Planujesz właśnie tegoroczny urlop? Marzy Ci się niesamowita górska przygoda? Świetnie trafiłeś! W tym artykule podpowiemy Ci, gdzie jechać i przede wszystkim: jak jechać, aby zbliżający się urlop stał się niezapomnianą przygodą. Zamiast bez zastanowienia pakować walizki do auta, wybierz alternatywę, która zagwarantuje Ci komfortowy, tańszy i przede wszystkim ciekawszy transport do celu podróży. Pociągiem w góry? To brzmi jak plan!
Podróż w góry pociągiem, choć w wielu kwestiach różni się od podróży autem i może sprawiać kilka trudności, w ogólnym rozrachunku jednak wypada świetnie na tle pozostałych sposobów komunikacji. Dlaczego warto jechać pociągiem w góry i jakie są największe zalety tego środka lokomocji? Przede wszystkim komfort, o którym można tylko pomarzyć, jadąc autem. Podczas jazdy pociągiem możesz dowolnie wybierać wygodną dla Ciebie pozycję, czytać książkę, słuchać muzyki, oglądać widoki za oknem (które z torowiska bywają znacznie ciekawsze niż z autostrady), a nawet drzemać bez ciągłego napięcia związanego z prowadzeniem samochodu.
Oczywistą zaletą jest także oszczędność pieniędzy – przy aktualnych cenach paliw bilety na pociąg często wypadają dużo korzystniej. Podróż pociągiem to także wielka frajda i przygoda dla najmłodszych turystów. Pamiętaj, że zabierając w podróż dzieci, musisz się liczyć z częstymi przystankami na rozprostowanie nóg czy skorzystanie z toalety – jadąc pociągiem, ten (wcale niemały) problem masz z głowy. Jeśli szczególnie bliska jest Ci troska o środowisko naturalne, miej na uwadze także fakt, że jazda pociągiem to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań!
Zdecydowałeś już, że porzucasz samochód na rzecz tańszej i wygodniejszej alternatywy? Być może zastanawiasz się: właściwie w jakie góry dojadę pociągiem? Poniżej podpowiadamy Ci 10 najciekawszych miejsc w górach, gdzie dojedziesz pociągiem. Z naszym zestawieniem wybór powinien być znacznie prostszy!
Zakopane, niepisana stolica polskich Tatr, corocznie przyciąga tłumy turystów. Nie bez powodu – zdecydowanie jest tu co zwiedzać, a okoliczne widoki są absolutnie niezastąpione. Jak zatem dojechać pociągiem do Zakopanego? Dotrzesz tu bezpośrednio z większości dużych polskich miast, ale tylko latem i zimą (poza sezonem obejmującym wakacje i ferie na odcinkach funkcjonuje zastępcza komunikacja autobusowa). Podróż z Warszawy do Zakopanego pociągiem ekspresowym Intercity zajmie Ci niecałe 6 godzin. Wyjeżdżając z Gdańska, musisz liczyć się z dłuższą trasą, trwającą ponad 10 godzin, natomiast podróż z Krakowa do Zakopanego zajmie Ci mniej niż 3 godziny! Z dworca w Zakopanem, znajdującego się w centrum miasta, dostaniesz się niemalże wszędzie za pomocą komunikacji miejskiej lub po prostu pieszo – do Krupówek masz już raptem 15 minut spaceru!
Przeczytaj także: Co warto zobaczyć w Tatrach przynajmniej raz w życiu? TOP 10 atrakcji
Jedna z najpiękniejszych miejscowości turystycznych Dolnego Śląska – Szklarska Poręba – to kolejny wyjątkowy i ciekawy kierunek urlopowy w polskich górach. Tu również łatwo dotrzesz pociągiem – w mieście znajduje się aż 5 stacji kolejowych! Planując urlop pamiętaj również, że ze Szklarskiej Poręby możesz podróżować w dalszych kierunkach za pomocą Kolei Izerskiej. Tym sposobem bardzo sprawnie dotrzesz nawet do Harrachova – pięknej turystycznej miejscowości w Czechach. Skąd możesz wybrać się pociągiem do Szklarskiej Poręby? Bez problemu dojedziesz tu z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Jeleniej Góry i wielu innych miejscowości w Polsce.
