Marzy Ci się wyjazd na Mazury? Ten region Polski obfituje w najróżniejsze atrakcje na każdą porę roku! Sprawdź, co warto zwiedzić na Mazurach, jakie zabytki i atrakcje na Ciebie czekają, co dobrego zjeść i w jakim hotelu się zatrzymać.
Jeśli lubisz zwiedzać, to z pewnością nie będziesz się tutaj nudzić. Jakie miejsca i zabytki na Mazurach są obowiązkowym punktem programu? Oto nasze podpowiedzi:
Wilczy Szaniec, czyli była kwatera wojenna Adolfa Hitlera w Gierłoży, to miejsce, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. Mimo upływu blisko 80 lat od zakończenia II wojny światowej to miejsce nadal robi piorunujące wrażenie. Kompleks schronów wybudowany w gęstym lesie, w otoczeniu jezior i bagien jest doskonale zamaskowany. Architektura, ilość zużytego betonu, zmyślne zabezpieczenia – to wszystko wprawia w osłupienie zwiedzających. Szacuje się, że w czasie wojny Hitler spędził tu w sumie około 800 dni – to tutaj miał miejsce słynny zamach na jego życie. Rocznie Wilczy Szaniec odwiedza ćwierć miliona turystów z całego świata. Dołącz do nich i Ty!
Kolejną atrakcją, która przyciąga miłośników historii, jest Twierdza Boyen w Giżycku. Budowla została wzniesiona z czerwonej cegły w XIX wieku na rozkaz króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Jej zadaniem była nie tyle obrona samego miasta, ile całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Przez lata przechodziła z rąk do rąk – po wojnie mieściły się w jej murach zakłady produkcji żywności, które doprowadziły ją do zniszczenia. Aktualnie odrestaurowana twierdza zachęca do zwiedzania. Na turystów czekają tutaj m.in.: stajnia z wozownią, laboratorium prochowe, galeria koszarowca czy warsztat zbrojmistrza. Chcesz zwiedzić więcej atrakcji w okolicy? Zajrzyj do artykułu: Co warto zobaczyć w Giżycku? Atrakcje Giżycka i okolic.
Na fanów muzealnych wycieczek czeka w Olsztynku niezwykłe miejsce – Muzeum Budownictwa Ludowego. Odwiedzisz tu wyjątkowy park etnograficzny, który mieści się na aż 77 ha! Bogate zbiory są zgromadzone w 80 obiektach (chatach mieszkalnych, budynkach sakralnych, zabudowaniach przemysłowych i gospodarczych) pochodzących z Warmii i Mazur, a także z Powiśla i Małej Litwy. Muzeum prowadzi hodowlę zwierząt gospodarskich, a obiekty są otoczone naturalnymi ogrodami. Co jeszcze zobaczyć w okolicy? Sprawdź: 13 atrakcji Olsztyna. Co zobaczyć w stolicy warmińsko-mazurskiego?
Rodzice z dziećmi będą zachwyceni wizytą w Mazurolandii – parku zabawy i edukacji. Atrakcje dostępne na miejscu to np.: gród rycerski, park miniatur, polana legend i baśni, strefa zabawy i rozrywki (z aż czterema zadaszonymi salami zabaw dla dzieci), muzeum militariów, pokoje zagadek czy pracownia ceramiczna. Tu nie można się nudzić! Atrakcji dla dzieci na Mazurach zresztą nie brakuje. Inne ciekawe miejsca znajdziesz w naszym artykule: Gdzie na Mazury z dziećmi? Zaplanuj rodzinny wypoczynek nad jeziorem.
