MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
W góry
Najpiękniejsze widoki w górach na terenie Polski

Najpiękniejsze widoki w górach na terenie Polski

ON
Ola Nazimek
29 sierpnia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Najpiękniejsze widoki w górach na terenie Polski

Po co się jeździ w góry? Żeby się pozytywnie zmęczyć, przeżyć przygodę, oderwać od codzienności, no i oczywiście dla górskich widoków! Gdzie warto się wybrać, żeby oglądać najpiękniejsze scenerie? W poniższym przewodniku zdradzamy najciekawsze miejsca dla spragnionych wyjątkowych górskich pejzaży! 

Najpiękniejsze widoki w polskich górach - infografika

Czarny Staw pod Rysami w Tatrach

Widok na Czarny Staw pod Rysami w Tatrach

Jeśli chcesz podziwiać piękne widoki górskie, to obowiązkowo wybierz się w Tatry. Tu na każdym kroku czeka Cię okrzyk zachwytu! Zabierz aparat lub solidnie naładowany telefon i powerbank, bo malowniczych scenerii, które będziesz chciał uchwycić na fotografii, nie zabraknie Ci nawet przez moment. 

Jednym z doskonalszych miejsc pod kątem widoków w Tatrach jest Czarny Staw pod Rysami. Tutaj lustro górskiego jeziora spotyka się ze skalistymi zboczami, co tworzy naprawdę obłędne wrażenie. Z tego miejsca widać też przepiękne Morskie Oko, za to jest znacznie mniej turystów. Do Czarnego Stawu nie jest trudno się dostać – ze schroniska nad Morskim Okiem to już tylko 50 minut marszu. Latem szlak cieszy się popularnością, ale zawsze trzeba pamiętać o dobrym przygotowaniu – zapas wody, solidne buty i mapa to podstawa. 

Widok na Mały Staw ze schroniska Samotnia w Karkonoszach

Widok na Mały Staw z Samotni w Karkonoszach

Szukasz pięknych widoków w górach? W Karkonoszach czeka na Ciebie magiczne miejsce, które jeśli odwiedzisz raz, to już zawsze będziesz chciał do niego wracać. Mowa oczywiście o kotle Małego Stawu. W jego północno-wschodniej części jest ulokowane kultowe już schronisko PTTK Samotnia, z którego roztacza się obłędny widok na głęboki polodowcowy kocioł, na którego dnie znajduje się Mały Staw. 
Co istotne dla mniej zaprawionych piechurów – wcale nie trzeba mieć niezwykłych umiejętności ani wyśmienitej kondycji, by na własne oczy móc podziwiać te piękne widoki górskie. Z Karpacza spod Świątyni Wang można dostać się tu szlakiem najpierw żółtym, a następnie niebieskim w zaledwie 1,5 godziny marszu. Naprawdę warto!

Widok ze szczytu Trzy Korony w Pieninach 

Piękny widok ze szczytu Trzy Korony w Pieninach

Nie tylko Tatry czy Karkonosze, ale również malownicze Pieniny zachwycą Cię pięknymi górskimi widokami. Jeśli planujesz wypoczynek w tej okolicy, to koniecznie wybierz się na Trzy Korony. Najwyższa z turni tego masywu – Okrąglica – wznosząca się na wysokość 982 m n.p.m. posiada platformę widokową. Wstęp na nią jest płatny, jednak zdecydowanie warto ponieść ten wydatek, bo można stąd podziwiać rozległy widok na Dunajec, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki, Gorce, a nawet Tatry

Na Trzy Korony wiedzie kilka popularnych szlaków – z Krościenka nad Dunajcem, ze Sromowców Niżnych, z Czorsztyna oraz ze Szczawnicy. Nie są one wymagające, ale trasa w jedną stronę zajmuje przynajmniej 2 godziny marszu, dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu na taką wycieczkę. Przepiękne pejzaże oferuje też przełom Dunajca, więc i to miejsce warto dopisać do swojej listy punktów wartych odwiedzenia (np. z dziećmi). 

Piękne widoki gór możesz podziwiać nie tylko ze szlaku, ale także z okna pokoju hotelowego! Jeśli wolisz taką formę wypoczynku, to sprawdź, jakie hotele z widokiem na góry znajdziesz na portalu Triverna.pl i już dzisiaj zaplanuj wyjątkowy urlop w górskiej scenerii.

