MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
W góry
Najpiękniejsze doliny w Tatrach polskich, które musisz odwiedzić!

Najpiękniejsze doliny w Tatrach polskich, które musisz odwiedzić!

ON
Ola Nazimek
06 września 2024
14 min czytania
Udostępnij:
Najpiękniejsze doliny w Tatrach polskich, które musisz odwiedzić!

Uwielbiane przez amatorów górskich wycieczek Tatry obfitują w zapierające dech w piersiach widoki. To jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce corocznie przyciąga prawdziwe tłumy turystów. Ty również myślisz o urlopie w Zakopanem lub jego okolicach? Doliny tatrzańskie to świetny wybór na piesze wycieczki. Gwarantujemy: nie zabraknie tu pięknych tras nawet na długi urlop. Jakie są najładniejsze doliny w Tatrach polskich i dlaczego warto je odwiedzić? Sprawdzamy! 

Najpiękniejsze doliny w polskich Tatrach - infografika

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Zdecydowanie najbardziej znana i najchętniej odwiedzana dolina w Tatrach. Dlaczego jest tak wyjątkowa i co przyciąga tu turystów najbardziej? To z pewnościązdecydowanie imponujące widoki, w które są wtopione błyszczące, lustrzane tafle wody, odbijające okoliczne szczyty. W dolinie znajdują się:

  • Wielki Staw Polski,
  • Mały Staw Polski,
  • Zadni Staw Polski,
  • Czarny Staw Polski,
  • Przedni Staw Polski.

Co ciekawe, obok Zadniego Stawu znajduje się szóste jezioro – Wole Oko, które w zależności od poziomu wód raz wydaje się być sporą kałużą, innym razem małym jeziorem. Można przypuszczać, że w czasach, kiedy dolina zyskała swoją ostateczną nazwę, Wole Oko było niewielkich rozmiarów, dlatego zostało pominięte w nazwie. 

Jak dostać się w to zachwycające miejsce? Około trzygodzinny spacer do Doliny Pięciu Stawów Polskich rozpoczniesz tuż za Łysą Polaną, idąc czerwonym szlakiem do Wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie zielonym szlakiem przez Dolinę Roztoki wprost nad Wielki Staw Polski. Samochód możesz zostawić na płatnym parkingu w Palenicy Białczańskiej, dokąd także dojeżdżają busy z Zakopanego. Ulokowana na wysokości 1700-1900 m n.p.m. Dolina Pięciu Stawów jest długa na około 4 km, a jej powierzchnia wynosi ponad 6 km2 – całkiem sporo, prawda? Śmiało możesz tu więc spędzić cały dzień na odpoczynku i podziwianiu piękna Tatr. 

Dolina Gąsienicowa

Wybierasz się na urlop w okolice Zakopanego i zastanawiasz się, jakie są łatwe doliny w Tatrach na przyjemny, rodzinny spacer? Dolina Gąsienicowa to prawdziwy strzał w dziesiątkę! To jeden z najbardziej lubianych i najpopularniejszych celów tatrzańskich wędrówek. Piękna panorama Tatr i liczne szlaki turystyczne wychodzące z Doliny Gąsienicowej to prosty przepis na udane popołudnie. To miejsce warto odwiedzić szczególnie latem, gdy kwitnie wierzbówka kiprzyca. Widok doliny pokrytej dywanem pięknych kwiatów robi niesamowite wrażenie na każdym! 

Jak dotrzeć do Doliny Gąsienicowej? Są trzy opcje: dwie trasy prowadzące z Kuźnic oraz trasa z Brzezin. Każda z nich jest w miarę prosta i przyjemna, a przejście nimi nie zajmie Ci więcej niż 2 godziny marszu. 

Dolina Gąsienicowa jest również świetnym początkiem wielu tras wędrówkowych w Tatrach. Rozpoczynając marsz na Hali Gąsienicowej, do wyboru masz wiele opcji: Kozi Wierch, Granaty, Krzyżne, Kozią Przełęcz, Zawrat, Świnicę, Kościelec, Gęsią Szyję, Kasprowy Wierch. Z pewnością znajdziesz  tu idealną dla siebie trasę bez względu na to, czy planujesz krótką wycieczkę z dziećmi, czy też wielogodzinną wędrówkę. 

Na terenie Doliny Gąsienicowej znajduje się aż piętnaście tatrzańskich jezior, a największe z nich – Czarny Staw Gąsienicowy – rozciąga się na imponującej powierzchni 18 hektarów i osiąga głębokość ponad 50 metrów. Za co turyści najbardziej kochają słynny Czarny Staw? To bez wątpienia odbijające się od ciemnej tafli stawu malownicze otoczenie i dobrze widoczne z tego miejsca szczyty Orlej Perci, tworzące niezapomniany widok. 

