MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Opuszczone miejsca w Polsce – straszne atrakcje nie tylko na Halloween

Opuszczone miejsca w Polsce – straszne atrakcje nie tylko na Halloween

ON
Ola Nazimek
27 grudnia 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Opuszczone miejsca w Polsce – straszne atrakcje nie tylko na Halloween

Tradycyjne wycieczki krajoznawcze są ciekawe i pouczające, ale jeśli chcesz przeżyć prawdziwą przygodę, to zachęcamy Cię do odwiedzenia polecanych przez nas opuszczonych miejsc w Polsce. Taka wyprawa na długo zapadnie Ci w pamięć i dostarczy wielu emocji! Zaproś rodzinę lub znajomych i odkryj straszne miejsca na podróż z dreszczykiem.

Czym jest urbex?

Być może zdążyłeś się już zetknąć z hasłem „urbex”, ale wciąż nie do końca wiesz, o co chodzi? Wyjaśniamy! Urbex to forma turystyki polegająca na zwiedzaniu miejsc tajemniczych, opuszczonych, niedostępnych czy zrujnowanych. Wyprawy tego typu są zwykle organizowane przez pasjonatów na własną rękę. W sieci można obejrzeć relacje z takich wycieczek i stanąć oko w oko z najbardziej tajemniczymi obiektami w Polsce i na świecie. 

Wyprawy urbexowe zyskują coraz większą popularność, ale też wiążą się z ryzykiem – zwiedzający wchodzący na opuszczone tereny na własną rękę muszą samodzielnie zadbać o odpowiednie wyposażenie i zachowanie wszelkich środków ostrożności. Nigdy nie wiadomo, na co można się natknąć w zrujnowanych budynkach. Śmiałkowie decydują się nawet na wieczorne wyprawy do nawiedzonych obiektów, by stanąć oko w oko ze zjawami i upiorami. Sprawdź, jakie opuszczone budynki w Polsce warto odwiedzić!

Opuszczone miasta w Polsce

Miasta widma – już samo hasło potrafi rozbudzić wyobraźnię. Czy wiesz, że kilka z nich znajduje się w Polsce? Najbardziej znanym przykładem jest Kłomino – wymarłe miasteczko, znajdujące się w powiecie szczecineckim, w województwie zachodniopomorskim. Wybudowano je z początkiem XX wieku jako bazę wojskową poligonu Wehrmachtu. Po wojnie zostało przejęte przez Rosjan i aż do 1992 roku było administrowane przez Armię Radziecką. Po 1992 roku przekazano miasto polskiej administracji. W tym okresie Kłomino nie zostało zasiedlone i przez długi czas funkcjonowało jako polskie miasto widmo. Obecnie budynki są w rozbiórce.

Kłomino - polskie miasto widmo

Kolejnym opuszczonym miastem na mapie Polski jest Pstrąże położone w województwie dolnośląskim w gminie Bolesławiec. Początkiem XX wieku wojska niemieckie przystąpiły do przebudowy wsi i dostosowania jej do potrzeb armii niemieckiej. Pstrąże do 1945 roku pozostawało pod administracją niemiecką, a następnie przejęła je Armia Radziecka. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do 1992 roku. Po przejęciu miejscowości przez wojsko polskie przez krótki czas istniał jej plan zasiedlenia, od którego jednak szybko odstąpiono. Przez lata obiekty popadały w ruinę, a obecnie są w stanie rozbiórki.

Opuszczone polskie wsie

Opuszczone miasta opisaliśmy powyżej, teraz kolej na wioski. Jest ich w Polsce całkiem sporo! My przedstawimy jednak kilka wybranych.

Wyżłów to wieś położona w województwie lubelskim w powiecie hrubieszowskim, na pograniczu polsko-ukraińskim. We wsi niegdyś ramię w ramię mieszkali Polacy i Ukraińcy. Upadek wsi zapoczątkowała jednak II wojna światowa. Po jej zakończeniu w ramach akcji „Wisła” wysiedlono stąd Ukraińców, a po ustaleniu granicy w latach 50. wyprowadzili się kolejni mieszkańcy. Wieś od lat jest wyludniona. Można w niej znaleźć opuszczone chaty, dawny wiejski cmentarz i popadającą w ruinę cerkiew.

Cerkiew w opuszczonej wsi

Opuszczonych wsi nie brakuje też w Bieszczadach. Jeśli wybierasz się na wakacje w te rejony, to oprócz popularnych szlaków wiodących na połoniny, koniecznie wybierz się też na wędrówkę po dzikich ścieżkach Bieszczadzkiego Worka. Tym mianem są określane tereny od doliny górnego Sanu po Tarnawę Niżną, gdzie przed wybuchem II wojny światowej istniały wsie wielokulturowe, wielonarodowe i wielowyznaniowe, gdzie ludzie żyli w pełnej zgodzie i tolerancji. Zmiana granic państw oraz przymusowe przesiedlenia sprawiły, że wiele wsi przestało istnieć. O tym, że kiedyś na pograniczu tętniło życie, świadczą zapomniane cerkwie, cmentarze czy przydrożne krzyże. Taki los spotkał m.in. wsie: Beniowa, Sianki, Sokoliki, Hulskie, Dźwiniacz Górny, Krywe.

