MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
W góry
Wyjazd w góry – jak się przygotować? Zaplanuj urlop w górach

Wyjazd w góry – jak się przygotować? Zaplanuj urlop w górach

ON
Ola Nazimek
21 września 2023
11 min czytania
Udostępnij:
Wyjazd w góry – jak się przygotować? Zaplanuj urlop w górach

Wakacje w górach to popularny sposób na spędzenie wolnego czasu, jednak nie każdy wie, jak dobrze przygotować się do takiej podróży. Liczy się nie tylko to, co zabierzesz ze sobą na szlak, ale i sam termin urlopu, kierunek czy umiejscowienie hotelu i jego udogodnienia. Na komfortowy i pełen wrażeń wyjazd w góry – zarówno na weekend, jak i na dłuższy czas – składają się też atrakcje i aktywności, które zaplanujesz. O czym nie możesz zapomnieć przed urlopem w górach? Podpowiadamy!

1. Przygotowanie fizyczne

Wakacje w górach mogą być niezapomnianym przeżyciem, ale trzeba mieć na uwadze, że w niczym nie przypominają wylegiwania się na słońcu przy dźwięku fal. Zwiedzanie szlaków to nierzadko wielogodzinne wędrówki, strome podejścia, a czasem nawet momenty wymagające użycia np. łańcuchów. Ogromne znaczenie ma tu planowanie trasy w górach – możesz oczywiście zacząć od prostszych ścieżek, jednak Twoje przygotowania do wyjazdu i tak powinny obejmować kontrolę formy fizycznej.

Wytrenowanie ciała przyda Ci się również wtedy, gdy jedziesz na narty lub snowboard. Jazda na stokach jest kontuzjogenna i potrafi mocno zmęczyć nawet doświadczonego narciarza. Regularne ćwiczenia i nauka rozciągania mogą pomóc zminimalizować ból po kilkugodzinnym śnieżnym szaleństwie. 

Jeśli jesteś osobą lubiącą ruch, która regularnie oddaje się aktywnościom sportowym, prawdopodobnie Twoja kondycja wystarczy zarówno na weekendowy, jak i kilkudniowy wypad w góry. Dobrym pomysłem będzie dodanie nieco treningów na kilka tygodni przed wyjazdem

Co zaś z początkującymi? Jeżeli nie uprawiasz żadnego sportu, a większość dnia spędzasz siedząc, pomyśl o budowaniu kondycji nawet na 2-3 miesiące przed urlopem. Możesz zacząć od spokojnych, godzinnych spacerów, a następnie zwiększać poziom trudności i dodawać jazdę na rowerze, bieganie lub wydłużyć piesze wędrówki. 

2. Termin wyjazdu i jego długość

To, jak przygotować się do wyjazdu w góry, zależy m.in. od pory roku i długości pobytu. Ustal więc, czy planujesz pokonywać górskie szlaki wiosną bądź latem (kiedy mogą dosięgnąć Cię wysokie temperatury) czy jesienią lub zimą (gdy na szczytach pojawiają się deszcz i śnieg). 

Zdecyduj również, jaka forma wyjazdu będzie dla Ciebie najlepsza. Romantyczny weekend w górach, połączony z wypoczynkiem w hotelowym spa lub na termach? A może kilkudniowa wędrówka po szlakach i nocleg w schroniskach lub pod gołym niebem? Ta decyzja pomoże Ci określić, co wziąć do plecaka w góry i jak się przygotować pod kątem trasy. 

Turyści na szlaku przygotowaniu do wyjazdu w góry

3. Kierunek podróży

Jeśli myślisz o zagranicznych wojażach, musisz pamiętać o potrzebnych dokumentach (np. dowodzie osobistym czy karcie EKUZ) oraz ubezpieczeniu, obejmującym opiekę zdrowotną w konkretnym kraju. Z kolei jeżeli marzysz o górskich wędrówkach z psem, sprawdź, które kierunki w Polsce i za granicą są najlepsze dla tego typu wypraw trekkingowych. 

O zagranicznych górach warto też pomyśleć wtedy, gdy wybierasz się na narty. Włochy, Austria czy Szwajcaria są wówczas częstym wyborem.

Polskie góry mogą jednak być doskonałym pomysłem, kiedy myślisz o pieszych wędrówkach – samotnych, we dwoje lub w grupie. Znajdziesz tu także wiele prostszych szlaków, które odwiedzisz z dzieckiem

4. Planowanie trasy w górach

Przed wyjazdem koniecznie dokładnie zaplanuj trasę i poznaj pasma, w które jedziesz. To nieodłączny element przygotowywania do wyjazdu w góry, dzięki któremu zwiększysz swoje bezpieczeństwo na szlaku. Jak mądrze stworzyć plan wycieczki?