Dolina Gąsienicowa jest również chętnie odwiedzana zimą – o tej porze roku funkcjonuje tu bowiem wyciąg narciarski. Jeśli chcesz przeżyć niezapomniane emocje, to śmiało możesz zdecydować się na zjazd z Kasprowego Wierchu wprost do Doliny Gąsienicowej. Widoki, jakie będziesz mijał po drodze, z pewnością Cię zachwycą! 

Dolina Chochołowska

Prawdziwa królowa pośród tatrzańskich dolin. Dolina Chochołowska jest jednocześnie największą i najdłuższą doliną w polskich Tatrach. Najlepiej odwiedzić ją na przełomie marca i kwietnia, kiedy kwitną krokusy. Widok jest niesamowity i warto dla niego przyjechać nawet z daleka!

Dolina Chochołowska idealnie nadaje się na piesze wędrówki, a także na rowerowe wycieczki – jest to bowiem jedna z niewielu dolin, do których można wjechać rowerem. Jej ścieżki są stosunkowo równe, spacer po nich jest komfortowy i z powodzeniem można tu prowadzić dziecięcy wózek – dlatego tak chętnie wybierają się tu rodziny z dziećmi. 

Dolina Chochołowska liczy imponujące 10 km długości, a jej szerokość w niektórych miejscach to nawet kilka kilometrów. Do Doliny Chochołowskiej dotrzesz samochodem z Zakopanego w 15-20 minut. Na początku trasy znajduje się Siwa Polana, na której można zostawić samochód (płatne parkingi). Sprawnie dotrzesz tu również autobusem z dworca PKP w Zakopanem.

Dolna część Doliny Chochołowskiej (około 4 km) to wąski, głęboki wąwóz z charakterystycznymi przewężeniami, zwanymi bramami: Niżną Bramą Chochołowską oraz Wyżną Bramą Chochołowską. Na dalszym etapie wędrówki można zobaczyć Polanę Chochołowską, będącą największą polaną polskich Tatr. Znajduje się tutaj schronisko górskie, w którym można wypocząć przed dalszym ruszeniem w trasę. 

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska (tak jak wspomniana już wyżej Dolina Chochołowska) to dolina walna. Co to oznacza? Dolina przebiega od podnóża do grani głównej Tatr. Jest również drugą co do wielkości doliną Tatr polskich. Mierzy około 9 km długości, a jej dystans można pokonać w około 2,5 godziny pieszej wędrówki. Swój spacer możesz rozpocząć w Kirach, gdzie z powodzeniem zostawisz samochód na jednym z płatnych parkingów. Tu również dojeżdżają busy startujące z dworca PKS w Zakopanem. Początek trasy przebiega wzdłuż Kościeliskiego Potoku

W trakcie wędrówki natrafisz na malownicze bramy. Pierwsza z nich – Niżna Brama – odkrywa piękną polanę Wyżnią Kirę Miętusią, na której górale wypasają owce. Równie piękna i chętnie odwiedzana (a także fotografowana!) jest Polana Pisana. Tu odpoczniesz na specjalnie przygotowanych dla turystów drewnianych ławkach.

Dolina Kościeliska to idealne miejsce na rodzinne spacery. Niestety nie wjedziesz na nią rowerem, możesz jednak zwiedzić okolicę z góralskiej dorożki. Wybierasz się do Doliny Kościeliskiej zimą? Świetny pomysł! Możesz skorzystać z przewozu saniami. Kulig w Tatrach będzie z pewnością niezapomnianą przygodą. Na terenie Doliny Kościeliskiej znajduje się Jaskinia Mroźna – stosunkowo krótka (560 metrów), ale niezwykle piękna, stanowi ciekawe urozmaicenie dla zwiedzających okolicę turystów. Nie jest to jednak jedyna jaskinia w tej dolinie, znajdują się tu bowiem także: Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa, Jaskinia Mylna czy Smocza Jama. 

Dolina Strążyska

Chcesz poznać najpiękniejsze doliny w Tatrach na terenie Polski? Nie zapomnij o Dolinie Strążyskiej. Znajdująca się w Tatrach Zachodnich (bardzo blisko Zakopanego), Dolina Strążyska jest idealną opcją na przyjemny, rodzinny spacer. Wyruszysz do niej wprost z Zakopanego, prowadzącą do niej ulicą Strążyską. 