Widok ze Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych

Widok ze Szczelińca Wielkiego o zachodzie słońca

Przepięknymi widokami z gór będziesz mógł cieszyć się także, jeśli wybierzesz się na wycieczkę na Szczeliniec Wielki. Ten najwyższy szczyt Gór Stołowych jest łatwy do zdobycia nawet z maluchami. Samochodem przez słynną Drogę Stu Zakrętów (która sama w sobie jest niesamowita i widokowa) wygodnie dotrzesz na parking pod Szczelińcem, skąd czeka Cię przyjemny spacer do schroniska górskiego. Pokonanie tego odcinka zajmie Ci ok. 30 minut. 

Przy schronisku znajdują się tarasy widokowe, przy których warto przystanąć i porozkoszować się widokiem. Jednak to dopiero początek przygody, bo dalej czeka Cię wędrówka przez skalny labirynt rodem z produkcji filmowych. Przeciskanie się przez szczeliny i zakamarki przyniesie masę radości nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Po drodze nie brakuje doskonałych miejsc do fotografowania, no i oczywiście punktów widokowych, z których rozpościera się cudowny dolnośląski pejzaż. 

Widok z Granatów w Tatrach

Widok z Zadniego Granatu w Tatrach

Niesamowite widoki w górach czekają też na wytrawnych piechurów, którzy nie boją się zmęczyć na szlaku i mają już nieco doświadczenia w trekkingu. Jeśli jesteś jednym z nich, to rozważ wejście na Granaty w Tatrach. Masyw składa się z trzech szczytów – Skrajnego, Pośredniego i Zadniego Granatu, a wszystkie należą do Orlej Perci. Bez względu na to, na który z Granatów zdecydujesz się wspiąć (a może przejdziesz każdy?), jedno jest pewne – majestatyczny wysokogórski klimat dostarczy Ci mnóstwa wrażeń. 

Pamiętaj, że trasa na Granaty jest wymagająca i żeby ją pokonać, konieczna jest dobra kondycja, odpowiedni sprzęt i solidne przygotowanie. Na Granaty warto wyruszyć z Kuźnic lub z Łysej Polany – każdy z tych wariantów będzie jednak wymagał ok. 5-6 godzin marszu w jedną stronę, więc warto wejść na szlak wcześnie rano, by zdążyć wrócić w miejsce noclegu przed zapadnięciem zmroku.

Widok z Połoniny Caryńskiej w Bieszczadach

Piękny widok z Połoniny Caryńskiej w Bieszczadach

Marzą Ci się piękne widoki w górach, ale pokonywanie długich i skomplikowanych tras zdecydowanie nie jest dla Ciebie? W takim razie rozważ wyjazd w malownicze Bieszczady! Tu zachwyci Cię sielski klimat, nietrudne szlaki i masa widokowych miejsc, które odwiedzisz nawet z dzieckiem. 

Jednym z nich jest Połonina Caryńska, na którą warto wybrać się szlakiem z Ustrzyk Górnych. Trasa jest niesamowicie widokowa, więc zachwytów będzie co niemiara. Na dotarcie na Połoninę Caryńską trzeba sobie zarezerwować ok. 2,5 godziny. 

Bieszczady, ze względu na mało wymagające szlaki, są warte odwiedzenia o każdej porze roku, ale szczególnie jesienią panuje tu prawdziwie magiczny klimat. Połoniny w tym czasie przepięknie się wybarwiają, a na szlakach jest nieco mniej turystów. Jeśli zatem zależy Ci na tym, by poczuć niezwykły nastrój tego miejsca, a przy tym odpocząć od tłumów, to zdecydowanie polecamy wycieczkę w Bieszczady jesienią. 

Widok z Przehyby w Beskidzie Sądeckim

Przehyba w Beskidzie Sądeckim

Malowniczy widok gór powita Cię też na Sądecczyźnie. Nie znajdziesz tu co prawda tak majestatycznych szczytów, jakie oferują Tatry, ale to w niczym nie przeszkadza. Beskid Sądecki zachwyca pięknym wiejskim krajobrazem, całą masą łagodnych wzniesień i pagórków, gęstymi lasami, strumykami i wstęgami pól wijącymi się po łagodnych zboczach. Tutaj można odetchnąć pełną piersią i odpocząć od zmagań codzienności. 