  1. Wybierz trasę na miarę swoich możliwości – zapoznaj się z oznaczeniami tras górskich i zdecyduj, ile godzin dziennie chcesz przeznaczyć na wędrówkę. W ten sposób będziesz w stanie ocenić, jak długie ścieżki wybierać.
  2. Zweryfikuj możliwe przeszkody na drodze – część szlaków może zawierać momenty z łańcuchami, duże wystawienie na ekspozycję lub np. fragmenty z luźniejszymi kamieniami, które mogą osuwać się podczas marszu. 
  3. Poznaj przebieg szlaku – niektóre trasy są jednokierunkowe, dlatego musisz wziąć to pod uwagę podczas przygotowywania się do wyjścia w góry i układania drogi powrotnej.
  4. Opieraj się na wiarygodnych źródłach – warunki pogodowe lub pogorszenie się stanu drogi mogą sprawić, że zmieni się przebieg danego szlaku albo zostanie on całkowicie zamknięty. Z tego względu warto przed wyjazdem zapoznać się z oficjalnymi komunikatami danego obszaru (wydawanymi np. przez TOPR czy parki narodowe).
  5. Ustal, jak wrócisz – planowanie trasy w górach obejmuje nie tylko samo zwiedzanie szczytów, ale i powrót do hotelu czy schroniska. Jeśli zamierzasz wrócić komunikacją miejską, koniecznie dowiedz się, w jakich godzinach jest ona dostępna. Weź pod uwagę pogodę – pamiętaj, że szlak z zasady jest łatwiejszy wiosną i latem, a trudniejszy jesienią i zimą. Czas przejścia może więc być inny, niż ten sugerowany na drogowskazie, dlatego planuj trasę w górach z zapasem czasowym.
Mapa i plecak w górach

5. Wybór hotelu i rezerwacja noclegu

Trudno o udany urlop bez komfortowego noclegu. Jak wybrać hotel w górach? Przede wszystkim zdecyduj, czy wakacje spędzasz samotnie, z partnerem czy może z dziećmi lub psem. Jeśli planujesz wypoczynek razem z dziećmi, poszukaj hoteli np. z salami zabaw czy animacjami. Dla rodziców maluchów, które wciąż podróżują wózkami, przydatna będzie też winda w obiekcie i przewijaki w łazienkach. Co więcej, część hoteli oferuje darmowy pobyt dla małych dzieci i niewielką dopłatę za starsze pociechy. 

Podróżnicy, którzy wybierają się na dogtrekking, powinni solidnie przygotować się do wyjazdu w góry pod kątem wyboru noclegu. Jeżeli planujesz takie wakacje, koniecznie wybierz hotel akceptujący zwierzęta. Dowiedz się również, na jakich warunkach może przebywać Twój pupil – często obowiązuje dopłata za obecność czworonożnego towarzysza. 

Warto również zwrócić uwagę na ogólne udogodnienia w hotelu takie jak np. śniadanie i/lub obiadokolacja w cenie noclegu. Jeśli stawiasz na piesze wycieczki po szczytach, zwróć także uwagę na bliskość szlaków

6. Dojazd do wakacyjnej destynacji

Już na etapie planowania urlopu zastanów się, czym będziesz podróżować. Gdy wybierzesz pociąg, autokar lub inny środek komunikacji zbiorowej, zaopatrz się w bilety. Ponadto, jeśli na miejscu zamierzasz poruszać się transportem publicznym, sprawdź aktualne rozkłady jazdy (częstotliwość jazdy i trasa mogą różnić się w zależności od sezonu).

Podróżujący samochodem powinni zaś upewnić się, czy hotel, do którego jadą, oferuje własny parking. Alternatywą będzie znalezienie miejsca postojowego we własnym zakresie. Wówczas podczas przygotowań do wyjazdu w góry sprawdź obowiązujące opłaty za parkowanie. Przed dłuższą podróżą samochodem w góry koniecznie pamiętaj o przeglądzie pojazdu i zabraniu niezbędnych akcesoriów (np. łańcuchów na koła, jeśli wybierasz się zimą w wyższe partie gór). 

7. Prognoza pogody – przed wyjazdem i wyjściem na szlak

O pogodzie warto pamiętać zarówno na długo przed podróżą (by wiedzieć, w jakie rejony jechać w danej porze roku i na jakie warunki się przygotować), jak i chwilę przed wyjściem na szlak. Warunki na szczytach zmieniają się dynamicznie, dlatego zapoznaj się z najnowszymi aktualizacjami pogodowymi i na bieżąco obserwuj pogodę w trakcie wycieczki. Przydatne informacje możesz uzyskać m.in. na stronie TOPR-u lub w dedykowanych serwisach pogodowych.
Jak jeszcze przygotować się do wyjścia w góry? Staraj się być gotowym na każdą możliwość. Latem weź zatem lekki, składany płaszczyk przeciwdeszczowy, a zimą wrzuć do plecaka nieco więcej zapasów na wypadek, gdyby pogoda zatrzymała Cię na szlaku na dłużej.

