Lubisz zwiedzać muzea, ale stawiasz tylko na te interesujące i naprawdę niezwykłe? Chcesz przeżyć przygodę, a przy tym dowiedzieć się czegoś ciekawego? Poznaj aż 9 oryginalnych muzeów w Polsce i zaplanuj wycieczkę, z której ucieszy się każdy członek rodziny!
Jednym z najlepszych muzeów w Polsce jest bez wątpienia Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt ten został otwarty w 2004 roku w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Stanowi hołd mieszkańców stolicy dla żołnierzy i cywilów, którzy walczyli i ginęli w Warszawie w 1944 roku. Zwiedzający poruszają się trasą według chronologii powstania. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: gruzy zniszczonej stolicy, legitymacje i opaski powstańcze, kolekcja niemieckich zdjęć z powstania, broń, dokumenty, listy, rzeczy osobiste powstańców, mundury, odznaczenia, mapy czy filmy. Ogromne wrażenie robi w szczególności film pokazujący skalę zniszczeń, jakie dotknęły w wyniku powstania miasto. Na trasie zwiedzania znajduje się także aranżacja kanału, jakim poruszali się powstańcy. Nie brakuje tu efektów wizualnych i dźwiękowych. Muzeum jest miejscem niezwykłym i absolutnie wartym zobaczenia. Koniecznie wpisz je na swoją listę warszawskich atrakcji, które trzeba poznać.
Adres: ul. Grzybowska 79, Warszawa
Jeśli chcesz, by ciekawe muzea w Polsce stały się motywem przewodnim Twoich wycieczek po kraju, to koniecznie wstąp do Muzeum Emigracji w Gdyni. Jest to jedyny obiekt poświęcony temu tematowi na terenie Polski. Muzeum zostało udostępnione do zwiedzania w 2015 roku i już zdążyło zdobyć liczne nagrody oraz wyróżnienia. Na uwagę zasługuje też sam budynek, w którym mieszczą się zbiory – jest to zabytkowy Dworzec Morski, wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym i znajdujący się w samym sercu gdyńskiego portu. Muzeum poświęcono dziejom emigracji Polaków, począwszy od XIX wieku aż do dzisiaj. Na miejscu czekają na Ciebie interesujące wystawy stałe oraz czasowe. Oryginalnie zaprojektowane wnętrza, ekspozycje multimedialne, bogaty zbiór fotografii z różnych zakątków świata, cała masa historycznych ciekawostek, pocztówki, środki transportu i wiele, wiele innych. Muzeum Emigracji prowadzi również bezpłatne warsztaty genealogiczne oraz konsultacje genealogiczne dla osób, które chcą lepiej poznać historię swoich przodków.
Adres: ul. Polska 1, Gdynia
Ciekawe muzea? Polska ma ich całą masę! Jeden z obiektów, który naszym zdaniem warto odwiedzić, znajduje się w samym sercu Śląska, a dokładnie w Katowicach. Muzeum Śląskie, bo o nim mowa, mieści się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice i sprytnie wykorzystuje zrewitalizowane pokopalniane obiekty. Są to na przykład: dawny budynek maszynowni (w którym obecnie działa restauracja), magazyn odzieży (gdzie mieści się Centrum Scenografii Polskiej), stolarnia (w której zaaranżowano wystawę dla dzieci Na Tropie Tomka) czy kopalniana łaźnia (stała się przestrzenią wystawienniczą). W muzeum funkcjonuje kilka wystaw stałych, w tym: galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945, przestrzeń edukacyjna dla dzieci Na Tropie Tomka, galeria plastyki nieprofesjonalnej, galeria śląskiej sztuki sakralnej, a także wystawa poświęcona dziejom Górnego Śląska.
Adres: ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1, Katowice
Przykładem wyjątkowego muzeum interaktywnego w Polsce jest Muzeum Ognia w Żorach na Śląsku. Już sam budynek muzeum zasługuje na uwagę – kształtem i kolorem przypomina buchający ogień. Elewację w całości wykonano z miedzi, której barwa nawiązuje do ognistych płomieni. Niemniej interesujący jest powód powstania takiego muzeum właśnie w Żorach. Czy wiesz, że to miasto w latach 1522-1882 płonęło aż 30 razy? Do tej pory każdego roku 11 maja na pamiątkę tragicznych wydarzeń jest obchodzone w Żorach Święto Ogniowe. A co znajdziesz w muzeum? Mnóstwo interaktywnych eksponatów, które przybliżają wiadomości dotyczące wykorzystania ognia przez człowieka, sposobów gaszenia ognia, historii pożarów Żor i nie tylko. Muzeum jest doskonałym miejscem na rodzinną wycieczkę – na maluchy czeka tu wiele interesujących zagadek i zadań. Sprawdź sam!
Adres: ul. Katowicka 3, Żory
Przeczytaj także: Poznaj gryfne atrakcje Górnego Śląska i zakochaj się w tym regionie!
Wśród ciekawych muzeów w Polsce dla dzieci koniecznie trzeba wymienić Żywe Muzeum Piernika mieszczące się w Toruniu. Tutaj nie tylko poznasz tajniki wypieku pysznych ciastek, które kojarzą się ze świętami, ale też zrobisz je własnoręcznie! Zabierz do muzeum dzieciaki i pod okiem mistrza piernikarskiego oraz Wiedźmy Korzennej wykonaj najpyszniejsze pierniczki pod słońcem! Następnie udaj się na zwiedzanie zabytkowej manufaktury z początku XX wieku, gdzie będziesz mógł obejrzeć dawne piece i maszyny oraz imponującą kolekcję form do wypieków. Dodatkowo weźmiesz udział w warsztatach dekorowania pierników – opanowana na zajęciach sztuka przyda Ci się przed każdymi świętami Bożego Narodzenia. Do tego pysznego muzeum musisz koniecznie przyjechać! A jeśli masz ochotę odwiedzić więcej muzeów poświęconych sztuce kulinarnej, to koniecznie zajrzyj do naszego artykułu o kulinarnych muzeach w Polsce.
