MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Najciekawsze skanseny w Polsce – podróż przez historię i tradycję

Najciekawsze skanseny w Polsce – podróż przez historię i tradycję

ON
Ola Nazimek
08 listopada 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Najciekawsze skanseny w Polsce – podróż przez historię i tradycję

Lubisz zwiedzać muzea na wolnym powietrzu? W takim razie z pewnością zainteresują Cię wybrane przez nas parki etnograficzne! W poniższym artykule znajdziesz opis najciekawszych skansenów w Polsce. Sprawdź i zaplanuj wycieczkę przynajmniej do jednego z nich!

Najciekawsze skanseny w Polsce - infografika

Centrum Słowian i Wikingów Wolin

Centrum Słowian i Wikingów Wolin

Wśród polskich skansenów, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu, znajduje się Centrum Słowian i Wikingów Wolin. Ten park etnograficzny jest położony na wyspie Ostrów na rzece Dziwna w województwie zachodniopomorskim, zaledwie 25 minut jazdy samochodem z centrum Międzyzdrojów

Obiekt prezentuje blisko 30 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe, które są replikami wczesnośredniowiecznego Wolina. Można tu na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców tych terenów sprzed 1000 lat! W skansenie jest regularnie organizowany Festiwal Słowian i Wikingów, na który zjeżdżają goście z całego świata. Imprezą wartą uwagi są również Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej, podczas których spróbujesz swoich sił w kowalstwie, garncarstwie, tkactwie czy odlewnictwie. 

Najmłodszych odwiedzających z pewnością ucieszy fakt, że wszystkie obiekty zgromadzone w skansenie mogą być dotykane – tutaj samodzielnie sprawdzisz, co do czego służy i w jaki sposób działa. Twoje maluchy z pewnością będą zadowolone z wizyty w tym miejscu! 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Wnętrze chaty w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Skanseny mazowieckie warte uwagi? Takim obiektem z całą pewnością jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen jest położony w malowniczym miejscu na styku rzek Sierpienicy i Skrwy. Teren skansenu jest olbrzymi – liczy ponad 60 hektarów, więc na zwiedzanie warto sobie zarezerwować nawet cały dzień. 

Ekspozycja składa się z 80 obiektów. Są to zagrody chłopskie, dworek szlachecki, zabytkowy drewniany kościół z XVIII wieku czy charakterystyczny dla dawnych wsi drewniany wiatrak. Dodatkowo na terenie skansenu zaaranżowano dwie stałe wystawy, które można podziwiać w galerii rzeźby ludowej oraz w budynku powozowni – pamiętaj, żeby koniecznie do nich zajrzeć. 

Na uwagę zasługują nie tylko budynki, ale także ich otoczenie: piękne wiejskie ogrody, pola, sady, pasieki oraz zwierzęta gospodarskie żyjące na terenie skansenu. Muzeum mieści się ok. 40 km od Płocka, jeśli więc będziesz w tej okolicy, to koniecznie zarezerwuj sobie trochę czasu na zwiedzanie. 

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Muzeum Wsi Lubelskiej

Chciałbyś odwiedzić muzeum wsi polskiej, by lepiej zrozumieć, w jakich warunkach i w jakim otoczeniu żyli Twoi przodkowie? W takim razie koniecznie wybierz się do Lublina, gdzie czeka na Ciebie fantastyczne Muzeum Wsi Lubelskiej. Tutaj naprawdę można poczuć wiejski klimat, odpocząć na świeżym powietrzu i poznać perspektywę prostego życia w otoczeniu natury. 

Ekspozycja muzealna została podzielona na sektory prezentujące architekturę wiejską Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia, terenów nadbużańskich, a także sektor dworski i miasteczkowy. Wyróżnikiem skansenu są przepięknie zaaranżowane ogrody: kwiatowe, ziołowe, pełne pięknych bylin, pnączy, drzew i krzewów. Na terenie obiektu można spotkać również zwierzęta takie jak konie, owce, kozy, króliki, a także ptactwo domowe: gęsi, kaczki, kury czy gołębie. 

