Najpiękniejsze plaże w Polsce – poznaj 7 z nich!

najpiękniejsze plaże w polsce

Na urlop nad morzem decyduje się wielu z nas. Zachody słońca podziwiane podczas wypoczynku na plaży należą do jednych z najpiękniejszych widoków, zaś bliskość wody sprawia, że jest to idealny pomysł na przetrwanie upałów. Warto poznać najpiękniejsze plaże w Polsce, aby zaoszczędzić sobie nerwów i rozczarowania oraz wybrać tę, która będzie idealna na nasz wymarzony wyjazd nad morze. W końcu tłok i rozstawiane od rana parawany nie należą do wymarzonych elementów urlopu.

Najpiękniejsze plaże w Polsce – co tam znajdziemy?

Jaka jest najpiękniejsza plaża i gdzie się dokładnie znajduje? Odpowiedzi na to pytanie jest mniej więcej tyle, ilu ludzi i zakątków na świecie. Jednak wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi, gdzie czas płynie wolniej, a szum fal pomaga odciąć się od pracy i codziennych obowiązków. Oprócz czystej wody, niezwykłych widoków i ciekawego uformowania terenu, ważne jest coś jeszcze. Co takiego? Sprawdźmy:

  • ustronność – najpiękniejsze plaże znajdujące się w ustronnych miejscach, zawsze budzą większy zachwyt niż te zatłoczone, gdzie niemal na każdym centymetrze powierzchni, rozłożony jest parawan;
  • spokój – wyjeżdżając nad morze, marzymy przede wszystkim o tym, aby odpocząć i zregenerować siły. Hałas innych plażowiczów sprawia, że choć w zasadzie jest zrozumiały, potrafi zamienić nawet najpiękniejszą plażę w miejsce, do którego już nie chcemy wracać;
  • intymność – i choć intymność poniekąd wiąże się z ustronnością, jest czymś zupełnie innym. To pewnego rodzaju “magiczny pierwiastek”, który sprawia, że czujemy się na plaży swobodnie, nieco romantycznie i niecodziennie.

Istotne jest otoczenie plaży i atrakcje w pobliżu

Wyjazd nad morze to nie tylko plaża, dlatego przed rezerwacją hotelu, warto sprawdzić okolicę oraz znajdujące się w pobliżu atrakcje. Nie spędzimy całego dnia nad wodą, zaś przebywanie w pensjonacie może być nieco frustrujące. Warto więc dowiedzieć się, co przy okazji pobytu możemy zwiedzić, czy w pobliżu są restauracje oraz jakie są opinie innych osób. Komentarze, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, to prawdziwa skarbnica wiedzy o danym miejscu, dlatego jeśli nie chcemy żadnych niespodzianek, warto je sprawdzić już na samym początku. Zwracajmy szczególną uwagę również na ceny i czystość plaży. Jeśli pojawiają się informacje, że miejsce jest bardzo drogie lub zaśmiecone przez turystów, przemyślmy, czy faktycznie chcemy ryzykować.

Najpiękniejsze plaże w Polsce – top 7 propozycji

Samodzielne znalezienie najpiękniejszej plaży, która znajduje się w ciekawej i atrakcyjnej turystycznie okolicy, może sprawić niemałe trudności. Aby ułatwić sobie poszukiwania, warto zawęzić listę do 7 najbardziej polecanych miejsc w Polsce:

Kamienista plaża w Jastrzębiej Górze 

To wyjątkowe miejsce, które zachwyca niemal na każdym kroku. Klifowe wybrzeże, na którym znajdziemy słynny obelisk nazwany “Gwiazdą Północy”, sprawdzi się zarówno dla par, jak i aktywnych rodzin. Długie i malownicze trasy spacerowe, mnogość restauracji serwujących świeże ryby oraz przepiękna latarnia morska sprawią, że nasz urlop stanie się wyjątkowy. Decydując się na pobyt w oddalonej od morza o 5 minut Villi Buki Pokoje&SPA mamy również pewność, że w przypadku złej pogody, nie zabraknie nam możliwości rozrywki. Skorzystać można z nowoczesnej strefy SPA, jak również sali rekreacyjnej ze strefą zabaw dla dzieci, grami (Xbox Kinect lub Playstation), strefą gimnastyki, dartem i stołem do tenisa stołowego. Oprócz kamienistej plaży, w Jastrzębiej Górze znajdziemy również piaszczystą, która pozwoli nam poleżeć i zapomnieć na chwilę o wszystkich zmartwieniach.

