Dobre wino kojarzy się przede wszystkim z Francją, Włochami czy Węgrami, ale i w Polsce nie brakuje znakomitych winnic. Masz ochotę dowiedzieć się więcej o tym szlachetnym trunku, a przy okazji zaplanować romantyczny wyjazd do hotelu z winnicą? Dobrze trafiłeś! Z naszego przewodnika dowiesz się wszystkiego na temat enoturystyki w Polsce.
Enoturystyka to nic innego jak turystyka winiarska. W Polsce to stosunkowo młoda, ale bardzo prężnie rozwijająca się gałąź turystyki. Odnosi się ona do wszystkich czynności związanych z wyjazdami enoturystycznymi: poznawania regionów i szlaków winiarskich, zwiedzania winnic, udziału w degustacjach czy warsztatach winiarskich, a także zdobywania wiedzy na temat historii i kultury produkcji wina.
Rozkwit enoturystyki w naszym kraju wiąże się z powrotem do tradycji winiarskich, które na polskich ziemiach liczą kilkaset lat. Dla niektórych może to być zaskakujące, ale początek uprawy winorośli w Polsce datuje się już na XII wiek! Obecnie w wielu regionach są nie tylko zakładane nowe plantacje, ale także bywają odtwarzane stare winnice. Dzięki temu możemy dziś cieszyć się znakomitej jakości rodzimym winem.
Przeczytaj także: Czy warto podróżować po Polsce? Poznaj 8 powodów na tak
Regiony, w których można spotkać najwięcej winnic, to Małopolska, Podkarpacie oraz ziemia lubuska. W jakie miejsca warto się wybrać, planując enoturystyczne wycieczki? Oto kilka propozycji dla miłośników wina!
Jest najdłuższym i najstarszym szlakiem winiarskim w zachodniej części Polski. Na szlaku znajduje się blisko 50 winnic, a także gospodarstwa agroturystyczne, muzea oraz pasieki. To właśnie na tym szlaku corocznie odbywa się największa impreza winiarska w kraju, jaką jest Festiwal Winobranie, organizowany w Zielonej Górze. Święto ma już 160 lat i cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i miłośników wina z Polski i zza granicy.
Jest to szlak tematyczny dziedzictwa kulturowego regionu, który promuje odradzanie się tradycji uprawy winorośli w Małopolsce. Pomysłodawcą stworzenia tego szlaku jest Gorczańska Organizacja Turystyczna. Na szlaku znajduje się niemal 60 aktywnie działających winnic z różnych zakątków regionu. Małopolski Szlak Winny organizuje różnorodne imprezy, spośród których najważniejszą są coroczne Dni Otwartych Winnic. W ramach wydarzenia można wziąć udział w zwiedzaniu, degustacjach, prelekcjach czy warsztatach.
Ten klimatyczny szlak winiarski jest zlokalizowany wokół zabytkowego Sandomierza. Na szlaku leży 9 winnic, które znajdują się w niedużej odległości od siebie, więc z powodzeniem możesz odwiedzić wszystkie w czasie jednego wyjazdu! Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy organizuje różnorodne imprezy, a wśród nich m.in.: Dni Otwartych Winnic, Piknik Kwitnącej Winorośli czy Święto Młodego Wina. Na szlaku znajdziesz też mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych, spośród których największą jest sam malowniczy Sandomierz, uznawany przez wielu za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce.
Roztocze to przepiękny i wciąż jeszcze mało odkryty region turystyczny Polski. Występująca tu duża liczba dni słonecznych oraz urodzajne lessowe gleby sprzyjają powstawaniu nowych winnic. Malownicza sceneria urozmaicona licznymi wzniesieniami sprawia, że na Roztoczu można się czasem poczuć jak w słonecznej Toskanii. Winnic jest tu niewiele (zaledwie kilkanaście), ale enolodzy są pewni, że region ten w kolejnych sezonach czeka prawdziwy rozkwit. Do wizyt na Roztoczu zachęcają też liczne atrakcje turystyczne, wśród których jest Zwierzyniec – serce regionu, zabytkowe cerkwie, wieże widokowe, Stawy Echo oraz oczywiście regionalna kuchnia, która jest niezwykle atrakcyjna dla wegetarian.
Szlak powstał w 2018 roku i łączy 20 lokalnych winnic oraz 11 dolnośląskich browarów. Tradycje winiarskie tego regionu są bardzo bogate – w XVIII wieku funkcjonowało tu ponad 1200 winnic! Burzliwe dzieje tych ziem sprawiły jednak, że winnice zaraz po II wojnie światowej niemal całkowicie zniknęły z mapy, a ich odbudowę rozpoczęto dopiero w latach 90. XX wieku. Dzisiaj w związku z rozwojem enoturystyki region znowu ma szansę powrócić do swoich korzeni. Na terenie Dolnego Śląska są organizowane ciekawe imprezy tematyczne, a wśród nich cykl spotkań „Winiarze i przyjaciele”, w ramach którego można w jednym miejscu znaleźć wyroby kilku winnic i skosztować ich w czasie degustacji.
