Strona główna
Blog
City break
Atrakcje turystyczne Lublina, które musisz odwiedzić!
City break
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Atrakcje turystyczne Lublina, które musisz odwiedzić!

ON
Ola Nazimek
03 listopada 2023
11 min czytania
Udostępnij:
Atrakcje turystyczne Lublina, które musisz odwiedzić!

Lublin jest nazywany przez niektórych stolicą wschodniej Polski, a jego historia sięga VI-VII wieku. To właśnie w bitwie pod Lublinem król Kazimierz III Wielki odniósł zwycięstwo nad Tatarami. Miasto to jest jednym z najpiękniejszych renesansowych ośrodków w kraju. Słynie z wyjątkowych zabytków i doskonałej kuchni regionalnej. Co zobaczyć w Lublinie? Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Podpowiadamy!

Największe atrakcje turystyczne w Lublinie - infografika

Lublin – zabytki Starego Miasta warte odkrycia

Lubelskie atrakcje przyciągają turystów z całego kraju. To niezwykłe miasto, choć odwiedzane rzadziej od Krakowa czy Wrocławia, jest prawdziwą perełką, którą zdecydowanie warto poznać! Jeśli lubisz zabytki, spacery brukowanymi uliczkami i klimat wiekowych miasteczek, to z pewnością zakochasz się w Starym Mieście Lublina. Oto jakie atrakcje tu na Ciebie czekają:

Rynek

Rynek Starego Miasta to najbardziej reprezentatywna część Lublina. Plac ma nieregularny kształt i swoim wyglądem przypomina trapez. Rynek został wytyczony w 1317 roku po otrzymaniu przez Lublin praw miejskich. Wówczas pełnił przede wszystkim funkcję handlową – w XV i XVI wieku organizowano tu kilka razy do roku jarmarki, na które przybywali do Lublina kupcy z całego świata (m.in. z Włoch, Francji, Węgier, Turcji). W połowie XVI wieku w Lublinie wybuchł pożar, który zniszczył większość drewnianych zabudowań znajdujących się przy rynku. Powstałe w ich miejsce murowane kamienice zachowały się do dzisiaj.

Zabudowa rynku w Lublinie

Brama Krakowska

Chcesz lepiej poznać Lublin? Atrakcji turystycznych zacznij szukać na Starym Mieście. Jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia jest Brama Krakowska znajdująca się na Placu Łokietka. Aktualnie jest to jedna z dwóch ocalałych bram miasta – druga to Brama Grodzka. Budowlę wzniesiono w stylu gotyckim w XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, a trzy wieki później nadano jej barokowy charakter. Dzisiaj w bramie mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina, które z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników dawnych czasów.

Brama Krakowska - jedna z głównych atrakcji Lublina

Lubelska Trasa Podziemna

Szukasz w Lublinie atrakcji dla młodzieży? Koniecznie zaproś swoje dzieciaki na wycieczkę po podziemiach miasta. Taka atrakcja dostarczy Tobie i Twojej rodzinie mnóstwa emocji! Trasa ma długość około 300 metrów i przebiega pod ulicami miejskiego rynku. Obiekt powstał w wyniku połączenia kilkunastu piwnic pochodzących z XVI wieku. Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej trwa ok. 40 minut i warto pamiętać, by na spacer ubrać się ciepło – w podziemiach temperatura nawet latem wynosi ok. 10 stopni.

Lubelska Trasa Podziemna

Plac po Farze

Ciekawą lokalizacją w Lublinie jest Plac Po Farze, który powstał na miejscu kościoła pw. św. Michała Archanioła. Świątynię rozebrano w 1846 roku ze względu na jej słaby stan techniczny. Do dzisiaj zachowały się jednak fundamenty kościoła, dzięki którym możesz wyobrazić sobie, jak okazała była to budowla. Na placu znajduje się także wykonana z brązu miniatura fary.

Plac po Farze w Lublinie

Lublin – co warto zobaczyć z dziećmi?

Lublin i atrakcje dla dzieci? Znajdziesz ich tu pod dostatkiem! Jeśli wybierasz się na rodzinną wycieczkę do Lublina, to koniecznie w swój plan zwiedzania wpisz poniższe atrakcje:

Koziołki

Wśród atrakcji dla dzieci w Lublinie jedną z ciekawszych są figurki koziołków. Jeśli byłeś z maluchami we Wrocławiu i zachwyciły Cię tamtejsze krasnale, to i lubelskie koziołki podbiją Twoje serce. Jest ich na ten moment siedem, ale wszystko wskazuje na to, że rodzina tych miłych stworzeń będzie się powiększać. Symbol koziołka znajduje się w herbie miasta i stąd właśnie pomysł na ustawienie rzeźb koziołków na ulicach Lublina. Figury mają pojawiać się w miejscach najpopularniejszych atrakcji, tak by turysta podążający Szlakiem Lubelskiego Koziołka mógł odkryć je wszystkie. Wybierz się na trasę z dzieckiem i sprawdź, które koziołki uda Ci się odnaleźć!

 Lubelski koziołek

Fontanna na Placu Litewskim

Dzieci kochają wodę, a fontanny tym bardziej. Nie wierzysz? Wybierz się z pociechą na Plac Litewski i obejrzyj wieczorny pokaz multimedialny! Kolorowe spektakle przyciągają w to miejsce nie tylko turystów, ale też okolicznych mieszkańców. Nie ma się co dziwić, bo lubelska fontanna jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Wyposażona w 227 dysz wodnych i aż 319 reflektorów pozwala wyczarować niezwykłe widowisko. Chcesz się przekonać? Przyjdź wieczorem na Plac Litewski i sprawdź!

