Strona główna
Blog
City break
Najpiękniejsze miasta i miasteczka w Polsce
City break
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Najpiękniejsze miasta i miasteczka w Polsce

ON
Ola Nazimek
31 października 2023
12 min czytania
Udostępnij:
Najpiękniejsze miasta i miasteczka w Polsce

Wśród popularnych miast w Polsce znajdują się m.in. Warszawa, Kraków czy Gdańsk. To jednak niejedyne miejscowości, które wyróżniają się wyjątkowym krajobrazem, wieloletnią historią czy charakterystyczną architekturą. Poznaj naszą listę 10 najpiękniejszych miast oraz miasteczek i znajdź kierunek swojej następnej krajowej podróży!

10 najpiękniejszych miast w Polsce - infografika

1. Sandomierz

Sandmomierz - jedna z najpiękniejszych miejscowości w Polsce

Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które w dodatku może pochwalić się bogatą historią. Leży ono nad Wisłą w województwie świętokrzyskim.

W samym sercu Sandomierza znajduje się urokliwy Stary Rynek, otoczony malowniczymi kamienicami z fasadami w kolorze cegły. Spacer po brukowanych uliczkach w tej okolicy pozwoli Ci przenieść się myślami do XIV w., kiedy to powstał sandomierski ratusz. Polecamy również zatrzymać się na kawę w jednej z klimatycznych kawiarni i delektować się widokiem na rynek.

Ważnymi punktami Sandomierza, które czynią go jednym z najładniejszych miast Polski, są liczne zabytki architektoniczne. Wśród najpopularniejszych jest m.in. bazylika katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli budowla pochodząca z gotyku. Zachwyca swoją monumentalnością i zdobieniami – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Warto również odwiedzić dawną synagogę, która jest jednym z niewielu zachowanych świadectw społeczności żydowskiej, obecnej niegdyś w Sandomierzu.

City break w tym mieście nie byłby kompletny bez odwiedzin w podziemnych trasach turystycznych, które ukazują niezwykłą sieć piwnic i korytarzy pod Sandomierzem. Łącznie do zwiedzenia jest 470 metrów krętych i ciasnych ścieżek. Dzięki tej atrakcji może on konkurować nie tylko w rankingu najpiękniejszych miast w Polsce, ale i tych najciekawszych!

2. Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny jest ulokowany na prawym brzegu Wisły w województwie lubelskim. Swoje miejsce w rankingu najpiękniejszych miast i miasteczek w Polsce zawdzięcza przede wszystkim architekturze i bogactwu historycznemu. To właśnie te aspekty sprawiły, że miasto zostało wpisane na listę UNESCO w kategorii pomników historii!  

Podczas odwiedzin polecamy wybrać się na Starówkę i Rynek. Znajdziesz tam mnóstwo urokliwych kamienic z malowniczymi detalami architektonicznymi. Stamtąd możesz udać się na wzgórze, do oddalonego o ok. 500 m zespołu zamkowego. Odkryjesz wówczas ruiny średniowiecznych fortyfikacji. Na szczycie górnego zamku czeka z kolei na Ciebie punkt z widokiem na Wisłę. 

Miłośnicy natury, którzy chcą poznać to piękne polskie miasto z nieco innej strony, powinni odwiedzić wąwozy lessowe (polecamy zwłaszcza Wąwóz Korzeniowy Dół). Podczas spaceru poczujesz się jak w samym sercu dżungli i wypoczniesz od miejskiego zgiełku. Koszt wejścia na teren wąwozów to zaledwie 3 zł (w przypadku biletu normalnego). 

3. Kraków

Kraków uważany za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce

Kraków to miejsce, którego nie może zabraknąć wśród wyróżnionych najładniejszych miast w Polsce. Znajduje się w południowej części kraju w województwie małopolskim. 

Dobytek historyczny, kulturowy i architektoniczny Krakowa został doceniony również za granicą. Największą perłą jest Stare Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO.

Aby odkryć wszystkie zakamarki jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, polecamy wybrać się na spacer po krakowskim Rynku Głównym i odwiedzić ulokowane tu zabytki. Popularnością cieszą się przede wszystkim:

  • Bazylika Mariacka (ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza z XV wieku),
  • Wieża Ratuszowa (pozostałość z miejskiego ratusza powstałego ok. 1300 r.),
  • Sukiennice (najstarszy krakowski kram handlowy).