Na tym szlaku znajdziesz aż 31 winnic z terenów Polski i Słowacji. W Polsce najwięcej winnic tego szlaku jest zlokalizowanych na Podkarpaciu w okolicach Rzeszowa, Sanoka, Krosna, Przemyśla czy Jarosławia. Doskonałe wino, przepiękne turystycznie tereny i bliskość Bieszczadów to doskonałe argumenty za tym, by wybrać się na swoją pierwszą wycieczkę winiarską właśnie tutaj.
Jakie winnice w Polsce z noclegiem warto wziąć pod uwagę podczas planowania enoturystycznej wycieczki? Sprawdziliśmy dwa wyjątkowe miejsca, które doskonale sprawdzą się nie tylko na klimatyczny wyjazd tylko we dwoje, ale też na wyprawę w gronie przyjaciół. Sprawdź!
Ten elegancki obiekt położony w miejscowości Niemcza na Dolnym Śląsku u podnóża Gór Sowich zaprasza na relaksujący pobyt wszystkich miłośników wina! Nieopodal hotelu znajduje się bowiem Winnica Niemczańska, gdzie są uprawiane winorośle tradycyjnych i nowoczesnych szczepów. Można tu skosztować znakomitych win własnej produkcji oraz wyśmienitych potraw komponowanych przez doświadczonego szefa kuchni. Oprócz tego w Hotelu Niemcza możesz skorzystać z ekskluzywnych zabiegów spa. To miejsce zachwyci każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o produkowanych w Polsce winach, a przy okazji prawdziwie wypocząć. Wybierz się do Hotelu Niemcza Wino&SPA lub podaruj taką wycieczkę w prezencie swoim bliskim.
Zwiedzanie winnicy z noclegiem? Dlaczego nie! Taką opcję oferuje m.in. Hotel Głęboczek Vine Resort & SPA położony w województwie kujawsko-pomorskim. Obiekt zachwyca swoim położeniem – wokół znajdują się przepiękne lasy, winnice oraz jeziora należące do Pojezierza Brodnickiego. Obiekt od lat prowadzi własną winnicę, a każdej jesieni organizuje tradycyjne Święto Wina. Wypoczywający w hotelu goście mogą nie tylko rozkoszować się smakiem lokalnych win, ale także skorzystać z opieki sommeliera, który prowadzi degustacje, dobiera odpowiednie wina do serwowanych w czasie kolacji potraw czy prowadzi warsztaty winiarskie. Ponadto w hotelowym spa znajdziesz serię rozmaitych zabiegów opartych na winoterapii. Są to np. winne masaże czy kąpiele w winie. W takim hotelu zdecydowanie warto się zatrzymać!
Obiektem wypoczynkowym, który zachwyci wszystkich miłośników wina, jest Dwór Kombornia Hotel&SPA, zlokalizowany na Podkarpaciu. Ten romantyczny butikowy hotel został urządzony w zabytkowym dworze – dawnej siedzibie ziemiańskiej, otoczonej przepięknym parkiem. Wyróżnikiem tego miejsca jest Salon Win Karpackich, który umieszczono w XVIII-wiecznych piwnicach dworskich. Zgromadzono w nim wspaniałą kolekcję win pochodzących z różnych regionów winiarskich w Karpatach. Znaleźć tu można trunki nie tylko z Polski, ale też z Węgier, Rumunii, Czech czy Słowacji. W Salonie Win Karpackich dla gości hotelu są organizowane specjalne degustacje prowadzone przez sommeliera. To jednak nie wszystko – w hotelowej strefie ChocoWine SPA goście spragnieni relaksu mogą skorzystać ze znakomitych zabiegów czekoladowych i winoterapeutycznych. Odpoczynek w takim miejscu nabiera zupełnie innego wymiaru.
Enoturystyka jest w Polsce młodą, ale niezwykle prężnie rozwijającą się dziedziną turystyki. Masz ochotę spróbować czegoś nowego? Chcesz połączyć miłość do wina z podróżami? W takim razie skorzystaj z propozycji zamieszczonych w powyższym poradniku i już dzisiaj zaplanuj swój pierwszy wyjazd w ramach turystyki winnej. Na portalu Triverna.pl znajdziesz wygodne noclegi w winnicach oraz interesujące obiekty położone na szlakach winiarskich. Sprawdź sam i wyrusz w fascynującą podróż pachnącą winem!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.