Wyobraź sobie, że właśnie planujesz wyjazd na weekend i rozglądasz się za hotelem. Na co najpierw zwracasz uwagę? Liczy się dla Ciebie cena, lokalizacja, a może gwiazdki hotelowe?
Liczba gwiazdek w hotelu ma za zadanie informować podróżnych o standardzie obiektu. Dzięki nim dostajesz informację, jakich udogodnień możesz się spodziewać. Czy jednak na pewno wiesz, czym różni się hotel 4-gwiazdkowy od 5-gwiazdkowego? Czy zawsze warto dopłacić za więcej gwiazdek w hotelu? Postanowiliśmy ułatwić Ci rozeznanie w systemie gwiazdek hotelowych i wyjaśnić, jakie wymagania musi spełnić hotel, by otrzymać określoną liczbę gwiazdek. Dowiesz się także, w których krajach ten system funkcjonuje nieco inaczej niż w Polsce.
Gwiazdka jako ocena jakości wcale nie zaczęła swojej kariery od oznaczania standardu hoteli – najpierw odznaczano nimi butelki brandy. Dziś jednak gwiazdki kojarzą się nam przede wszystkim z branżą hotelarską, choć nie wszystkie kraje stosują u siebie system gwiazdkowy. Takim krajem jest np. Grecja, w której zamiast gwiazdek hotele odznaczane są literami. Litera „L” jest zarezerwowana dla obiektów luksusowych, natomiast litery od „A” do „C” odpowiednio dla hoteli 4-,3- i 2-gwiazdkowych. Z kolei w Szwecji, Finlandii i Norwegii dla oznaczenia standardu hoteli w ogóle nie stosuje się gwiazdek.
W Polsce 5-gwiazdkowy system kategoryzacji hoteli wprowadziła Ustawa o Usługach Turystycznych z 1997 r., która doczekała się nowelizacji we wrześniu 2010 r. Wymagania dotyczące poszczególnych gwiazdek możemy natomiast znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z 2011 r. Gwiazdki, na podstawie przepisów zawartych w ustawie, przydziela Marszałek Województwa przy pomocy specjalnej komisji. W jej skład wchodzą specjaliści branży hotelarskiej, przedstawiciele sanepidu i straży pożarnej oraz nadzór budowlany. Komisja zwraca uwagę nie tylko na rzeczy, które najbardziej rzucają się w oczy podróżnym, czyli na wystrój pokoi czy dodatkowe usługi. Przyznawanie gwiazdek hotelom opiera się też na wyglądzie samego obiektu z zewnątrz i jego otoczeniu, oświetleniu, obecności wind i schodów przeciwpożarowych – wszystko dla jak największego bezpieczeństwa przebywających w hotelu gości.
Czy hotel 5-gwiazdkowy w Egipcie ma ten sam standard, co hotel 5-gwiazdkowy w Polsce? Teoretycznie powinno tak być, bo gwiazdki miały służyć ujednoliceniu standardów hotelowych i ułatwienie wyboru gościom. W praktyce system gwiazdkowy różni się w zależności od kraju – różnice są nawet pomiędzy krajami europejskimi. Skąd w takim razie wiedzieć, że hotel, który rezerwujesz, jest 4-gwiazdkowy nie tylko z nazwy? Oto rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, zanim klikniesz „rezerwuj”:
Komisja, która przydziela gwiazdki hotelowe obiektom w Polsce, opiera się na liście wymagań liczącej aż 52 punkty. Wiele z tych wymagań dotyczy spraw, na które gość hotelowy zazwyczaj nie zwraca uwagi. Przykładowo, jeśli hotel chce mieć 3 hotelowe gwiazdki lub więcej, obowiązkowo powinien posiadać daszek nad wejściem. Inne zaskakujące wymagania to igielnik w pokoju, meble, które stanowią jeden komplet lub faks dostępny w recepcji.
