Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Beskidy – szczyty i polecane szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim i Żywieckim
Przewodniki i rankingi
W góry
Wszystkie wpisy

Beskidy – szczyty i polecane szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim i Żywieckim

ON
Ola Nazimek
13 października 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Beskidy – szczyty i polecane szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim i Żywieckim

Jednymi z najchętniej odwiedzanych w Polsce gór są niewątpliwie Beskidy. Szlaki turystyczne są tutaj zróżnicowane, więc każdy znajdzie coś przyjemnego dla siebie. Chcesz poznać krótkie szlaki w Beskidach w sam raz na wypad z dziećmi w góry? A może wolisz wybrać się na najtrudniejsze szlaki w Beskidach, które będą wymagały wielogodzinnej wędrówki? Sprawdź nasze propozycje na wycieczki i zaplanuj własną górską wyprawę. Zapraszamy!

Garść informacji o Beskidach przed wyruszeniem na szlak

Beskidy to pasmo górskie w łańcuchu Karpat, które rozciąga się między Czechami, Polską i Ukrainą. Na terenie całych Beskidów funkcjonuje aż 11 parków narodowych. Cztery parki zostały ustanowione na terytorium naszego kraju i są to: Gorczański Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy oraz Babiogórski Park Narodowy.

Najwyższym szczytem Beskidów jest znajdująca się w Ukrainie Howerla, której wysokość wynosi 2061 m n.p.m. Z kolei najwyższym szczytem Beskidów po stronie polskiej jest Babia Góra (Diablak), której wierzchołek wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m. Inne popularne szczyty w Beskidach na terenie Polski to na przykład: w Bieszczadach – Tarnica (1346 m n.p.m.), w Gorcach – Turbacz (1315 m n.p.m.), w Beskidzie Sądeckim – Radziejowa (1262 m n.p.m.), w Beskidzie Śląskim – Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

Beskidy dzielą się na Beskidy Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. W ich obrębie funkcjonuje wiele pasm górskich noszących odrębne nazwy. Na terenie Polski znajdują się: Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady.

Niektóre szlaki w Beskidach są dostępne dla psów. Wybierając się jednak na wędrówkę, koniecznie sprawdź, jakie zasady panują w danym parku narodowym.

Turystka na szlaku w Beskidach

Beskid Żywiecki – szlaki warte przejścia

Wybierasz się w Beskid Żywiecki? Trasy są tu niezwykle ciekawe i widokowe. Sprawdź, które szlaki warto odwiedzić i znajdź inspirację na wędrówkę dla siebie.

Trasa na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki Percią Akademików

Turyści w drodze na Babią Górę - najwyższy szczyt w Beskidach po stronie polskiej

Trasa: wiedzie szlakiem niebieskim z przełęczy Krowiarki do Skrętu Ratowników, a następnie żółtym szlakiem zwanym Percią Akademików na szczyt Babiej Góry

Długość: 7,4 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 3 h 15 min

Zawsze marzyłeś o tym, by zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego? Teraz masz ku temu okazję! Dokładnie przeczytaj opis naszego szlaku i wyrusz na wędrówkę po tej malowniczej trasie. Widoki i doświadczenia na długo zapiszą się w Twojej pamięci! Jak się bowiem okazuje, żeby doświadczyć wspinaczki z łańcuchami, wcale nie trzeba wybierać się w Tatry. Szlak na Babią Górę zapewnia takie właśnie atrakcje. 

Swoją wędrówkę rozpocznij od przełęczy Krowiarki – samochód możesz zostawić na pobliskim parkingu. Stąd niebieskim szlakiem wyruszysz przez las do Skrętu Ratowników. Ten odcinek pokonasz w niecałe dwie godziny marszu. Przy skręcie warto zrobić sobie dłuższy odpoczynek, bo teraz czekać Cię będzie stroma wspinaczka na szczyt. Żółty szlak to właśnie osławiona Perć Akademików, która została wyposażona w łańcuchy pomocnicze. Na szczyt Babiej Góry dotrzesz nią po ok. 1,5 godziny marszu. Widoki, jakie Cię czekają, są obłędne. Pamiętaj, by na tę trasę zabrać ze sobą solidne obuwie i ciepłą odzież – na górze bywa dość chłodno i wietrznie. Zwróć również uwagę na to, że Perć Akademików jest zamykana na zimę (zwykle w okresie od listopada do kwietnia), więc na tę trasę najlepiej udać się późniejszą wiosną, latem lub wczesną jesienią.