Tętniąca życiem historyczna miejscowość, nazywana stolicą Karkonoszy – Jelenia Góra oferuje turystom dobrze rozwiniętą bazę noclegową i mnóstwo ciekawych atrakcji, będąc tym samym jednym z najbardziej lubianych kierunków urlopowych na Dolnym Śląsku. Nie bez powodu zatem dojeżdżają tu pociągi z niemalże całej Polski, ale przede wszystkim z Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Gdyni. Podróż z Warszawy do Jeleniej Góry będzie trwała około 8 godzin, podczas kiedy z Wrocławia przyjedziesz tu ekspresowym pociągiem Intercity nawet w 2 godziny. Brzmi dobrze? Znajdź odpowiednie połączenie i pędź pociągiem w Karkonosze.
Przeczytaj także: Odkryj największe atrakcje Karkonoszy śladami Ducha Gór
To cieszące się dużą popularnością miasto uzdrowiskowe znajdujące się na Śląsku jest świetnym wyborem na górski urlop lub dłuższy przystanek na wakacyjnej trasie. Koleją dojedziesz do Wisły np. z Katowic, Gliwic, Bielska-Białej, Krakowa, Warszawy czy Olsztyna. Dzięki gruntownej modernizacji linii i uruchomieniu weekendowych, przyspieszonych połączeń Kolei Śląskich i pociągów ekspresowych PKP Intercity bez problemu dotrzesz do malowniczej Wisły u podnóży Beskidów bez auta. W weekend pokonasz drogę z Katowic nawet w półtorej godziny!
Choć dla wielu turystów Bielsko-Biała jest po prostu świetną bazą wypadową na dalsze, górskie wędrówki, samo miasto jest wyjątkowo urokliwe i warte dokładniejszego zwiedzenia. W niecałe 4 godziny dojedziesz tu z Warszawy, mniej niż godzinę zajmie podróż z Katowic, zaś najszybsze połączenie z Gdyni to nieco ponad 6 godzin! Sprawdź, czy jest opcja podróży kuszetką – dzięki temu na miejscu obudzisz się wypoczęty i gotowy do odkrywania. Brzmi dobrze? Wybierz się pociągiem do Bielska-Białej, aby cieszyć się niesamowitym klimatem zabytkowego miasta i pięknymi widokami otaczających go pasm Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego.
Przeczytaj także: Beskidy – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim i Żywieckim
Miejscowość znajdująca się w samym środku łuku Karpat – Krynica-Zdrój – może wydawać się kiepskim kierunkiem do podróży pociągiem. Nic bardziej mylnego! Choć liczba bezpośrednich połączeń do Krynicy-Zdroju jest ograniczona, dotrzesz tu bez przesiadek z Krakowa, Gdyni czy Tarnowa. Trasa pociągiem z Krakowa zajmie Ci trochę ponad 4 godziny, z Tarnowa niecałe 3 godziny, zaś szykując się w drogę z Gdyni, przygotuj się dobrze do długiej podróży – najszybsze połączenie to nieco ponad 10 godzin. Nic dziwnego, będziesz miał do pokonania prawie 1000 km! Klimat Krynicy-Zdroju z pewnością jednak wynagrodzi Ci trudy podróżowania. Tu jest po prostu bajecznie!