Marzy Ci się błogi relaks i oderwanie od codziennych obowiązków? Piękne miejsca na Mazurach wprost zapraszają do wypoczynku! Swój pobyt zacznij od plażowania – spis najpiękniejszych plaż na Mazurach znajdziesz tutaj: 10 najlepszych plaż na Mazurach. Po długiej podróży i niekończącym się oczekiwaniu na urlop w końcu możesz naprawdę wypocząć. Zabierz leżak, ręcznik, kostium kąpielowy oraz krem z filtrem i po prostu powyleguj się na piasku – zobacz, jakie to cudowne nie musieć się nigdzie spieszyć. A gdy już nasycisz się słońcem, wybierz się na spacer po mieście, do lasu lub na promenadę – tam, gdzie poniosą Cię nogi. Wybierz cel lub spaceruj zupełnie bez celu. Od tego są w końcu wakacje!
Na obiad wybierz się do jednej z najlepszych restauracji na Mazurach i skosztuj lokalnych specjałów. Czeka na Ciebie bogaty wybór mazurskich ryb, m.in. sielawa, sieja, sandacz, węgorz czy jesiotr, a także smakowite zupy (karmuszka, warmińska), kartacze, placki ziemniaczane, dzyndzałki i wiele innych!
Fantastyczną rozrywką, która nie wymaga wiele wysiłku, a dostarcza mnóstwa pozytywnych wrażeń, są rejsy widokowe po Mazurach. Skorzystaj z tej atrakcji, by nasycić się pięknem okolicznych jezior. Zwiedzanie Mazur z poziomu wody to dopiero coś!
Wakacje kojarzą Ci się przede wszystkim ze słońcem i sportem? Doskonale! Co można robić na Mazurach, jeśli nie korzystać ze sportów wodnych? Ta kraina jest do tego stworzona! Najważniejszą atrakcją regionu jest oczywiście żeglarstwo – jeśli masz patent żeglarski, to po prostu wyczarteruj jacht na wybrany czas i zabierz rodzinę lub znajomych na przygodę z żaglami. Jeśli jednak nie masz patentu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zapisać się na kurs dla dorosłych – dzieci również mogą wziąć udział w zajęciach dla młodszych grup wiekowych. Bez patentu możesz wypożyczyć łódź motorową – jednak ze względu na obowiązującą strefę ciszy nie na każde jezioro taką łódką wypłyniesz. To ciekawa atrakcja na godziny i opłynięcie wybranego akwenu.
Wolisz kajaki? Proszę bardzo! Tu znowu masz do wyboru – wypożyczenie kajaka na godziny i urozmaicenie w ten sposób rodzinnego pobytu lub wzięcie udziału w kilkudniowym spływie – np. słynną Krutynią, która jest niesamowicie malownicza i piękna. To jednak niejedyne atrakcje wodne, które tu na Ciebie czekają. Rowerki wodne wypożyczysz niemal przy każdej miejskiej plaży, podobnie jak modne deski SUP – spróbuj każdej z tych aktywności i po prostu świetnie się baw nad wodą!
Co jeszcze warto zobaczyć na Mazurach? Oprócz popularnych zabytków koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę w naturę. Na miłośników przyrody i złaknionych spokoju czekają tutaj:
Na co dzień prowadzisz intensywny tryb życia? Goni Cię stres, terminy, zobowiązania, a do tego trudno Ci wygospodarować czas dla siebie? Podczas pobytu na Mazurach koniecznie wybierz się do lasu – i to nie byle jakiego. Do dyspozycji masz bowiem dwie prastare puszcze leżące na terenie Mazur Garbatych – Puszczę Piską i Puszczę Borecką. Czy wiesz, że dla zachowania równowagi psychicznej warto spędzać nawet 3 do 5 godzin tygodniowo w lesie? W wakacje w końcu masz na to czas! Pobyt wśród drzew pomoże Ci odetchnąć, uspokoić myśli i przywrócić skupienie, a przede wszystkim zrelaksować się i zapomnieć o stresie.
