Piękne, tajemnicze, owiane legendami, czasem trudno dostępne – czarodziejskie miejsca w Polsce przyciągają jak magnes. Każde z nich ma swoją niezwykłą historię, każde rozbudza wyobraźnię i podczas zwiedzania pozwala się poczuć niemal jak w filmie. Masz ochotę na niestandardową wycieczkę? Chcesz poczuć dreszczyk emocji? A może lubisz odkrywać? Zapraszamy do lektury przewodnika po polskich magicznych miejscach, które nie zawsze pojawiają się w przewodnikach turystycznych. Sprawdź dlaczego!
Jednym z najbardziej magicznych miejsc w Polsce jest drugi najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, czyli mierząca 595 m n.p.m. Łysa Góra, zwana też Świętym Krzyżem lub Łyścem. Położona w paśmie Łysogór nieopodal Nowej Słupi stanowi popularne miejsce turystyczne. Szlak na Łysą Górę jest łatwy i przyjemny – dojście na szczyt z Nowej Słupi zajmuje około 40 minut. Znajduje się na nim Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Jednak swoją popularność Łysa Góra zawdzięcza czemuś zupełnie innemu. Według ludowych podań to właśnie na szczycie tej góry miały odbywać się sabaty czarownic. I jak w każdej legendzie, tak i w tej jest ziarnko prawdy. Łysą Górę otacza bowiem kamienny wał z VII-IX wieku, czyli z czasów przed powstaniem państwa polskiego. Wał miał pełnić funkcję religijnego kręgu kultowego poświęconego trzem bóstwom słowiańskim o nazwach: Łada, Boda i Leli (Świst, Poświst i Pogoda). Wał jest do dzisiaj dobrze widoczny, dlatego jeśli będziesz w tych rejonach, to koniecznie obejrzyj go z bliska.
Absolutnie czarodziejskim miejscem na Dolnym Śląsku jest Góra Ślęża, nazywana także Sobótką. Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i należy do Korony Gór Polskich – właśnie z tego względu jest chętnie i tłumnie odwiedzana przez miłośników górskich wycieczek.
Jedna z legend mówi, że Ślęża powstała w wyniku bitwy aniołów z diabłami – te miały rzucać w siebie olbrzymimi głazami tak, że usypały górę, która ukryła wrota do piekieł. Góra była związana z pogańskim kultem solarnym – poświęcona była bogu słońca. Pierwsze ślady kultu na ŚlężyOkolice Zamku Czocha – magiczne miejsce w Polsce pochodzą już z I w. p.n.e. Do dziś można tu oglądać kamienne kręgi oraz kultowe rzeźby (najbardziej znaną jest Miś Ślężański).
Będąc w okolicy, warto odwiedzić także położony w Sobótce Zamek Górka, którego architektura zachwyca w każdym calu. Te magiczne miejsca na Dolnym Śląsku oczarują Cię swoim niezwykłym klimatem!
Do magicznych miejsc w Polsce na wypoczynek z powodzeniem można wpisać niemal cały Dolny Śląsk. Wyjątkowych zakątków, tajemniczych obiektów, pięknych widoków i niespotykanych szlaków jest tak dużo, że trudno byłoby opisać je wszystkie! My jednak opowiemy Ci dzisiaj o jednym z takich miejsc, o których nawet wielu mieszkańców regionu nigdy nie słyszało. Mowa o wieży widokowej na Wieżycy koło Dobromierza.
Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych lokalizacji w okolicy. W niczym nie przypomina drewnianych czy stalowych konstrukcji wież widokowych, jakie można spotkać na górskich szlakach. Wybudowana z cegły i kamienia w stylu neogotyckim, z krętymi schodami i łukowymi nadprożami robi wrażenie na każdym odwiedzającym to miejsce. Smaczku dodaje fakt, że Wieżyca była niegdyś górą szubieniczą. W XVI wieku kat ze Świdnicy przyjeżdżał tutaj, by wykonywać wyroki śmierci. Wieża upamiętnia też bitwy, które rozgrywały się w przeszłości pod Dobromierzem.
Przeczytaj także: Czy warto podróżować po Polsce? Poznaj 8 powodów na tak
Wśród najbardziej magicznych miejsc w Polsce znajdują się nieistniejące już wsie łemkowskie w Beskidzie Niskim. Jeśli lubisz wypoczynek wśród przyrody, wędrówki zapomnianymi szlakami i odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku, to koniecznie wybierz się w okolice małopolskich Gorlic i odkryj miejsca, które niegdyś tętniły życiem.
Długie, Radocyna, Lipna, Czarne, Nieznajowa, Banica koło Krzywej, Regietów Wyżny, Bieliczna, Czertyżne – to dawne łemkowskie wsie, w których dzisiaj panuje cisza. Na próżno szukać tu szkoły wypełnionej dziecięcym gwarem, wiejskiego sklepu czy gospodarstw, w których można by się zatrzymać na nocleg. Po dawnych mieszkańcach zostało niewiele: cmentarze, przydrożne krzyże, czasem ruiny cerkwi. Mieszkający tutaj Łemkowie zostali wysiedleni w ramach akcji „Wisła” po II wojnie światowej. W kilku miejscach znajdziesz jednak symboliczne drewniane drzwi postawione w szczerym polu, przypominające, że kiedyś przestrzeń ta była pełna życia. Wybierz się w taką symboliczną podróż i zakochaj się w tym regionie. Naprawdę warto!
