Strona główna
Blog
Nad jezioro
Najpiękniejsze jeziora w górach na terenie Polski
Nad jezioro
W góry
Wszystkie wpisy

Najpiękniejsze jeziora w górach na terenie Polski

ON
Ola Nazimek
19 września 2023
11 min czytania
Udostępnij:
Najpiękniejsze jeziora w górach na terenie Polski

Majestatyczne góry widoczne nad taflą jeziora to jeden z bardziej urokliwych widoków, jakie można sobie wyobrazić. Zbiorniki wodne i ich górskie otoczenie możesz podziwiać z poziomu brzegu lub – w niektórych przypadkach – podczas żeglugi, pływania i kajakowania. Sprawdź, które jeziora w górach warto odwiedzić w trakcie urlopu oraz co zobaczyć w ich okolicy!

Wakacje w górach nad jeziorem – gdzie wybrać się na wycieczkę?

Wypoczynek nad jeziorem górskim z widokiem na szczyty i zalesione pasma to marzenie niejednego miłośnika przyrody. Taki wyjazd pozwala się wyciszyć oraz skorzystać z uroków aktywnego urlopu. Na wakacje w górach w pobliżu zbiorników wodnych (naturalnych lub sztucznych) warto wybrać m.in. Beskidy, w których znajdują się np. Jezioro Rożnowskie i Żywieckie. Jako miejsce wycieczki z dziećmi można rozważyć też Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Na turystów czekają także takie inne piękne jeziora w polskich górach, takie jak Morskie Oko, Mały i Wielki Staw, jezioro Bielawskie, Czorsztyńskie czy Solińskie.

Najpiękniejsze jeziora w polskich górach - infografika

1. Morskie Oko – Tatry

Morskie Oko w Tatrach - jedno z najpiękniejszych jezior w górach

Morskie Oko to największe jezioro górskie w Tatrach. Znajdziesz je na wysokości 1395 m n.p.m. Woda przybiera zielonoszmaragdowy kolor i jest domem dla wielu ryb, w tym m.in. pstrągów (przez co bywa nazywany także Rybim Stawem). Podstawową zaletą tego miejsca są niezapomniane krajobrazy. Jest to jezioro z widokiem na góry, a dokładnie na piękne tatrzańskie szczyty. Co więcej, dookoła zbiornika rośnie bujna roślinność, czyniąc go idealnym wyborem na wypoczynek na łonie natury. 
Co jeszcze warto wiedzieć o Morskim Oku? To jezioro w górach, które zajmuje powierzchnię 34,93 ha i jest długie na 862 m. Jego szerokość wynosi zaś 568 m, a głębokość 51,4 m. Choć walory estetycznego tego miejsca zachwycają, to należy pamiętać, że nie można tu pływać ani plażować. Morskie Oko podlega ochronie, dlatego wakacje w górach nad tym jeziorem można spędzić jedynie – lub aż – na obserwacji przyrody.

2. Wielki Staw – Karkonosze

Kocioł Wielkiego Stawu w Karkonoszach

Wielki Staw w Karkonoszach to ukryty klejnot natury i największe jezioro polodowcowe tego pasma górskiego. Zajmuje obszar ok. 8,3 ha, a jego maksymalna głębokość to 24,4 m. Jest otoczone malowniczymi szczytami, które podczas zachodu słońca mienią się odcieniami pomarańczy i fioletu. Tafla wody przybiera zaś niebieskozielony kolor. 

Jedynym minusem może być zakaz kąpieli w zbiorniku. Wielki Staw – podobnie jak Morskie Oko – jest pod ochroną i wchodzenie do niego jest zabronione. Wybierając się na wyjazd w te okolice, nie można przegapić pozostałych atrakcji Karkonoszy, takich jak obserwatorium na Śnieżce czy liczne wodospady. Warto więc wybrać nocleg w górach, który będzie służył za bazę wypadową do zwiedzania okolic. Szczególnie polecamy Karpacz – nie tylko ze względu na bliskość szlaków, ale i dodatkowe atrakcje, takie jak muzeum Karkonoskie Tajemnice. 

