Leżące w województwie świętokrzyskim Kielce to stolica regionu i ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Jego bogata historia oraz położenie u stóp Gór Świętokrzyskich corocznie przyciągają wielu turystów, pragnących lepiej poznać architekturę, dzieje i atrakcje miasta. Wybierasz się na urlop do Kielc? Poniżej podpowiadamy, co zobaczyć w Kielcach i jakie atrakcje czekają tu na Ciebie i Twoich najbliższych. Zainteresowany? Czytaj dalej i poznaj najciekawsze miejsca w okolicy!
Kielce to wyjątkowe miasto, mocno ukształtowane przez historię. Szacuje się, że pierwsze miejskie zabudowania powstały tu już w okolicach X wieku. Odwiedzając to miejsce, warto zatem zwrócić uwagę na zabytkową architekturę miasta, ale nie tylko. Co warto zobaczyć w Kielcach?
Tętniący życiem rynek w Kielcach pamięta początki XII wieku, jednak jego obecny wygląd ukształtował się w XIX i XX wieku. To centralny punkt miasta, w którym zawsze coś się dzieje. Znajdziesz tu wiele punktów gastronomicznych i usługowych oraz odpoczniesz w otoczeniu zabytkowych kieleckich kamienic. Nieopodal rynku znajduje się najsłynniejsza arteria w Kielcach – ulica Sienkiewicza, na której jest zlokalizowany deptak, będący prawdziwą wizytówką miasta. Ulica zaczyna się pomnikiem Quo Vadis na placu Moniuszki, kończy zaś na placu przed głównym dworcem kolejowym.
Adres: ul. Henryka Sienkiewicza
To jeden z najstarszych parków w Polsce. Leży w centrum Kielc i zajmuje około 8 ha powierzchni miasta. Do ciekawostek należy fakt, że park został urządzony na pozostałościach ogrodu zespołu pałacowego biskupów krakowskich. Dziś na jego terenie znajdziesz wielki staw z ozdobną fontanną, liczący ponad hektar powierzchni, a także kilka zabytkowych pomników. Przez park Staszica przechodzi czerwony szlak miejski, prowadzący pośród zabytkowych miejsc w Kielcach, a także niebieski i zielony szlak spacerowy. W parku znajduje się około 1300 drzew i krzewów, tworzących drzewostan mieszany. To idealne miejsce na popołudniowy spacer!
Adres: ul. Jana Pawła II
Telegraf to jeden ze szczytów Korony Gór Świętokrzyskich. Jest jednocześnie najwyższym punktem na terenie miasta Kielce (406 m n.p.m.) i częścią pasma Dymińskiego. Na szczycie góry znajdziesz 60-metrowy maszt radiowy, a na jej zboczu funkcjonuje narciarska trasa zjazdowa, licząca ponad 500 metrów długości. Przez Telegraf prowadzi niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa i dwie trudne trasy rowerowe. Jeśli masz ochotę na spokojny spacer, u podnóża Telegrafu przechodzi żółty szlak spacerowy wokół Kielc – wybierz się nim na przechadzkę!
Adres: ul. Narciarska 6
Znajdujące się w dawnym pałacu biskupów krakowskich Muzeum Narodowe w Kielcach to prawdziwa gratka dla wszystkich turystów. Już sam budynek i jego okolica wprawiają w zachwyt – wszak pałac jest jedną z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych rezydencji z epoki Wazów. W jego wnętrzach znajdziesz Galerię Malarstwa Polskiego i Rzemiosła Artystycznego, obejmującą prace od XVII wieku aż do lat 50. XX wieku. Tu znajduje się także sanktuarium marszałka Józefa Piłsudskiego oraz gabinet numizmatyczny. Już same zabytkowe wnętrza z XVII i XVIII wieku wprawiają w zachwyt, dlatego Muzeum Narodowe w Kielcach to według nas obowiązkowy punkt każdej wycieczki do stolicy województwa świętokrzyskiego.
Adres: plac Zamkowy 1
Odwiedzając Kielce z dziećmi, warto zapewnić im odpowiednie dla wieku rozrywki. Choć zwiedzanie zabytków może być ultraciekawe, najmłodszym turystom szybko się nudzi. Jak zatem efektywnie wypełnić czas pociechom? Jakie atrakcje dla dzieci Kielce mają w zanadrzu?
W tym miejscu świetnie spędzą czas nie tylko dzieci, ale i dorośli. Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach łączy zabawę z nauką i eksperymentami. Znajdziesz tu ekspozycję z 28 interaktywnymi stanowiskami przeznaczonymi do eksperymentowania, laboratorium „Generator Mocy”, będące pracownią biologiczną, chemiczną i fizyczną, kino oraz Energetyczny Ogród Doświadczeń. Zlokalizowane przy ul. Olszewskiego Energetyczne Centrum Nauki zapewni wspaniałą rozrywkę całej rodzinie – sprawdź!
Adres: ul. Karola Olszewskiego 6
Kolejne edukacyjne miejsce, tym razem poświęcone geografii i geologii to Geonatura Kielce – centrum edukacji mieszczące się przy ul. Daleszyckiej. Odbędziesz tu wirtualną podróż przez dzieje Ziemi, staniesz oko w oko z największym drapieżcą morskim sprzed ery dinozaurów, zobaczysz jak powstają skały i skamieniałości, sprawdzisz w jaki sposób jądro Ziemi oddziałuje na jej powierzchnię oraz jak twarde skały zginają się niczym plastelina… To i wiele innych ciekawych doświadczeń przygotowało dla Ciebie i Twoich bliskich Centrum Geoedukacji Geonatura.