Ciekawostkę stanowi fakt, że na terenie skansenu kręcono wiele popularnych produkcji filmowych, w tym Znachora Michała Gazdy oraz Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. 

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach

 Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach

Skansen na Kaszubach, który koniecznie trzeba odwiedzić? To musi być Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach! Jest to w końcu najstarszy skansen w Polsce. Historia tego miejsca sięga 1906 roku, kiedy to jego twórcy – Teodora i Izydor Gulgowscy – rozpoczęli gromadzenie sprzętów, które dały zaczątek ekspozycji tego skansenu. 

W skansenie można obejrzeć 50 obiektów architektury ludowej z obszaru Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Są wśród nich: zagrody chłopskie z XVII-XIX wieku, dworki drobnej szlachty, jak również wiejskie wiatraki, karczmy, szkoły czy kościoły. Warto tu zajrzeć szczególnie latem, gdy ogrody zachwycają bogactwem zieleni i kwiatów. 

Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu

Drewniana cerkiew w Sądeckim Parku Etnograficznym

Skansenem w Małopolsce, który przyciąga uwagę turystów, jest Sądecki Park Etnograficzny  w Nowym Sączu. Tutaj na 20 hektarach terenu można doświadczyć ogromnej różnorodności. W skansenie umieszczono bowiem elementy architektury charakterystyczne dla różnych grup etnicznych i etnograficznych, które zamieszkiwały Sądecczyznę. Są tu więc osady Łemków, Niemców, Romów, Pogórzan i górali sądeckich

Wśród zasobów skansenu znalazły się też takie obiekty jak dwór szlachecki z XVII wieku, świątynie trzech wyznań z XVIII wieku (kościół katolicki, cerkiew greckokatolicka, zbór protestancki) czy folwark dworski. 

Do ciekawostek należy fakt, że w skansenie na skraju lasu utworzono małe osiedle romskie. Odtworzono tu również zabudowę kolonistów niemieckich z Gołkowic Dolnych. Niebanalną atrakcję stanowi Miasteczko Galicyjskie ze zrekonstruowanymi zabudowaniami – przespacerowanie się uliczkami takiego miasteczka będzie ciekawym doświadczeniem dla każdego mieszkańca Małopolski i nie tylko! 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Wśród najciekawszych parków etnograficznych w Polsce koniecznie trzeba zwrócić uwagę na Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jest to największy skansen w Polsce! Obiekt został zaaranżowany na 38 hektarach terenu i jest czynny dla odwiedzających przez cały rok. 

Ze względu na swoje położenie skansen ma ogromną wartość kulturową i historyczną – do lat 40. XX wieku Podkarpacie zamieszkiwane było przez różne grupy etniczne, w tym Bojków, Łemków i Zamieszańców. Zgromadzone w skansenie zbiory pozwalają poznać i lepiej zrozumieć korzenie oraz dzieje tego wspaniałego regionu. 

Na terenie parku etnograficznego można oglądać aż 53 obiekty – są to zarówno budynki mieszkalne, budowle gospodarskie, kościoły, cerkwie, szkoły, jak i elementy małej architektury: pasieki, kapliczki, wiatraki. Na jednym obszarze dostępna jest niezwykła różnorodność obiektów – warto więc zarezerwować sobie nawet cały dzień na eksplorowanie tego miejsca.

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju

Polski skansen Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju

Planując urlop na Dolnym Śląsku, warto w swój plan zwiedzania wpisać wyjątkową atrakcję turystyczną, jaką jest skansen Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju. Nie jest to zwyczajne muzeum na świeżym powietrzu, choćby z tego względu, że na miejscu można zobaczyć pokaz garncarstwa, a nawet wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny! Na tym jednak nie koniec – odwiedzający mogą też odwiedzić dom chleba i skosztować świeżo wypiekanego bochenka, obejrzeć wiejską chatę wypełnioną po brzegi dawnym sprzętem gospodarczym, a także zajrzeć do oryginalnej kuźni czy wiatraka z 1902 roku. 