Co jeszcze sprawia, że Kraków jest jednym z najładniejszych polskich miast? Jego bogata historia, którą możesz podziwiać na każdym kroku! Na wyróżnienie z pewnością zasługuje Wawel. Zamek Królewski na Wawelu również znalazł się na liście UNESCO i jest przykładem połączenia architektury gotyckiej i renesansowej. To także miejsce spoczynku królów polskich w kryptach katedry.

W trakcie city breaku w Krakowie zachęcamy do odwiedzenia Plant Krakowskich, czyli popularnego parku otaczającego Stare Miasto, utworzonego w miejscu dawnych murów miejskich. Podczas spaceru w tych okolicach z pewnością znajdziesz kolejne argumenty za tym, by umieścić Kraków w czołówce rankingu najpiękniejszych miejscowości w całej Polsce! 

4. Wrocław

Most na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Liczne zabytki, zielone parki, miejsca wpisane na listę UNESCO czy wszechobecne figurki krasnali – to tylko niektóre z ciekawych atrakcji, które spotkasz we Wrocławiu. To jedno z najładniejszych miast do odwiedzenia w Polsce leży na południu kraju w województwie dolnośląskim.

Jeśli pragniesz odkryć prawdziwy charakter Wrocławia, koniecznie udaj się na Rynek. Zachwyca on zarówno w dzień, jak i po zmroku, dlatego polecamy zwiedzić go w różnych porach. Znajdziesz tu także charakterystyczną fontannę i krasnale, które są nieodłącznym elementem kulturowym tej miejscowości. 

Za najpiękniejszą część Wrocławia uważa się Ostrów Tumski, który jest jednocześnie najstarszym terenem miasta. Spacer po wyspie pomiędzy zabytkami w ciepłym świetle latarni z pewnością zapadnie Ci w pamięć!

Nie możesz pominąć także Hali Stulecia, obiektu wpisanego na listę UNESCO. Tuż za nią rozpościera się park z fontanną multimedialną. Ta atrakcja robi szczególne wrażenie letnimi wieczorami, kiedy to muzyka łączy się z wodnymi pokazami. Gdy będziesz w tych okolicach, polecamy zwiedzić również ogród japoński oraz odetchnąć we wrocławskim zoo

5. Gdańsk

Zachód słońca nad rzeką w Gdańsku

Gdańsk jest położony nad Morzem Bałtyckim w województwie pomorskim i stanowi część aglomeracji Trójmiasta. Miano jednego z najpiękniejszych miast w Polsce zawdzięcza m.in. gdańskiej Starówce. Jej część (Długi Targ), jest wpisana na listę UNESCO, a cała okolica zapiera dech w piersiach. Stare Miasto zachwyca kolorowymi kamienicami, renesansowymi budynkami i atrakcyjnymi kramami, tworząc unikalny klimat. 

Co jeszcze warto zobaczyć w trakcie pobytu w Gdańsku? Z pewnością są to m.in. Konkatedralna Bazylika Mariacka z największym ołtarzem gotyckim w Europie oraz Ratusz Głównego Miasta. Budynki najlepiej jest odwiedzić także nocą, by odkryć ich piękno wydobyte przez podświetlenie. 

Gdańsk to nie tylko dostęp do morza i zabytkowa architektura. Wyjątkowym miejscem na mapie tego miasta jest Park Oliwski, czyli miejski ogród zapraszający do odpoczynku w otoczeniu przyrody i ciszy. 

Miłośnicy historii powinni z kolei odwiedzić Twierdzę Wisłoujście, czyli fortecę z XVII wieku Taka wycieczka z pewnością sprawi, że zapragniesz przyjechać do Gdańska ponownie!

6. Zakopane

Zaśnieżone Zakopane

Zakopane, leżące w samym sercu Tatr, to urokliwe miasto górskie i jeden z najpopularniejszych i najładniejszych ośrodków turystycznych w Polsce. Jego niepowtarzalne położenie w otoczeniu górskich pasm czyni je doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek i kontakt z naturą.

Najbardziej rozpoznawalnym punktem w Zakopanem są Krupówki – główna ulica miasta, która jest sercem życia towarzyskiego i handlowego. Choć najwięcej dzieje się tu w okresie zimowym, to polecamy odkryć to miejsce także poza sezonem. Architektura okolicy w pełni oddaje klimat pięknego, górskiego miasteczka. 