Adres: ul. Daleszycka 21
Rezerwat przyrody Kadzielnia to wyjątkowe miejsce na mapie Kielc i obowiązkowy punkt wycieczkowy dla każdego turysty. Liczne formacje geologiczne, podziemna ścieżka jaskiń udostępniona do zwiedzania, amfiteatr i tutejsze pomniki to wiele godzin aktywnego zwiedzania. Kadzielnia, położona na wysokości 295 m n.p.m., jest częścią wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Teren Kadzielni jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych, a w wyniku intensywnych prac nad udostępnieniem jaskiń dla turystów powstała tu podziemna trasa turystyczna licząca około 160 metrów.
Adres: aleja Legionów
Rezerwat przyrody utworzony w 1999 roku objął ochroną pozostałości wzgórza Wietrznia. Obszar obejmuje trzy dawne kamieniołomy: Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni. Prace wydobywcze na tym terenie zakończono w 1974 roku – a dziś, odwiedzając to miejsce, możesz niczym z otwartej księgi czytać dzieje Ziemi zapisane na skalnych ścianach. Tu znajdziesz najdłuższy przekrój geologiczny w Polsce, liczący ponad 800 metrów! Fantastyczne miejsce na rodzinną wycieczkę przy dobrej pogodzie.
Adres: południowo-wschodnia część Kielc, na północ od ulic: Wojska Polskiego i Daleszyckiej
Po zwiedzaniu czas na odpoczynek! Przyjemne odprężenie i wiele godzin wodnej rozrywki dla dorosłych i najmłodszych zapewnią baseny tropikalne, znajdujące się przy hotelu Binkowski Resort. Basen z hydromasażem, witalne baseny solankowe, bar wodny, leniwa rzeka, wodny plac zabaw, ogromne zjeżdżalnie, a także bogata oferta gastronomiczna i przede wszystkim nowa, świetnie wyposażona strefa spa z kompleksem saun i basenem na dachu – to brzmi jak idealna wakacyjna rozrywka dla każdego!
Adres: ul. Wojciecha Szczepaniaka 42
Przyjeżdżając do Kielc, warto rozejrzeć się także po najbliższej okolicy, która obfituje w ciekawe atrakcje. W okolicach Kielc naprawdę dużo się dzieje!
Znajdujące się w Nowej Słupi Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego to hołd dla historii tego miejsca, sięgającej pierwszych wieków naszej ery. Tutejsza wystawa przenosi do świata starożytnych hutników, tworzących jeden z największych zakładów metalurgicznych ówczesnej barbarzyńskiej Europy. Zwiedzanie rozpoczyna się animacją 3D w kinie, gdzie poznasz historię żelaza. Następnie na trasie zwiedzania zobaczysz wiele eksponatów, replik i postaci sprzed tysięcy lat, autentycznych reliktów dawnego piecowiska.
Adres: ul. Świętokrzyska 59, Nowa Słupia
To genialna interaktywna wystawa, której tematem jest ciało człowieka. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka, które utrzymują organizm w stanie równowagi. Atrakcja uświadamia dorosłych, a dzieci uczy, jak zbudowany jest ludzki organizm i jak ważne jest, aby regularnie o niego dbać. Wystawa w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu to świetna lekcja, którą powinny odbyć nie tylko dzieci, ale też dorośli, zapominający w pędzie życia o tym, jak złożone, kruche i delikatne jest ludzkie ciało. Warto przyjechać tu całą rodziną!
Adres: Podzamcze 45
Nie za wszystkie atrakcje w Kielcach musisz zapłacić. Sprawdź, gdzie wstępy są darmowe i skorzystaj z okazji!
Odwiedzając wspomniane wyżej Muzeum Narodowe w Kielcach, mieszczące się w dawnym pałacu biskupów krakowskich, warto wiedzieć, że wejście na wystawy stałe jest darmowe w każdy wtorek. To świetna okazja, aby przy okazji zwiedzić piękne, zabytkowe wnętrza pałacu, obejrzeć tutejsze wystawy, a także poznać bogatą historię jednego z najcenniejszych zabytków nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale całej Polski!
Adres: plac Zamkowy 1
Mieszczące się w zabytkowej kamienicy przy ul. św. Leonarda Muzeum Historii Kielc oferuje darmowy wstęp na stałe wystawy w każdą sobotę. Ekspozycje przedstawiają historię miasta sięgającą średniowiecza. Tu możesz dowiedzieć się, jak na przestrzeni wieków niewielka osada zmieniała się w miasto prywatne, będące własnością biskupów krakowskich, aby wreszcie stać się wielkim i świetnie prosperującym ośrodkiem wojewódzkim. Odwiedzenie Muzeum Historii Kielc to okazja na zwiedzanie i poznanie tutejszej okolicy z zupełnie innej, odległej perspektywy.
Adres: ul. Świętego Leonarda 4
Urlop w Kielcach to świetna opcja zarówno na romantyczne wyjazdy we dwoje, jak i na rodzinne wypady z dziećmi czy solowe zwiedzanie. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie najciekawszych atrakcji przekonało Cię, aby odwiedzić to wyjątkowe, historyczne miasto u stóp Gór Świętokrzyskich. Jeśli planujesz wyjazd w to miejsce, to już dziś zarezerwuj nocleg w okolicy Kielc, by cieszyć się niesamowitym, pełnym przygód i atrakcji wypoczynkiem!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.