Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Najpiękniejsze zamki w Polsce do zwiedzania w każdą porę roku
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Najpiękniejsze zamki w Polsce do zwiedzania w każdą porę roku

ON
Ola Nazimek
01 grudnia 2023
11 min czytania
Udostępnij:
Najpiękniejsze zamki w Polsce do zwiedzania w każdą porę roku

Lubisz zwiedzać zamki, pałace i historyczne ruiny? Ten artykuł z pewnością Cię zaciekawi! Przedstawiamy w nim aż 11 najpiękniejszych zamków w Polsce, które naszym zdaniem warto odwiedzić. Czytaj dalej i znajdź inspirację na kolejną wycieczkę!

W Polsce na aktywnych zwiedzających czeka cała masa atrakcji – piękne szlaki górskie, morze, jeziora, lasy i bory, a także wyjątkowe zamki i pałace. I to właśnie o zamkach i ruinach przeczytasz w poniższym przewodniku. Które z nich trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu?

Najpiękniejsze zamki w Polsce - infografika

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej - jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce

Trudno zdecydować, jaki jest najpiękniejszy zamek w Polsce, ale jedno jest pewne – Zamek w Mosznej zdecydowanie zajmuje wysokie miejsce w rankingu. Obiekt jest położony w województwie opolskim we wsi Moszna i niemal każdemu przywodzi na myśl bajkowy zamek Disneya. Posiada aż 99 wież, 365 pomieszczeń, przepiękną palmiarnię i ogromną fontannę na dziedzińcu. Do tego jest otoczony urokliwym starym parkiem. Do dyspozycji zwiedzających oddano tylko niewielką część zamku ze względu na funkcjonujący w budynku hotel, restaurację i sale konferencyjne. Mimo to warto tu przyjechać i zachwycić się niezwykłą rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów z przełomu XIX i XX wieku.

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku

Ciekawe zamki w Polsce do zwiedzania całą rodziną? Tutaj prym wiedzie Malbork, gdzie znajduje się pokrzyżacki zamek wznoszony w etapach od końca XII aż do XV wieku. Zamek w Malborku stanowił siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych. Wielokrotnie ulegał zniszczeniom, a następnie był poddawany odbudowie. Obiekt jest potężny – na jego zwiedzanie warto przeznaczyć ok. 4 godzin. Zamek składa się z kilku części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego (Przedzamcza). Do ciekawostek należy fakt, że jest on obecnie największym zamkiem na świecie – teren całego kompleksu zamkowego liczy ponad 20 hektarów! Zdecydowanie warto się tutaj wybrać. Zamek krzyżacki w Malborku w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek Królewski na Wawelu

 Zamek Królewski w Krakowie

Jednym z najważniejszych polskich zamków jest ten mieszczący się w Krakowie. Zamek Królewski na Wawelu stanowił główną siedzibę władców, gdy Kraków był jeszcze stolicą kraju. Rozpoczęto go budować na przełomie XI i XII wieku, ukończono w połowie XVI wieku. Renowacje po pożarach sprawiły, że budowla nosi znamiona stylów renesansowego, barokowego i klasycystycznego. Na Wawelu warto wybrać się również do Katedry Wawelskiej, w której koronowano władców i która do dzisiaj jest miejscem ich spoczynku. Na turystów czekają także: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, rezerwat archeologiczno-architektoniczny Wawel Zaginiony, przepiękny dziedziniec z krużgankami czy urokliwe ogrody zamkowe.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Piękny Zamek Książ w Wałbrzychu

Zwiedzanie zamków w Polsce to fascynująca przygoda! Na liście obiektów wartych zobaczenia powinieneś koniecznie umieścić trzeci co do wielkości zamek w kraju, jakim jest Zamek Książ w Wałbrzychu. Ta perełka Dolnego Śląska od lat przyciąga turystów z okolicy. Nie ma się co dziwić – wzniesiony w XIII wieku przez Piastów Śląskich obiekt do dziś zachwyca rozmachem i elegancją. To tutaj na balach organizowanych przez księżną Daisy (czyli Marię Teresę Hochberg von Pless) gościły takie osobistości jak Winston Churchill czy cesarz Franciszek Józef. W podziemiach zamku miała się mieścić w czasie II wojny światowej siedziba Hitlera. Zresztą podziemia Zamku Książ należą do Kompleksu Riese, czyli największego militarnego projektu III Rzeszy. Na zwiedzających czekają nie tylko zamkowe komnaty, ale także przepiękny park i okazała palmiarnia.

