Zima zbliża się wielkimi krokami, a Ty już nie możesz się doczekać białego szaleństwa na skoku? A może masz ochotę w końcu nauczyć się jazdy na nartach lub na desce, ale zupełnie nie wiesz, od czego zacząć przygotowania i jak zorganizować swój pierwszy wypad na stok? Nic nie szkodzi! Zajrzyj do naszego artykułu i dowiedz się, jak krok po kroku przygotować się do wyjazdu na narty. Zapraszamy!
Pierwszym elementem organizacji wyjazdu na narty jest wybór kierunku. Lepiej szusować na stokach w Polsce czy może jednak za granicą? Jeśli jesteś początkującym narciarzem lub snowboardzistą, to postaw na krajowy wyjazd. W Polsce nie brakuje dużych, dobrze zorganizowanych ośrodków narciarskich, oferujących trasy zjazdowe dopasowane do różnorodnych umiejętności narciarzy. Przy większych stacjach zwykle znajdziemy dodatkowe usługi, takie jak możliwość wypożyczenia sprzętu czy wynajęcie instruktora.
Popularne miejscowości będące idealną bazą wypadową na narty w Polsce to na przykład: Białka Tatrzańska, Krynica-Zdrój, Szczyrk, Zieleniec i Zakopane. Jeśli wolisz spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym, to weź pod uwagę takie kierunki jak: Szklarska Poręba, Wisła, Kościelisko, Kotlina Kłodzka czy okolice Kampinosu.
Jeśli na nartach jeździsz już jakiś czas i masz ochotę spróbować przygody na zagranicznych stokach, to możesz postawić na kilka polecanych kierunków, takich jak: Czechy (np. Harrachov), Słowacja (np. Tatrzańska Łomnica w Tatrach Wysokich), Austria (Tyrol) czy Włochy.
Szukając hotelu w górach, w którym będziesz mógł się zatrzymać, koniecznie zwracaj uwagę na odległość obiektu od stoku narciarskiego. Im bliżej wyciągu, tym lepiej! Dojazd na miejsce i przewożenie sprzętu często może okazać się kłopotliwe. Aby znaleźć nocleg najbliżej stoku, sprawdź nasz artykuł o polecanych hotelach przy ośrodkach narciarskich.
Przeczytaj także: Hotel przy stoku narciarskim – idealne miejsce na narty lub deskę
Kolejną istotną kwestią, jaką warto wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu na narty, jest wyżywienie. Tutaj do wyboru masz przynajmniej dwie opcje: wykupienie noclegu w hotelu z posiłkami (np. ze śniadaniem lub pełnym wyżywieniem) bądź szukanie miejsca na obiad na własną rękę. Co sprawdzi się najlepiej? Naszym zdaniem nocleg ze śniadaniem to zawsze dobra i pewna opcja. Wiele hoteli ma w swojej ofercie smaczne śniadania podane w formie bufetu szwedzkiego. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i naje się do syta przed całodniowym szaleństwem na stoku. Nawet największe niejadki z pewnością zachwycą się bogatą propozycją śniadań i wyszukają smakołyki, które trafią w ich kulinarny gust.
Obiady w hotelowej restauracji również są dobrym rozwiązaniem – szczególnie jeśli wybierzesz hotel zlokalizowany blisko stoku. W takim wypadku nie będziesz musiał się martwić, czy na pewno zdążysz na porę posiłku. Jeśli jednak wolisz poszukać miejsca na obiad samodzielnie, to pamiętaj, że przy największych ośrodkach narciarskich często znajdują się lokale gastronomiczne, w których będziesz mógł się posilić.
Jak zorganizować transport na urlop zimowy z nartami? Jeśli zdecydowałeś się na pobyt w polskim kurorcie, to najwygodniejszą opcją będzie dla Ciebie podróż samochodem – zwłaszcza jeżeli zabierasz ze sobą własny sprzęt narciarski. Dotarcie do wielu ośrodków zimowych w Polsce jest możliwe też pociągiem. Jeśli interesuje Cię ta opcja, to jeszcze przed zarezerwowaniem noclegu w hotelu koniecznie sprawdź rozkład jazdy pociągów i ceny biletów oraz dowiedz się, czy za przewóz sprzętu narciarskiego są naliczane dodatkowe opłaty. Podróż samolotem będzie wygodna, kiedy postanowiłeś spędzić ferie poza granicami Polski i wybierasz się na krótki urlop – np. planując trzy dni w Alpach, zdecydowanie lepszą opcją będzie dostanie się na miejsce samolotem, niż tracenie cennego czasu w korkach. Pamiętaj, że stawiając na pociąg lub samolot, warto zminimalizować ilość zabieranego bagażu. Większość sprzętu zimowego będziesz mógł wypożyczyć na miejscu.
Nie wiesz, co zabrać na swój pierwszy wyjazd na narty? Oto kilka podpowiedzi:
1. Narty i kijki: to podstawowy sprzęt każdego narciarza. Wybierając narty, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak: długość nart, taliowanie, sztywność nart, promień skrętu.
