Choć kojarzą się głównie z Egiptem, tajemnicze piramidalne konstrukcje można znaleźć również w Polsce. Polskie piramidy co prawda nie są grobowcami faraonów, ale nadal stanowią fascynujące zabytki pełne tajemnic. Gdzie szukać polskich piramid i co warto o nich wiedzieć? Sprawdzamy!
Jednym z najbardziej tajemniczych grobowców w Polsce jest piramida w Rapie. Obiekt mieści się na Rysim Bagnie w miejscowości Rapa w województwie warmińsko-mazurskim. Piramida jest grobowcem rodziny Fahrenheidów. Powstała na początku XIX wieku po śmierci trzyletniej córki barona Friedricha von Fahrenheida. To właśnie jemu grobowiec zawdzięcza swój unikatowy kształt. Baron był podróżnikiem, mecenasem sztuki i wielkim miłośnikiem starożytnego Egiptu. Zainspirowany monumentalnymi grobowcami faraonów zlecił wybudowanie podobnego obiektu dla swojego zmarłego dziecka. W miarę upływu lat w grobowcu zaczęto chować kolejnych zmarłych członków rodziny Fahrenheidów. W sumie w obiekcie spoczęło siedem osób, w tym również sam baron Friedrich.
Do ciekawostek należy fakt, że w trakcie II wojny światowej piramidę splądrowały wojska radzieckie – wówczas okazało się, że spoczywające w niej ciała się nie rozłożyły. Dodało to miejscu tajemniczości i przyczyniło się do powstania miejscowych legend. Mieszkańcy okolic twierdzili na przykład, że zmarli członkowie rodziny Fahrenheidów rzucali na bydło urok i przez to zwierzęta umierały. Chcąc powstrzymać czary, ciała zmarłych pozbawiono głów. Przez lata piramida w Rapie popadała w zapomnienie i ulegała dewastacji. Na szczęście obiekt został w 2010 finalnie zabezpieczony, a w 2018 roku odrestaurowany.
Budowli megalitycznych w Polsce można szukać także w województwie lubelskim. W Krynicy, ok. 15 km od Zwierzyńca, mieści się grobisko ariańskie, wzniesione w I połowie XVII wieku. Piramida znajduje się na niemal 300-metrowym wzgórzu i została wybudowana na polecenie podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego. Podkomorzy był arianinem i wiedząc, że po śmierci nie będzie mógł spocząć na katolickim cmentarzu, już zawczasu przygotował miejsce swojego pochówku. Budowla została wzniesiona na planie kwadratu, którego zwieńczeniem jest piramida z cegły i kamienia. Obiekt wyposażono w okrągłe otwory okienne oraz dwa wejścia – jedno z nich przez długi czas znajdowało się poniżej poziomu gruntu.
Masz ochotę zwiedzić więcej miejsc owianych tajemnicą? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem o najbardziej niezwykłych miejscach w Polsce i wyrusz w podróż pełną przygód!
Kolejna ciekawa piramida w Polsce jest ulokowana w województwie wielkopolskim, w miasteczku Wągrowiec, które mieści się w połowie drogi między Poznaniem a Bydgoszczą. Ta piramida również pełni funkcję grobowca. Została wybudowana około 1845 roku, a jest w niej pochowany rotmistrz napoleoński Franciszek Łakiński. Mężczyzna tuż przed swoją śmiercią miał poprosić o przygotowanie mu grobowca właśnie w takiej formie. Niedaleko budowli znajduje się również zabytkowa, barokowa kolumna. To pod nią zgodnie z tradycją został pogrzebany wierny towarzysz – koń rotmistrza Łakińskiego.
Wokół piramidy rośnie piękny las sosnowy. Do ciekawostek należy fakt, że rotmistrz przepowiedział, że gdy sosny przerosną piramidę, to Polska odzyska niepodległość. Jego słowa się sprawdziły, bo po 1918 roku wierzchołki sosen sięgały już ponad czubek grobowca.
Piramid w Polsce nie brakuje też na południu kraju. Jedna z nich znajduje się w województwie małopolskim we wsi Zagórzany niedaleko Gorlic. Budowla o wysokości 10 metrów została wzniesiona w 1931 roku. Zleceniodawcą tego śmiałego projektu był hrabia Adam Skrzyński, który wraz z żoną, synem i innymi członkami rodziny został pochowany w tym niezwykłym grobowcu.
