Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Najciekawsze kopalnie do zwiedzania w Polsce
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Najciekawsze kopalnie do zwiedzania w Polsce

ON
Ola Nazimek
04 grudnia 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Najciekawsze kopalnie do zwiedzania w Polsce

Do tej pory kopalnie w Polsce kojarzyły Ci się przede wszystkim z ciężkim przemysłem i naprawdę trudną pracą fizyczną? Pora poszerzyć horyzonty, bo dziś wiele takich obiektów zostało udostępnionych turystom do oglądania. Jeśli lubisz nietypowe atrakcje, masz ochotę przeżyć przygodę i poczuć dreszczyk emocji, to koniecznie zajrzyj do naszej listy najciekawszych kopalni do zwiedzania i zaplanuj wycieczkę, której nie zapomnisz do końca życia! 

Dlaczego warto zdecydować się na zwiedzanie kopalni?

Wśród najbardziej niestandardowych polskich atrakcji turystycznych z pewnością można wymienić kopalnie. Zwiedzanie takich miejsc to podróż pełna emocji! Dlaczego warto wybrać się na tego typu wycieczkę? Poznaj 5 powodów!

1. Nietypowa atrakcja: muzea, wystawy, warsztaty, spacery historyczne – ciekawe, łatwo dostępne, ale raczej mało zaskakujące. Jeśli chcesz przeżyć dreszczyk emocji, to postaw na niestandardową atrakcję, jaką jest kopalnia. W takim miejscu przeżyjesz coś naprawdę niezwykłego!

2. Zwiedzanie o każdej porze roku: lato jest najgorętszym okresem w polskiej turystyce. Sprzyjająca pogoda sprawia, że chętnie wyruszamy z domu na poszukiwanie przygód. Co jednak robić jesienią i zimą, kiedy aura nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu? Zapraszamy do zejścia pod ziemię! Zwiedzanie kopalni to świetny pomysł bez względu na aurę panującą na powierzchni – zadbaj o wygodne obuwie, ciepłą odzież i ruszaj na wędrówkę.

3. Zaskakujący prezent: bliska Ci osoba niebawem będzie świętowała urodziny i szukasz dla niej oryginalnego prezentu? Postaw na bilet do kopalni. Brzmi ciekawie? Jesteśmy przekonani, że nikt inny nie wpadnie na taki pomysł! A jeśli połączysz ten prezent z pobytem w komfortowym hotelu w Polsce, to efekt gwarantowany. 

4. Sposób na integrację zespołu: szykuje się czas na integrację pracowników w Twojej firmie? Kręgle, paintball, bilard czy karaoke to ciekawe, ale też dobrze znane formy rozrywki. A gdyby tak postawić na coś bardziej wyszukanego? Wspólna przygoda pod ziemią zintegruje Twój zespół jak żadna inna impreza!

5. Świetna zabawa w gronie najbliższych: nie ma to jak rodzinna podróż w nieznane, prawda? Zaproś rodziców, rodzeństwo lub przyjaciół do dobrej zabawy. Wybierzcie się na zwiedzanie jednej z opisanych przez nas kopalni i przeżyjcie razem coś niezwykłego!

Najciekawsze kopalnie w Polsce - infografika

Kopalnia Guido w Zabrzu

Zwiedzanie kopalni Guido w Zabrzu

Kopalni w Polsce do zwiedzania jest aktualnie kilka i z dużym prawdopodobieństwem w najbliższych latach będzie ich przybywać. Jednym z najpopularniejszych wśród turystów obiektem tego typu jest niewątpliwie Kopalnia Guido w Zabrzu. Zwiedzanie jest ograniczone dla osób, które ukończyły 6. rok życia. Do dyspozycji turystów oddano trzy trasy: turystyczną (przeznaczoną dla rodzin z dziećmi powyżej 6 lat), trasę Mroki Kopalni (dla osób powyżej 10. roku życia, na której zwiedzający poruszają się po autentycznych górniczych chodnikach) oraz trasę Podziemna Szychta (dla dorosłych przygotowanych na wysiłek i ekstremalną dawkę wrażeń). 

Do ciekawostek należy fakt, że w Kopalni Guido znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce. Na miejscu możesz odbyć przejażdżkę podwieszaną kolejką elektryczną, zjechać do kopalni autentyczną szolą górniczą, a także obejrzeć współczesne kombajny i inne maszyny górnicze.

Kopalnia soli w Wieliczce

Najsłynniejsza kopalnia w Polsce - kopalnia soli Wieliczka

Kolejnym obiektem wartym odwiedzenia jest wpisana w 1978 roku na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wielicka kopalnia soli. Zwiedzanie jest możliwe po dwóch wytyczonych trasach: turystycznej i górniczej. Obiekt jest tak wielki, że trasy te stanowią zaledwie 2% powierzchni całego podziemia. Kopalnia soli w Wieliczce pod Krakowem pracowała przez 700 lat na 9 poziomach, drążąc aż 245 km korytarzy i schodząc na głębokość 327 metrów. W kopalni oprócz sieci solnych labiryntów możesz podziwiać takie atrakcje jak: kaplica św. Kingi z solnym żyrandolem, posadzką i ołtarzem, solankowe jeziora, solne rzeźby, zabytkowy szyb kopalni – Regis, wyjątkowe solne komory z licznymi płaskorzeźbami i wiele więcej. 

Jeśli samo zwiedzanie kopalni to dla Ciebie za mało, to może zdecydujesz się na nocleg w obiekcie? Jest taka możliwość! Pobyt w tym miejscu to doskonały sposób na relaks i odprężenie. Warto pamiętać, że na powierzchni przy wejściu do kopalni znajduje się rozbudowana tężnia solankowa, którą również warto odwiedzić.

