Polska może poszczycić się wieloma przepięknymi pałacami, z których każdy ma swoją unikalną historię i architekturę. Które pałace w Polsce są szczególnie warte uwagi? Opisaliśmy 10 wyjątkowych obiektów wartych odwiedzenia. Sprawdź!
Pałac Wilanowski, nazywany też polskim Wersalem, nie bez przyczyny znalazł się na szczycie naszej listy. Z powodzeniem można go nazwać najładniejszym pałacem w Polsce! Został wybudowany w XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej żony Marysieńki. Pałac zaprojektował nadworny architekt Augustyn Locci. Obiekt wzniesiono w stylu barokowym z zachowaniem elementów tradycyjnego polskiego dworu szlacheckiego. Pałac w Wilanowie jest otoczony przepięknym ogrodem, który zachęca do romantycznych spacerów o każdej porze roku. W bogato zdobionych wnętrzach funkcjonuje dzisiaj muzeum, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wizyty w stolicy.
Kolejny pałac w Polsce, który zachwyca swoją architekturą i rozmachem, znajduje się w Białymstoku. Został wybudowany w XVIII wieku jako rezydencja rodziny Branickich. Do projektowania i budowy kompleksu hetman Jan Klemens Branicki zatrudnił aż trzech znakomitych architektów – w tym Tylmana z Gameren, który brał udział w budowie pałacu Krasińskich w Warszawie. Dzięki staraniom hetmana w Białymstoku powstała wyśmienita rezydencja, w której chętnie gościły znamienitości epoki baroku i oświecenia: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Krasiński czy Franciszek Karpiński. Pałac odbudowano w 1977 roku. Aktualnie w budynku stacjonuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, jednakże reprezentacyjne wnętrza pałacu, wystawa o historii pałacu, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB oraz imponujące ogrody są czynne dla zwiedzających.
Pałace w Polsce do zwiedzania? Jednym z takich obiektów jest pałac Zamoyskich w Kozłówce. Wzniesiony w XVIII wieku wspaniale łączy w sobie style baroku i rokoka. Obiekt jest otoczony przepięknym parkiem i ogrodami. Tym jednak, co go wyróżnia, są bogato zdobione wnętrza, w których można podziwiać doskonale zachowane meble, porcelanę, przedmioty życia codziennego oraz obszerną kolekcję dzieł sztuki. Do ciekawostek należy fakt, że właśnie w tym obiekcie funkcjonowało pierwsze polskie muzeum na ziemiach wyzwolonych po II wojnie światowej. Dla tych, którzy nie mogą wybrać się na zwiedzanie obiektu, muzeum udostępnia zbiory wirtualne – warto się z nimi zapoznać.
Na liście dworów i pałaców w Polsce wartych zobaczenia nie mogło zabraknąć zachwycającego pałacu Marianny Orańskiej. Obiekt mieści się na Dolnym Śląsku w Kamieńcu Ząbkowickim. Został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przez niderlandzką królewnę Mariannę Orańską. Jego budowa trwała 33 lata i pochłonęła równowartość trzech ton złota. Architektura budynku zachwyca z daleka – uwagę zwracają przede wszystkim ozdobne wieże i wieżyczki, elegancka fasada z czerwonej cegły, a także obszerny dziedziniec otoczony arkadami. Pałac wzniesiono w stylu neogotyckim z elementami eklektycznymi. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok. Będąc w pobliżu, warto skorzystać i poznać z bliska ten niesamowity pałac!
Pałace w Polsce zachwycają wspaniałą architekturą, barwnymi dziejami i wyjątkowym otoczeniem. Nie inaczej jest w przypadku pałacu w Rogalinie, położonego ok. 25 km od Poznania. Pałac wybudowano w XVIII wieku w stylu klasycystycznym jako siedzibę rodu Raczyńskich. Odwiedzających z pewnością zachwyci nie tylko sam pałac, ale też jego otoczenie – przepiękny dziedziniec, zadbany ogród i park. Aktualnie mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Do dyspozycji odwiedzających jest galeria malarstwa najwybitniejszych polskich twórców z przełomu XIX i XX wieku. Można tu podziwiać dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej i wielu innych artystów.
Jeśli oprócz zwiedzania odrestaurowanych pałaców interesują Cię także ruiny wyjątkowych obiektów, to koniecznie zwróć uwagę na pałac w Kopicach. Ta wyjątkowa neogotycka budowla mieści się na północ od Nysy, w okolicy Niemodlina i Grodkowa. Pałac w Kopicach, zwany także pałacem na wodzie lub Pałacem Śląskiego Kopciuszka, do 1945 roku był siedzibą jednego z najznamienitszych rodów szlacheckich – rodziny von Schaffgotsch. Wojnę przetrwał w nienaruszonym stanie i do lat 50. służył jako miejsce, w którym organizowano letnie obozy dla dzieci i młodzieży, a także różne imprezy czy bale. Następnie obiekt zaczął popadać w ruinę, był wielokrotnie rabowany, aż w końcu został podpalony. Od tamtej pory pałac nie odzyskał już dawnej świetności i razem z przylegającym do niego olbrzymim parkiem czeka na inwestora, który zdecyduje się przywrócić mu pierwotny blask.
