Muzea motoryzacji na całym świecie przyciągają fanów myśli technicznej i wielbicieli czterech kółek. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie przecież wyprodukowano wiele legendarnych pojazdów, królujących przez dekady na szosach Europy Centralnej i Wschodniej.
Chociaż brak u nas jednego ogromnego muzeum samochodów, w którym można byłoby podziwiać perełki motoryzacyjne z Polski i świata, to wycieczka szlakiem starych aut i motoryzacyjnych zabytków techniki może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu – nie tylko dla zapalonych kierowców. Które muzea motoryzacji w Polsce trzeba koniecznie wpisać na listę wartych zobaczenia?
Ta prywatna kolekcja, znajdująca się w historycznym zamku Topacz w Ślęzie pod Wrocławiem, umożliwia bliskie spotkanie z ponad 200 eksponatami. Wystawa jest bogata w unikaty światowej klasy – od polskich pojazdów przedwojennej produkcji, przez imponujące, amerykańskie krążowniki szos, aż po największą kolekcję samochodów Bentley i Rolls-Royce w Polsce. Klasyki brytyjskiej motoryzacji to nie wszystko, co można zobaczyć w zamku Topacz. Z pewnością na widok kolekcji samochodów z PRL-u łezka nostalgii zakręci się w oku niejednego zwiedzającego i odżyją wspomnienia o kilometrach pokonanych za pomocą motoryzacyjnych ikon tamtych lat.
Co roku w sierpniu na terenie zamku Topacz odbywa się zlot miłośników starych samochodów – Motoclassic Wrocław. Czy to nie idealna okazja, aby przy okazji zwiedzić stolicę Dolnego Śląska?
To z pewnością ciekawy punkt na liście miejsc do odwiedzenia podczas pobytu w Trójmieście. W historycznej hali dzielnicy Chylonia znajduje się jedno z najciekawszych w Polsce muzeów samochodów zabytkowych i nie tylko. Można tu podziwiać takie eksponaty jak chociażby Ford T – pierwszy samochód osobowy produkowany taśmowo, czy Buick Deluxe – samochód Ala Capone. Dodatkowo fragment ekspozycji znajduje się w zrekonstruowanej uliczce z lat 20., dzięki czemu można dosłownie poczuć się jak podczas wycieczki do przedwojennej Ameryki.
Nie lada gratką dla wielbicieli czterech kółek będzie możliwość przejażdżki jednym z eksponatów muzeum. Wspaniale odrestaurowane pojazdy po wypożyczeniu wystarczy tylko zatankować!
Muzeum w Otrębusach może pochwalić się bogatą kolekcją samochodów, z których najstarsze pochodzą z lat 20., a najmłodsze pamiętają doskonale czasy PRL-u. Spośród kilku tematycznych ekspozycji warto zwrócić szczególną uwagę na kilkulitrowe amerykańskie wehikuły czy samochody królujące na zachodnioeuropejskich drogach w okresie, w którym po polskich szosach jeździły Wołgi, Łady i cuda techniki obecnie spotykane raczej w muzeach.
Ciekawa jest również ekspozycja dotycząca historii wyścigów samochodowych – szczególnie interesujące są pojazdy pochodzące z torów byłego ZSRR. Dla miłośników PRL-u na terenie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach znajduje się dodatkowa strefa, w której można obejrzeć samochody na co dzień towarzyszące ludziom w epoce komunizmu.
Innym interesującym miejscem dla automaniaków jest Nieborów, w którym można znaleźć wspaniałe muzeum aut zabytkowych. Motonostalgia to jednak nie tylko samochody, ale również traktory, motocykle, a nawet samoloty! Szczególnie ciekawy jest zbiór pojazdów wojskowych i milicyjnych – można w nim odnaleźć ciężarówkę używaną przez popularnych Czterech Pancernych.
Część ekspozycji tworzy muzeum samochodów PRL, wśród których można podziwiać nie tylko najpopularniejsze w tamtych czasach Syreny, Warszawy czy Mikrusy, ale także radzieckie Czajki i Wołgi. Spora kolekcja motocykli zachwyci z pewnością wielbicieli jednośladów – są tutaj zarówno klasyczne motocykle, jak i skutery czy motorowery. Niejedno wspomnienie powróci na widok odrestaurowanej WSKi! Muzeum mieści się godzinę jazdy od Łodzi.