3. Mały Staw – Karkonosze

Mały Staw w Karkonoszach w okolicy Samotni

Kilka kilometrów od Wielkiego Stawu znajduje się Mały Staw, którego powierzchnia sięga 3 ha, a sam zbiornik i jego otoczenie mają kameralny klimat. Krajobraz ten stanowi przykład synergii gór i jeziora. Szczyty Karkonoszy są widoczne z poziomu brzegu, a okolicę przepełnia zieleń. Mały Staw jest idealnym celem krótkich wycieczek lub miejscem na wypoczynek po dłuższych trekkingach. Przy samym jeziorze znajduje się uwielbiane przez turystów całoroczne Schronisko PTTK Samotnia – jedno z najstarszych tego typu miejsc w Polsce.

Niestety, podobnie jak Wielki Staw, zbiornik ten jest objęty ochroną, co oznacza zakaz kąpieli. Mimo to jeśli szukasz miejsca na spędzenie wakacji w górach z widokiem na jezioro, ten punkt powinien znaleźć się na Twojej liście! 

4. Jezioro Solińskie – Bieszczady

Jezioro Solińskie w Bieszczadach

Jezioro Solińskie to prawdziwa perełka Bieszczadów. Zajmując imponujący obszar ok. 20 km², jest największym sztucznym jeziorem w Polsce. To miejsce polecamy przede wszystkim miłośnikom sportów wodnych. Możesz tu oddać się m.in. kajakarstwu, wędkarstwu czy żegludze. W wyznaczonych miejscach dozwolone jest także pływanie.

Tutejsze góry w połączeniu z jeziorem, lasami i wzgórzami tworzą doskonały klimat na piesze wędrówki i kontakt z naturą. Dodatkową atrakcję stanowi zapora w Solinie, której wysokość sięga 81,8 m, a długość – 664 m. Z jej poziomu możesz obserwować horyzont oraz kursujące po tafli rejsy wycieczkowe i w pełni zaznać spokoju towarzyszącego wakacjom w górach nad Jeziorem Solińskim. Okolicę z góry zobaczysz, korzystając z imponującej nowej kolejki linowej w Solinie.

5. Jezioro Żywieckie – Beskid Mały

Jezioro Żywieckie w Beskidach z widokiem na góry

Jezioro Żywieckie, otoczone Beskidami, to raj dla miłośników sportów wodnych. Jego powierzchnia wynosi 10,24 km², a woda jest czysta i przejrzysta. Ten zbiornik retencyjny na rzece Sole koło Żywca to doskonałe miejsce na żeglarstwo czy windsurfing. Czego jeszcze możesz się spodziewać? Jezioro Żywieckie z widokiem na polskie góry jest również gratką dla osób, które poszukują aktywnych wakacji. Znajdziesz tu liczne szlaki turystyczne – z ich pomocą możesz zwiedzić bezpośrednią okolicę zbiornika wodnego, jak i udać się na pobliskie pasma i szczyty górskie (np. na górę Żar i inne szczyty Beskidu Małego, a także w Beskid Śląski lub Żywiecki). 

Jeśli natomiast planujesz spokojniejszy wypoczynek, Żywiec ma dla Ciebie całą gamę możliwości! Obowiązkowymi miejscami do odwiedzenia są m.in. Park Zamkowy, Pałac Habsburgów i konkatedra z wieżą widokową. 

6. Jezioro Czorsztyńskie – Pieniny

Jezioro Czorsztyńskie w Pieninach

Pieniny skrywają Jezioro Czorsztyńskie – zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, który zachwyca swoim urokiem i historią. To jezioro górskie o powierzchni 11 km², otoczone pięknymi wzgórzami, na których wznoszą się zamki – m.in. słynny Zamek Czorsztyn. Powstał on w pierwszej połowie XIV wieku i pełnił funkcję strażnicy granicznej i kontrolnej na szlaku handlowym prowadzącym przez Pieniny na Węgry. Choć obecnie pozostały po nim już tylko ruiny, to nadal jest on wart odwiedzenia i spojrzenia z góry na okolicę. Spacerując po sąsiednich wzgórzach, można się przenieść w czasie i wyobrazić sobie, jak życie toczyło się tu wieki temu.