Magiczne miejsca na weekend? Przyjedź w Rudawy Janowickie i odkryj cudowne kolorowe jeziorka! To jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Znajdziesz tu atrakcyjne i nietrudne do przebycia szlaki, liczne punkty widokowe, ciekawe skałki czy zamki. Warto spędzić w tym regionie przynajmniej weekend!
W Rudawach Janowickich tuż u podnóża Wielkiej Kopy znajdziesz cztery barwne jeziorka, które powstały w miejscach dawnych niemieckich kopalni. W 2011 roku jeziorka zostały nawet zgłoszone do plebiscytu na nowe 7 cudów Polski, który zorganizował magazyn National Geographic Traveler. Atrakcja zajęła w plebiscycie 3. miejsce!
Wokół jeziorek jest wytyczona ścieżka dydaktyczna – jej przejście zajmie Ci ok. 1,5 godziny. Wejście na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego jest bezpłatne. Na miejscu możesz wypożyczyć kijki nordic walking lub rower. Ta przepiękna atrakcja przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów – położona zaledwie 1,5 godziny drogi samochodem z Wrocławia zdecydowanie zasługuje na odwiedzenie!
Szukając magicznych miejsc w Polsce na weekendową wycieczkę, koniecznie powinieneś wybrać się na Podlasie. Góra Grabarka położona obok wsi o tej samej nazwie jest najważniejszym sanktuarium prawosławnym w Polsce. Pielgrzymi przybywają tu z całego kraju, a nawet z Europy od ponad 300 lat.
Na szczycie wzniesienia nie znajdziesz jednak okazałej świątyni, a jedynie niewielką skromną cerkiew. Tym, co jednak wyróżnia Grabarkę, jest otaczający ją las krzyży. Zgromadzono ich tu już ponad 7 tysięcy, choć dokładną liczbę trudno podać. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku. Krzyże są przynoszone przez przybywających na Grabarkę pielgrzymów jako dary wotywne. Góra Grabarka od lat jest uważana za cudowne miejsce mocy.
Magiczne miejsca w Bieszczadach nietrudno znaleźć. Właściwie cały region jest utkany z legend, duchów i zjaw. Bieszczadzkie diabły i czarownice będą towarzyszyć Ci na każdym etapie Twojej wędrówki po tych terenach, więc wczuj się w klimat i daj się wciągnąć magii!
Jednym z miejsc wartych odwiedzenia są np. ruiny klasztoru w Zagórzu koło Sanoka. Przepięknie zachowane stanowią atrakcyjną scenerię dla pikników na świeżym powietrzu. Dawniej funkcjonował tutaj klasztor karmelitów bosych, jednak w XIX wieku w wyniku kłótni między klasztornym przeorem a spowiednikiem braci jeden z nich cisnął w drugiego oliwną lampą, która się stłukła i spowodowała pożar. Klasztor spłonął i nigdy nie został odbudowany. Podobno do tej pory słychać wśród murów smętne zawodzenie sprawcy tego wypadku. Przyjedź i przekonaj się, czy tak jest naprawdę.
Absolutnie magicznym miejscem na Pomorzu są trzy kamienne kręgi, które znajdują w pobliżu kaszubskiej wsi Węsiory. Miejsce to jest nazywane „polskim Stonehenge”. Na tym samym terenie oprócz kręgów odkryto także 16 grobowych kurhanów. W wyniku badań archeologicznych przeprowadzonych w połowie XX wieku udało się ustalić, że tajemnicze obiekty pozostawiły po sobie plemiona Gotów, które przybyły na te ziemie ze Skandynawii. Uważa się, że „polskie Stonehenge” jest miejscem przepełnionym magiczną energią. Jesteś ciekawy, czy tak jest w rzeczywistości? Odwiedź Węsiory i dowiedz się sam!
Pełnym magii miejscem jest też zamek w wielkopolskim Kórniku. Wybudowany ok.1430 roku był siedzibą rodów Górków i Działyńskich. Obecnie znajduje się w nim siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Neogotycki charakter budowli i malownicze położenie na wysepce nad stawem sprawiają, że jest to jedno z najbardziej magicznych miejsc w okolicy.
Zamek w Kórniku jest udostępniony do zwiedzania, więc śmiało możesz się tutaj wybrać na popołudniową wycieczkę z rodziną. Tym, co wyróżnia zamek na tle innych popularnych atrakcji regionu, jest Biała Dama, która regularnie ukazuje się w komnatach zamkowych. Zjawą ma być Teofila Działyńska, czyli pierwsza wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich. Według miejscowych legend Biała Dama tuż przed północą ma opuszczać ramy portretu wiszącego w sali jadalnej i przechadzać się po zamku oraz parku. Na zewnątrz podobno ma na nią czekać jeździec na czarnym koniu, który zabiera ją na przejażdżkę po parkowych alejach. Zjawy mają znikać dopiero w blasku pierwszych promieni słońca. Odważysz się sprawdzić, czy w tej legendzie jest ziarno prawdy?
Magicznych miejsc w Polsce na weekend jest pod dostatkiem. Jeśli nasz artykuł zainspirował Cię do wybrania się na wycieczkę pełną tajemnic, zagadek, domysłów i czarów, to już dzisiaj skorzystaj z limitowanych czasowo ofert, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie na portalu Triverna.pl. Zajrzyj, znajdź hotel dla siebie i zarezerwuj. Zobacz, jakie to proste!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.