Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
Mniej i bardziej znane atrakcje Gór Świętokrzyskich
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
W góry
Wszystkie wpisy

Mniej i bardziej znane atrakcje Gór Świętokrzyskich

ON
Ola Nazimek
29 sierpnia 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Mniej i bardziej znane atrakcje Gór Świętokrzyskich

Jakie atrakcje w Górach Świętokrzyskich powinien zaliczyć każdy turysta? Znajdziesz tu całe mnóstwo ciekawych miejsc, cennych zabytków i niesamowitych pomników przyrody. Które miejsca trzeba koniecznie zobaczyć, odwiedzając tę malowniczą okolicę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej – przygotowaliśmy dla Ciebie listę najciekawszych atrakcji Gór Świętokrzyskich i okolic. Zapraszamy do lektury!

Góry Świętokrzyskie – atrakcje, których nie możesz przegapić

Góry Świętokrzyskie są obok Sudetów najstarszym pasmem górskim w Polsce. Leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego i choć nie należą do wysokich gór, oferują liczne szlaki turystyczne i strome stoki. Planujesz swój urlop w tym malowniczym regionie? Sprawdź, jakie są najciekawsze miejsca w Górach Świętokrzyskich!

Jaskinia Raj

Wyjeżdżając z Kielc, przejechawszy zaledwie 11 km, dotrzesz do Chęcin, gdzie znajduje się niesamowita Jaskinia Raj. To miejsce leżące na terenie rezerwatu przyrody nieożywionej jest obowiązkowym punktem na mapie wycieczkowej każdego turysty w Górach Świętokrzyskich. Zwisające z sufitu stalaktyty, wielobarwne zacieki, oderwane przed laty głazy, niewielkie jeziorka… Tu nie potrzeba wiele, aby uruchomić wyobraźnię i przenieść się dziesiątki tysięcy lat wstecz, kiedy Jaskinię Raj zamieszkiwał człowiek neandertalski. Spotkasz go tu z resztą, jednak dziś już wyłącznie w postaci posągu. Jaskinię Raj zwiedzisz wyłącznie z przewodnikiem. Trasa turystyczna ma 180 metrów, a jej przejście wymaga od turystów pełnej ostrożności i poszanowania dla otaczającej przyrody.

Jaskinia Raj - największa atrakcja Gór Świętokrzyskich

Święty Krzyż

Święty Krzyż, nazywany również Łysą Górą, to wzniesienie o wysokości 595 m n.p.m. położone we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi. To miejsce, owiane wieloma tajemnicami i legendami, oferuje zwiedzającym mnóstwo atrakcji. Co aktualnie można zwiedzić na Świętym Krzyżu? Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – zabytkowy obiekt pamiętający XII wiek i króla Bolesława Krzywoustego, który tenże klasztor ufundował. Jego obecna forma pochodzi z XVIII wieku. Klasztor można zwiedzać codziennie w godzinach 9:00-17:00. Na szczycie Łysej Góry znajdziesz również niesamowite skalne rumowisko, Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz wysoki na 157 metrów maszt Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Święty Krzyż. Przez górę przechodzi węzeł okolicznych szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności. Zastanawiasz się, co zwiedzić w Górach Świętokrzyskich? Święty Krzyż powinien koniecznie znaleźć się na Twojej liście!

Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich

Zamek Królewski w Chęcinach

Jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych w Górach Świętokrzyskich jest zamek w Chęcinach. Wzniesiony na jednym ze świętokrzyskich grzbietów zabytkowy obiekt, powstały na przełomie XIII i XIV wieku, niegdyś był warownią typu wyżynnego. Ówczesny władca Władysław Jagiełło obrał go sobie jako miejsce roków sądowych i zajazdów szlachty. W późniejszych latach był także rezydencją królowych, więzieniem, siedzibą skarbu koronnego czy mieszkaniem starostów grodowych. Na przełomie wieków zamek królewski w Chęcinach pełnił wiele funkcji, aby ostatecznie w 1707 r. ulec zniszczeniu w wyniku wojny ze Szwedami. Od tamtej pory pozostał w ruinie, ale dzięki pracom zabezpieczającym dziś można go zwiedzać. Chcesz zobaczyć to wyjątkowe miejsce? Dotrzesz tu drogą ekspresową nr 7, a warownię bez problemu dojrzysz z daleka.

