MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Wszystkie wpisy
Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce

ON
Ola Nazimek
02 stycznia 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce

Park narodowy to obszar zachowany w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego, który wyróżnia się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 1000 hektarów. Park narodowy obejmuje ochroną całą przyrodę na swoim obszarze oraz walory krajobrazowe. W Polsce znajdują się 23 parki narodowe. Które z nich warto odwiedzić i dlaczego? Zajrzyj do artykułu i znajdź inspirację na wycieczkę w otoczeniu natury! Przedstawiamy 7 popularnych miejsc na rodzinne wyprawy w teren!

Ciekawostki o parkach narodowych w Polsce, które warto znać

Choć w Polsce wyodrębniono w sumie 23 parki narodowe, to ich łączny obszar zajmuje zaledwie 1% powierzchni całego kraju! To bardzo mało, biorąc pod uwagę niezwykłe walory przyrodnicze polskiego krajobrazu oraz mnogość gatunków roślin i zwierząt występujących w Polsce. Największą powierzchnię parków narodowych ma województwo podlaskie – wynosi ona w sumie 92,2 tys. ha. Z kolei najwięcej parków narodowych występuje w województwie małopolskim – jest ich w tym regionie aż 6. 

Największy obszar objęty ścisłą ochroną znajduje się w Tatrzańskim Parku Narodowym (to aż 71% powierzchni parku) oraz w Bieszczadzkim Parku Narodowym (70% powierzchni). Parkiem narodowym o największej lesistości jest Magurski Park Narodowy (96% powierzchni parku to lasy), a także parki: Białowieski, Roztoczański oraz Świętokrzyski – w ich przypadku lasy zajmują 95% powierzchni. Parki narodowe są chętnie odwiedzane przez turystów – w ostatnich latach liczba odwiedzających przekracza 10 milionów i stale rośnie.

Białowieski Park Narodowy

Jednym z najstarszych parków narodowych w Europie i drugim najstarszym w Polsce jest Białowieski Park Narodowy. Znajduje się on na terenie województwa podlaskiego i został utworzony w 1932 roku. Jest znany na całym świecie jako ostatni w tej części Europy las naturalny o charakterze pierwotnym, zwany też prastarą puszczą. 

Białowieski Park Narodowy razem z całą Puszczą Białowieską jest ostatnią naturalną ostoją żubra europejskiego. Na terenie parku funkcjonują dwa zamknięte rezerwaty hodowlane żubra oraz zagroda pokazowa dostępna dla turystów. Pracownicy parku zajmują się także doglądaniem żubrów żyjących wolno. 95% tego parku narodowego zajmują lasy – w przeważającej części są to lasy dębowo-grabowe. Białowieski Park Narodowy charakteryzuje się dużym występowaniem martwego drewna, które wspiera rozwój ekosystemu. Ze względu na swoje unikatowe wartości przyrodnicze w 1992 roku obszar ochrony ścisłej parku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Żubry w Białowieskim Parku Narodowym

Tatrzański Park Narodowy

Ten najpopularniejszy pod kątem liczby odwiedzin turystów park narodowy został utworzony 1 stycznia 1955 roku. Jest jednym z największych i najładniejszych parków narodowych w Polsce, a jego granice obejmują całą powierzchnię polskich Tatr. Odpowiednikiem TPN po stronie słowackiej jest Tatrzański Park Narodowy Słowacji. 70% powierzchni polskiego parku zajmują lasy i kosodrzewiny, 30% to łąki wysokogórskie, skały i wody. Na terenie parku znajdują się najwyższe szczyty górskie w kraju: Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnica i inne. 

Fauna i flora parku są niezwykle bogate. Świat zwierząt reprezentują m.in.: niedźwiedzie, rysie, gronostaje, myszołowy, cietrzewie, głuszce, jarząbki, drozdy skalne, a także kozice tatrzańskie czy świstaki. Na terenie TPN można znaleźć aż 1300 gatunków roślin – mówi się, że flora tego parku jest najbogatsza spośród wszystkich parków narodowych w naszym kraju! Występuje tu wiele gatunków endemicznych i reliktowych, które przetrwały na tym terenie od czasu epoki lodowcowej. Są to np. warzucha tatrzańska, skalnica tatrzańska czy ostróżka tatrzańska. Do innych chronionych gatunków należą także: limba, szarotka alpejska, krokusy (szafran spiski), goryczki i dziewięćsił bezłodygowy. Na terenie TPN funkcjonuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które niesie pomoc potrzebującym turystom.

Tatrzański Park Narodowy - uznawany za jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce

Słowiński Park Narodowy

Wśród ciekawych parków narodowych w Polsce obowiązkowo trzeba wymienić Słowiński Park Narodowy, leżący w województwie pomorskim w środkowej części wybrzeża Bałtyku. Park ten został utworzony w 1967 roku, a jego charakterystycznymi elementami są przede wszystkim ruchome wydmy, a także nadmorskie lasy, torfowiska, łąki, bagna oraz przymorskie jeziora – w tym jezioro Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. 

Teren parku zamieszkują rzadkie gatunki zwierząt umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze – są wśród nich morświny, foki szare, bobry europejskie, wydry europejskie, zające szaraki czy borsuki europejskie. Do najważniejszych atrakcji turystycznych Słowińskiego Parku Narodowego należy zaliczyć: ruchome wydmy na czele z najwyższą Wydmą Łączką i Wydmą Czołpińską, latarnię morską Czołpino, wzgórze Rowokół z wieżą widokową i ścieżką przyrodniczą, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie.