Adres: ul. Rabiańska 9, Toruń
Kolejnym ciekawym muzeum w Polsce jest Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. I naprawdę nie trzeba być zapalonym rolnikiem, żeby zachwycić się tym miejscem! Muzeum jest ogromne, więc warto zarezerwować sobie przynajmniej pół dnia, żeby dokładnie wszystko obejrzeć. Zaletą obiektu jest to, że część ekspozycji znajduje się pod dachem, a część na świeżym powietrzu – z tego względu warto wybrać się tu latem, by odpocząć wśród zieleni i twórczo spędzić czas. W muzeum znajdziesz wiele ciekawych wystaw, wśród nich np.: muzeum Tarpana, zewnętrzną wystawę urządzeń rolniczych wykorzystywanych w dużych gospodarstwach, wystawę obrazującą postęp techniczny w rolnictwie, wystawę poświęconą weterynarii, hodowli roślin i zwierząt gospodarskich i wiele więcej. Na miejscu dowiesz się, jak wydoić krowę (możesz samodzielnie spróbować na sztucznym modelu), jak się robi masło, jak powstaje cukier. Dzieci będą nawet mogły usiąść na traktorze! Obejrzysz tu wiele interesujących ekspozycji zewnętrznych – w tym ogródek zielarski, sad starych odmian drzew owocowych czy skansen pszczelarski.
Adres: ul. Dworcowa 5, Szreniawa
Przeczytaj także: Najciekawsze skanseny w Polsce – podróż przez historię i tradycję
Jednym z najbardziej niesamowitych muzeów w Polsce są Podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Choć miasto królów polskich muzeami stoi i wybierając się na weekend do Krakowa, możesz mieć ogromną trudność, by zdecydować, do którego obiektu się udać, a który pominąć, to przekonujemy: podziemia Rynku są obowiązkowym punktem dla każdego turysty! Rynek Podziemny stanowi część Muzeum Narodowego w Krakowie i – jak sama nazwa wskazuje – wystawa znajduje się pod płytą Rynku Głównego, a dokładniej pomiędzy Sukiennicami a Kościołem Mariackim. Obiekt został oddany do użytku w 2010 roku. Znajdziesz tutaj wyjątkowe ekspozycje czasowe i stałe – w tym rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4 tys. m². Podziemia krakowskiego Rynku kryją takie elementy jak: dawne wodociągi, kramy handlowe, średniowieczne bruki Sukiennic, relikty spalonej osady, cmentarzysko z XI w. i inne. Warto pamiętać, że pozostałości po zabudowaniach są oryginalne – Rynek Główny w Krakowie, jaki znamy dzisiaj jest wynikiem podnoszenia się przez wieki poziomu płyty. Właśnie z tego względu pod ziemią możemy podziwiać zachowane fragmenty dawnych osad średniowiecznych. Ta fascynująca podróż w czasie zachwyci każdego!
Adres: Rynek Główny 1, Kraków
Najdziwniejsze muzea w Polsce? Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy z pewnością do nich należy! Już sama nazwa tego obiektu brzmi niezwykle, prawda? W tym muzeum doskonale będą się bawić nie tylko dorośli, ale także młodzież. Zwiedzanie rozpoczniesz od praktycznych zajęć samodzielnego wytwarzania naturalnego mydła, które następnie będziesz mógł zabrać ze sobą do domu. Po warsztatach wyruszysz na zwiedzanie razem z przewodnikiem i posłuchasz pasjonująco opowiedzianej historii higieny. Muzeum jest pełne przyciągających wzrok eksponatów i w niczym nie przypomina znanych sprzed lat muzeów z pozamykanymi w szklanych gablotach eksponatami. To miejsce przepełnione humorem i radosną atmosferą. Możesz się tu wybrać nie tylko na zwiedzanie, ale także na warsztaty kosmetyczne czy zajęcia z tworzenia świec sojowych. Warto!
Adres: ul. Długa 13/17, Bydgoszcz
Wśród nietypowych muzeów w Polsce uwagę zwraca również Muzeum Guzików w Łowiczu. Obiekt dysponuje zbiorem ponad 4500 guzików z Polski i zza granicy, a kolekcja stale się powiększa! Znajdziesz tutaj guziki należące do wybitnych osobistości świata kultury, nauki, polityki, sportu. Są tutaj na przykład guziki Edwarda Stachury, Franciszka Pieczki, Violetty Villas, Adama Małysza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza i wielu innych postaci. Jeśli zatem wybierasz się do Łowicza, to koniecznie wstąp do tego nietypowego muzeum i sprawdź, czy znajdziesz w nim guzik swojego idola!
Adres: Stary Rynek 10, Łowicz
Zwiedzanie muzeów wcale nie musi być nudne! W naszym artykule znalazłeś 9 gotowych propozycji na ciekawe wycieczki, ale na tym nie koniec. Dopisz do listy swoje pomysły i zaproś rodzinę lub znajomych do wspólnego zwiedzania. Dziel się inspiracjami z bliskimi, poszerzaj wiedzę i horyzonty. Zwiedzanie muzeów to doskonały sposób na rozrywkę na zimę i jesień, ale nie tylko! Już dzisiaj zapraszamy Cię do odwiedzenia portalu Triverna.pl, gdzie przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najlepszych ofert hotelowych w Polsce blisko topowych muzeów i innych atrakcji.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.