Plaża w Kołobrzegu 

Kolejna piaszczysta plaża, która każdego roku zdobywa serca turystów za sprawą wyjątkowego klimatu, przyjaznej atmosfery oraz pięknego molo o 220 m długości. Bez problemu zabierzemy na nią swojego pupila i skorzystamy z licznych atrakcji. W pobliżu znajdziemy np. niezwykły Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, który znajduje się na bulwarze Jana Szymańskiego. Centralna część plaży w Kołobrzegu niestety jest dość licznie zaludniona, co wynika z popularności tego miejsca. Jeśli więc zależy nam na większej intymności, warto zdecydować się na zachodni brzeg, czyli Grzybowo. Znajduje się tam otoczony lasem sosnowym hotel Saltic Resort & SPA. Oprócz atrakcyjnej lokalizacji (ok. 3 minuty od plaży), znajdziemy tam również basen oraz restaurację, w której serwowane są dania oparte na wyjątkowych regionalnych produktach.

Plaża w Międzyzdrojach 

Międzyzdroje od lat cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Są ciekawie zagospodarowane, czyste oraz posiadają specyficzny mikroklimat, który czyni je wyjątkowym uzdrowiskiem, posiada też najpiękniejsze plaże w Polsce. Znajdziemy tam m.in. słynną Aleję Gwiazd, przystań, gabinet figur woskowych oraz Zagrodę Pokazową Żubrów. Rezerwując hotel Aurora Family & SPA, który znajduje się zaledwie 100 m od Morza Bałtyckiego, zapewnimy sobie również bliskość nadmorskich atrakcji. Dzięki temu każdy dzień będzie pełen ekscytujących wrażeń. Strzeżona plaża piaszczysta w Międzyzdrojach jest przyjazna zwierzętom i raczej należy do czystych. Dość duże zainteresowanie sprawia jednak, że w sezonie bywa na niej dość tłoczno. Dużym plusem jest także możliwość wypożyczenia sprzętu.

źródło: Wikimedia Commons

Plaża w Mścicach, k. Koszalina 

Kolejnym, równie ciekawym miejscem niedaleko morza są Mścice nieopodal Koszalina. To właśnie tam znajdziemy hotel Verde, który mieści się tuż obok pięknego lasu. Gwarantuje to nie tylko ciszę i spokój, ale również przyjemny klimat. W okolicach znajdziemy mnóstwo urokliwych tras rowerowych, w tym czerwony szlak nadmorski. Mścice znajdują się około 5 km od piaszczystej plaży w Mielnie, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Ciekawy klimat z wieloma punktami gastronomicznymi oraz licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych sprawia, że jest to dość popularne miejsce. W związku z tym, w sezonie może być dość tłoczno. Miejscem, które koniecznie należy zobaczyć, jest Promenada Przyjaźni, czyli niezwykłej urody pas spacerowy. Na plażę możemy udać się wraz z psem oraz wypożyczyć sprzęt do pływania.

Plaża w Darłówku wschodnim

Piaszczysta i przepiękna plaża, to wspaniała propozycja dla rodzin z dziećmi. Wydzielone części dla najmłodszych, gwarantują bezpieczeństwo maluchom, zaś wysoka czystość sprawia, że raczej nie zaskoczą nas niemiłe niespodzianki. W samym Darłówku nie brakuje atrakcji. Średniowieczny zamek, Rozsuwany Most lub przepiękna latarnia morska, każdego roku przyciągają zachwyconych architekturą i zagospodarowaniem miasta turystów. Pomimo sporej popularności, na wschodniej części plaży nie jest tłoczno, dzięki czemu unikniemy ścisku oraz nadmiernego gwaru. Co więcej, bez problemu zabierzemy ze sobą psa, aby wspólnie cieszyć się urlopem. Rezerwując pobyt w hotelu Jan Darłówko, mamy możliwość skorzystania z jedynego w Europie Aquaparku z wodą morską. Znajdziemy tam zarówno baseny dla dzieci i dorosłych, jak również dzikie rzeki i ślizgawki wewnętrzne.