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś spacerować po Górach Izerskich i odpoczywać w Chatce Górzystów, to zapewne zainteresuje Cię fakt, że niegdyś na Hali Izerskiej istniała prawdziwa niemiecka wioska. Gross Iser została założona w 1630 roku i funkcjonowała do zakończenia II wojny światowej. Funkcjonowały tu dwie szkoły, 50 gospodarstw, 2 gospody, trzy schroniska turystyczne, młyn, kawiarnia i remiza strażacka. Po wojnie Gross Iser znalazło się na terytorium Polski, a do wsi wkroczyły Wojska Ochrony Pogranicza, które miały chronić nowe granice kraju. Ludność niemiecka została przesiedlona. W 1953 roku wieś jeszcze istniała, a później… jakby rozpłynęła się w powietrzu. Do dzisiaj nie wiadomo, co stało się z zabudowaniami. Po dawnej wsi ocalała jedynie szkoła, w której obecnie funkcjonuje Chatka Górzystów. Inne budynki zostały zrównane z ziemią.

Pozostałości wioski Gross Iser na Hali Izerskiej

Opuszczone pałace

Wśród opuszczonych miejsc ważną rolę odgrywają także pałace. Takich obiektów w Polsce jest cała masa! Ze względu na wydany przez PKWN po wojnie „dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej” prawie 10 tysięcy majątków ziemskich zostało zagarniętych przez ludowe państwo polskie. Dzisiaj większość z nich stoi zrujnowana i zapomniana. Koszty odbudowy i generalnych remontów byłyby ogromne. Taki los dotknął np. Pałac w Ostrowinie w warmińsko-mazurskim, Pałac w Juchowie w zachodniopomorskim, Pałac w Kopicach w opolskim, Pałac Potockich w Krzeszowicach w małopolskim czy Pałac w Bartoszewicach w łódzkim.Każde z tych miejsc zachwyca niezwykłą architekturą, rozbudza wyobraźnię i oczywiście przyciąga fanów urbexu. Opuszczone miejsca, w tym także wille i pałace, mogą być znakomitym tematem przewodnim dla rodzinnych wypraw po Polsce. Sprawdź sam! 

Opuszczony pałac w Bartoszewicach

Opuszczone szpitale

Masz nieodpartą chęć odwiedzić najstraszniejsze miejsca w Polsce? Opuszczone szpitale to zdecydowanie cel Twojej wycieczki! Jeden z takich obiektów to szpital psychiatryczny w Owińskach. Placówka została założona pod koniec XIX wieku i aż do wybuchu II wojny światowej zajmowała się leczeniem umysłowo chorych. Po wybuchu wojny 1100 chorych pacjentów zostało zamordowanych przez Niemców. W latach 1943-1945 na terenie obiektu funkcjonowała filia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Po wojnie urządzono w budynku Młodzieżowy Zakład Wychowawczy. Od lat 90. XX wieku szpital jest opuszczony i popada w ruinę. Uważa się, że budynek jest nawiedzony. Nocą podobno palą się w nim światła i widać przemykające korytarzami postacie. 

Innym strasznym i opuszczonym miejscem jest Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów „Zofiówka” w Otwocku. Przed wojną dobrze funkcjonował tu szpital-sanatorium, którego celem było przede wszystkim przywrócenie pacjentów społeczeństwu. Prawdziwy dramat rozegrał się w obiekcie w czasie wojny. W 1942 roku w trakcie likwidacji getta w Otwocku zamordowano w szpitalu około 110-140 osób, a pozostałych pacjentów wywieziono do obozu w Treblince. Następnie szpital przekształcono w ośrodek „odnowienia krwi niemieckiej” i „hodowli nordyckiej rasy nadludzi”. Po wojnie przywrócono szpitalowi pierwotny kształt i ponownie zaczęto leczyć w nim osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie szpital jest opuszczony i zrujnowany. Nawiedzany przez duchy przeszłości jest jednym z najstraszniejszych tego typu obiektów w kraju.

Straszne miejsce w Polsce - opuszczony szpital psychiatryczny

Inne opuszczone miejsca w Polsce warte uwagi

Jakie jeszcze opuszczone obiekty warto poznać? Jednym z nich jest Gazownia Warszawska, mieszcząca się na Woli przy ul. Prądzyńskiego 14A. Obiekt jest też zwany warszawskim koloseum. Dlaczego? Opuszczona gazownia to dwie ceglane rotundy z końca XIX wieku. To właśnie tutaj produkowano i przechowywano gaz aż do końca lat 70. XX wieku. Od tamtej pory budynki Gazowni Warszawskiej stoją nieużywane i niemal zapomniane. Będąc w okolicy, warto wybrać się i zobaczyć te imponujące rotundy na własne oczy.

Opuszczona gazownia na warszawskiej Woli

Na mapie ciekawych opuszczonych miejsc w Polsce znalazł się także poewangelicki kościół we wsi Goszcz w województwie dolnośląskim. Świątynia została wybudowana w połowie XVIII wieku, co czyni ją jedną z najstarszych świątyń ewangelickich w kraju. Kościół wpisano nawet na listę zabytków. Stanowi on część zespołu pałacowego w Goszczu. Wzniesiony w stylu barokowym z elementami rokoka mimo złego stanu technicznego wciąż robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Kościół jest nieużytkowany od 1945 roku, choć jakiś czas temu istniały plany wyremontowania obiektu. Miejmy nadzieję, że faktycznie uda mu się przywrócić świetność. Póki co, kościół przyciąga fanów tajemniczych ruin.

Opuszczony kościół w Goszczu

Zawsze marzyłeś o tym, by odwiedzić opuszczone miejsca? Polska ma ich całkiem sporo! W artykule umieściliśmy opuszczone miasta, kościoły, szpitale i pałace, a także inne tajemnicze i budzące grozę obiekty. Jeśli pociąga Cię taka forma zwiedzania, to koniecznie zaplanuj sobie wycieczkę w stylu urbex i już dzisiaj zarezerwuj hotel blisko wybranych obiektów z listy. Najlepszych ofert hotelowych szukaj jak zawsze na portalu Triverna.pl

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.