Trasy narciarstwa biegowego zyskują coraz większe zainteresowanie. Biegówki pozwalają w pełni cieszyć się zimą i otoczeniem przyrody. Narciarstwo biegowe kompleksowo rozwija sprawność fizyczną i kondycję, uaktywniając wszystkie partie mięśni. Możesz zadbać o formę i aktywność fizyczną bez ponoszenia kosztów karnetów narciarskich. W dodatku nie stoisz w kolejkach do wyciągów, nie drażni Cię głośna muzyka, za to otacza Cię spokój lasu. Chcesz spróbować swoich sił w tym sporcie? Sprawdź, gdzie jechać na biegówki w Polsce!
Trasy biegówkowe w Polsce często powstają w miejscach znanych z turystyki wakacyjnej. Tam, gdzie latem znajdują się centra szlaków pieszych i rowerowych, zimą można wskoczyć na narty biegowe. Wiele szlaków rowerowych zimą z powodzeniem zamienia się w trasy narciarstwa biegowego. To wspaniałe, bo dzięki temu możesz aktywnie spędzać czas w lubianych miejscach o każdej porze roku!
Ośrodek Narciarstwa Biegowego Jakuszyce oferuje wiele możliwości dla miłośników biegówek. Świetne trasy w Jakuszycach są odpowiednie dla początkujących oraz wyczynowców. Ich łączna długość wynosi ok. 100 km, dostępna jest pełna infrastruktura. Doskonałe warunki klimatyczne sprawiają, że pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj do późnej wiosny. Dzięki temu na terenie ośrodka utworzono liczne trasy i ścieżki o rozmaitych długościach. Przygotowano odrębną trasę wyczynową oraz dla osób biegających z psami. Są także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i szkółki z instruktorami. Większość tras jest rozmieszczona na północnych stokach Gór Izerskich.
Na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie co roku jest organizowany Bieg Piastów. Renomowane wydarzenie odbywa się już niemal od półwiecza. To duża międzynarodowa impreza narciarska, przypadająca zwykle na początek marca. Pokazuje, że sezon narciarski w Jakuszycach jest naprawdę długi. Bieg Piastów odbywa się na dystansach 6 km, 25 km, 30 km i 50 km, w kilku kategoriach wiekowych i osobnych rankingach dla kobiet i mężczyzn. W programie jest bieg rodzinny oraz bieg nocny, a także biegi dla dzieci. Bieg Piastów każdorazowo cieszy się ogromnym zainteresowaniem!
Fantastyczną bazę noclegową dla osób wybierających się na biegówki w Jakuszyce stanowi Szklarska Poręba. W tym górskim kurorcie znajdziesz zarówno komfortowe hotele, jak i niezależne apartamenty. Co ważne, na miejsce można dojechać pociągiem. Jakuszyce są położone przy międzynarodowej drodze z Jeleniej Góry do Pragi.
Po stolicy polskiego narciarstwa biegowego, Jakuszycach, warto wybrać się na drugą stronę granicy. Tamtejsze trasy biegowe są urozmaicone i zadbane, codziennie ratrakowane. Na rozwidleniach znajdują się znaki kierunkowe i informacyjne. Wioskami, z których najłatwiej wyruszyć na narty biegowe są Bedrichov i Josefuv Dul, a w sąsiedniej dolinie – Jizerka i Smedava w Bilym Potoku. Po czeskiej stronie Gór Izerskich organizowany jest bieg narciarski Jizerska padesatka – to odpowiednik Biegu Piastów o dystansie 50 km.
Również Harrachov słynie ze wspaniałych miejsc na biegówki. Przy dolnej stacji kolei linowej rozpoczynają się dwie trasy narciarstwa biegowego. Są to regularnie przygotowywane pętle o długości 7,5 km. Ich lokalizacja sprawia, że są dogodne dla narciarzy w każdym stopniu sprawności. Od górnej stacji kolei linowej można wędrować na nartach atrakcyjnymi szlakami grzbietowymi, także długodystansowymi.
Gdzie na biegówki bliżej Wrocławia? W Górach Sowich znajdziesz trasy biegowe narciarskie uznawane za jedne z najpiękniejszych w całych Sudetach. Centrum szlaków na narty biegowe w Górach Sowich jest Przełęcz Jugowska. Wycieczki na biegówkach pozwolą aktywnie spędzić czas w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Tutejsze trasy nie są zatłoczone, atutem jest też sąsiedztwo infrastruktury stacji narciarskiej oraz schronisk górskich. Odpocząć lub coś zjeść można w historycznych obiektach turystycznych: schroniskach Sowa, Orzeł i Zygmuntówka. Przy samej przełęczy znajduje się parking oraz bar, można też skorzystać z pomocy instruktora.