Kiedy znajdziesz ochotę na górską wędrówkę, to serdecznie polecamy wybrać się na Przehybę, gdzie czeka na Ciebie komfortowe schronisko, no i oczywiście przepiękne widoki. A co można oglądać z Przehyby? Nowy Sącz i okolice, masyw Magury Spiskiej, grzbiet Małych Pienin, a przy dobrej pogodzie także Tatry Bielskie. Wędrując na Przehybę, warto wybrać szlak z Przełęczy Obidza przez Radziejową – trasa jest niesamowicie widokowa. Na jej pokonanie potrzeba nieco ponad 3 godzin, ale nie jest przy tym bardzo wymagająca, więc nawet nieco mniej doświadczeni piechurzy z pewnością dadzą sobie z nią radę. Na Radziejowej znajduje się wieża widokowa, skąd rozpościerają się rozległe panoramy.

Hala Gąsienicowa w Tatrach

Poranek na Hali Gąsienicowej w Tatrach - jeden z najpiękniejszych widoków w górach

Kolejnym miejscem w Tatrach, które oferuje niesamowite górskie widoki, jest Hala Gąsienicowa. Przy dobrej pogodzie można z niej podziwiać wiele szczytów, a także pięknie kwitnącą w lecie wierzbówkę kiprzycę. Widać stąd pobliski Czarny Staw Gąsienicowy, Mały Kościelec, Granaty, Kozi Wierch, Zamarłą Turnię, Świnicę, Kościelec i nie tylko! 

Najłatwiejszym sposobem, by dostać się do Doliny Gąsienicowej, jest wyjechanie kolejką na Kasprowy Wierch, a następnie zejście żółtym szlakiem do schroniska Murowaniec. Trasa zajmie Ci ok. 1,5 godziny marszu. Szlak jest przyjemny i nadaje się na wędrówki z dziećmi. Możesz również wyruszyć z Kuźnic – przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki – a także z Brzezin.

Babia Góra w Beskidzie Żywieckim

Wschód słońca na Babiej Górze

Pięknych widoków szukaj też w Beskidzie Żywieckim. Widok z Babiej Góry, najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego, to jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów, jakie można podziwiać w polskich górach. Na wysokości 1725 m n.p.m. rozciąga się panorama, która zapiera dech w piersiach – w pogodne dni można stąd zobaczyć Tatry, Gorce, Pieniny oraz Beskid Śląski. Szczególnie o wschodzie słońca, gdy pierwsze promienie oświetlają szczyty, Babia Góra ukazuje swoją dziką, surową urodę, która przyciąga miłośników przyrody i fotografii z całego kraju. 

Jeśli poszukujesz nieco mniej wymagających (ale równie widokowych) szlaków w okolicy, wybierz się na Wielką Raczę. Na szczycie znajdziesz nawet specjalny taras widokowy, z którego można oglądać górską panoramę Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, a także z wieloma szczytami Tatr i słowackiej Małej Fatry. Najkrótsza trasa na Wielką Raczę wiedzie z Rycerki Górnej Kolonii. Żółtym szlakiem dojdziesz na szczyt w nieco ponad 2 godziny. 

Uwielbiasz zachwycać się widokami gór? Zimą o wyjście na szlak – szczególnie jeśli nie masz dużego doświadczenia – może być ciężko. Wtedy polecamy zatrzymać się w hotelu z widokiem na góry i w ten sposób zachwycać się pięknem okolicy. Wiosną, jesienią czy latem świetnym pomysłem będzie wybranie się na jeden z polecanych przez nas szlaków. Wędrówka – samodzielna, z przyjaciółmi, rodziną lub dziećmi – stanie się wspaniałą przygodą, do której z przyjemnością będziesz wracać przez lata. No i te niesamowite zdjęcia górskich panoram, które przywieziesz ze sobą do domu! Zdecydowanie warto zafundować sobie taką wyprawę.

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.