MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce

Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce

ON
Ola Nazimek
27 grudnia 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce

Lubisz historie z dreszczykiem? Zwiedzanie muzeów nie bardzo Cię interesuje? Dobrze się składa, bo w dzisiejszym artykule znajdziesz coś wyjątkowego! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najbardziej niezwykłych i tajemniczych miejsc w Polsce. Zajrzyj i skorzystaj z gotowego pomysłu na ciekawą wycieczkę! 

Kompleks Riese 

Na szczycie listy polskich tajemniczych miejsc postanowiliśmy umieścić Kompleks Riese (niem. Olbrzym), znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej i na terenie Gór Sowich. Został wybudowany przez III Rzeszę w trakcie trwania II wojny światowej i jest uważany za prawdziwe podziemne miasto. Kompleks obejmuje powierzchnię 40 000 metrów kwadratowych ukrytych pod ziemią obiektów wykutych w skale. Na projekt Riese składają się takie obiekty jak: Sztolnie Walimskie, Podziemne Miasto Osówka, Kompleks Rzeczka, Podziemia Zamku Książ, Kompleks Jugowice, Kompleks Włodarz, Kompleks Soboń i Sokolec. Zwiedzanie tych miejsc jest niezwykłym doświadczeniem – warto się tutaj wybrać, by na własne oczy zobaczyć największy projekt górniczy III Rzeszy, który według domysłów miał stać się nową główną kwaterą Hitlera.

Podziemne Miasto Osówka - jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce

Tajemniczy Krzywy Las

Kolejnym zagadkowym miejscem w Polsce jest Krzywy Las, rosnący na Pomorzu Zachodnim w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino. Jest to nieduży (jego obszar zajmuje 0,3 ha) las sosnowy, który przyciąga uwagę turystów ze względu na pewną anomalię, jaką trudno jest do dziś wyjaśnić. Wszystkie drzewa w tym lesie posiadają pnie wygięte w charakterystyczny sposób i to w tym samym kierunku! Skąd wziął się Krzywy Las? Co odpowiada za taki kształt drzew? Hipotez było wiele, a obecnie za najbardziej prawdopodobną uważa się celowe działanie człowieka, który miałby wykorzystywać wygięte pnie do produkcji mebli. Czy właśnie tak powstał Krzywy Las? Przyjedź na miejsce i wysnuj własną teorię!

Krzywy Las o tajemniczym pochodzeniu

Kaplica Czaszek

Niezwykłym i wartym zobaczenia przynajmniej raz w życiu miejscem jest Kaplica Czaszek w Czermnej koło Kudowy-Zdroju na Dolnym Śląsku. W przykościelnej kaplicy zostało zgromadzonych ok. 3 tysięcy ludzkich kości i czaszek. Kolejne 20-30 tysięcy umieszczono w krypcie pod kaplicą. Skąd się tu wzięły? Historia Kaplicy Czaszek sięga XVIII wieku, kiedy to proboszcz z Czermnej, Wacław Tomaszek, odkrył w skarpie przy kościelnej dzwonnicy ludzkie kości. Miejsce zbadano i okazało się, że znajdowało się tam cmentarzysko ofiar wojen na ziemi kłodzkiej, a także ofiar epidemii, jakie przez lata nawiedzały okolicę. Proboszcz zdecydował o wydobyciu kości i umieszczeniu ich w specjalnej kaplicy. Do ciekawostek należy fakt, że po śmierci księdza Tomaszka i jego szczątki spoczęły w Kaplicy Czaszek. Tego miejsca nie możesz przegapić!

Zagadkowa Kaplica Czaszek

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła

Lubisz wypoczywać w naturze? W takim razie koniecznie wybierz się w okolice Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie znajduje się rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. To miejsce absolutnie magiczne i tajemnicze! Rezerwat jest położony w dolinie rzeki Pilicy i stanowi wywierzysko krasowe – jedno z najciekawszych tego typu w Europie. Woda w jeziorkach na terenie rezerwatu przybiera egzotyczne barwy – od lazurowego błękitu po malachitową zieleń. Kolor wody jest uzależniony od stopnia nasłonecznienia oraz aktualnej pogody. Rezerwat jest ostoją wielu dzikich ptaków, w tym zimorodków oraz różnych gatunków kaczek. To przepiękne miejsce doskonale nadaje się na rodzinną wycieczkę.

Kamienne Kręgi w Węsiorach

Tajemniczym miejscem na Kaszubach są kamienne kręgi we wsi Węsiory, które bywają nawet nazywane „polskim Stonehenge”. W lesie odkryto trzy ogromne kamienne kręgi, a także 16 grobowych kurhanów. Przez długi czas miejsce było okryte legendami i domysłami. Badania archeologiczne przeprowadzono tutaj dopiero w połowie XX wieku. W ich wyniku udało się ustalić, że zarówno kamienne kręgi, jak i grobowce są pozostałościami po plamieniach Gotów, którzy przybyli na te ziemie ze Skandynawii. To miejsce jest jedną z najbardziej fascynujących atrakcji w okolicy – wielu do dzisiaj uważa, że kamienne kręgi w Węsiorach są specjalnym punktem mocy. Przekonaj się sam, czy rzeczywiście tak jest!