W okolicy Przełęczy Jugowskiej wytyczono 6 oznakowanych tras na narty biegowe. Nie brakuje tablic informacyjnych z ich przebiegiem, długością i poziomem, łatwo zatem wybrać optymalny wariant dla siebie. Przy dobrych warunkach trasy biegówkowe są ratrakowane. Różnorodne ukształtowanie sprzyja zarówno zaawansowanym narciarzom, jak i tym początkującym. Dobrymi bazami wypadowymi na narty będą Wałbrzych oraz Bielawa.
Przeczytaj także: Jak zorganizować wyjazd na narty? Kompleksowy poradnik
Góry Bialskie to niewielkie sudeckie pasmo wciśnięte pomiędzy Masyw Śnieżnika i Góry Złote. Wyrastają na południe od Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Nieopodal znanego uzdrowiska znajduje się malutka wieś Bielice – biegówkowe serce Gór Bialskich. Na końcu wioski przygotowano bezpłatny parking specjalnie dla biegaczy na nartach. Pierwsze 4 km urokliwą okolicą są na tyle łagodne, że nadadzą się nawet dla początkujących narciarzy. Pierwsze kroki można stawiać na mini pętli (ok. 1,2 km) na płaskim terenie tuż przy parkingu. Dalej czeka piękna pętla Biały Spław (ok. 13 km) oraz trasy Mały i Wielki Schengen. Łącząc je, możesz uzyskać dystans ok. 26 km. Wielki Schengen jest poprowadzony po polsko-czeskim pograniczu. U naszego południowego sąsiada czekają kolejne dziesiątki kilometrów tras i bogactwo opcji na narty biegowe.
Jednym z niewielu miejsc w Polsce przygotowanym stricte pod doświadczonych narciarzy biegowych jest Kubalonka. To obecnie drugi krajowy ośrodek narciarstwa biegowego po słynnych Jakuszycach. Przełęcz Kubalonka znajduje się w Beskidzie Śląskim, między pasmem Baraniej Góry a pasmem Stożka i Czantorii. Oddziela popularne turystycznie doliny z Wisłą i Ustroniem od Istebnej i Koniakowa. Wiedzie przez nią dobrze utrzymana zimą droga wojewódzka nr 941. Przy przełęczy umiejscowiono płatne parkingi oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. Trasy biegowe na Kubalonce są zarządzane przez Centralny Ośrodek Sportu. Mają charakter sportowy i nie nadają się do stawiania pierwszych kroków na biegówkach. Na niedużym obszarze wytyczono 4 trasy (najdłuższa ma ponad 7 km długości), które spełniają wymogi FIS. Czekają tu solidne podbiegi i zjazdy. Tutaj sprawdzisz, czy potrafisz biegać na nartach! Dla początkujących optymalnie płaskimi miejscami są stadion przy wypożyczalni oraz zlokalizowana nieco wyżej polana biathlonowa.
Zaletą Kubalonki jest jej wysokość – przełęcz jest położona na 758 m n.p.m. Dzięki temu śnieg pojawia się tutaj dosyć szybko i zalega dłużej niż w dolinach. Odpowiednie warunki na narty mogą panować już w listopadzie i utrzymywać się do późnej wiosny. Warto więc przyjechać tutaj, gdy w miastach czuć już ocieplenie. Pętle na biegówki nie są długie, ale często się przecinają, tworząc rozmaite kombinacje. Wytyczono je po wschodniej stronie siodła przełęczy. Szlaki są widokowe – można z nich podziwiać beskidzkie panoramy. Mniej zaawansowanych ucieszą też trasy biegówkowe w centrum Wisły (wytyczone na Jonidle). Można biegać na nartach wzdłuż doliny Wisły oraz Białej i Czarnej Wisełki.
Słynna w Małopolsce narciarska trasa biegowa „Śladami Olimpijczyków” jest malownicza i bardzo atrakcyjna. Z „zakopianki” należy zjechać w Klikuszowej na Obidową, gdzie powstało lokalne centrum biegówkowe. W Obidowej znajdują się parkingi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, a nawet ogrzewane toalety. Trzeba uiścić 5 zł opłaty za korzystanie z tras. To właśnie tutaj rozpoczyna się trasa na Turbacz, którą wielokrotnie przemierzała mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk. Trasa jest na bieżąco ratrakowana i gwarantuje bardzo dobre warunki. Wycieczkę uprzyjemniają unikalny gorczański mikroklimat i wspaniała panorama Tatr. Pierwsze 4 km nadają się dla początkujących biegaczy. Wyżej szlak robi się bardziej wymagający, a podejście sprawdzi naszą kondycję. W najostrzejszym miejscu obowiązuje ruch jednokierunkowy. Nagrodą jest schronisko pod Turbaczem, najwyższym szczytem Gorców. Szlak liczy 11 km i posiada dobrą infrastrukturę (wiaty odpoczynkowe, tablice informacyjne).