2. Buty narciarskie: w ich wyborze warto posiłkować się opinią profesjonalnego sprzedawcy. Nie mając doświadczenia trudno będzie Ci samemu dobrze dobrać pierwsze buty na narty.
3. Kask: wygodny, z regulacją rozmiaru, prawidłowo dopasowany. Wybierając się na przymiarkę kasku, koniecznie zabierz ze sobą cienką czapkę – powinna zmieścić się pod kaskiem i nie uwierać.
4. Gogle: do dyspozycji masz gogle występujące jako samodzielny produkt lub gogle kompatybilne z kaskiem. Zmierz oba rodzaje gogli i sprawdź, w których Ci wygodniej.
5. Kurtka narciarska: najlepiej nieprzemakalna z wysokim kominem, wywietrznikami pod pachami oraz kieszonką na rękawie na ski pass.
6. Spodnie ze ściągaczami: takie, które wygodnie nałożysz na buty narciarskie – dzięki temu śnieg nie wsunie się do buta.
7. Nieprzemakalne rękawice: wełniane rękawice nie sprawdzą się na stoku – celuj w modele nieprzemakalne z antypoślizgową warstwą na wewnętrznej stronie rękawicy.
8. Czapka lub kominiarka pod kask: sam kask nie zapewni Ci ciepła – pod spód koniecznie weź cienką i wygodną czapkę bez pompona.
9. Bielizna termoaktywna: zapewni Ci komfort cieplny. Szukaj modeli wykonanych ze specjalistycznych tkanin sportowych lub z wełny merino.
10. Skarpety narciarskie: wysokie i ciepłe, zapewnią wygodę, ochronią przed wychłodzeniem i otarciami.
11. Chusta na szyję lub szalik: dobrze sprawdzają się sportowe chusty wielofunkcyjne, które możesz zakładać na różne sposoby. Osłonią szyję przed zimnem i zabezpieczą ciało przed utratą temperatury.
12. Niewielki plecak: na portfel, telefon, baton energetyczny i inne niezbędne gadżety. Wybierz nieduży model, który wygodnie zabierzesz ze sobą na stok.
13. Apteczka: kompaktowa apteczka zmieści się do plecaka i zawsze będzie pod ręką. Do środka spakuj przede wszystkim maść na stłuczenia, opatrunki na otarcia, lód w sprayu, koc termiczny i tabletki przeciwbólowe.
14. Krem z filtrem UV: jeśli chcesz uniknąć czerwonych plam posłonecznych na twarzy, koniecznie pamiętaj o użyciu filtra UV!
Jeśli należysz do osób, które szybko marzną, na wyjazd na narty możesz również spakować ogrzewacze chemiczne. Są niewielkie i z łatwością włożysz je do butów, rękawic czy wewnętrznej kieszeni kurtki.
Najważniejsze elementy zebraliśmy dla Ciebie na poniższej infografice – zapisz ją, by ułatwić sobie pakowanie na najbliższą wyprawę!
Wiesz już, gdzie warto się wybrać na narty w Polsce i za granicą, jak planować posiłki podczas wyjazdu, jakim środkiem transportu dotrzeć na miejsce i co warto ze sobą zabrać. Pozostaje pytanie: ile trzeba za to wszystko zapłacić? Koszt wyjazdu na narty możesz łatwo oszacować, biorąc pod uwagę kilka aspektów:
Na koniec jeszcze dwie kwestie, o których warto pamiętać podczas organizacji wyjazdu w góry: ubezpieczenie oraz przygotowanie fizyczne.
Dodatkowe ubezpieczenie uchroni Cię przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Oczywiście wyjeżdżając na urlop nikt nie myśli o tym, że może wrócić do domu z nogą w gipsie – jednak pamiętaj, że narty to sport, a na stoku nie jesteś sam. Nawet jeśli jeździsz dobrze i bezpiecznie, warto być przygotowanym na różne warianty. Ubezpieczenie to niewielki wydatek, a może być bardzo pomocne, gdyby coś się wydarzyło.
Niezwykle ważnym aspektem jest także przygotowanie fizyczne. Jeśli na co dzień uprawiasz sport, biegasz, chodzisz na siłownię i Twoje mięśnie przywykły do dużego wysiłku, to zadanie masz ułatwione. Jeśli jednak prowadzisz siedzący tryb życia i rzadko się ruszasz, to na kilka tygodni przed wyjazdem zacznij regularnie ćwiczyć – dzięki temu będziesz sprawniej jeździć na stoku i unikniesz bolesnych zakwasów.
Organizacja wyjazdu narciarskiego do tej pory wydawała Ci się czarną magią? Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu zdążyłeś zmienić zdanie. Wiesz już, co powinieneś ze sobą zabrać, jak i gdzie najlepiej szukać hoteli przy stokach, a także jakie aspekty warto wziąć pod uwagę podczas sporządzania kosztorysu wyjazdu. Nie pozostaje już nic innego, jak tylko zarezerwować swój wymarzony hotel na aktywny wypoczynek w górach i szykować formę na zimę. Stoki czekają!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.