Chcesz sprawdzić, czego można się spodziewać po hotelu 1-gwiazdkowym lub 2-gwiazdkowym i czy na pewno warto dopłacić ekstra za standard hotelu 5-gwiazdkowego? Oto nasz przewodnik po gwiazdkach hotelowych w Polsce!
Hotele, którym przyznano 1 gwiazdkę, są przeznaczone dla niewymagających podróżników, dla których standard hotelu nie ma większego znaczenia. Pokoje są urządzone minimalistycznie i nie mają zbyt wielu udogodnień dla gości. W obiektach tej klasy nie ma co liczyć na telewizor czy klimatyzację w pokoju.
Wyposażenie pokoju w hotelu 1-gwiazdkowym: pokój 2-osobowy w hotelu 1-gwiazdkowym musi mieć minimum 10 m2 powierzchni. W pokoju znajduje się łóżko, lampka nocna, szafa z przynajmniej 3 wieszakami na osobę, biurko lub stół, krzesło, lustro, wieszak na ścianie, 2 szklanki oraz przynajmniej 1 gniazdko elektryczne do dyspozycji gości.
Łazienka: wszystko zależy od tego, czy nocujesz w dawno wybudowanym hotelu, czy w nowszym obiekcie. We wszystkich nowych hotelach możesz liczyć na łazienkę w pokoju, natomiast w starszych obiektach osobne łazienki musi posiadać tylko ¼ pokoi. W łazience znajdziesz wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, sedes, lustro, kosz na śmieci, mydło oraz ręczniki.
Usługi gastronomiczne: śniadania hotelowe, możliwość zakupu gorących napojów w hotelu przez całą dobę, także z automatów.
Sprzątanie: codzienne sprzątanie, wymiana pościeli i ręczników co 3 dni lub na prośbę gości.
Dodatkowe usługi hotelowe: ogólnodostępne miejsce do oglądania telewizji, przechowalnia bagażu.
2-gwiazdkowy hotel różni się od hotelu 1-gwiazdkowego raptem kilkoma udogodnieniami. Masz tu do dyspozycji nieco większy pokój, w którym nowym elementem wyposażenia jest radio. Dodatkowo dostęp do internetu, czyli coś, co w dzisiejszych czasach uważamy za oczywiste. Goście mają też możliwość skorzystania z aperitif-baru lub baru kawowego.
Wyposażenie pokoju w hotelu 2-gwiazdkowym: pokój 2-osobowy w hotelu 2-gwiazdkowym musi mieć minimum 12 m2 powierzchni. W pokoju, poza rzeczami dostępnymi w hotelu 1-gwiazdkowym, jest także radio i miejsce na bagaż.
Łazienka: tu również wiele zależy od tego, czy wybrałeś nowy, czy starszy hotel. Wszystkie nowo wybudowane hotele 2-gwiazdkowe muszą mieć łazienkę w pokoju. W starszych obiektach obowiązuje zasada, że osobne łazienki muszą znaleźć się w minimum 50% pokoi. Wyposażenie łazienki jest takie samo jak w obiekcie 1-gwiazdkowym.
Usługi gastronomiczne: śniadania hotelowe, możliwość zakupu gorących napojów w hotelu przez całą dobę, także z automatów, aperitif-bar lub bar kawowy.
Sprzątanie: codzienne sprzątanie, wymiana pościeli i ręczników co 3 dni lub na prośbę gości.
Dodatkowe usługi hotelowe: dostęp do internetu w pokoju lub w wydzielonym miejscu.
O ile hotele 1-gwiazdkowe i 2-gwiazdkowe nie różnią się od siebie znacząco standardem, o tyle 3 gwiazdki hotelowe to już potężna różnica. W obiektach 3-gwiazdkowych funkcjonuje restauracja i kawiarnia, działa Wi-Fi, jest też dostępna usługa room service, a czasem również centrum wellness i spa.