Choć przez Dolinę Strążyską nie da się przejechać wózkiem dziecięcym, to szlak przez nią z powodzeniem przejdą nawet małe dzieci. W sercu doliny znajduje się Polana Strążyska, na której znajdziesz okresowo otwarty bufet – Herbaciarnię Parzenica. To świetna opcja dla zapominalskich, którzy nie przygotowali się odpowiednio do długiego spaceru – w bufecie kupisz ciepłe napoje i przekąski. Na turystów czekają tu też wygodne ławki, na których odpoczniesz przed dalszą podróżą. A jest przed czym! Zaraz za Polaną Strążyską trasa staje się ciut trudniejsza, pojawiają się kamienne stopnie prowadzące wprost do Wodospadu Siklawica. Wodospad ten składa się z dwóch części: dolnej ściany o wysokości 13 metrów oraz górnej, wysokiej na 10 metrów. Warto tu odpocząć i wykorzystać niecodzienny moment spotkania z piękną przyrodą – wszak niezbyt często widuje się takie majestatyczne górskie wodospady, prawda? 

Wzdłuż trasy na Polanę Strążyską płynie Strążyski Potok, zaś sama dolina obfituje w wiele zapierających dech w piersiach krajobrazów. Przez większość spaceru będzie Ci towarzyszyć widok słynnego Śpiącego Rycerza i jedno z największych urwisk skalnych w Tatrach – wysoka na 600 metrów ściana Giewontu.

Piękne doliny w Tatrach Słowackich

Tatry tylko w części leżą na terenie Polski. Zdecydowana większość tego terenu znajduje się po stronie Słowacji, gdzie również można podziwiać przepiękne doliny. Jakie? Oto kilka propozycji: 

Dolina Kieżmarska

Znajduje się w słowackich Tatrach Wysokich, tuż obok Tatr Bielskich. Wycieczkę rozpocznij na parkingu Biała Woda, skąd udasz się do Zimnej Studni. Następnym istotnym punktem na trasie będzie piękny Staw Kieżmarski, znajdujący się na wysokości 1551 m n.p.m. Spacerując Doliną Kieżmarską, zobaczysz także Wielki Biały Staw, będący największym jeziorem w Dolinie Białych Stawów. Trasa przez całą Dolinę Kieżmarską, choć jest uznawana za bardzo łatwą, może Ci zająć nawet 6,5 godziny.

Dolina Kieżmarska w Tatrach Słowackich

Dolina Koprowa

Licząca ponad 11 km długości i obejmująca 31,3 km2 Dolina Koprowa jest jedną z największych i najpiękniejszych dolin po słowackiej stronie Tatr. Czas przejścia przez całą dolinę to ponad 7 godzin przyjemnego, nietrudnego spaceru. Wybierając się tu na wędrówkę najlepiej zostawić samochód na płatnym parkingu w Trzech Studniczkach, skąd można wyruszyć do Rozdroża pod Gronikiem a stamtąd wprost do Doliny Koprowej. Piękny widok na Krywań, Wielką Kopę Koprową i przede wszystkim Niżni Ciemnosmreczyński Staw to coś, czego długo nie zapomnisz!

Widok z Rysów na Dolinę Koprową

Dolina Jaworowa

To jedna z najpiękniejszych słowackich dolin. Znajduje się w pobliżu Jaworzyny Tatrzańskiej, pod zachodnimi zboczami Tatr Bielskich, całkiem niedaleko polskiej granicy. Dojedziesz do niej, korzystając z przejścia granicznego Jurgów – Podspady. Następnie wybierz szlak zielony, który poprowadzi Cię przez Dolinę Jaworową, a potem przez Zadnią Dolinę Jaworową ku Lodowej Przełęczy, będącą najwyżej położoną tatrzańską przełęczą, przez którą prowadzi szlak turystyczny. Cała trasa jest dość wymagająca, wyprawa wymaga dobrej kondycji, jeśli taką posiadasz, warto choć raz zobaczyć to miejsce, bo naprawdę zachwyca swoim wysokogórskim urokiem.

Dolina Jaworowa na Słowacji

Wysokie, malownicze pasma górskie, liczne wodospady, położone pomiędzy monumentalnymi skałami stawy – doliny w Tatrach polskich nie bez powodów cieszą się tak ogromną popularnością. Niesamowite widoki, jakie malują się przed turystami na każdym etapie wędrówki, zapadają na długo w pamięć, a świeże górskie powietrze pomaga naładować akumulatory na kolejne, pourlopowe miesiące. Dowiedziałeś się już, jakie są najpiękniejsze doliny w Tatrach? Czas zobaczyć je na własne oczy! Już dziś wejdź na Triverna.pl i zarezerwuj nocleg, który stanie się idealną bazą wypadową na piesze wędrówki po tatrzańskich dolinach. Do zobaczenia na szlaku!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.