Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
Co zobaczyć w Katowicach? City break po śląsku!
Atrakcje turystyczne
City break
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Co zobaczyć w Katowicach? City break po śląsku!

ON
Ola Nazimek
31 października 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Co zobaczyć w Katowicach? City break po śląsku!

Katowice to żywo bijące serce Śląska. Nie bez powodu kojarzy się z czarnym złotem – to właśnie na terenie miasta znajdowało się niegdyś aż 50 kopalń węgla kamiennego! Katowice są pełne historycznych zabytków, oryginalnych budynków z czasów PRL, a także zielonych miejsc przyjaznych wypoczynkowi. Od kilkunastu lat dynamicznie się rozwijają, przyciągając coraz śmielej młodych. Jesteś ciekaw, jakie atrakcje Katowice przygotowały dla Ciebie? Sprawdź!

Katowice i zabytki, czyli co zwiedzić w Katowicach?

Katowice nie od razu kojarzą się z zabytkami, choć przecież jest ich tu tak wiele! Jeśli planujesz pobyt na Górnym Śląsku, to koniecznie zarezerwuj sobie czas na pospacerowanie po zabytkowych dzielnicach i poznanie najprawdziwszych perełek architektury.

Rynek

Zwiedzanie Katowic warto rozpocząć od rynku. Widoczne tutaj zabudowania pochodzą z XIX wieku, niestety w dobie PRL część starych kamienic wyburzono, by postawić w ich miejscu obiekty usługowe. W 2016 roku katowicki rynek przeszedł gruntowny remont i od tamtej pory służy mieszkańcom jako miejsce wypoczynku. Na rynek składają się trzy miejskie place: Kwiatowy, Teatralny i Obrońców Katowic, na którym mieści się Pomnik Harcerzy Września. Rynek w Katowicach jest otoczony zabytkowymi kamienicami, a pod płytą kryje się koryto rzeki Rawy.

Rynek w Katowicach

Zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec

Szukasz ciekawych i ładnych miejsc w Katowicach? Koniecznie wybierz się na Nikiszowiec! To zabytkowe osiedle górnicze zrobi wrażenie na każdym. Dzielnica została wybudowana we wschodniej części miasta w latach 1908–1919 dla górników kopalni „Giesche”. Budynki wzniesiono z charakterystycznej czerwonej cegły, a znakiem rozpoznawczym stały się czerwone obramowania okien. Osiedle zostało wpisane do rejestru zabytków w 1987 roku, a w 2011 stało się pomnikiem historii. Będąc na Nikiszowcu, koniecznie wstąp do neobarokowego kościoła św. Anny oraz do tradycyjnej śląskiej restauracji – Cafe Byfyj, w której spróbujesz m.in. mięsnych zrazów ze śląskimi kluskami i modrą kapustą. 

Przeczytaj także: Katowice – gdzie zjeść? Polecane restauracje

 Zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec w Katowicach

Ciekawe miejsca w Katowicach

Co warto zobaczyć w Katowicach? Interesujących miejsc jest tu więcej, niż Ci się wydaje! Sprawdź i zdecyduj, które z nich bardziej przypadnie Ci do gustu.

Muzeum Śląskie

To absolutnie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na mapie Katowic. Muzeum Śląskie mieści się na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice”. Na cele muzealne zaadaptowano m.in. dawny budynek maszynowni, magazyn odzieży, stolarnię i łaźnię główną. Zwiedzającym udostępniono działy:

 • Sztuki,
 • Fotografii,
 • Plastyki Nieprofesjonalnej,
 • Etnologii,
 • Historii,
 • Archeologii,
 • Edukacji,
 • Komunikacji Wizualnej i Wydawnictw,
 • Scenografii Polskiej.

Wśród najważniejszych zbiorów muzeum znajdują się dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera i Józefa Chełmońskiego. Muzeum prowadzi również badania z zakresu historii, etnografii, archeologii, a także badania regionu i sztuki nieprofesjonalnej. W muzeum przygotowano specjalną ekspozycję dla najmłodszych – Na Tropie Tomka, która zaprasza do interaktywnego zwiedzania całe rodziny.