W obiekcie mieści się również mini zoo z alpakami, pawiami czy strusiami. Podczas zwiedzania tego skansenu cała rodzina będzie się znakomicie bawiła! 

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach

Polskie skanseny zdecydowanie zachwycają swoim urokiem. Kolejnym obiektem wartym uwagi jest Skansen Ziemi Łowickiej mieszczący się w Maurzycach, ok. 7 km od Łowicza tuż przy trasie Warszawa-Poznań. Jeśli więc będziesz w okolicy, to koniecznie zatrzymaj się tu choćby na chwilę, by odwiedzić to niezwykłe miejsce. 

W skansenie mieści się ponad 40 obiektów z II połowy XIX wieku i I połowy XX wieku. Są to budynki mieszkalne i zabudowania gospodarcze. Można tu obejrzeć np. charakterystyczną dla tego regionu zagrodę zamkniętą (tzw. okólnik). Perełką jest chałupa, która należała do słynnej wycinankarki łowickiej Justyny Grzegory. Jej wnętrze jest bogato zdobione i można w nim podziwiać przestrzeń do pracy, w której wycinankarka tworzyła swoje dzieła. Ten skansen w województwie łódzkim koniecznie trzeba odwiedzić!

Lubisz spacerować po muzeach? W takim razie koniecznie poznaj więcej interesujących obiektów wartych odwiedzenia: Jakie są najlepsze muzea w Polsce?

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Na szczycie listy najciekawszych skansenów wielkopolskich od lat znajduje się Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Obiekt jest położony ok. 16 km od Gniezna na Szlaku Piastowskim i stanowi oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. 

Na obszarze ponad 20 hektarów terenu zgromadzono ok. 60 obiektów architektury wiejskiej, które zostały przeniesione z różnych zakątków Wielkopolski. Spacerując po skansenie, można zajrzeć do domu garncarza, obejrzeć z bliska wiejskie wiatraki, wstąpić do drewnianego kościoła, wiejskiej karczmy czy w końcu typowej wiejskiej zagrody tego regionu. 

W obiekcie regularnie są organizowane ciekawe imprezy folklorystyczne, dlatego przed wizytą w tym miejscu koniecznie sprawdź, czy w planowanym czasie możesz natknąć się na jakąś dodatkową atrakcję. 

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

To muzeum plenerowe Cię zachwyci! Gromadzenie zbiorów rozpoczęto w 1986 roku, a do dzisiaj udało się zebrać ponad 27 zabytkowych obiektów i budowli pochodzących z terenów zachodniej Małopolski. Oprócz budynków mieszkalnych można się tu również natknąć na charakterystyczne wiejskie studnie, pasieki czy stawiane na rozdrożach kapliczki i krzyże. Jedną z największych atrakcji obiektu jest przepiękny dwór z Drogini k. Myślenic, wybudowany ok. 1730 roku. 

Nadwiślański Park Etnograficzny jest położony u stóp zamku Lipowiec, który po niedawnej rekonstrukcji został ponownie oddany do użytku dla zwiedzających. Warto więc zarezerwować sobie nieco więcej czasu i odwiedzić te dwie atrakcje jednego dnia! Skansen w Wygiełzowie ze względu na swoje położenie może być znakomitym miejscem na popołudniowy wypad dla turystów, którzy pragną zatrzymać się na dłużej w Krakowie czy Katowicach. Dojazd do tego obiektu z obu tych miast nie zajmie więcej niż godzinę jazdy samochodem. 

Skanseny w Polsce to niezwykle ciekawe obiekty. Podczas zwiedzania można wypocząć na świeżym powietrzu, a przy tym przenieść się w czasie i poznać realia życia naszych dziadów i pradziadów. Wizyta w takich miejscach to wspaniałe doświadczenie dla całej rodziny! Jeśli zatem masz ochotę zabrać swoje dzieci do jednego z obiektów znajdujących się na naszej liście, to już teraz zajrzyj na portal Triverna.pl i odkryj wyjątkowe oferty noclegów. Z naszą pomocą szybko i sprawnie zaplanujesz wycieczkę po Polsce pełną emocjonujących atrakcji. Zapraszamy! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.