Majówka 2021 w Chorwacji

Split-widok-na-zatokę

Zaktualizowano: 16.04.2021

W Polsce na czas długiego weekendu majowego hotele pozostają zamknięte w związku z obostrzeniami związanymi z koronawirusem. Czy można ten urlopowy czas spędzić na chorwackiej plaży? Sprawdzamy jakie zasady obowiązują w Chorwacji i czy można do niej dojechać.

Czy Polacy mogą wyjechać do Chorwacji?

Tak. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zakazuje podróży do Chorwacji. Zaleca natomiast „zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do Republiki Chorwacji”. Chorwackie hotele są otwarte dla turystów. Warto pamiętać, że maj i czerwiec to w Chorwacji początek sezonu. W związku z tym można spodziewać się niewielkiej liczby turystów, nawet w największych kurortach. Plaże i ulice dalmatyńskich miasteczek z pewnością pozbawione będą tłoku, który pojawia się tam dopiero w lipcu i sierpniu.

Zarezerwuj majówkę w Chorwacji >>>

Zasady wjazdu

Aby wjechać do Chorwacji konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu. Honorowane są zarówno testy PCR jak i tańsze, szybkie testy antygenowe (wyłącznie uznawane w krajach UE). Test nie może być starszy niż 48 godzin licząc od momentu wykonania wymazu.

Uwaga: osoby, które wjechały na podstawie szybkiego testu antygenowego i będą przebywać w Chorwacji dłużej niż 10 dni, mają obowiązek powtórzenia testu przed upływem dziesiątego dnia, licząc od dnia wykonania testu okazanego na granicy.

Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 – bez względu na to, jaką szczepionkę przyjęły – są zwolnione z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu pod warunkiem, że od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki, upłynęło minimum 14 dni. Podobnie ozdrowieńcy mogą być zwolnieni z obowiązku okazania testu na granicy. Warunkiem jest udokumentowanie przebytej choroby zaświadczeniem lekarskim zawierającym daty przebycia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy Republiki Chorwacji.

Z obowiązku okazania na granicy negatywnego wyniku testu zwolnione są także:

  • dzieci do lat 7 przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu;
  • osoby przybywające do Chorwacji z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych. Osoby należące do tej kategorii muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające konieczność ich przyjazdu np. zaproszenie z firmy podpisane przez dyrektora generalnego, prezesa zarządu, dyrektora firmy itp. To samo dotyczy osób przyjeżdżających do Chorwacji w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz firm chorwackich lub zarejestrowanych w Chorwacji;
  • osoby przejeżdżające przez Chorwację tranzytem (pod warunkiem, że w Republice Chorwacji nie będą przebywały dłużej niż 12 godzin).

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-do-chorwacji-najczesciej-zadawane-pytania

Formularz Enter Croatia

Przy wjeździe na teren Chorwacji konieczne jest podanie miejsca, w którym spędzamy urlop oraz numeru telefonu komórkowego i adresu e-mail. Aby skrócić procedurę na przejściu granicznym, zalecane jest wcześniejsze wypełnienie formularza Enter Croatia. Formularz dostępny jest także w języku polskim. Po wypełnieniu formularza otrzymuje się mailem potwierdzenie wysłania wraz z numerem. Należy je wydrukować i umieścić za szybą samochodu.

Droga do / z Chorwacji

Wszystkie kraje, leżące między Polską a Chorwacją, zezwalają na ruch tranzytowy. Można jechać do Chorwacji zarówno przez Czechy, Austrię, Słowenię jak również Słowację i Węgry.

Czechy: tranzyt może trwać nie dłużej niż 12 godzin. Należy posiadać aktualny test na koronawirusa, PCR wykonany nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowy wykonany nie później niż do 24h przed wjazdem. Dotyczy to drogi zarówno z Polski jak i Chorwacji.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy

Austria: można przejechać tranzytem bez zbędnego zatrzymywania się. W ramach tranzytu możliwe jest zatrzymanie się na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/austria/przyjazd-i-tranzyt-przez-Austrie

Słowacja: przez terytorium Słowacji można przejechać w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady-wjazdu-cudzoziemcow-do-republiki-slowackiej-i-tranzytu-przez-jej-terytorium

Węgry: Polacy mogą wjechać na terytorium Węgier, jeśli poddadzą się na węgierskiej granicy badaniu zdrowia (zwykle pomiar temperatury) i badanie to nie stwierdzi podejrzenia zarażenia COVID-19.

Dalszym warunkiem wjazdu w celu tranzytu jest:

  • wiarygodne potwierdzenie celu podróży oraz kraj docelowego;
  • gwarancja wjazdu do kraju sąsiadującego z Węgrami i będącego na planowanej trasie jego podróży.
  • cudzoziemcy w ruchu osobowym tranzytowym mogą przejechać przez terytorium Węgier tylko wyznaczonymi trasami.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/wegry/wjazd–przejazd—pobyt-na-wegrzech4

Słowenia: tranzyt możliwy jest w czasie 6 godzin bez zbędnego i niepotrzebnego zatrzymywania się i opuszczania trasy tranzytowej. Podczas przejazdu mogą mieć miejsce niezbędne postoje np. na tankowanie paliwa czy potrzeby fizjologiczne. Nocleg nie jest dozwolony.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowenia

Powrót do Polski

Zgodnie z obowiązującym do 25 kwietnia 2021 Rozporządzeniem Rady Ministrów po powrocie z Chorwacji obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Może z niej zwolnić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonanego w Polsce maksymalnie do 48 godzin po przekroczeniu granicy.

Z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowej zwolnione są osoby zaszczepione (pełne dwie dawki) oraz takie, które potrafią udokumentować na granicy, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy poddane były izolacji lub hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Zarezerwuj majówkę w Chorwacji >>>