Powrót możesz zaplanować czerwonym szlakiem wzdłuż głównego grzbietu przez Gówniaka, Kępę i Sokolicę.

Szlak na Halę Boraczą przez Halę Lipowską i Rysiankę

Szlak w Beskidach na Halę Boraczą

Trasa: wiedzie zielonym szlakiem z Żabnicy Skałki na Halę Pawlusią, następnie żółtym szlakiem na Halę Rysiankę i Halę Lipowską, dalej zielonym szlakiem na Halę Boraczą

Długość: 12,8 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 4,5 h

Widokowe trasy w Beskidach? Proszę bardzo! Jedną z nich jest szlak na Halę Boraczą, która zachwyca sielskim klimatem, pysznym jedzeniem w schronisku i oczywiście obłędnymi widokami. Najkrótsza droga wiedzie tutaj czarnym szlakiem wprost z Żabnicy Skałki, my jednak zachęcamy do rozszerzenia wędrówki o okoliczne hale i ciekawe schroniska górskie. Skuś się na tę trasę i odwiedź przy okazji najciekawsze miejsca w Beskidzie Żywieckim!

Wędrówkę zacznij od skrzyżowania szlaków w Żabnicy. Jak już wspominaliśmy, czarny szlak zaprowadziłby Cię wprost na Halę Boraczą, ale my proponujemy obrać szlak zielony. Z Żabnicy dojdziesz nim do Hali Pawlusiej w ok. 2,5 godziny. Pierwsza część szlaku prowadzi po drodze asfaltowej, ale potem przechodzi w przyjemną ścieżkę leśną. Po kolejnych 15 minutach wędrówki zielonym szlakiem dotrzesz do pierwszego schroniska na trasie, jakim jest Rysianka. Tutaj odpocznij i naciesz się widokami. Ze schroniska PTTK na Rysiance spokojnym spacerem wzdłuż żółtego szlaku dotrzesz na Halę Lipowską. To tylko 15 minut przyjemnego marszu bez pokonywania po drodze żadnych wzniesień. Na Hali Lipowskiej czeka na Ciebie kolejne schronisko. W tym miejscu skręć w szlak zielony, który zaprowadzi Cię wprost do celu – na osławioną Halę Boraczą, która uraczy Cię wyśmienitymi jagodziankami. Pokonanie tego etapu zajmie Ci ok. 1,5 godziny i co najważniejsze, przez całą drogę będziesz powoli schodził w dół. 

Trasa jest dość długa, więc polecamy zejście w dół czarnym szlakiem bezpośrednio do Żabnicy Skałki – ten odcinek powrotny zajmie Ci ok. 40 minut.

Beskid Śląski – szlaki z pięknymi widokami

Szukasz ciekawych szlaków w Beskidach? Dobrze trafiłeś! W naszym zestawieniu znalazły się bowiem nie tylko malownicze szczyty Beskidu Śląskiego, ale też klimatyczne schroniska czy piękne hale. Sprawdź, jakie trasy czekają tu na Ciebie!

