicowany region, w którym można znaleźć wiele ciekawych, a nawet całkiem tajemniczych miejsc. Jakie Dolny Śląsk oferuje atrakcje i co warto tutaj zobaczyć? Zapraszamy do naszego zestawienia najciekawszych miejsc w dolnośląskim!
Dolny Śląsk być może nie jest tak mocno zurbanizowany jak Mazowsze czy Górny Śląsk, jednak nie brakuje w nim pereł miejskiej architektury. Dlatego nasze zestawienie najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku zaczynamy od miast. Które z nich musisz zobaczyć?
Wrocław to prawdziwa turystyczna perła Dolnego Śląska, oferująca zwiedzającym wiele ciekawych atrakcji. Od historycznych zabytków, takich jak Rynek Starego Miasta czy Ostrów Tumski, przez piękne parki i ogrody (m.in. słynny Ogród Japoński będący częścią Parku Szczytnickiego), aż do znanego ze szklanych ekranów wrocławskiego zoo.
Ciekawą dolnośląską atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, będzie spacer szlakiem wrocławskich krasnali. W samym centrum miasta jest ich około 100! Z kolei wielbicielom panoram Wrocław oferuje aż 5 oficjalnych punktów widokowych, z których jeden znajduje się w Sky Tower – jednym z najwyższych budynków w Polsce. Na zwiedzanie Wrocławia warto poświęcić co najmniej weekend.
Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc w stolicy Dolnego Śląska? Przeczytaj nasz artykuł o atrakcjach Wrocławia i zakochaj się w mieście 100 mostów!
Leżące nad Nysą, w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, wśród turystów często jest traktowane jako baza wypadowa do pobliskich miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Kudowa-Zdrój.
Jednak Kłodzko zasługuje na to, by samodzielnie zostać celem turystycznych wypraw.
Nad miastem góruje majestatyczna Twierdza Kłodzko, stanowiąca XVI-wieczny system umocnień i będąca najbardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną Kłodzka. Twierdzę można zwiedzać nie tylko na powierzchni – dla turystów udostępniono także sieć podziemnych labiryntów.
W samym Kłodzku warto również obejrzeć niewielki, ale uroczy rynek z barokowym ratuszem i liczący ponad 600 lat most św. Jana, który był wzorowany na słynnym, praskim moście Karola.
Przeczytaj także: Atrakcje Kotliny Kłodzkiej na każdą porę roku
To dolnośląskie miasto leży u podnóża Karkonoszy i zdecydowanie warto do niego zajechać np. po drodze do Karpacza lub Szklarskiej Poręby. Na zwiedzenie z pewnością zasługuje jeleniogórski rynek, a przy okazji pobytu polecamy skorzystać z oferty Term Cieplickich.
6 km na południe od Term, dawniej w osobnym mieście, dziś w jeleniogórskiej dzielnicy Sobieszów, na szczególną uwagę zasługuje zamek Chojnik, usytuowany na szczycie góry o tej samej nazwie. Fanów historii może zainteresować legenda o chojnickiej księżniczce Kunegundzie, której okrutne serce skazało na śmierć wielu kandydatów do jej ręki. Jeden z nich ponoć nawiedza zamek pod postacią ducha na koniu.
Na zamku co roku odbywają się turnieje kusznicze o Złoty Bełt oraz szereg pokazów Bractwa Rycerskiego.
Odwiedzając Jelenią Górę, warto udać się również do Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej, który obejmuje 20 zamków i pałaców, niegdyś będących siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej, a także rodów arystokracji i szlachty.
Na Dolnym Śląsku warto odwiedzić także którąś z miejscowości uzdrowiskowych. Do najpopularniejszych z pewnością należą Duszniki-Zdrój, leżące nad Bystrzycą Dusznicką, otoczone Górami Sowimi z jednej strony i pasmem Gór Bystrzyckich z drugiej. Specyficzny mikroklimat tej okolicy sprawia, że w Dusznikach znajduje się kilka sanatoriów, rozległy park zdrojowy oraz pijalnia wód mineralnych.
Duszniki-Zdrój stanowią część Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich, do którego należą także pobliskie Polanica-Zdrój i Kudowa-Zdrój. To również świetna lokalizacja na wycieczki w góry!