Wyposażenie pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym: pokój 2-osobowy w hotelu 3-gwiazdkowym musi mieć minimum 14 m2 powierzchni. W pokoju znajduje się łóżko, stolik lub szafka nocna, lampka nocna, oświetlenie górne, szafa z minimum 3 wieszakami na osobę, zestaw do czyszczenia ubrań i butów, igielnik, torba na bieliznę do prania, biurko lub stół, materiały piśmiennicze, 2 krzesła, lustro, wieszak na ścianie, 2 szklanki, woda butelkowana, dostęp do co najmniej jednego gniazdka elektrycznego przy miejscu pracy, radio, telefon, telewizor oraz miejsce na bagaż.
Łazienka: wszystkie pokoje w hotelu 3-gwiazdkowym posiadają oddzielne łazienki. W łazienkach znajduje się wanna lub kabina, umywalka, lustro, kosz na śmieci, mydło i ręczniki.
Usługi gastronomiczne: restauracja hotelowa (chyba że w odległości do 500 m od hotelu mieści się restauracja), kawiarnia, room service.
Sprzątanie: codzienne sprzątanie, wymiana pościeli i ręczników co 3 dni lub na prośbę gości.
Dodatkowe usługi hotelowe: Wi-Fi, ogólnodostępna sala spotkań, pranie, prasowanie i czyszczenie bielizny oraz ubrań, sprzedaż kosmetyków i środków higieny osobistej, czasami gabinety odnowy biologicznej lub spa.
Obsługa: dwujęzyczna recepcja dostępna 24 godziny na dobę.
Nocując w hotelach 4-gwiazdkowych wchodzimy już zdecydowanie na wyższy poziom standardu i usług. Możemy liczyć na sporo większe, wyciszone pokoje, a sam hotel jest często doskonale zlokalizowany – w centrum miasta, w pobliżu największych atrakcji lub w malowniczej okolicy, np. lasu, plaży lub jeziora. Hotele 4- i 5-gwiazdkowe mają też rozbudowaną ofertę dla firm – można tu zorganizować konferencję, imprezę firmową lub wystawny bankiet.
Wyposażenie pokoju w hotelu 4-gwiazdkowym: pokój 2-osobowy w hotelu 4-gwiazdkowym musi mieć minimum 16 m2 powierzchni, często dostępne są pokoje z ładnym widokiem, np. na morze lub las. W pokoju poza rzeczami dostępnymi w hotelach 3-gwiazdkowych znajdziesz również fotele lub kanapy, stolik, minibar lub lodówkę. Pokoje są klimatyzowane w obiektach, którym przydzielano gwiazdki hotelowe po 2011 r.
Łazienka: dodatkowym elementem wyposażenia łazienki w hotelu 4-gwiazdkowym jest suszarka do włosów.
Usługi gastronomiczne: restauracja hotelowa z kartą dań, kawiarnia, room service. Przez całą dobę dostępne są gorące napoje.
Sprzątanie: codzienne sprzątanie, codzienna wymiana pościeli i ręczników.
Dodatkowe usługi hotelowe: Wi-Fi, ogólnodostępna sala spotkań, pranie, prasowanie i czyszczenie bielizny i ubrań, sprzedaż kosmetyków i środków higieny osobistej, sale konferencyjne, kluby. W hotelach 4-gwiazdkowych goście mają do dyspozycji co najmniej 2 rodzaje usług związanych z odnową biologiczną (np. basen, sauna, spa, siłownia). Dodatkowo gościom zapewnia się strzeżone miejsce parkingowe i całodobową usługę bagażową. Ponadto w hotelach o tym standardzie musi mieścić się kwiaciarnia lub istnieć możliwość dostarczenia kwiatów. Dla gości dostępna jest również prasa codzienna.
Obsługa: wykwalifikowana obsługa, dwujęzyczna recepcja dostępna 24 godziny na dobę.