Zamek Królewski w Chęcinach

Gołoborze świętokrzyskie

Co jeszcze zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Obowiązkowo gołoborze – ten twór przyrodniczy jest wart zobaczenia przez każdego turystę odwiedzającego okolicę. Gołoborze to regionalne określenie odnoszące się do tutejszych obszarów bezleśnych na stokach pasm górskich, rodzaj rumowiska skalnego. Zbudowane z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego, sięgającego pamięcią setki milionów lat wstecz, zajmuje około 22 ha Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Gdzie go szukać? Największe występuje na na stokach Łysicy. To bardzo ciekawe miejsce zwłaszcza dla miłośników przyrody i geologii, a także najbardziej charakterystyczny element przyrody nieożywionej na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Gołoborze świętokrzyskie

Park Etnograficzny w Tokarni

Powstałe w 1976 roku Muzeum Wsi Kieleckiej to miejsce idealnie oddające tradycję kultury ludowej tego regionu. W Parku Etnograficznym w Tokarni odtworzono typowy układ osadniczy wiosek dawnej Kielecczyzny. Tu świat zatrzymał się w XIX wieku, a wszystkie zabudowania wyglądają tak, jakby ktoś przed chwilą wyszedł do pracy i zaraz miał wrócić… Na obszarze aż 65 ha znajdziesz 30 budynków przeniesionych do parku etnograficznego z okolicznych terenów. Zadaniem tego miejsca jest zabezpieczenie zabytków budownictwa wiejskiego Kielecczyzny oraz pokazywanie ich w otoczeniu natury. Zabierz tu swoje dzieci i pokaż im, jak wyglądało życie lata temu!

Muzeum Wsi Kieleckiej

Osada średniowieczna w Hucie Szklanej

Odwiedzając to miejsce, z łatwością przeniesiesz się w czasie o kilkaset lat wstecz. Co czeka na Ciebie w osadzie? XII-wieczne zagrody, warsztaty i chaty, kryjące we wnętrzach liczne przedmioty niezbędne do codziennego życia średniowiecznych przodków. Odwiedzisz tu m.in. warsztat garncarski, kowalski czy warsztat obróbki drewna, a także dom zielarki. Możesz spróbować własnych sił w lepieniu garnków czy tkaniu płótna na koszulę. Tak, to wszystko własnoręcznie robili nasi przodkowie, o czym łatwo przekonasz się na miejscu! To niesamowita lekcja historii nie tylko dla najmłodszych, ale także dla starszych turystów, którzy w biegu codziennego życia zapominają, jak wiele zmieniło się na przestrzeni setek lat.

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

Zabierasz ze sobą pociechy w Góry Świętokrzyskie? Atrakcje dla dzieci są tu wyjątkowo ciekawe! Koniecznie odwiedź razem z nimi Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno – największy park miniatur w Polsce. Jak do niego dotrzeć? Atrakcja znajduje się 20 km na wschód od Kielc, w małej miejscowości Krajno-Zagórze. Znajdziesz tu najbardziej znane budowle z całego świata, jednak w znacznie mniejszym wydaniu. Na terenie parku rozrywki jest dostępny także park linowy z kilkoma trasami o różnym stopniu trudności, kino 6D, lunapark oraz stacja narciarska. To znakomite miejsce na wycieczkę dla całej rodziny!