Drugim wariantem z Obidowej jest trasa biegówkowa wiodąca doliną Obidowca. Łączy się ona z główną trasą pod szczytem Solniska i umożliwia dalsze podejście na Turbacz. To najdłuższa trasa, mniej popularna i uczęszczana, ale też nie zawsze przygotowana. Jest trasą jednokierunkową, a jej trudność stanowi strome podejście do granicy lasu (ok. 3 km podbiegu). Przy połączeniu z głównym szlakiem należy pamiętać o obowiązującym w tym miejscu ruchu jednokierunkowym.
Na 1-dniową wycieczkę na biegówki w Gorce można wybrać się choćby z Krakowa. Bardzo dobrymi bazami wypadowymi są także Rabka-Zdrój i Nowy Targ.
Mogielica jest najwyższą górą Beskidu Wyspowego. Od Krakowa dzieli ją niespełna 1,5 godziny jazdy. Dzięki temu stanowi popularne miejsce biegówkowych aktywności dla mieszkańców stolicy Małopolski. U stóp królowej Beskidu Wyspowego znajdują się dwie wypożyczalnie nart biegowych (w Dobrej i Zalesiu). Dodatkowo w Dobrej można wypożyczyć także narty backcountry. Dobra mieści się przy DK nr 28 między Rabką-Zdrój i Limanową. Można z niej przez Jurków dojechać do Półrzeczek, gdzie w Przysiółku Polany znajduje się parking. Stamtąd czeka podejście do wielkiej pętli wokół Mogielicy. Trasa ma 25 km długości i jest poprowadzona przez las – nie zapewnia widoków, ale biegnie się po niej świetnie. Wymaga przygotowania kondycyjnego (nie ma skrótów). Do wielkiej pętli można podejść także z trzech innych parkingów. Najkrótsza trasa, by przy okazji zdobyć szczyt Mogielicy, wiedzie z przełęczy w Chyszówkach. Od wschodu dostępny jest parking „Pod Mogielicą” w Słopnicach oraz w Wyrębiskach (najbliżej trasy).
3 km od Wyrębisk znajduje się Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS Zalesianka. To właśnie tutaj można wypożyczyć sprzęt narciarski, odpocząć pod dachem, zobaczyć panoramę na Beskidy i Tatry. Położone obok centrum boisko piłkarskie jest bezpiecznym miejscem do stawiania pierwszych kroków na biegówkach. Przy budynku centrum w Zalesiu rozpoczyna się trasa o długości 5,5 km (popularna „piątka”). Pętla jest malowniczo położona i dobrze przygotowana, ratrakowana. Trasa wiedzie przez las i grzbietowe panoramiczne polany. Na szlaku są zjazdy, zakręty, podejścia, oznakowanie, wiata i tablica informacyjna z mapą. To dobry sprawdzian przed wyruszeniem na wielką pętlę wokół Mogielicy.
Gdy w wysokich górach panują trudne warunki zimowe, warto wskoczyć na narty biegowe. Zachęcają do tego doskonale przygotowane trasy narciarstwa biegowego w Kościelisku. Ich wyjątkowym atutem jest niepowtarzalna sceneria Tatr. Pozwalają one na aktywny wypoczynek w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Mogą z nich korzystać nawet osoby, które nigdy nie jeździły na nartach. Znajduje się tutaj kompleksowa wypożyczalnia sprzętu, a trasa jest ratrakowana. W odróżnieniu od Zakopanego, nie ma tu wielu spacerowiczów, którzy mogliby rozdeptać ślad.
W Kościelisku trasy przygotowano przede wszystkim na polanie Chotarz. Szlaki na narty biegowe mają długość 8 i 10 km, towarzyszy im fantastyczny widok na Giewont. Propagowanie narciarstwa biegowego odbywa się tu pod hasłem „Kościelisko dla biegaczy”. Przygotowywane są animacje i zawody narciarskie. Początek tras, wypożyczalnia i parking znajdują się przy ul. Nędzy Kubińca, nieopodal drogi z Zakopanego do Witowa. Krótsza trasa jest dostosowana do umiejętności początkujących narciarzy. Jest dobrze wyprofilowana, ma łagodne zjazdy i niewielkie podejścia. Bardziej kręta i stroma trasa dłuższa polecana jest wprawionym biegaczom. Dodatkowo 3 km trasy przy stadionie biathlonowym są oświetlone.