Innym ciekawym uzdrowiskiem na Dolnym Śląsku jest Świeradów-Zdrój, leżący na zboczach Gór Izerskich. Miasto zachwyca nie tylko przepiękną okolicą, ale również takimi atrakcjami jak liczne źródełka mineralnej wody pitnej, interesujące Muzeum Zdrojowe czy Dom Zdrojowy z modrzewiową halą spacerową.
W Świeradowie-Zdroju znajduje się również niezwykle ciekawe Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka”, prezentujące faunę i florę Gór Izerskich oraz wiele ciekawych prelekcji i warsztatów ekologicznych. To idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi!
Przeczytaj także: Atrakcje Świeradowa-Zdroju i okolic, których nie możesz przegapić!
Dolny Śląsk to przede wszystkim Karkonosze, które w pełni zasłużyły na miano jednej z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Karkonosze łączą w sobie nie tylko piękno górskiej natury, ale spokój i relaks pobliskich miejscowości wypoczynkowych. Co warto odwiedzić w tym paśmie górskim?
To z pewnością najpopularniejszy karkonoski szczyt, będący jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Śnieżka góruje nad Karpaczem, osiągając wysokość 1602 m n.p.m. i wchodząc w skład Korony Gór Polskich. Na szczyt prowadzi kilka różnych szlaków o różnym poziomie zaawansowania, a czas wejścia waha się od 2,5 do 3,5 godziny, w zależności od wybranego wariantu. U kresu wędrówki powita Cię charakterystyczna bryła obserwatorium, w którym mieści się również restauracja.
To drugi najbardziej popularny szczyt w Karkonoszach, a jego wysokość wynosi 1362 m n.p.m. Góruje on nad Szklarską Porębą, która jest popularną miejscowością zarówno wśród amatorów pieszych wędrówek, jak i sportów zimowych. Warto wspiąć się na Szrenicę, chociażby z powodu wspaniałych widoków – po drodze można podziwiać niesamowite formacje skalne, rwące wodospady i zmieniające się krajobrazy. Na szczycie znajduje się rumowisko skalne, które porastają charakterystyczne żółto-zielone porosty.
Szrenica jest dostępna nawet dla najmłodszych górołazów, ponieważ można na nią wjechać kolejką krzesełkową, której stacja początkowa znajduje się w Szklarskiej Porębie. Planując wyprawę na Szrenicę, nie można pominąć innych okolicznych atrakcji, takich jak widowiskowy Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie czy Śnieżne Kotły z panoramą na góry.
To trzeci co do wielkości karkonoski szczyt (1471 m n.p.m.), położony pomiędzy Śnieżnymi Kotłami a Szrenicą. Na hali tuż pod szczytem znajduje się jedno ze starszych górskich schronisk, założone w XVII w. Szlak ze Szklarskiej Poręby na Łabski Szczyt zajmuje około 3 godzin niespiesznego marszu.
W Górach Stołowych z pewnością warto wspiąć się na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt pasma o wysokości 905 m n.p.m., na który prowadzi 665 wykutych w skale schodów. Po trudach wspinaczki u góry przywita Cię nie tylko piękna panorama, ale także możliwość wypicia kawy lub zamówienia obiadu w schronisku. Tuż obok rozciąga się fantastyczny labirynt skalny pod nazwą Błędne Skały, pełen ciasnych przejść i różnych zakamarków. To nie lada frajda, zwłaszcza dla najmłodszych!
Góry Izerskie to kolejna propozycja na aktywny, rodzinny wypad na Dolny Śląsk. Najwyższy szczyt stanowi Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Szlaki są łagodne, a znaczna część z nich jest dostępna nawet dla rodzin z wózkami. Warto wybrać się np. na Halę Izerską, gdzie w Chatce Górzystów serwują ponoć najlepsze naleśniki w polskich górach. Trzeba jednak pamiętać, że panujący w Izerach klimat sprawia, że śniegi utrzymują się tam dłużej, a na niektórych odcinkach temperatura latem nie przekracza 15oC.