Osoby interesujące się sztuką oraz historią będą zadowolone również z odwiedzenia Willi Koliba, zaprojektowanej w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Wizytę w Zakopanem warto połączyć z wycieczką w góry – wśród mnogich szlaków górskich w Tatrach z pewnością znajdziesz coś dla siebie! 

7. Elbląg

Elbląg - widok z okna na centrum pięknego miasta

Elbląg to jedno z tych najładniejszych miast w Polsce, które udowadniają, że nie tylko ogromne aglomeracje mają czym zachwycać. Miejscowość ulokowana w województwie warmińsko-mazurskim zachwyca m.in. swoim Starym Miastem. Jest ono wypełnione zabytkowymi budynkami, kamienicami i kościołami, które zachowały swój oryginalny charakter. Od lat 80. trwają intensywne prace nad zrewitalizowaniem tej części miasta, dlatego tutejszy rynek każdego roku wygląda coraz lepiej!

Do najpiękniejszych elementów tego miasteczka z pewnością można zaliczyć Zamek Elbląski, Kanał (zgłoszony do listy UNESCO) oraz katedrę Świętego Mikołaja. City break w Elblągu warto wzbogacić również o rejs po wspomnianym Kanale – część trasy statku przebiega po… trawie! To okazja, której zdecydowanie nie można przegapić. 

8. Warszawa

W rankingu 10 najpiękniejszych miast w Polsce nie można pominąć Warszawy. Stolica kraju znajduje się w województwie mazowieckim i jest doskonałym miejscem na kilkudniowy wypad. Choć wielu osobom kojarzy się z surową, socrealistyczną architekturą, to stara część miasta zachwyca turystów z całego świata.

Poza urokliwym Starym Miastem (wpisanym na listę UNESCO) polecamy również wizytę na Zamku Królewskim. Na wyciszający spacer warto zaś udać się do Łazienek Królewskich, czyli ogromnego zespołu ogrodów z fontannami, rzeźbami i zabytkowymi budowlami. 

Wizytówką miasta jest Pałac Kultury i Nauki, drugi najwyższy budynek w kraju. Zachęcamy do odwiedzenia go zarówno w dzień, jak i nocą, kiedy to jego fasada jest podświetlona. Spacerom po Warszawie uroku dodają pomniki warszawskich syrenek, które są kolejnym symbolem miasta.

9. Nowy Sącz

Nowy Sącz z lotu ptaka

Nowy Sącz to kolejne miejsce w rankingu najpiękniejszych miast w Polsce, gdzie warto pojechać na aktywny wypoczynek. Miasto jest ulokowane w województwie małopolskim. W okolicy rozciągają się Beskidy z mnóstwem tras górskich – zarówno dla początkujących, jak i dla osób zaawansowa

nych. Na północ od Nowego Sącza znajdziesz także Jezioro Rożnowskie, jedno z najpiękniejszych jezior w polskich górach.

Z zabytków architektonicznych na prowadzenie wysuwają się ruiny Zamku Królewskiego w Nowym Sączu. Ich zwiedzanie polecamy połączyć z wizytą w położonej nieopodal Baszcie Kowalskiej oraz otaczającym je parku. Zwieńczeniem wędrówki może być zaś odpoczynek przy Dunajcu. 

10. Hel

 Port w Helu

Niewielkie, ale urokliwe miasteczko w Polsce? Hel wysuwa się na prowadzenie! To jedno z najpiękniejszych miejsc nad polskim morzem. Miejscowość znajduje się w województwie pomorskim i jest otoczona Bałtykiem z aż trzech stron. 

Będąc w tej okolicy, zdecydowanie warto zwiedzić Mierzeję Helską – obszar przyrodniczy i Park Krajobrazowy. Podczas spaceru po półwyspie natkniesz się na Muzeum Obrony Wybrzeża, które prezentuje historię fortyfikacji nadmorskich i obrony wybrzeża Morza Bałtyckiego. To doskonałe miejsce, aby poznać historię militarną regionu!

Hel znajduje się w rankingu najpiękniejszych miast w Polsce również ze względu na niepowtarzalne wschody i zachody słońca, które tu zobaczysz. Poranek lub wieczór spędzony w tym miejscu  zapadnie Ci w pamięć na długie lata!

Zestawienie najpiękniejszych miast w kraju pokazuje, że do udanego wypoczynku wcale nie potrzebujesz wyjazdu za granicę! Pozwól sobie na city break i zakochaj się w Polsce.

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.