To prawdziwa gratka dla żeglarzy na Mazurach. Szlak liczy w linii prostej aż 111 km i łączy północ Mazur z południem. Od południa szlak zaczyna się na Jeziorze Nidzkim, a na północy kończy w rejonach Węgorzewa na kompleksie Mamry. Obejmuje takie jeziora jak m.in.: Bełdany, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Jagodne, Niegocin, Kisajno, Kirsajty. Jeśli jesteś pasjonatem żeglarstwa i marzy Ci się przepłynąć Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, to serdecznie do tego zachęcamy!
Mazury zachęcają też do wycieczek rowerowych. Nietrudne, ale widokowe trasy to gratka dla każdego miłośnika kolarstwa. Na wakacje zabierz ze sobą swój jednoślad i wybierz się na wycieczkę brzegiem jeziora Śniardwy, zalicz Pętlę Bełdany lub Pętlę Nidzką. Rozkoszuj się czystym powietrzem, zdrowym ruchem i przepięknymi widokami. Szlaki na Mazurach są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Więcej inspiracji na wycieczki rowerowe w tym regionie znajdziesz w naszym artykule: Zwiedzaj Mazury rowerem! Sprawdź polecane trasy rowerowe.
Mazury są piękne nie tylko latem. Tu nawet po sezonie możesz wypocząć i doskonale się bawić! Jesienią koniecznie wybierz się na grzyby – przepastne lasy to mekka dla grzybiarzy. Zaopatrz się w kalosze, duży kosz, atlas grzybów, pelerynę i ostry nożyk. No i przygotuj się, że po takim wypadzie będziesz mieć sporo przetworów do zrobienia! Jesienią na Mazurach warto też poświęcić się wędkowaniu – o tej porze roku jest tu pusto i spokojnie, a ryby wciąż biorą jak szalone. Gdzie wybrać się na wędkowanie? Sprawdzone porady znajdziesz tutaj: Gdzie na ryby na Mazurach? To warto wiedzieć o wędkowaniu w mazurskich jeziorach.
Zimą na Mazurach możesz pozjeżdżać na nartach. To nie żart! Na Warmii i Mazurach z powodzeniem działa kilka wyciągów, na których możesz uczyć się jazdy na nartach i desce snowboardowej, a także doskonalić swoje umiejętności. Są to np. Piękna Góra w Gołdapi, Kartasiówka w Rusi pod Olsztynem, Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie czy Stok Narciarski Gołębiewski w Mikołajkach. Zajrzyj do artykułu: Mazury zimą – gdzie jechać, żeby się nie nudzić? i poznaj więcej pomysłów na zimowe aktywności na Mazurach.
Z kolei wiosną Mazury zapraszają m.in. na konie i kursy żeglarskie. Jeśli po zimie marzy Ci się kilka dni urlopu na podładowanie baterii, to zamiast czekać do lata, skorzystaj z pierwszych promieni słonecznych i ruszaj do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Przed sezonem jest tu pięknie, pusto i niedrogo. Wybierz się na jazdę konną do stadniny i w teren, by rozkoszować się pięknem budzącej się do życia przyrody lub zapisz się na kurs żeglarski, by przeżyć przygodę życia! Mazury zapraszają o każdej porze roku.
Jak widzisz, fajnych miejsc na Mazurach nie brakuje. Tu możesz leżeć beztrosko na plaży lub w hamaku i nadrabiać książkowe zaległości, uczyć się żeglować lub pływać na SUPie, jeździć rowerem, zwiedzać zabytki i atrakcje Mrągowa czy Mikołajek, zajadać się regionalnymi pysznościami w popularnych restauracjach – nic, tylko korzystać! Ta przepiękna kraina zdecydowanie jest warta odwiedzenia, a naszym zdaniem 7 czy nawet 10 dni urlopu nie wystarczy, by poznać ją w całości. Jeśli i Ciebie zachwyciła, to koniecznie zajrzyj na Triverna.pl i wybierz wygodny hotel na Mazurach dla siebie i rodziny, by już niedługo przeżyć wymarzoną mazurską przygodę. Zapraszamy!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.