5 gwiazdek to ocena przyznawana tylko hotelom najwyższej klasy. Czym hotele 5-gwiazdkowe różnią się od 4-gwiazdkowych? Tak naprawdę granica jest bardzo cienka – przynajmniej jeśli chodzi o wymogi formalne. Jednak 5 gwiazdek to nie tylko kwestia wielkości pokoju czy umieszczenia dodatkowych sprzętów w łazience. To także często nocleg w wyjątkowym obiekcie, np. zabytkowym pałacu lub zamku, przepięknie usytuowanym wśród przyrody. Zazwyczaj to również wyjątkowa restauracja ze słynnym szefem kuchni, designersko urządzone pokoje i wyjątkowa oferta wellness i spa. Hotele 5-gwiazdkowe to zdecydowanie oferta dla najbardziej wymagających.
Wyposażenie pokoju w hotelu 5-gwiazdkowym: pokój 2-osobowy w hotelu 5-gwiazdkowym musi mieć minimum 18 m2 powierzchni, często dostępne są pokoje z ładnym widokiem, np. na morze lub las. Pokoje są przestronne, komfortowe i gustownie urządzone. Pozwalają na swobodny wypoczynek i dają odpowiednią przestrzeń do pracy. W pokojach poza rzeczami dostępnymi w hotelach 4-gwiazdkowych znajdziemy również sejf dla gości.
Łazienka: dodatkowe elementy wyposażenia w hotelach 5-gwiazdkowych to płaszcz kąpielowy, telefon i waga.
Usługi gastronomiczne: restauracja hotelowa z kartą dań, kawiarnia, room service. Przez całą dobę dostępne są gorące napoje.
Sprzątanie: codzienne sprzątanie, codzienna wymiana pościeli i ręczników.
Dodatkowe usługi hotelowe: w hotelach 5-gwiazdkowych często dostępna jest usługa konsjerża, czyli osobistego asystenta gościa hotelowego. Może on np. zarezerwować stolik w wyjątkowej restauracji, doradzić co zobaczyć w okolicy czy pomóc w załatwieniu ważnych spraw, np. naprawy samochodu.
Obsługa: wykwalifikowana obsługa, dwujęzyczna recepcja dostępna 24 godziny na dobę.
Teoretycznie pięć gwiazdek to maksimum, jakie może otrzymać hotel. Co jednak z obiektami, które zdecydowanie wykraczają poza przyjęte standardy?
Tak jest np. z hotelem Burj Al Arab w Dubaju, który określa się jako hotel 7-gwiazdkowy. Na tak wysoki standard zasługuje zarówno sam budynek, jak i wystrój wnętrz oraz dodatkowe usługi. Obiekt o kształcie żagla postawiony na sztucznej wyspie dysponuje 200 ekskluzywnymi apartamentami, z których najmniejszy ma powierzchnię 170 m2, a największy – aż 780 m2. Niektóre apartamenty mają złote lub złocone elementy wyposażenia wnętrza. Poza standardowymi usługami hotel oferuje gościom muzeum, bibliotekę i lądowisko dla śmigłowców. Ogromną atrakcją jest kilkupiętrowe akwarium, w którym można podziwiać żywą rafę koralową.
Z kolei 7-gwiazdkowy hotel w Wenecji kusi gości noclegiem w zabytkowym, XVI-wiecznym pałacu Palazzo Papadopoli nad Canal Grande, w pobliżu słynnego mostu Rialto. Hotel dysponuje 24 komnatami, do których drzwi otwiera się starym kluczem. Komnaty i cały budynek są ozdobione freskami autorstwa największych artystów. Goście mogą zjeść tu kolację w sali balowej lub w bajecznym ogrodzie, a także odpocząć w stylowej bibliotece. Co ciekawe, hotel nie spełnia wszystkich formalnych warunków na status 5 gwiazdek, bo nie ma np. recepcji – goście dopełniają formalności bezpośrednio w swoim apartamencie.
W Polsce także nie brakuje ekskluzywnych obiektów hotelowych z wyjątkową ofertą. Nasze propozycje znajdziesz w artykule: TOP 10 najbardziej luksusowych hoteli w Polsce.
A może szukasz dobrego hotelu o nieco niższym standardzie? Ustaw odpowiednie filtry w wyszukiwarce hoteli na Triverna.pl i zarezerwuj komfortowy pobyt w promocyjnej cenie!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.