Zamek Ogrodzieniec na Jurze

Jedne z najpiękniejszych ruin zamku w Polsce - Ogrodzieniec na Jurze

Nie tylko zamki, ale też ruiny zamków w Polsce są godne poznania. Obiektem, który zdecydowanie zwraca na siebie uwagę, jest Zamek Ogrodzieniec na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ze względu na usytuowanie i bajeczne kształty zamek był tłem dla wielu produkcji filmowych – kręcono tutaj Zemstę w reżyserii Andrzeja Wajdy czy scenę bitwy pod Sodden do serialu Wiedźmin. Zamek został wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego i jest najważniejszym obiektem turystycznym na całym Szlaku Orlich Gniazd. Warto wybrać się tu na tradycyjne oglądanie lub na jedną z organizowanych imprez – np. Festiwal Juromania czy nocne zwiedzanie z duchami.

Zamek Czocha w Leśnej

Piękny Zamek Czocha udostępniony do zwiedzania

Zamek ten został zbudowany w połowie XIII w. z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Jego architektura rozbudza wyobraźnię filmowców – kręcono tu liczne filmy i programy telewizyjne, wśród których znalazły się takie tytuły jak: Wiedźmin, Tajemnica twierdzy szyfrów, Sensacje XX wieku, Top Model, Królowa złodziei, Dwa światy czy Gdzie jest generał. Zamek otacza sucha fosa, nad którą wybudowano kamienny most. Wnętrza obiektu stanowią sieć ciekawych labiryntów, których historię można usłyszeć podczas zwiedzania. O zamku krążą liczne legendy – jest on podobno nawiedzany przez ducha (i to niejednego!). Jeśli zdecydujesz się na nocleg w zamku (na miejscu funkcjonuje hotel) to całkiem możliwe, że w ciemnościach usłyszysz zawodzenie. Lubisz historie z dreszczykiem? Sprawdź na własnej skórze, co kryje to niezwykłe zamczysko!

Zamek Dunajec w Niedzicy

Piękny Zamek Dunajec w Niedzicy nad jeziorem Czorsztyńskim

Położony w przepięknej scenerii w samym sercu Pienin na stromej skale nad jeziorem Czorsztyńskim, Zamek Dunajec jest chętnie odwiedzany przez turystów z Polski i zza granicy. Z zamkowych murów można oglądać pobliską zaporę wodną oraz znajdujący się po drugiej stronie jeziora Zamek Czorsztyn. Obiekt w Niedzicy został wzniesiony na początku XIV wieku przez węgierskiego króla Karola Roberta. W latach 70. XX wieku były tu kręcone sceny popularnego serialu telewizyjnego Janosik.

Zamek Kliczków

Polski Zamek Kliczków, w którym można nocować

Ten wyjątkowy zamek znajduje się we wsi Kliczków na Dolnym Śląsku zaledwie 13 kilometrów od Bolesławca. Wzniesiony w XIII wieku przez Bolka I Surowego był w posiadaniu czeskim, niemieckim, a po zakończeniu II wojny światowej – polskim. Rozgrabiony przez armię czerwoną przez lata popadał w ruinę. Kompleksowy remont przeszedł dopiero w 2007 roku. Aktualnie funkcjonuje tu luksusowy hotel i spa. Zamek można zwiedzać tradycyjnie z przewodnikiem lub wybrać się na emocjonujące nocne zwiedzanie. Obiekt ze względu na swoje położenie, wyjątkową architekturę i doskonale przeprowadzoną renowację jest zdecydowanie wart odwiedzenia.

