Najdłuższe mola nad morzem w Polsce RANKING

Molo w Sopocie

Molo to wyjątkowa konstrukcja, która pozwala „wejść w morze” i zobaczyć brzeg z niecodziennej perspektywy. Charakterystyczne pomosty stanowią chętnie odwiedzane atrakcje nadmorskich kurortów. Dokąd wybrać się, by zobaczyć najdłuższe molo nad Bałtykiem? A gdzie znajdują się te mniej znane, ale też urokliwe? Przedstawiamy ranking 11 najdłuższych pomostów wychodzących w Morze Bałtyckie.

1. Molo w Sopocie 511,5 m

Tu nie ma żadnej niespodzianki. Prawie każdy Polak wie, że najdłuższe molo nad Bałtykiem znajduje się w Sopocie. Osiągające ponad pół kilometra długości sopockie molo to zarazem najdłuższe drewniane molo w Europie. Jest najbardziej znanym polskim molem i stanowi wizytówkę Sopotu – jednego z najpopularniejszych nadbałtyckich kurortów. Spacer po molo w Sopocie to nie tylko okazja do podziwiania widoku „bałtyckiego Monte Carlo”. Chodząc po nim, wzmacniamy własne zdrowie. Warto wiedzieć, że stężenie jodu rośnie wraz z oddalaniem się od lądu i na końcu mola jest aż dwa razy większe niż na plaży.

Molo w Sopocie

2. Molo w Międzyzdrojach 395 m

Międzyzdroje to kurort położony w zachodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku, 90 km na północ od Szczecina. Szczyci się najcieplejszym morzem, łagodnym mikroklimatem, piękną piaszczystą plażą i molem długim na niemal 400 metrów. Wejście na molo flankują dwie białe wieże. Na końcu pomostu znajduje się natomiast przystań pasażerska. Po kilkukrotnych odbudowach molo zostało otwarte na nowo w 2005 roku.

Molo w Międzyzdrojach

3. Molo w Juracie 320 m

Słynne letnisko położone jest na Półwyspie Helskim, pomiędzy wodami Bałtyku i Zatoki Puckiej. Nazwa Jurata ma pochodzić od imienia żmudzkiej bogini mórz. Jej pomnik (w formie fontanny) znajduje się w samym centrum kurortu, przy promenadzie. Główna ulica spacerowa łączy nadbałtycką plażę z molem. Tutejsze molo wchodzi w wody wyjątkowo płytkiej w tym miejscu Zatoki Puckiej. Drewniany pomost powstał w latach 70. XX wieku i liczy ponad 300 metrów długości. 

Molo w Juracie

4. Molo w Kołobrzegu 220 m

Nie mogło zabraknąć takiej atrakcji w najbardziej znanym mieście uzdrowiskowym nad polskim morzem. Malownicze krajobrazy zachwycają stąd przez cały rok. Molo wychodzi na otwarte morze, jest często odwiedzane także poza sezonem wakacyjnym. Przychodzą na nie kuracjusze leczący się lokalnymi źródłami solankowymi i złożami borowiny. W Kołobrzegu jest mnóstwo świetnych hoteli, w których można w pełni odpocząć. Najbliżej mola mieści się sanatorium uzdrowiskowe Bałtyk

Molo w Kołobrzegu

5. Molo w Orłowie 180 m

Orłowo położone jest w południowej części Gdyni. Posiada ładne oświetlone molo o długości 180 metrów. Morska promenada oferuje malownicze widoki na wody Zatoki Gdańskiej oraz okazałe wybrzeże. Dominantą wybrzeża jest tutaj piękny Klif Orłowski. Molo w Orłowie tworzy znakomitą okazję, by wybrać się na długi spacer wzdłuż morza. Idąc brzegiem Bałtyku, możemy dojść do Sopotu – około godzinny spacer dzieli nas od mola w Sopocie. Podążając w przeciwną stronę, przez Klif Redłowski dotrzemy na Bulwar Nadmorski w Gdyni. Gdynia jest żeglarską stolicą Polski, dla turystów przygotowała liczne atrakcje. Warto odwiedzić pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji, słynne Akwarium Gdyńskie czy flagowy polski okręt wojenny i żaglowiec – Błyskawicę i Dar Pomorza.  

Molo w Orłowie

6. Molo w Pucku 180 m

Molo nad Zatoką Pucką wyróżnia okrągły budynek restauracji. Niedawno „rozsławił” je samochód dostawczy, który wjechał na drewnianą konstrukcję i uszkodził poszycie mola. Szybko dokonano doraźnej naprawy i ustawiono donice z kwiatami zabezpieczające wjazd. Wiosną 2023 roku będą jednak trwały gruntowne prace naprawcze. Wyremontowane molo ma zostać otwarte jeszcze przed wakacjami. Molo stanowi idealny punkt obserwacyjny. Rozpościerają się z niego widoki na pucki port oraz ciągnący się kilometrami Półwysep Helski. 

Molo w Pucku

7. Molo w Mechelinkach koło Rewy 180 m

Mało kto słyszał o Mechelinkach. To niewielka wieś kaszubska w powiecie puckim, położona między Rewą i Gdynią. W 2014 roku zbudowano tutaj drewniany pomost spacerowy skierowany na wschód w wody Zatoki Gdańskiej. Molo jest oświetlone, można podziwiać z niego nieodległy klif. Wyróżnikiem widoków z tej konstrukcji są wyrastające z Bałtyku pozostałości poniemieckiej torpedowni. 

Molo w Mechelinkach

8. Molo w Brzeźnie 150 m

Kolejne molo w Trójmieście. Pierwsze powstało w tym miejscu w 1900 roku i miało 100 metrów długości. Obecne molo zostało otwarte w 1996 roku. Bardzo lubią je mieszkańcy Gdańska, choć zwykle jest tutaj dość spokojnie. Na plażę prowadzi szeroka aleja spacerowa. Z pomostu widać statki płynące przez zatokę, molo w Sopocie, Nowy Port w Gdańsku oraz Westerplatte. Przy molo znajduje się całoroczna restauracja, a latem lodziarnia.

Molo w Brzeźnie

9. Molo w Jastarni 120 m

To już ostatnie w naszym zestawieniu molo opływane przez wody Zatoki Gdańskiej. Zarazem drugie wybudowane na Mierzei Helskiej. Jest ono znacznie krótsze niż molo w Juracie, stanowi przedłużenie głównej spacerowej ulicy miasta. Z mola można zobaczyć pozostałości punktów obserwacyjnych poligonu torpedowego wybudowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nieopodal mola mieści się port w Jastarni, skąd wypływa tramwaj wodny do Helu. Po przeciwnej stronie półwyspu znajduje się najniższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku.

Molo w Jastarni

10. Molo w Sianożętach 100 m

Sianożęty to niewielkie letnisko nad Bałtykiem, położone po sąsiedzku z Ustroniem Morskim. Zaledwie 15 km dzieli je od Kołobrzegu. W kameralnej miejscowości wybudowano unikatowe molo. Jego wyjątkowość polega na zamontowanym na końcu podwyższeniu, dzięki któremu widoki są jeszcze lepsze. Warto wybrać się tutaj na wschód lub zachód słońca. 

11. Molo w Chłopach koło Mielna 90 m

Chłopy znajdują się pomiędzy Mielnem i Sarbinowem. Ta część wybrzeża Bałtyku szczyci się wyjątkowo pięknymi plażami i malowniczymi widokami. Tuż obok zlokalizowana jest przystań rybacka, na której można zakupić świeżo złowione ryby. Będąc w okolicy, warto przespacerować się promenadą w Sarbinowie. 

Molo w Chłopach