Czy warto jechać pociągiem do Kudowy-Zdroju? Oczywiście! To uzdrowiskowe miasto znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej jest zdecydowanie warte odwiedzenia na dłużej. To także świetny przystanek i baza wypadowa do dalszych podróży pociągiem po okolicy. Skąd dojedziesz pociągiem do Kudowy-Zdroju? Liczba połączeń jest mocno ograniczona: dotrzesz tu z Kłodzka, Legnicy, Wałbrzycha i Wrocławia. Niech Cię to jednak nie zniechęca – powyższe miasta również zasługują na dłuższy przystanek i zwiedzanie, dlatego Kudowa-Zdrój może być jednym z kilku interesujących punktów na mapie Twojej podróży pociągiem po Dolnym Śląsku. Pamiętaj, że z Kudowy-Zdroju masz już tylko krok w Góry Stołowe!
Ta niewielka, niepozorna i mało znana miejscowość to prawdziwa perełka Dolnego Śląska i otaczających je gór, a także znakomita baza wypadowa w Rudawy Janowickie. Co więcej: okoliczna kolej jest świetnie rozwinięta, dlatego bez problemu dotrzesz tu z wielu miejsc w całej Polsce, takich jak: Gdynia, Jelenia Góra, Wrocław, Kraków, Warszawa czy Poznań. Warto zatem zatrzymać się tu chwilę dłużej, aby zobaczyć, co niesamowitego oferuje ta malownicza okolica. Liczne ruiny, formacje skalne, zabytkowe pałace i zapierające dech w piersiach widoki to tylko wstęp do tego, czego możesz tu doświadczyć. Udaj się w podróż pociągiem do Janowic Wielkich lub położonego obok Trzcińska i poczuj prawdziwy klimat Sudetów!
Znajdujące się nieopodal Wałbrzycha Góry Wałbrzyskie to wyjątkowo urokliwe i niepozorne pasmo górskie Sudetów Środkowych. Jeśli jeszcze nie widziałeś tej okolicy i chcesz ją bliżej poznać, wycieczka pociągiem w Góry Wałbrzyskie może okazać się świetną atrakcją i odpoczynkiem od codzienności. Jak dojedziesz tu pociągiem? Do stacji Jedlina Górna dojedziesz bezpośrednio z Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Kudowy-Zdroju lub Kłodzka. Sam Wałbrzych również jest świetną bazą wypadową na okoliczne trasy i szczyty górskie – np. na Borową, najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, czeka Cię ok. 10-kilometrowy spacer. Idealny pomysł na dzień w górach!
To niesamowicie urodziwe i klimatyczne miasto w Czechach jest oddalone od granicy z Polską o zaledwie 6 km, co sprawia, że stało się miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów z Dolnego Śląska. Ta zaklęta w skałach kraina przyciąga pięknymi krajobrazami, licznymi atrakcjami i przede wszystkim niemożliwym do podrobienia klimatem Gór Stołowych. Wychodząc naprzeciw turystom, Koleje Dolnośląskie umożliwiły dojazd do skalnego miasta linią D28, prowadzącą z Wrocławia przez Wałbrzych i Meziměstí, aż do Adrspach. Całą trasę pokonasz zaledwie w 2,5 godziny, cena biletu z Wrocławia wynosi 37 zł, a z Wałbrzycha już tylko 15 zł. Polecamy choć raz zwiedzić skalne miasto Adršpach i gwarantujemy: tej wycieczki z pewnością nie zapomnisz!
Choć podróżowanie samochodem latami stopniowo wypierało jazdę pociągiem, wciąż istnieje liczne grono turystów wybierających ten tradycyjny i klimatyczny środek transportu. Nie bez powodu podróże pociągiem nadal cieszą się ogromną popularnością. Stawiasz na kolej? Już dziś dokładnie zaplanuj swój górski urlop! Pamiętaj nie tylko o biletach na pociąg, ale także o wcześniejszym zarezerwowaniu noclegu, aby nie być zaskoczonym brakiem miejsc w turystycznych kurortach. Z pomocą Triverna.pl szybko i łatwo znajdziesz hotel w górach idealny dla Ciebie i Twoich najbliższych. Przypomnij sobie niesamowity klimat towarzyszący podróżom pociągiem i baw się świetnie na wymarzonych wakacjach!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.