Kamienne Kręgi w Węsiorach - tajemnicze miejsce w Polsce

Piramida w Rapie – tajemnicza budowla na Mazurach

Czy wiesz, że aby zobaczyć prawdziwe piramidy, wcale nie musisz wybierać się do Egiptu? Jedna z takich budowli znajduje się bowiem w Polsce. Mowa o zyskującej na popularności piramidzie we wsi Rapa tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Piramida jest rodzinnym grobowcem Fahrenheidów, którzy wybudowali ją początkiem XIX wieku. Fahrenheidowie byli właścicielami neoklasycystycznego pałacu w Bejnunach Małych. Grobowiec w kształcie piramidy wzorowano na piramidach egipskich, miał na celu zapewnić rodzinie „życie po życiu”. Warunki panujące w grobowcu sprzyjały mumifikacji ciała. W czasie II wojny światowej grobowiec został jednak zdewastowany przez rosyjskich żołnierzy, w efekcie czego przez długi czas stał otwarty i zrujnowany. Dopiero niedawno budowlę odnowiono i zabezpieczono. Dzisiaj na powrót można ją podziwiać w doskonałym stanie.

Zamek Ryn

Zamek Ryn

Tajemniczym i wartym odwiedzenia miejscem na Mazurach jest Zamek Ryn. Położony w miejscowości Ryn na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Jeziorem Ołów został wybudowany w XIV wieku jako zamek krzyżacki. Spalony w czasie potopu szwedzkiego, dopiero w XIX wieku przeszedł w ręce prywatne. Dzisiaj w Zamku Ryn znajduje się luksusowy hotel. Jeśli masz ochotę zatrzymać się w nim choćby na weekend, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą: Hotel Zamek Ryn. Smaczku Twojej wizycie w zamku doda legenda o Białej Damie, której duch po zmroku przechadza się po murach. Nie martw się jednak – zobaczenie Białej Damy ma podobno przynosić szczęście!

Wąwóz Babice

Tajemniczym miejscem w Wielkopolsce jest znajdujący się w Puszczy Zielonka pod Poznaniem wąwóz Babice. Ten piękny leśny teren doskonale nadaje się na leniwe spacery w otoczeniu zieleni. Jednak nie z tego powodu wąwóz jest słynny w całym regionie. Wielu uważa, że miejsce to nawiedzają duchy. W nocy ponoć słychać w nim krzyki, zawodzenia i jęki, można też zobaczyć upiory. Amatorów mocnych wrażeń jednak nie brakuje, bo wąwóz Babice jest chętnie odwiedzany nie tylko przez okolicznych mieszkańców, ale także przez turystów. Pojedź i sprawdź, jak niezwykłe jest to miejsce!

Zamek Krzyżtopór

Jednym z najbardziej niezwykłych i tajemniczych zamków w Polsce jest ten znajdujący się w województwie świętokrzyskim w miejscowości Ujazd. Zamek Krzyżtopór został wybudowany w XVII wieku i do czasu powstania Wersalu był największą budowlą pałacową w ówczesnej Europie. Zachwyca jego niezwykła włoska architektura zupełnie różna od dobrze nam znanych surowych polskich zamczysk. Uwagę zwraca jednak jeszcze jeden fakt – zamek Krzyżtopór jest pełen ukrytych znaczeń! Budowla posiada:

  • 365 okien, które symbolizują liczbę dni w roku,
  • 52 komnaty – tyle jest tygodni w roku,
  • 12 sal – odpowiada liczbie miesięcy w roku,
  • 4 baszty – nawiązują do liczby pór roku.
Zamek Krzyżtopór

Zagadkowe mauzoleum w Dankowie

Wśród tajemniczych miejsc w Lubuskiem obowiązkowo trzeba wymienić mauzoleum w Dankowie. Położone w malowniczym lesie w pobliżu jeziora rozbudza wyobraźnię spacerowiczów. Mauzoleum zostało wzniesione około 1859 roku po śmierci właściciela dóbr dankowskich. We wsi dawniej mieścił się pałac, ale nie ma już po nim śladu – do dzisiaj można jednak odwiedzić zabytkowy kościół z 1840 r. oraz stajnie, których architektura wciąż zwraca uwagę. Mauzoleum jest ruiną, a miejscowi nazywają ją „trupiarnią”. Obiekt został zrabowany i zdewastowany przez wandali, zwłoki zbezczeszczone, a trumny podobno wrzucone do jeziora. Ile w tym prawdy – nie wiadomo. Obiekt jednak wciąż robi ogromne wrażenie, dlatego jeśli będziesz w okolicy, koniecznie wybierz się tu na wycieczkę.

Tajemnicze Mauzoleum w Dankowie

Rezerwat przyrody Modrzewina

Tuż pod Grójcem, niedaleko Małej Wsi, znajduje się wyjątkowo tajemnicze miejsce na Mazowszu. Jest nim absolutnie zachwycający rezerwat Modrzewina. Jeśli lubisz oglądać horrory, to koniecznie się tu wybierz! Późnym popołudniem, kiedy słońce chyli się ku zachodowi, w lesie robi się mrocznie i strasznie. Stojące w szpalerze wiekowe drzewa z powykrzywianymi konarami sprawiają wrażenie, jakby za moment miały zacząć się poruszać. W rezerwacie nie brak też malowniczych oczek wodnych, które dodają mu klimatu. Uważa się, że rezerwat Modrzewina jest odpowiednikiem irlandzkiego The Dark Hedges, czyli Mrocznego Szpaleru. Odważysz się odwiedzić to miejsce?

Tajemnicze miejsca w Polsce to znakomity temat przewodni na weekendowe podróże po kraju. Mamy nadzieję, że w naszym artykule znalazłeś przynajmniej kilka miejsc, które zechcesz odwiedzić. W poszukiwaniu wygodnego noclegu blisko opisanych przez nas atrakcji pomoże Ci Triverna.pl, gdzie regularnie zamieszczamy oferty hotelowe w atrakcyjnych cenach i lokalizacjach. Sprawdź już teraz i wybierz się na wymarzoną wycieczkę śladem najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.