Piramidę Skrzyńskich w Zagórzanach wyróżnia na tle innych tego typu obiektów w Polsce wyrastający z boku budowli kamienny krzyż z figurą Jezusa. Z piramidą w małopolskich Zagórzanach jest związana jeszcze jedna ciekawostka. Mówi się, że hrabia Skrzyński ustalił z lokalną elektrownią, że ta będzie przez kolejnych 100 lat zapewniać oświetlenie wnętrza piramidy. Niestety ustaleń tych nie da się w żaden sposób potwierdzić.
Megalitów w Polsce można szukać także w województwie opolskim. Budowlę w Rożnowie wzniesiono na życzenie Augusta Freiherra von Ebena und Brunnena, który był nie tylko właścicielem pobliskich ziem, ale także znakomitym generałem armii pruskiej.
Generał był zafascynowany starożytnym Egiptem i poprosił Karla Langhausa (twórcę berlińskiej Bramy Brandenburskiej) o zaprojektowanie unikalnego grobowca wzorowanego na piramidzie Cheopsa. Generał wyraził życzenie, by członków jego rodziny chować po śmierci tak, jak czyniono to w przypadku egipskich faraonów. Zgodnie z jego wolą w rożnowskiej piramidzie spoczęło aż 29 członków rodu von Eben. Czy wiesz, że ich ciała przed złożeniem do grobu poddano procesowi mumifikacji?
Kolejny grobowiec w kształcie piramidy znajduje się w województwie podkarpackim w okolicach Sanoka. Niewysoka, bo zaledwie trzymetrowa budowla, została wzniesiona w Międzybrodziu w latach 30. XX wieku. Co ciekawe, piramidę wybudowano przy cerkwi świętej Trójcy na terenie cmentarza greckokatolickiego. Grobowiec jest wzorowany na piramidzie Cheopsa i stanowi jego wierną kopię w skali 1:50.
W międzybrodzkim megalicie została pochowana rodzina Kulczyckich herbu Sas: Włodzimierz Kulczycki, jego żona Maria, a także syn Jerzy – archeolog i pomysłodawca wybudowania piramidy. Ten obiekt możesz zobaczyć przy okazji wycieczki do Sanoka lub w Bieszczady.
Najstarsze polskie piramidy można znaleźć na Kujawach, a dokładnie w Gaju Stolarskim, Wietrzychowicach i Sarnowie. Ich wiek szacuje się nawet na 5500 lat, mogą więc być o wiele starsze niż niektóre piramidy egipskie!
Obiekty są bez wątpienia grobowcami, ale nie udało się ustalić, kto został w nich pochowany. Szacuje się, że piramidy te mogły liczyć ok. 5 metrów wysokości i 100 metrów długości. Dziś w ich miejscu można oglądać już tylko pozostałości po dawnych budowlach – przez lata były one bowiem niszczone przez miejscową ludność w celu pozyskania surowca budowlanego. Szkoda, że taki los spotkał najstarsze piramidy w naszym kraju. Wspaniale byłoby móc je zobaczyć dzisiaj w niezmienionym stanie!
Planując zwiedzanie piramid w Polsce i innych fascynujących miejsc, pamiętaj o tym, by odpowiednio wcześnie zarezerwować nocleg. Po trudach podróży i emocjach związanych z poznawaniem miejsc owianych tajemnicą warto zaserwować sobie dawkę relaksu i odprężenia. Z pewnością pomoże w tym komfortowy apartament i hotelowe udogodnienia, jakie wiele obiektów oferuje dziś swoim gościom.
Na portalu Triverna.pl już teraz czekają na Ciebie oferty luksusowych hoteli, które ugoszczą Cię wprost po królewsku. Na jakie udogodnienia możesz liczyć? Jest ich mnóstwo: strefa spa i wellness, basen wewnętrzny i zewnętrzny, siłownia, salka fitness, bar, elegancka restauracja, strefa saun, jacuzzi, boiska sportowe, możliwość wypożyczenia rowerów czy sprzętu sportowego – a to tylko kilka z wielu dostępnych opcji. Wyszukaj interesujący Cię obiekt i zaplanuj wycieczkę!
Piramidy w Polsce – to brzmi nieprawdopodobnie, a jednak jest prawdą. Nasz kraj jest pełen niezwykłych i tajemniczych zabytków, które rozpalają wyobraźnię podróżników. Jeśli nasz artykuł zainspirował Cię do odbycia podróży śladem polskich piramid, to już dzisiaj wejdź na portal Triverna.pl i skorzystaj z limitowanych czasowo zniżek, by zarezerwować komfortowy nocleg w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradnikom Twoje podróże nabiorą kolorów!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.