Trasy na piesze i rowerowe wyprawy

Turyści odwiedzający corocznie Góry Świętokrzyskie zacierają ręce na myśl o malowniczych i różnorodnych szlakach, idealnych nie tylko na piesze wędrówki, ale także na wycieczki rowerowe. Jakie są najciekawsze i najchętniej uczęszczane szlaki w Górach Świętokrzyskich? Najczęściej wybierany ze względu na niski poziom trudności, dostosowany również dla najmłodszych turystów, jest szlak na Łysicę ze Świętej Katarzyny. To zaledwie 2,6 km przyjemnej wędrówki, której zwieńczeniem jest piękny widok z najwyższego szczytu w Górach Świętokrzyskich. Bardziej wymagający turyści powinni choć raz przemierzyć Szlak Cisów Staropolskich, prowadzący przez jeden z największych obszarów chronionych w Górach Świętokrzyskich. Cała trasa liczy prawie 7 km, w trakcie których możesz rozkoszować się widokiem naturalnego drzewostanu Puszczy Świętokrzyskiej. Wśród szlaków rowerowych na uwagę zasługują m.in.: Duża Pętla Bielińska, Szlak z Sielpi Wielkiej do Czarnieckiej Góry czy czerwony szlak dookoła Zagnańska.

Łysica - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie – miasta turystyczne warte odwiedzenia

Nie tylko górami turysta żyje! W trakcie urlopu w Górach Świętokrzyskich oczywistym i obowiązkowym punktem do zaliczenia są także tutejsze miejscowości turystyczne z licznymi atrakcjami, które uprzyjemnią Ci urlop. Koniecznie odwiedź Kielce, a w nich m.in. Energetyczne Centrum Nauki (fantastyczna atrakcja dla dzieci), a także idealne miejsce dla relaksu ciała i duszy: Baseny Tropikalne Binkowski Resort

Gorąco polecamy także wycieczkę do Sandomierza – przepięknego historycznego miasta, które ze względu na swój urok i charakterystyczny styl nierzadko nazywany jest Małym Rzymem. To miasto słynie z niesamowitych, mnogo rozsianych po całym mieście zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje Podziemna Trasa Turystyczna, do której wejdziesz z dziedzińca Kamienicy Oleśnickich, Collegium Gostomianum, będące jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce, no i przede wszystkim słynny sandomierski rynek, a na nim najcenniejsze zabytki miasta. 

Z kolei w Bałtowie znajduje się fantastyczny park rozrywki, który zachwyci wszystkich małych miłośników dinozaurów, karuzel i innych atrakcji – można się tu świetnie bawić przez cały dzień!

Rynek w Kielcach

Stoki narciarskie

W Górach Świętokrzyskich atrakcji nie brakuje także zimą. Jeśli planujesz spędzić ferie w tym regionie, to koniecznie poznaj tutejsze stoki narciarskie. Na szczególną uwagę zasługuje stok narciarski Telegraf w Kielcach, gdzie poza dwoma wyciągami znajduje się również szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu i karczma serwująca pyszne lokalne dania. Na terenie ośrodka znajdziesz także kryte lodowisko. Polecamy także rodzinną stację narciarską u podnóża Łysicy w całorocznym parku rozrywki Sabat Krajno. Kompleks znajduje się na wysokości 425 m n.p.m. i oferuje 3 trasy: niebieską (główną), niebiesko-czerwoną oraz szkółkę narciarską dla początkujących. W działającej przy stacji wypożyczalni zaopatrzysz się w niezbędne akcesoria, od nart i desek, przez kijki, kaski oraz buty, po gogle.

Wyciąg narciarski w Kielcach

Wiesz już, co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich. Jeśli po lekturze nabrałeś ochoty na odwiedzenie tego regionu, to już dzisiaj zajrzyj na Triverna.pl, by znaleźć najlepszą ofertę noclegową dla siebie i swoich bliskich. Góry Świętokrzyskie czekają na odkrycie – tu naprawdę nie da się nudzić!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.