W Kościerzynie na Kaszubach znajduje się obiekt, który przyciąga miłośników motoryzacji zza oceanu. To jedyne w kraju muzeum zabytkowych samochodów amerykańskich! Tutaj można odnaleźć klasycznego ducha motoryzacji rodem z USA. Wśród amerykańskich klasyków można podziwiać wspaniałe Cadillaki, Buicki, Plymouthy, Lincolny, Dodge i Fordy.
Wejście do tego muzeum jest jak powrót do czasów, gdy w amerykańskiej motoryzacji liczyło się głównie to, by silnik miał nie mniej niż 5 litrów pojemności. Na miejscu można nie tylko przyjrzeć się z bliska tym amerykańskim cackom, ale również wypożyczyć jedno z nich lub – jeśli portfel pozwoli – nawet kupić.
Na bucket list miłośników samochodów z pewnością powinien pojawić się Szczecin. Miasto to słynie nie tylko z paprykarza, ale ma także bogatą historię motoryzacyjną, którą można podziwiać we wspaniałym muzeum techniki i motoryzacji.
Szereg stałych ekspozycji zabierze zwiedzających na wycieczkę w przeszłość śladami rodu Stoewerów, którzy tworzyli tutaj samochody w latach 1858–1945, do czasów, gdy księciem dróg i bezdroży był niezawodny motocykl Junak, produkowany w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. Znajdują się tam także pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej, popularne za komuny samochody służb mundurowych czy wreszcie kolorowe maszyny rządzące polskimi drogami w okresie PRL-u.
Ciekawą ekspozycją jest sala polskich prototypów, w których można podziwiać pojazdy nigdy niebędące w produkcji – Wszędołaza z napędem gąsienicowym, Beskid, który miał zastąpić Malucha czy Formułę Ester, bolid wyścigowy polskiej produkcji.
To prawdziwe muzeum polskiej motoryzacji, w którym znajdują się najpopularniejsze niegdyś samochody. Syrenki, Mikrusy i Warszawy to tylko niektóre z eksponatów. Fiat również ma tutaj swoich klasycznych przedstawicieli. A oprócz tego można podziwiać najlepsze przykłady technicznej myśli rolniczej – Ursusy, Bizony, Vistule, a nawet samochody strażackie!
Również motocykle mają swoje stałe miejsce w ekspozycji – Komary, o których tak wielu marzyło, Osy, SHL-ki i inne relikty przeszłości, które u jednych budzą łezkę nostalgii, a dla drugich wciąż są obiektem motoryzacyjnego pożądania. Wystawa mieści się 65 km na północ od Poznania.
Powyższe obiekty to tylko odsetek miejsc, do których prawdziwy fan motoryzacji powinien się udać. Z pewnością osoby podążające śladem historii czterech kółek nie mogą przegapić również innych lokalizacji, takich jak Muzeum Motoryzacji Biała Olecka, w którym znajduje się ponad 200 eksponatów z kraju i świata czy mieszczące się w Nowym Dworze Mazowieckim Muzeum Motoryzacji Skarb Narodu, gdzie swoje miejsce znalazły również te samochody, które wciąż jeszcze można spotkać na drogach (np. Matiz, Polonez Caro czy BMW E36).
Wybierając się w Bieszczady lub na Podkarpacie, możesz po drodze (już za Rzeszowem) odwiedzić Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej. Fani klasyków mają tam okazję, by usiąść w zabytkowych modelach kolekcji. Z kolei podczas podróży nad polskie morze warto zatrzymać się w Hotelu Verde, gdzie znajduje się Muzeum Aut Zabytkowych. To miejsce, które zachwyci każdego miłośnika samochodów, oferując możliwość podziwiania największych perełek motoryzacji XX wieku.
Nasza lista muzeów to doskonały pretekst, aby wzbogacić swój wyjazd o wyjątkowe motoryzacyjne doświadczenia. Dzięki lokalizacjom tych miejsc możesz je łatwo odwiedzić, planując dłuższy pobyt w jednym z hoteli dostępnych na Triverna.pl. To idealna okazja, by nie tylko cieszyć się komfortem wypoczynku, ale także odkrywać historię i piękno unikalnych pojazdów, które kształtowały świat motoryzacji. Zanurz się w pasjonującą podróż śladami czterech kółek i spraw, by Twój pobyt stał się niezapomnianym przeżyciem!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.