żródło: Wikimedia Commons

Plaża w Sarbinowie

strzeżona plaża piaszczysta w Sarbinowie to miejsce, które cieszy się wysokimi ocenami turystów. Znajdziemy tam mnóstwo atrakcji dla najmłodszych oraz wiele punktów gastronomicznych. Czystość plaży, w zależności od dnia i zachowań turystów, niestety może być różna. Sama plaża jest dość duża i mniej zaludniona od najpopularniejszych w Polsce, dzięki czemu mamy dużą swobodę ruchu. Decydując się na rezerwację apartamentów Atrium w Sarbinowie, które są położone niecałe 80 m od Morza Bałtyckiego, mamy możliwość skorzystania z wielu atrakcji, w tym oferty salonu SPA. Będąc w okolicach, warto również zwiedzić wspaniały kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Został on wybudowany w 1856 roku. To właśnie tam odbywają się niezapomniane koncerty Filharmonii Koszalińskiej.

źródło: Wikimedia Commons

Plaża w Rewalu

według wielu osób uważana za najpiękniejszą plażę w Polsce. Piaszczysta, o łagodnym zejściu oraz kilku wejściach, m.in. przez las lub wydmy. W pensjonacie Villa Melody znajdującym się około 200 metrów od morza, znajdziemy wypożyczalnię rowerów oraz basen zewnętrzny i podgrzewany wewnętrzny. W szczególności docenią to rodziny z dziećmi. Odwiedzając okolice Rewalu, warto zobaczyć m.in. platformę widokową, przepiękną latarnię morską w Niechorzu oraz przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową. Plaża, w porównaniu do najpopularniejszych miejsc w Polsce, nie jest tłoczna, a dodatkowo możemy zabrać ze sobą zwierzęta domowe.

Jak zachowywać się na plaży?

Niestety, najpiękniejsze plaże w Polsce często bywają mocno zaśmiecone przez turystów, co sprawia, że tracą swój urok. I choć pobyt nad morzem jest czasem beztroski, nie wolno zapominać o 4 ważnych aspektach pobytu na plaży:

  • śmieci – to, w jakim stanie opuszczamy plażę, świadczy o nas samych. Nie ma nic złego w piciu lub jedzeniu pomiędzy słonecznymi kąpielami, ale nie wolno pozostawiać po sobie żadnych śmieci. Co więcej, jeśli zauważymy, że obok nas leży pusta butelka, należy również ją sprzątnąć;
  • papierosy – palenie papierosów w miejscach publicznych nie należy do zachowań, które warto powielać. Na plażach są miejsca, np. przy koszach na śmieci, gdzie możemy spokojnie zapalić, bez przeszkadzania innym. Niedopałki zakopane w piasku nie służą nikomu, a tylko zaśmiecają środowisko;
  • bezpieczeństwo – należy pamiętać, by stosować się do komunikatów przekazywanych przez ratowników odnośnie kąpieli. Drugą istotną kwestią jest pilnowanie swoich pociech i nie pozostawiać ich samych nad morzem czy w morzu;
  • kultura osobista – urlop jest po to, aby odreagować i cieszyć się życiem. Jednak nasze zachowanie nie powinno odbierać radości innym osobom. Nie należy więc krzyczeć, słuchać zbyt głośno muzyki albo rzucać piaskiem.

Najpiękniejsze plaże w Polsce sposobem na odprężenie

Morze to jeden z najpopularniejszych kierunków urlopowych w sezonie letnim. Wieczory spędzone wraz z najbliższymi na najpiękniejszych polskich plażach są nie tylko magiczne i wyjątkowe, ale również jedyne w swoim rodzaju. Co więcej, nadmorski klimat ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. O tym przekonamy się już po około 3 dniach spędzonych nad Morzem Bałtyckim.