Jeśli na wycieczkę po Dolnym Śląsku zabierasz pociechy, musicie koniecznie pojechać do Karpacza. W samym mieście i jego najbliższych okolicach jest mnóstwo ciekawych atrakcji dla dzieci, które sprawią, że będzie to dla nich niezapomniana przygoda! Co trzeba tam zobaczyć?
To jedyne miejsce w Polsce łączące ze sobą Lego i efekty specjalne. Dwa piętra mieszczą ponad 80 przycisków i joysticków, za których sprawą makiety zaczynają ożywać. W muzeum można zostać kapitanem statku kosmicznego lub kierownikiem pociągu, spotkać postaci z Harry’ego Pottera, zagrać w Pokemony albo Super Mario. To jedna z najlepszych dolnośląskich atrakcji dla dzieci, ale dorośli również będą mieli ogromną frajdę z pobytu w tym miejscu!
Co zwiedzić na Dolnym Śląsku z dziećmi? Muzeum Zabawek! To kolejny punkt na mapie Karpacza, który spodoba się maluchom. Znajdziecie tu zarówno dawne gry i lalki, jak i te zupełnie nowoczesne zabawki. Każda z wystaw została zaaranżowana w ciekawym, bajkowym stylu. Można na nich podziwiać m.in. porcelanowe księżniczki czy miniaturowe domki dla lalek.
Odwiedzając Karpacz, warto zajrzeć do pobliskich Ściegien, gdzie można poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. A to wszystko za sprawą miasteczka Western City! To prawdziwa enklawa kowbojów i Indian, ale świetnie będą się tutaj bawić nie tylko fani rodeo czy westernowego stylu jazdy konnej. Miasteczko oferuje szereg atrakcji, wśród których znajduje się m.in. Akademia Szeryfa, bank i strzelnice, a prawdziwi twardziele mogą spróbować swoich sił w jeździe na mechanicznym byku.
Przeczytaj także: Najciekawsze atrakcje Karpacza i okolic. Co warto zobaczyć?
Mówiąc o atrakcjach turystycznych Dolnego Śląska, nie można zapomnieć o jednej z najciekawszych i najbardziej tajemniczych – kompleksie podziemnych tuneli, znanych jako Projekt Riese. Czy miała to być nowa kwatera główna Hitlera, czy może miejsce tajemniczych, nazistowskich eksperymentów? Tego pewnie już się nie dowiemy. Kompleks Riese oferuje za to zwiedzanie podziemnych miast i sieci tuneli, podczas którego każdy może sam wyrobić sobie opinię i spróbować rozwiązać jedną z największych zagadek XX wieku.
Również słynny Zamek Książ ma swoje mroczne tajemnice, a jedną z nich z pewnością są zamkowe podziemia. Wykute rękami żydowskich więźniów na zlecenie Adolfa Hitlera, według niektórych historyków mogą zawierać zamaskowane komnaty. Ponoć mogły zostać w nich ukryte dzieła sztuki i kosztowności skradzione przez nazistów w czasie II wojny światowej. Podziemia zamku Książ stanowią część wspomnianego wcześniej Kompleksu Riese. Sam zamek również zasługuje na zwiedzenie – burzliwe dzieje warowni odcisnęły na niej swoje piętno i napełniły zamkowe mury setkami ciekawych historii i niepowtarzalnych eksponatów. To jeden z zabytków Dolnego Śląska, który z pewnością warto odwiedzić!
Przeczytaj także: Turystyczne regiony Polski – poznaj je lepiej!
Planując wypad na Dolny Śląsk, dobrze jest znaleźć nocleg blisko atrakcji, które zamierzasz zwiedzić. Świetną bazą noclegową mogą pochwalić się nie tylko większe miasta, takie jak Wrocław, Kłodzko czy Jelenia Góra, ale również mniejsze miejscowości, znane ze swoich walorów środowiskowych i przyciągają licznych turystów.
Jeśli szukasz komfortowego noclegu w Szklarskiej Porębie, Karpaczu czy innej turystycznej miejscowości na Dolnym Śląsku, zajrzyj na Triverna.pl – z pewnością znajdziesz tam nocleg o odpowiadającym Ci standardzie i w korzystnej dla portfela cenie!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.