Podświetlona fontanna na Placu Litewskim w Lublinie

Regionalne Muzeum Cebularza

Twoje dziecko uwielbia wspólne gotowanie? Jeśli tak, to koniecznie zabierz je do Regionalnego Muzeum Cebularza, gdzie pod okiem piekarza Franka samodzielnie wykonacie ten wyjątkowy przysmak. Na miejscu czeka Was nauka przez zabawę, mnóstwo humoru, opowieści o historii Lublina, regionalne legendy, no i oczywiście wyjątkowe smakołyki. Kto mógłby się oprzeć takiej atrakcji? 

Lubelski cebularz

Inne atrakcje w Lublinie, które zasługują na uwagę

Myślisz, że poznałeś już wszystkie atrakcje Lublina? Nic bardziej mylnego! Zobacz, co jeszcze ciekawego Cię tu czeka.

Zamek Lubelski

Murowany zamek wzniesiono w Lublinie za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego, jednak już wcześniej istniał w tym miejscu gród warowny. Zamek Lubelski przez wieki zmieniał swój wygląd w wyniku licznych przebudów, a stan, w jakim możemy go podziwiać dzisiaj, jest dziełem XIX-wiecznym. Przez lata w zamku funkcjonowało więzienie – najpierw carskie, później hitlerowskie, a na koniec podległe władzom sowieckim. Po 1956 roku obiekt przeznaczono na cele kulturalne. Dziś mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego.

 Zamek Lubelski - jeden z głównych zabytków miasta

Muzeum Wsi Lubelskiej

Co zwiedzić w Lublinie? Obowiązkowo Muzeum Wsi Lubelskiej! Ta atrakcja mieszcząca się na obrzeżach miasta jest jednym z największych skansenów w całej Polsce. Zgromadzono tutaj oryginalne zabudowania wiejskie z Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia, Nadbuża. Oprócz wiejskich chat można tu podziwiać także przepiękne dwory i kwiatowe ogrody. Ponadto na terenie muzeum spotkasz żywe zwierzęta: konie, owce, kozy, króliki, gęsi, kaczki, kury i gołębie.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Ogród Saski

To najstarszy park Lublina, który został założony w 1837 roku na podwyższeniu dawnych Pól Dominikańskich. Założycielem Ogrodu Saskiego i koordynatorem jego budowy był polski inżynier Feliks Bieczyński. Postanowił on umieścić w parku nie tylko rośliny charakterystyczne dla regionu, ale także gatunki egzotyczne. Ogród do dzisiaj jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców. Znajdują się tutaj: muszla koncertowa, plac zabaw, woliera dla pawi, fontanna oraz staw.

Ogród Saski - ciekawe miejsce w Lublinie

Centrum Spotkania Kultur

Wśród godnych uwagi atrakcji turystycznych w Lublinie nie mogło zabraknąć Centrum Spotkania Kultur. Ten obiekt jest największą instytucją kulturalną położoną na wschód od Wisły. Na terenie budynku mieści się kino, klub muzyczny, multimedialna sala pszczelarska, miejska pasieka na dachu, tarasy widokowe, galeria sztuki i teatr. Centrum organizuje liczne imprezy kulturalne, więc będąc w okolicy, koniecznie sprawdź aktualności na stronie instytucji – kto wie, może uda Ci się wziąć udział w ciekawych warsztatach lub pójść na interesujący koncert?

Gdzie warto zanocować w Lublinie?

Atrakcje Lublina skusiły Cię do zaplanowania wycieczki? Znakomicie się składa, bo przygotowaliśmy dla Ciebie listę najciekawszych obiektów noclegowych w okolicy. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i już dzisiaj zarezerwuj hotel na city break w Lublinie.

  • Focus Premium Lublin: hotel jest położony tuż przy Starym Mieście, więc stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Lublina. W obiekcie znajdują się takie udogodnienia jak restauracja, bar, sauna, siłownia czy centrum konferencyjne. W cenie pobytu zawarte są już śniadania, a dzieci poniżej 5 lat śpiące z rodzicami nocują w hotelu za darmo. Hotelowa restauracja serwuje nie tylko dania kuchni międzynarodowej, ale też lokalne specjały – jeśli więc lubisz poznawać regionalną kuchnię i cenisz sobie wygodę posiłków w miejscu noclegu, Focus Premium Lublin będzie dobrym wyborem!
  • Arche Hotel Lublin: trzygwiazdkowy obiekt zlokalizowany jest zaledwie 3 kilometry od głównego dworca PKP i 15 km od lotniska. W pobliżu hotelu znajdują się także przystanki komunikacji miejskiej, dzięki czemu łatwo dotrzesz stąd w każdy zakątek Lublina. Na gości hotelowych czeka zaplecze konferencyjne, strefa wellness z sauną, kawiarnia oraz restauracja serwująca m.in. piwo z kameralnego browaru czy wino z okolicznych winnic.
Widok na Stare Miasto w Lublinie z hotelu

Co warto zobaczyć w Lublinie? Atrakcji jest tu tak dużo, że jeden weekend to zdecydowanie za mało, aby poznać wszystkie ciekawe miejsca. Jeśli jednak do tej pory nie miałeś okazji, by choć raz przespacerować się po tym zabytkowym mieście, to pakuj walizkę i ruszaj w drogę! Jesteśmy przekonani, że Lublin Cię oczaruje. A jeśli szukasz wygodnego noclegu w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, to zajrzyj na Triverna.pl, by złapać najgorętsze oferty. Zapraszamy!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.