Mniej więcej w połowie drogi między Łodzią a Warszawą mieści się kolejny pałac, który oczaruje każdego miłośnika stylu barokowego. Pałac w Nieborowie, bo o nim mowa, został wzniesiony pod koniec XVII wieku na zlecenie kardynała Michała Stefana Radziejowskiego. Jego projektantem był wybitny Tylman z Gameren, a jego dzieło zyskało sławę jako jedna z najbogatszych rezydencji magnackich w całym kraju. Wspaniały barokowy pałac z geometrycznym ogrodem to zresztą tylko część całego kompleksu. Będąc w okolicy, koniecznie wybierz się także do sąsiadującego z obiektem romantycznego parku, czyli słynnej Arkadii Nieborowskiej. W pałacu Radziwiłłów aktualnie funkcjonuje muzeum – można w nim podziwiać ocalałe wyposażenie pałacu, bogate zbiory biblioteczne czy rozbudowaną kolekcję sztuki.
Jeśli interesują Cię podobne tematy i wciąż szukasz ciekawych pomysłów na krajowe wycieczki, to zachęcamy do lektury artykułu: Zamki do zwiedzania w Polsce – 11 najpiękniejszych obiektów.
Lubisz zwiedzać pałace? Polska ma ich pod dostatkiem! Jeden z najciekawszych obiektów tego typu mieści się w Łodzi i jest nim pałac Izraela Poznańskiego – słynnego łódzkiego fabrykanta. Ze względu na swoje rozmiary i dekoracyjny charakter często bywa nazywany także polskim Luwrem. Budynek mieści się w samym sercu miasta u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej. Został wybudowany końcem XIX wieku. Co ciekawe, była to jedna z pierwszych zelektryfikowanych rezydencji w całej Łodzi. Na piętrze znajdowała się część mieszkalna rodziny Poznańskich, zaś na parterze biura i lokale firmy. Na poddaszu mieszkała służba. Z czasem do pałacu dobudowano ogród zimowy nakryty szklanymi kopułami. Ostateczny kształt budynek osiągnął już po śmierci swojego właściciela z początkiem XX wieku. Dziś w pałacu mieści się znakomite Muzeum Miasta Łodzi, które zdecydowanie warto odwiedzić z całą rodziną.
Na liście najpiękniejszych pałaców w kraju nie mogło zabraknąć także pałacu w Pławniowicach niedaleko Gliwic. Wzniesiony pod koniec XIX wieku zachwyca każdego, kto choć raz przyjedzie, by obejrzeć go z bliska. Wybudowany w stylu manierystycznym zdecydowanie odróżnia się od innych pałacyków w Polsce. Jego wyróżnikami są: trójskrzydłowa bryła, zróżnicowanie kolorystyczne, fasada wykonana z czerwonej cegły, kamienne detale czy dach ozdobiony licznymi wieżyczkami. Pałac otacza piękny park, w którym znajdują się stare, precyzyjnie dobrane do otoczenia rośliny. Do zakończenia wojny obiekt zajmował właściciel – hrabia Mikołaj Ballestrem – a następnie pałac zamieszkiwały kolejno różne zgromadzenia klasztorne. Dzisiaj pozostaje on w rękach diecezji gliwickiej i są w nim organizowane różnorodne imprezy, np. rekolekcje, dni skupienia, sympozja, zjazdy.
Jakie pałace wschodniej Polski warto odwiedzić? Obiektem zdecydowanie godnym polecenia jest pałac w Supraślu. Został on wybudowany na przełomie XIX i XX wieku jako siedziba niemieckiej rodziny fabrykanckiej, która wyjechała z Łodzi właśnie do Supraśla w celu rozwijania działalności biznesowej na tych ziemiach. Pałac – początkowo niewielki – z czasem rozbudowywany, finalnie zyskał wyśmienity secesyjny charakter. Wzorowany na wybitnych rezydencjach włoskich i francuskich prezentuje się iście bajkowo. Przy pałacu znajduje się efektowny budynek stróżówki, koniusznia, a także rozległy park. Obecnie w budynku mieści się siedziba Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera.
Szacuje się, że na terenie Polski znajduje się ponad 2 tysiące pałaców! W tym artykule opisaliśmy jedynie 10 wybranych budowli, ale serdecznie zachęcamy Cię do tego, by odwiedzić też inne pałace i dworki w Polsce, bo obiektów zasługujących na uwagę jest naprawdę mnóstwo. Dlatego już teraz zajrzyj na portal Triverna.pl, znajdź dla siebie wygodny nocleg w dogodnej lokalizacji i zaplanuj wycieczkę po najpiękniejszych polskich pałacach.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.