Najdalej na południowym wschodzie kraju znajdują się piękne i dziewicze Bieszczady. Zimą niektóre miejsca są tam dostępne jedynie na nartach. Czekają tam też jedne z najciekawszych i najdłuższych w Polsce tras narciarstwa biegowego. Znajdziesz je np. na stokach Żukowa w sąsiedztwie Ustrzyk Dolnych. Na narty biegowe mogą się tutaj wybrać zarówno amatorzy, jak i zaawansowani biegacze. Szlaki „Pod Żukowem” są ogólnodostępne i bezpłatne, ratrakowane, posiadają homologację FIS. Trasy biegówkowe pokrywają się z atrakcją turystyczną w postaci ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej „Do Krainy Lipieckiej”. Można więc przy okazji dowiedzieć się czegoś o unikalnej historii regionu. Przy początku tras znajduje się parking. Dojeżdża się tutaj od Ustjanowej Górnej, tuż przed Ustrzykami skręcając w drogę prowadzącą do cerkwi.
Dalej na południe, w Wysokich Bieszczadach, leśnicy przygotowują trasy biegowe w Mucznem. Około 20 km tras dysponuje bieszczadzka miejscowość Wetlina, położona tuż pod połoninami. Tamtejsze trasy są jednak bardziej wędrowne niż stricte biegowe. Czekają tam ostrzejsze podejścia. Warto śledzić informacje o organizowanych w Bieszczadach biegach narciarskich. Zazwyczaj odbywa się tu Bieszczadzki Bieg Lotników oraz Bieszczadzkie Biegi Narciarskie Tropem Wilka i Tropem Żubra.
Gdzie na biegówki w Polsce, jeśli nie po drodze Ci w góry? Nie trzeba wcale jechać na południe kraju, by założyć narty biegowe i udanie spędzić na nich czas. Atrakcyjne trasy narciarstwa biegowego często korzystają ze szlaków pieszych lub rowerowych. Tak dzieje się na przykład w puszczach. Na biegówki możesz śmiało wyruszyć do Puszczy Kampinoskiej, Białowieskiej czy Piskiej.
W Puszczy Kampinoskiej można biegać na nartach po wszystkich szlakach pieszych. Teoretycznie na narciarzy czeka więc ponad 300 kilometrów tras. Odcinki dedykowane narciarzom biegowym są przygotowywane we wschodniej części parku, nieopodal Izabelina. W Laskach koło Warszawy działa wypożyczalnia sprzętu „Biegówki w Kampinosie”.
W 2014 roku uruchomiono pierwszą trasę na narty biegowe w Puszczy Białowieskiej. Często zdarza się, że to właśnie Podlasie jest najbardziej zaśnieżonym regionem w Polsce. Warto więc wybrać się do puszczy, by wzmocnić swoje zdrowie na biegówkach. Ich wypożyczalnia znajduje się przy wejściu do parku pałacowego w Białowieży. Obok parku i stadionu rozpoczyna się trasa wiodąca w głąb puszczy. Postawiona tam tablica z mapą pomoże zaplanować wycieczkę. Ciekawym celem trasy na biegówkach jest Leśniczówka Dziedzinka, w której kiedyś mieszkała Simona Kossak. O życiu znanej popularyzatorki dzikiej przyrody opowiada film „Simona” z 2022 roku.
Puszcza Piska również posiada trasy narciarstwa biegowego. Jeśli zatem do tej pory nie byłeś na Mazurach zimą, może warto przy okazji spróbować swoich sił na biegówkach? Trasy biegówkowe są skupione wokół Wioski Narciarskiej Wiartel na terenie Nadleśnictwa Pisz. Udostępnionych jest łącznie 6 tras o długości 66 kilometrów. Szlaki są w większości proste i równe, dzięki czemu nadadzą się również dla najmłodszych adeptów biegania na nartach.
Biegówki to aktywność, którą warto uprawiać całą rodziną. Tutaj nie musisz liczyć się z kosztami karnetów ani długimi i męczącymi treningami. Na narty biegowe dla początkujących warto wybierać łagodnie wyprofilowane trasy. Na początek jednak najlepiej skorzystać ze wsparcia instruktora, który nauczy bezpiecznej jazdy. Instruktorów narciarstwa biegowego znajdziesz m.in. w Jakuszycach oraz przy Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich.
Atrakcyjne warunki na biegówki dla początkujących panują w popularnej Wiśle w ośrodku na Jonidle. Dobrą okazją na rozpoczęcie przygody z nartami biegowymi jest też wycieczka w Gorce. W okolicy Klikuszowej i Obidowej można odbyć lekcje z instruktorem na krótkiej pętli. Zimowe atrakcje czekają na Ciebie Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej. Dla dzieci przygotowano biegówkowy tor przeszkód. Trasa jest czynna codziennie – można do niej dojechać autobusem miejskim z Nowego Targu. Do ćwiczeń świetnie sprawdzą się także stadiony w Kościelisku, Zalesiu pod Mogielicą czy na Kubalonce.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.