Szlak na Malinowską Skałę przez Skrzyczne ze Szczyrku

Widok ze szczytu Skrzyczne w Beskidach

Trasa: wiedzie niebieskim szlakiem ze Szczyrku na Skrzyczne i dalej zielonym szlakiem na Malinowską Skałę

Długość: 8,2 km

Poziom trudności: szlak dobry dla średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 3 h 20 min

Chcesz zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, jakim jest Skrzyczne? Zapraszamy na wędrówkę! Spacer rozpocznij od wejścia na szlak niebieski, który znajduje się tuż przy dolnej stacji kolejki w Szczyrku. Wejście na górę zajmie Ci nieco ponad 2 godziny. Na tym odcinku cały czas będziesz iść pod górę i pokonasz aż 715 metrów przewyższenia. Na szczycie czeka na Ciebie jednak przyjemne schronisko, które oferuje odpoczynek, smaczny posiłek i oczywiście niezapomniane widoki z samego dachu Beskidu Śląskiego. Gdy odpoczniesz i posilisz się, kontynuuj wędrówkę zielonym szlakiem przez Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.), Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.) aż do Malinowskiej Skały. Ten odcinek pokonasz już bez większego wysiłku – trasa momentami będzie obejmowała delikatne spadki terenu, ale większość szlaku pokonasz po płaskiej ścieżce. Trasa wiedzie przez grzbiet, jest widokowa i naprawdę przyjemna – a to tylko nieco ponad godzina marszu ze Skrzycznego! W drodze powrotnej możesz zdecydować się na zjazd do Szczyrku kolejką, by zaoszczędzić na czasie.

Uwaga: Dobrym wariantem dla rodzin z dziećmi jest pokonanie pierwszego odcinka trasy (ze Szczyrku na Skrzyczne) kolejką i widokowy spacer na nogach tylko po grzbiecie na Malinowską Skałę.

Szlak na Błatnią przez Klimczok z Szyndzielni

Beskid Śląski - szlak na Klimczok

Trasa: wiedzie żółtym szlakiem

Długość: 7 km

Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących i średniozaawansowanych

Czas przejścia: ok. 2 h 10 min

Łatwe szlaki w Beskidach to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi. Jeśli chcesz zarazić swojego malucha pasją do gór, to zapraszamy do poznania naszej kolejnej propozycji, jaką jest wędrówka na Błatnią z Szyndzielni. Trasa należy do prostych – suma podejść na całym szlaku wynosi niecałe 200 metrów, więc z wędrówką powinny sobie poradzić nawet przedszkolaki. Na Szyndzielnię wygodnie wyjedziesz kolejką linową, co będzie nie lada atrakcją dla dzieci. Podziwianie górskich łańcuchów z tej perspektywy to zawsze radość dla oka! Na szczycie znajduje się schronisko górskie oraz wieża widokowa, którą warto odwiedzić. Po chwili odpoczynku wejdź na żółty szlak, który zaprowadzi Cię na Klimczok. Ten odcinek powinien Ci zająć ok. 45 minut wędrówki.

Uwaga: Schronisko Klimczok jest oddalone od szczytu o jakieś 10 minut spaceru czarnym szlakiem prowadzącym do Siodła pod Klimczokiem, a następnie zielonym szlakiem do schroniska.

Obiekt nie znajduje się na naszej trasie, więc z powodzeniem możesz go ominąć i prosto z Klimczoka wyruszyć dalej żółtym szlakiem przez Trzy Kopce (1082 m n.p.m.) i Stołów (1035 m n.p.m.) na Błatnią. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na Beskid Śląski i takie kulminacje jak: Skrzyczne, Barania Góra, Stożek czy Czantoria. Wrócić możesz tą samą trasą lub pokusić się o pętlę – niebieskim szlakiem do jeziora w dolinie Wapienicy, a następnie żółtym na Szyndzielnię. Jak widzisz, szlaki Beskidów są ciekawe, widokowe i nie zawsze bardzo wymagające. Na trasach nie brakuje klimatycznych schronisk, a wariantów dojścia na popularne szczyty jest zwykle kilka do wyboru!

Znasz już najpiękniejsze szlaki w Beskidach Śląskim i Żywieckim, pora więc skompletować ekwipunek i zarezerwować nocleg. Już teraz zapraszamy Cię do odwiedzenia sekcji ofert na portalu Triverna.pl, na którym przygotowaliśmy dla Ciebie najlepsze okazje cenowe na hotele w Beskidach blisko szlaków turystycznych oraz innych ciekawych atrakcji. Zajrzyj i znajdź coś dla siebie. Górska przygoda czeka! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.