8. Pakowanie i wybór stroju w góry

To, co spakujesz na urlop, zależy przede wszystkim od pogody i pory roku, w jaką się wybierasz. Wyjazd w polskie góry zimą a latem to dwa zupełnie różne doświadczenia i odmienne wymagania co do sprzętu oraz ubioru. W miesiącach letnich w Twoim plecaku musi się znaleźć przede wszystkim spory zapas wody. Przyda się też suchy prowiant, który nie rozpuści się pod wpływem temperatury. Bez względu na porę roku Twoim sprzymierzeńcem są także krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, mapa oraz apteczka.

Jak zaś przygotować się na wyjazd w góry zimą? Podstawą są rozgrzewające napoje (np. herbata lub zupa w termosie) oraz zapas jedzenia. Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę, możesz rozważyć palnik turystyczny, który pozwoli Ci ugotować ciepły i pełnowartościowy posiłek, np. z żywności liofilizowanej. Warto też pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, ponieważ niektóre szlaki w warunkach zimowych wymagają użycia osprzętu w postaci raków lub czekana. 

Ubiór w góry latem powinien być lekki i przewiewny, najlepiej z materiału odprowadzającego pot. Warto mieć ze sobą też dodatkową warstwę wierzchnią w postaci polara czy płaszcza przeciwdeszczowego. Niezbędna jest także ochrona głowy (np. czapka z daszkiem). Jeśli wybierasz się w wyższe partie Tatr, zabierz ze sobą ciepłą czapkę i rękawiczki.

Do zimowego wyjazdu przygotuj się natomiast w taki sposób, by na szlak ubrać się warstwowo. Dzięki temu będzie Ci ciepło, a w razie potrzeby pozbędziesz się części ubioru. Jeśli wybierasz się w rejony, gdzie na trasach pada śnieg, a temperatura spada mocno poniżej zera, bezwzględnie pamiętaj o ciepłej czapce, rękawiczkach i ochronie na twarz w postaci np. kominiarki. 

Zarówno latem, jak i zimą, przygotuj odpowiednie obuwie na wyjazd w góry. Wybieraj buty o solidnym sznurowaniu, z antypoślizgową podeszwą i stabilizacją kostki. Najlepiej, by były wodoodporne i gwarantowały dobrą cyrkulację powietrza.

Górska wycieczka z odpowiednim ekwipunkiem

9. Atrakcje w rejonie

Przy planowaniu wakacji w górach warto uwzględnić aktywności, jakim zamierzasz się oddać. Najpopularniejszym zajęciem są oczywiście piesze wędrówki po szlakach. Jeśli preferujesz taki typ wypoczynku, dokładnie zaplanuj trasę i ustal, w jakiej odległości od hotelu znajdują się konkretne ścieżki.

Szczyty to jednak niejedyne, co warto zobaczyć w polskich górach. Kryje się tu również cała gama pięknych krajobrazów czy obiektów przyrodniczych (np. jeziora, doliny i wodospady). Na turystów czekają też m.in. ruiny średniowiecznych zamków, historyczne budowle, wieże widokowe oraz kopalnie udostępnione do zwiedzania.

Planując wakacje w polskich górach, zwróć uwagę również na pobliskie atrakcje. W niedalekiej odległości od hotelu często możesz znaleźć np. ciekawe muzea, minizoo, parki linowe czy termy.

10. Bezpieczeństwo w górach

Przygotowania do wypadu w góry to nie tylko pakowanie, analiza pogody czy rezerwacja noclegu, ale także kwestie bezpieczeństwa. Przed wyjściem na szlak poinformuj więc bliskich, gdzie konkretnie się udajesz, jak powinna przebiegać Twoja trasa i o której mogą spodziewać się ponownego kontaktu z Tobą. Zabierz też ze sobą naładowany telefon i powerbank, by w razie potrzeby móc wezwać pomoc na szlak. Pamiętaj, aby mieć pod ręką numery alarmowe do TOPR/GOPR: 985 lub 601 100 300 i pobrać aplikację Ratunek.

11. Dbaj o naturę!

Pozytywne doświadczenia z wakacji lub urlopu w górach zależą m.in. od stopnia czystości na trasie. Nikt nie lubi mijać porozrzucanych śmieci, które niszczą krajobraz. Zanieczyszczenie środowiska to też poważny problem dla żyjących w danym rejonie zwierząt. Szanuj więc naturę i pamiętaj, by zawsze po sobie posprzątać (lub po swoim pupilu, jeśli z nim podróżujesz!). 

Jak zaplanować wyjazd w góry - infografika krok po kroku
ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.