Katowicki Spodek i NOSPR

Jedną z najpopularniejszych katowickich atrakcji turystycznych jest hala widowiskowo-sportowa Spodek. Obiekt w charakterystycznym kształcie latającego spodka został uroczyście otwarty w 1971 roku. To tutaj występowały światowe sławy, takie jak Sting, Tina Turner, Elton John, Metallica, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Williams i wielu innych. W hali mieszczą się także: lodowisko, basen, sala gimnastyczna i siłownia. Katowicki Spodek po wcześniejszej rezerwacji mogą zwiedzać grupy zorganizowane.

Przy okazji warto wspomnieć o sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która znajduje się tuż obok, przy placu Wojciecha Kilara. Choć z zewnątrz budynek wygląda niepozornie, to wnętrze robi ogromne wrażenie. Warto przyjść tu na koncert i zaserwować sobie prawdziwą ucztę zmysłów! 

Spodek - jedna z największych atrakcji Katowic i symbol miasta

Dolina Trzech Stawów

Zielone atrakcje w Katowicach? Jest ich tu naprawdę sporo! Ciekawostką dla wielu turystów może być fakt, że niemal połowę powierzchni tego miasta zajmują tereny zielone. Wybierz się na spacer do Doliny Trzech Stawów i odpocznij po intensywnym zwiedzaniu zabytków. Dolina Trzech Stawów jest jednym z największych kompleksów rekreacyjnych w Katowicach. Czekają tu na Ciebie wygodne alejki rowerowe, rolkostrada, przyrodnicza ścieżka edukacyjna przy lotnisku Muchowiec, a także wodny plac zabaw, kąpielisko z plażą i staw kajakowy. Jeśli lubisz odpoczywać na łonie przyrody, to jesteśmy przekonani, że to miejsce Cię oczaruje!

Dolina Trzech Stawów w Katowicach

Katowice – atrakcja do odwiedzenia z dziećmi

Zastanawiasz się, co warto zwiedzić w Katowicach z maluchami? Odpowiedź może być tylko jedna – Bajkę Pana Kleksa! To wyjątkowe miejsce doskonale łączy kulturę, naukę i zabawę. Ciężko powiedzieć, czy bardziej jest ono muzeum, salą zabaw, czy może już centrum nauki. Jedno jest jednak pewne – tu po prostu trzeba przyjechać! Na zwiedzających czeka tutaj ponad 1400 m2 interaktywnej przestrzeni podzielonej na 9 stref tematycznych inspirowanych przygodami Pana Kleksa. Są to na przykład:

 • Kraina Szpaka Mateusza,
 • Królestwo Bajdocji,
 • Ostatni Rezerwat Przyrody,
 • Abecja,
 • Planeta Fantazja.

Brzmi ciekawie? Weź udział w eksperymentach, rozwiązuj łamigłówki, zmierz się z ciekawymi zagadkami. Przygoda czeka w Bajce Pana Kleksa!

Bajka Pana Kleksa - ciekawe miejsce w Katowicach dla dzieci
Źródło zdjęcia: bajkapanakleksa.pl

Atrakcje w okolicy Katowic – co warto zobaczyć?

Najważniejsze atrakcje Katowic już znasz – a co warto zobaczyć w okolicy? Sprawdź polecane przez nas ciekawe miejsca w aglomeracji śląskiej!

Park Śląski w Chorzowie

Czy wiesz, że Park Śląski jest jednym z największych parków w całej Europie? Jego powierzchnia wynosi aż 535 ha! Budowę parku rozpoczęto w 1951 roku na terenach, które wcześniej zajmowały hałdy, zapadliska, bagna, wysypiska i biedaszyby. Park zaprojektowano jako teren leśny z alejkami spacerowymi oraz obszar rekreacyjno-sportowy. Znajdują się tu liczne atrakcje, takie jak:

 • Śląski Ogród Zoologiczny,
 • Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko,
 • Stadion Śląski,
 • Planetarium Śląskie,
 • Górnośląski Park Etnograficzny,
 • Kolej linowa „Elka”,
 • Basen Fala (aktualnie w przebudowie – obiekt ma być ponownie oddany do użytku w 2024 roku).
Park Śląski - atrakcja w okolicy Katowic

Kopalnia Guido w Zabrzu

Wśród nietypowych atrakcji Katowic i okolic znajduje się Kopalnia Guido w Zabrzu, która zaprasza do zwiedzania całe rodziny. To tutaj mieści się najgłębiej położona trasa turystyczna w kopalni węgla w Polsce, a także najgłębiej położony pub pod ziemią! Dla zwiedzających przygotowano trzy trasy:

 • Podziemny Spacer Górniczy – dla osób powyżej 6. roku życia – przyjemna i pełna przygód trasa dla rodzin.
 • Mroki Kopalni – przeznaczona dla osób, które ukończyły 10 lat. Trudność trasy jest porównywalna do górskiej wędrówki.
 • Podziemna Szychta – dla osób powyżej 18. roku życia – na trasę wyrusza się w ubraniu górniczym z całym ekwipunkiem.
Kopalnia Guido w Zabrzu

Kolejkowo w Gliwicach

Kolejną fantastyczną atrakcją na Górnym Śląsku jest Kolejkowo – czyli największa wystawa makiet kolejowych w Polsce. Znajdziesz tu aż 900 metrów kwadratowych ekspozycji, 460 metrów torowiska, 12 pociągów i 58 wagonów, 235 budynków – w tym miniatury autentycznych budowli ze Śląska, a do tego modele samochodów, figurki ludzi i zwierząt, mosty, tunele, akweny. Wystawa robi ogromne wrażenie! Jeśli Twoje dziecko kocha pociągi i nietypowe atrakcje, to koniecznie je tu zabierz.

Top 5 atrakcji Katowic - infografika

Nocleg w Katowicach – gdzie się zatrzymać?

Atrakcje Katowic już znasz – jeśli zatem nabrałeś ochoty na podróż do stolicy województwa śląskiego, to sprawdź polecane hotele, w których wypoczniesz po intensywnym zwiedzaniu. 

 • Quality Silesian Hotel: położony w atrakcyjnej lokalizacji, zaledwie 8 minut jazdy od samego centrum Katowic. Obiekt oferuje swoim gościom dostęp do basenu, saunarium, a także centrum wellness i odnowy biologicznej. Hotel oddaje do dyspozycji bezpłatny parking i akceptuje zwierzęta domowe. Na miejscu znajduje się znakomita restauracja, w której spróbujesz nie tylko dań kuchni europejskiej, ale także regionalnych specjałów!
 • Economy Silesian Hotel: obiekt jest zlokalizowany tuż przy autostradzie A4, co zapewnia dogodny dojazd do centrum, a także komfortowe poruszanie się po całej aglomeracji. Do dyspozycji gości jest basen, sauna, centrum odnowy biologicznej z gabinetem masażu oraz hotelowa restauracja. Dzieci poniżej 4 lat nocują w hotelu za darmo.
 • Focus Hotel Chorzów: elegancki, trzygwiazdkowy hotel jest położony w sąsiedztwie chorzowskiego stadionu, Parku Śląskiego, Legendii oraz zoo. Stąd od centrum Katowic dzieli Cię tylko 6 km. W cenę pobytu są wliczone śniadania serwowane codziennie w formie bufetu, a także możliwość nielimitowanego korzystania z siłowni oraz sauny. Za dzieci poniżej 5. roku życia nie są pobierane dodatkowe opłaty.

Chcesz poznać lepiej atrakcje Katowic? Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił Cię do zorganizowania rodzinnej wyprawy do tego miasta! Wybierz się na city break na Górny Śląsk i odkryj fascynujące miejsca, które na długo zostaną w Twojej pamięci. Już teraz zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą Triverna.pl i zarezerwowania najlepszego hotelu w Katowicach lub ciekawych miejscach w okolicy. 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.