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Kopalnia złota w Polsce

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na wycieczkę z dzieckiem? Może do kopalni złota? Zwiedzanie obiektu w Złotym Stoku to doskonały pomysł na rodzinny wypad. Jeśli jesteś w okolicy Kotliny Kłodzkiej, to koniecznie zabierz tu swoje maluchy – radości, zabawy, doświadczeń i eksperymentów jest tu bez liku. 

Pierwsze prace wydobywcze w Złotym Stoku rozpoczęto w 1273 r. Kopalnia funkcjonowała aż do lat 60. XX wieku, a obecnie jest obiektem turystycznym, który z roku na rok coraz mocniej się rozwija. Szacuje się, że na przestrzeni lat z kopalni wydobyto aż 16 ton czystego złota! Zwiedzający oprócz kopalni złota mogą także odwiedzić sztolnię Ochrowa czy średniowieczną osadę górniczą. W kopalni czekają na Ciebie takie atrakcje jak: płukanie złota, wybijanie złotych monet, odlewanie złotej sztabki, podziemny spływ łodzią czy poszukiwanie diamentów.

Kopalnia uranu w Kletnie

Podświetlony uran w kopalni

Kolejną kopalnią do zwiedzania na Dolnym Śląsku jest Kopalnia uranu w Kletnie, położona na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Kopalnia funkcjonowała tutaj w latach 1948-1953, wydobywając oprócz uranu także żelazo, srebro oraz miedź. Aktualnie do zwiedzania udostępniono 400 metrów chodników górniczych, które są całkowicie bezpieczne pod względem promieniowania radioaktywnego. 

Wizytówką trasy są kolorowe skupiska minerałów, takich jak ametyst, baryt czy malachit, które można podziwiać w czasie spaceru. Oprócz tradycyjnego zwiedzania możesz się tu wybrać także na quest terenowy po okolicznych lasach, nocną trasę po kopalni, fabularyzowaną grę integracyjną na świeżym powietrzu, warsztaty geologiczne oraz zajęcia dla dzieci. To świetne miejsce do odwiedzenia z całą rodziną!

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Kopalnia w Katowicach do zwiedzania? W samej stolicy województwa śląskiego nie znajdziesz takiego obiektu, ale już w pobliskich Tarnowskich Górach – owszem! Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga zapraszają o każdej porze roku. Co istotne – kopalnia w Tarnowskich Górach jest jedynym zabytkiem województwa widniejącym na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym bardziej warto się tu wybrać! 

Na jakie atrakcje możesz liczyć na miejscu? Do wyboru masz dwie trasy turystyczne: tradycyjne zwiedzanie połączone z wizytą w muzeum multimedialnym i przepływem łodziami oraz zwiedzanie z przewodnikiem, który będzie opowiadać o atrakcji w gwarze śląskiej. Po wizycie w kopalni możesz także udać się do Skansenu Maszyn Parowych, skorzystać z przejażdżki srebrnym ekspresem oraz wziąć udział w ciekawej grze terenowej. Oprócz tego grupy zorganizowane mogą zapisać się na wyprawę w poszukiwaniu srebra.

Kopalnia kredy w Chełmie

Kopalnia kredy w Chełmie

Czy wiesz, jak wygląda wydobycie kredy? Jeśli nie, to koniecznie pojedź do chełmińskiej kopalni na zwiedzanie. Tutaj czekają na Ciebie pełne tajemnic podziemia kredowe! Korytarze kopalni zostały w całości wykute w skale kredowej, której złoża są zlokalizowane na kilku poziomach i leżą pod samym starym miastem Chełma. Wydobycie surowca rozpoczęło się tutaj w średniowieczu i trwało aż do XIX wieku. W latach 70. XX wieku uruchomiono trasę turystyczną dla zwiedzających, która do dziś stanowi jedną z największych atrakcji regionu. Długość trasy liczy 1500 metrów – jest ona w całości oświetlona i bezpieczna dla zwiedzających. 

Wśród najciekawszych atrakcji obiektu znajdują się: szyb studni staromiejskiej z XIV wieku, korytarze wydobywcze z charakterystycznymi niszami, komory, które powstały wskutek zawałów surowca, a także liczne ekspozycje geologiczne, archeologiczne i historyczne. Podczas zwiedzania warto uważać na opieranie się o ściany – w przeciwnym razie można wyjść całym na biało!

Bajtel Gruba w Sztolni Królowa Luiza

Zastanawiasz się, czy warto wybrać się z dzieckiem na wycieczkę do kopalni? Jak najbardziej! Postaw na Bajtel Gruba, czyli jedyną taką w Polsce zabawkową kopalnię dla dzieci. Obiekt jest częścią zabytkowej Sztolni Królowa Luiza i mieści się w Zabrzu. Na zwiedzanie są zapraszani przede wszystkim uczniowie szkoły podstawowej od I aż do VIII klasy. 

Obiekt składa się z części podziemnej i naziemnej. Dzieci w trakcie zwiedzania mogą wcielić się w rolę górników i wykonywać wszystkie wydobywcze czynności: fedrować urobek na przodku górniczym, ładować go do wagoników i wywozić na powierzchnię specjalnym szybem górniczym. Wizyta w Bajtel Gruba to świetny sposób na integrację klasy i naukę pracy zespołowej!

Kopalnia Królowa Luiza do zwiedzania z dziećmi

Pomysł zwiedzania kopalni Cię zainspirował? To świetnie! Nie odkładaj swoich planów na później. Już dzisiaj zarezerwuj bilet na trasę turystyczną i koniecznie zajrzyj na Triverna.pl, by wybrać wygodny nocleg niedaleko atrakcji. Wierzymy, że taki wypad będzie doskonałą odskocznią od codzienności. Udanego zwiedzania! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.