Zamek Chojnik w Karkonoszach

Zamek Chojnik zimą

Najpiękniejsze ruiny zamków w Polsce? Zamek Chojnik jest zdecydowanie wśród nich. Usytuowany w pobliżu Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby zachęca do odwiedzenia wszystkich turystów spędzających urlop w okolicy. Z jego murów można podziwiać majestatyczną panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich, a także Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Kotlinę Jeleniogórską. Wycieczkę na ruiny warto rozszerzyć o spacer przyrodniczy czarnym szlakiem od strony Sobieszewa na zamek, a następnie zielonym i kolejno czerwonym szlakiem z zamku w dół. Dzięki temu zobaczysz najpiękniejsze atrakcje okolicy, takie jak Zbójeckie Skały, punkt widokowy na zamek czy źródło Kunegundy.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Piękne ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Zamki i ruiny zamków w Polsce to świetny temat przewodni dla rodzinnych wycieczek. Czy miałeś już okazję odwiedzić położony w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim Zamek Krzyżtopór? Jeśli nie, to koniecznie powinieneś to nadrobić! Zamek został wybudowany w XVII wieku i przed powstaniem Wersalu był jedną z największych budowli pałacowych w całej Europie. Zaprojektowany w stylu włoskim znacznie różni się od innych, raczej surowych i zwartych w budowie zamków polskich. Obiekt był trzypiętrowym pałacem mieszkalnym, a nie – jak mogłoby się wydawać – zamkiem obronnym. Do dzisiaj zachowało się aż 90% murów zamku oraz 10% sklepień i właśnie z tego względu pod dyskusję jest poddawana możliwość odbudowy obiektu. Kto wie – może w końcu doczekamy się szansy oglądania Zamku Krzyżtopór w pełnej okazałości?

Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn w Rudnie jesienią

Kolejnym ciekawym zamkiem do zwiedzania w Polsce jest znajdujący się w połowie drogi między Krakowem a Katowicami Zamek Tenczyn w Rudnie. Obiekt leży na Szlaku Orlich Gniazd i w przeszłości należał do rodu Tenczyńskich, którzy posiadali liczne włości w okolicy. Ciekawostką jest fakt, że w zamkowych lochach król Władysław Jagiełło więził jeńców krzyżackich pojmanych pod Grunwaldem. Przez jakiś czas na zamku mieszkał Jan Długosz, a regularnie był odwiedzany przez Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego. W czasie potopu szwedzkiego marszałek wielki koronny Jerzy Lubomirski, chcąc ratować skarbiec koronny, rozpuścił wieści, że ukrył skarb właśnie w zamku Tenczyn (choć tak naprawdę wywiózł go na Spisz). Szwedzi przeszukali zamek i nie znajdując skarbu podpalili obiekt. Po wojnie polsko-szwedzkiej zamek został w dużej części odbudowany i zamieszkany, ale w połowie XVIII wieku w wyniku uderzenia pioruna ponownie spłonął i popadł w ruinę. Od kilku lat jest sukcesywnie odbudowywany, stanowiąc aktualnie prawdziwą perełkę ziemi krzeszowickiej. W obiekcie często są organizowane interesujące imprezy, np. Festiwal Juromania, nocne zwiedzanie z pochodniami czy rekonstrukcja bitwy o Tenczyn ze Szwedami. 

Sprawdź, dlaczego warto podróżować po Polsce!

Najładniejsze zamki Polski nie kończą się oczywiście na tej liście. Jeśli zainspirowaliśmy Cię do zorganizowania wycieczki szlakiem zamków i ruin, to z powodzeniem możesz do tej listy samodzielnie dopisać kolejne pozycje. Pamiętaj, że choć dziś wiele zamków pozostaje w ruinach, to jest szansa, że z czasem doczekają się renowacji. Sprawdzaj zatem co dzieje się z polskimi zamkami i odwiedzaj je regularnie. A jeśli potrzebujesz wygodnego noclegu na trasie, to zajrzyj na Triverna.pl, gdzie znajdziesz najlepsze oferty cenowe na hotele w interesującej Cię okolicy. 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.