Słowiński Park Narodowy - jeden z najciekawszych parków narodowych w Polsce

Ojcowski Park Narodowy

Najmniejszy park narodowy w Polsce to leżący na terenie województwa małopolskiego Ojcowski Park Narodowy. Jego powierzchnia liczy zaledwie 21,46 km². Park znajduje się w powiecie krakowskim, jedynie 16 kilometrów od stolicy województwa, co czyni go doskonałą atrakcją zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i dla turystów. 

Wśród miejsc wartych odwiedzenia na terenie OPN znajdują się: zabytkowa drewniana zabudowa Ojcowa i okolic, liczne jaskinie jurajskie – w tym np. Jaskinia Ciemna, Jaskinia Łokietka czy mieszczące się tuż przy granicach parku jaskinie Wierzchowska i Nietoperzowa, kaplica „na wodzie” św. Józefa Rzemieślnika, Zamek w Ojcowie i Zamek w Pieskowej Skale, a także niezwykłe formacje skalne – m.in. słynna Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska i Rękawica.

Skały w Ojcowskim Parku Narodowym

Biebrzański Park Narodowy

Największy park narodowy w Polsce? Jest nim leżący w województwie podlaskim Biebrzański Park Narodowy. Jego powierzchnia zajmuje aż 59,223 ha! W samym sercu parku przepływa rzeka Biebrza, która ma olbrzymi wpływ na ukształtowanie terenu Biebrzańskiego PN. Na terenie parku znaleźć można przede wszystkim bagna, torfowiska, rozlewiska i szuwary

Biebrzański Park Narodowy jest domem dla ok. 270 gatunków ptaków wijących gniazda na terenach wodno-błotnistych, a także dla ok. 50 gatunków ssaków. Jest zatem idealnym miejscem do prowadzenia obserwacji ornitologicznych! Na tym jednak nie koniec ciekawostek. To właśnie w dolinie Biebrzy znajduje się największa w Polsce ostoja łosia – liczy ona ok. 650 sztuk i wciąż rośnie. Biebrzański Park Narodowy jest jednym z niewielu, który pozwala swobodnie poruszać się po swoim obszarze z psem. Warunkiem jest jednak trzymanie czworonoga na smyczy do 1,5 metra długości. 

Do najważniejszych atrakcji turystycznych parku należą: spływy rzeką Biebrzą, wycieczki rowerowe Podlaskim Szlakiem Bocianim i Green Velo, a także spacery licznymi ścieżkami przyrodniczymi.

Biebrzański Park Narodowy - największy park narodowy w Polsce

Pieniński Park Narodowy

Parki narodowe w Polsce zachwycają różnorodnością fauny i flory. Który z nich jest najstarszy, a zarazem najpiękniejszy? Pieniński Park Narodowy był pierwszym tego typu obszarem chronionym w naszym kraju. Został utworzony w 1932 roku. 

Na jego terenie znajduje się mnóstwo różnorodnych atrakcji: ruiny zamku w Czorsztynie i zamku w Niedzicy, trasa rowerowa Velo Czorsztyn, zapora na Jeziorze Czorsztyńskim, samo Jezioro Czorsztyńskie, na którym można uprawiać sporty wodne z żeglarstwem włącznie, górskie trasy turystyczne, galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy, urokliwe miasteczka – Krościenko i Szczawnica czy drewniana zabudowa okolicznych wsi. Pieniński Park Narodowy zachwyca różnorodnością przyrodniczą i kulturową. Tutaj możesz wypocząć aktywnie lub całkiem spokojnie. To doskonałe miejsce na urlop z rodziną!

Pieniński Park Narodowy

Park Narodowy Ujście Warty

Najmłodszym, a zarazem jednym z najciekawszych parków narodowych w Polsce jest ustanowiony w 2001 roku Park Narodowy Ujście Warty. Park znajduje się w granicach województwa lubuskiego i obejmuje rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry. Został stworzony, by chronić rzadkie gatunki ptaków zamieszkujących tereny podmokłe. Jego symbolem jest gęś tundrowa. Na terenie parku zaobserwowano obecność aż 245 gatunków ptaków – w tym zagrożonych wyginięciem: rybitwy czarnej, żurawia, bąka i bączka, derkacza, wodniczki. 

Park jest udostępniony dla turystów – atrakcyjne ścieżki przyrodnicze i liczne punkty obserwacyjne zachęcają do organizowania rodzinnych wycieczek w te strony. Wejście na teren Parku Narodowego Ujście Warty jest bezpłatne, więc tym bardziej warto skorzystać! Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego Ujście Warty znajdujący się w Słońsku. Interesująca ekspozycja zaciekawi każdego członka rodziny – bez względu na wiek czy zainteresowania.

Krajobraz Parku Narodowego Ujście Warty

Po lekturze artykułu wiesz już, ile jest parków narodowych w Polsce i które z nich koniecznie powinieneś odwiedzić. Na opisanych przez nas miejscach jednak nie koniec! Sprawdź pełną listę polskich parków narodowych i pomyśl, które kolejne miejsca chciałbyś odwiedzić. Zajrzyj też na portal Triverna.pl po wygodne i atrakcyjne cenowo oferty noclegów blisko wybranych przez Ciebie lokalizacji. Zafunduj sobie weekend w przyrodzie i poczuj moc płynącą z natury! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.