Okolice Jeziora Czorsztyńskiego sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi w górach – możesz tu pływać, wędkować, uprawiać sporty wodne, odbyć rejs statkiem po jeziorze czy zwiedzić zaporę. Jednak to nie wszystko, co przyciąga turystów. Na drugim brzegu znajduje się kolejna kultowa budowla, czyli Zamek Dunajec w Niedzicy. Spędzając w tych okolicach wakacje nad jeziorem w górach, możesz też liczyć na bliskość szlaków turystycznych, przyrody i dodatkowych atrakcji. Do zbiornika wodnego przylega Pieniński Park Narodowy, a tuż obok znajduje się początek spływu przełomem Dunajca. Już dziś wybierz nocleg nad Jeziorem Czorsztyńskim i skorzystaj z limitowanej oferty na Triverna.pl! 

7. Kolorowe Jeziorka – Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich są prawdziwą przyrodniczą niespodzianką. To grupa kilku małych zbiorników wodnych o różnobarwnych wodach, które zachwycają swoim niezwykłym urokiem. Znajdziesz tu przeróżne barwy tafli wody: od turkusowej, przez purpurową, po intensywnie zieloną. Co więcej, te jeziora w górach gwarantują Ci widok na zalesione pasma górskie i kamienne zbocza. Miłośnicy przyrody poczują się tu jak w domu!

Wakacje w tym miejscu polecamy szczególnie tym, którzy szukają spokojnej trasy na wędrówkę w otoczeniu urokliwego krajobrazu. Szlaki na Kolorowe Jeziorka są stosunkowo łatwe, dlatego jest to jedno z miejsc, gdzie warto udać się z dziećmi w górach. Na atrakcję wiedzie m.in. trasa od Wieściszowic, która trwa ok. 1,5 h i prowadzi zielonym szlakiem. Osoby zmotoryzowane mogą też skorzystać z parkingów ulokowanych blisko Kolorowych Jeziorek. 

8. Jezioro Bielawskie – Góry Sowie

Jezioro Bielawskie w Górach Sowich

Jezioro Bielawskie to mniejsza propozycja na naszej liście, jednak nie odbiera to uroku temu miejscu. Powierzchnia tego sztucznego zbiornika wodnego wynosi 0,23 km², a otaczające je lasy i góry tworzą malowniczy krajobraz. To lokalizacja, gdzie można oderwać się od codzienności i zanurzyć w przyrodzie. Możesz tu też spróbować swoich sił w wędkarstwie.

Okolica ta oferuje idealne połączenie gór i jezior. Spragnieni wakacji turyści mogą wylegiwać się na plaży przy brzegu. Z kolei ci, którym brakuje nieco rozrywki, mają możliwość kąpieli w górskim jeziorze lub żeglugi. Same Góry Sowie to zaś nieskończona liczba atrakcji – zarówno tych typowo przyrodniczych, jak i związanych z historią czy architekturą. 

9. Jezioro Rożnowskie – Beskid Wyspowy

Jezioro Rożnowskie w Beskidach o zachodzie słońca

Jezioro Rożnowskie to ostatnie w naszym rankingu – choć wcale nie najmniej atrakcyjne – jezioro w polskich górach, będące kolejnym zbiornikiem zaporowym. Jego powierzchnia zajmuje ok. 16 km², zaś maksymalna głębokość to momentami nawet 30 m. Urokliwa okolica zbiornika doskonale nadaje się dla fanów żeglarstwa, innych sportów wodnych czy zwykłego pływania. Jezioro zachwyca widokiem na góry i zalesione wzgórza. Zbiornik powstał w wyniku spiętrzenia Dunajca, dlatego polecamy go również miłośnikom kajakarstwa. 

Spędzając w tej okolicy wakacje nad górskim jeziorem, możesz udać się na spływ Dunajcem i złapać prawdziwe połączenie z przyrodą. Warto także odwiedzić okoliczne zabytki doliny Dunajca, np. wieżę zamku w Czchowie, położony tuż nad wodą zamek Tropsztyn czy urokliwy zabytkowy kościół św. Świerada i Benedykta w Tropiu.

Górskie jeziora – synergia przyrody i atrakcji turystycznych

Beskidy, Tatry, Bieszczady, a może Karkonosze? Każde z tych miejsc oferuje zupełnie inne doznania. Zdecyduj, czy wolisz wypoczynek na łonie natury, czy też wycieczki wzbogacone o atrakcje turystyczne w postaci zamków lub muzeów. Następnie zarezerwuj nocleg nad jeziorem w górach w dobrej cenie i ciesz się wakacjami marzeń!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.