Podróż samochodem na wakacje może być wyzwaniem, jednak wcale nie musi. Trzeba tylko odpowiednio się do niej przygotować. Jak zaplanować wyprawę? Co warto ze sobą zabrać i o czym nie wolno zapomnieć przed wyjazdem? Nasz poradnik pozwoli Ci ze spokojem przygotować się do długiej trasy autem i przetrwać ją bez zgrzytów.
Im dłuższa trasa, tym dokładniejszego planowania wymaga. Wzięcie pod uwagę pewnych kwestii może być kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pasażerów. O czym warto pamiętać?
Trasa: przygotowując się do długiej podróży autem należy dokładnie przyjrzeć się planowanej drodze – zwłaszcza w przypadku tras, które będziesz pokonywać po raz pierwszy. Optymalna trasa nie zawsze oznacza najkrótszą z możliwych. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak pogoda, rodzaj drogi i nawierzchni oraz dostępność infrastruktury przydrożnej (nie tylko toalet, ale także stacji benzynowych czy ładowarek dla samochodów elektrycznych).
Czas podróży i przerwy: w podróżowaniu samochodem liczy się nie tylko szybkość dotarcia na miejsce, ale przede wszystkim komfort. Nie da się uniknąć awaryjnych postojów (np. na skorzystanie z toalety), ale przy trasach trwających kilkanaście godzin bardzo ważne jest zaplanowanie odpoczynku, który pozwoli rozprostować nogi i odetchnąć kierowcy – zwłaszcza jeśli jest tylko jeden. Przy naprawdę długich podróżach najlepiej zaplanować postój z noclegiem, który pozwoli kierowcy i pasażerom na odpowiednią regenerację. Taką przerwę warto zaplanować z góry, wybierając miejscowość gdzieś pośrodku trasy. Odpowiedni nocleg z łatwością znajdziesz korzystając z naszej wyszukiwarki hoteli na Triverna.pl. Może przy okazji uda Ci się zaliczyć jakąś ciekawą atrakcję?
Tankowanie: warto wiedzieć już przed wyruszeniem w drogę, w którym miejscu na trasie trzeba będzie zacząć rozglądać się za stacją benzynową. Pozwoli to nie tylko uniknąć nieplanowanego postoju, ale także obniżyć koszty – wiadomo bowiem, że na stacjach przy autostradach ceny paliwa są zdecydowanie wyższe, niż w mniejszych miejscowościach poza główną trasą. Należy pamiętać również o tym, że pojazd mocno obciążony bagażami i podróżnymi będzie zużywał więcej paliwa, dlatego warto zaplanować tankowanie trochę wcześniej niż wskazuje na to standardowe zużycie paliwa. Zaplanowanie postoju na stacji jest bardzo istotne w przypadku samochodów elektrycznych – wyjeżdżając na trasę należy koniecznie sprawdzić dostępne po drodze stacje ładowania.
Odpowiednia nawigacja: dziś prawie nikt już nie podróżuje przy pomocy papierowej mapy i oznakowania dostępnego przy drogach. Dobrze jest mieć pod ręką aplikację, która nie tylko wyznaczy trasę, ale weźmie pod uwagę ewentualne zdarzenia na drodze, możliwe opłaty itp.
Pamiętaj również o dokumentach – zarówno kierowcy, jak i pojazdu. Wyjeżdżając za granicę, zapoznaj się koniecznie z obowiązkowymi opłatami za przejazd autostradami i przepisami drogowymi, które mogą się różnić od krajowych.
Najlepszy plan na nic się nie zda, jeśli w czasie drogi wydarzy się awaria, której można było uniknąć. Co koniecznie należy sprawdzić przed podróżą autem?
Ogólny stan techniczny auta – sprawdź działanie świateł, poziom płynów, bieżnik opon i stan hamulców.
Dokładny przegląd samochodu przed podróżą – to bardzo dobry pomysł, aby udać się na stację diagnostyczną lub do mechanika i sprawdzić wszystkie krytyczne podzespoły przed czekającą podróżą. Może to zaoszczędzić wiele nerwów na długiej i wymagającej trasie.
Części zapasowe – zawsze, a w długiej podróży szczególnie, należy mieć w samochodzie koło zapasowe, zestaw żarówek, wymienne bezpieczniki, dodatkowy olej silnikowy i kanister z benzyną. Przydadzą się również kable rozruchowe, linka holownicza i latarka.
W czasie podróży w miesiącach letnich warto też sprawdzić i ewentualnie nabić klimatyzację. Prawidłowe przygotowanie samochodu jest konieczne nie tylko dla komfortu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa.
Co zabrać na długą podróż samochodem?
Auto sprawdzone, trasa zaplanowana, bagaże spakowane – czy to już wszystko? Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą w podróż do samochodu.
Woda – to podstawa! W upalne dni można się odwodnić w jednej chwili, a niedobory wody osłabiają koncentrację, która jest kluczowa dla bezpiecznej jazdy. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką kilka zapasowych butelek.
Przekąski – pomimo zaplanowanych postojów, warto mieć pod ręką coś do przegryzienia. Wzmożona koncentracja za kółkiem może prowadzić do spadku cukru we krwi, a to z kolei wzmaga zmęczenie i osłabia koncentrację.
Gotówka – chociaż karta czy blik są obecnie tak popularne, pamiętaj, że jeszcze nie wszędzie można zapłacić w ten sposób. Dlatego miej przy sobie odpowiednią porcję gotówki. W przypadku wyjazdu za granicę lepiej jest wymienić walutę wcześniej – przygraniczne kantory zwykle mają mniej korzystny kurs.
Chusteczki – przydadzą się zarówno mokre, jak i suche chusteczki (lub ręcznik papierowy), chociażby do szybkiego odświeżenia się i przetarcia spoconej twarzy.
Okulary przeciwsłoneczne – najlepiej jest na stałe wozić jedną parę w samochodzie. Jazda pod słońce będzie wtedy o wiele przyjemniejsza i bezpieczniejsza.
Zestaw głośnomówiący – rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy jest nie tylko niebezpieczne, ale stanowi poważne wykroczenie.
Tradycyjna mapa – tak, są jeszcze takie rejony w Europie, gdzie sygnał GPS może ulegać zakłóceniom. Czasami wystarczy awaria telefonu z aplikacją do nawigacji, żeby zupełnie się zgubić, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą papierową mapę.
Długopis i kartka – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać – zawsze dobrze jest mieć je w schowku.
Jak przetrwać długą podróż samochodem? Sprawdzone sposoby
Długa podróż samochodem jest męcząca bez względu na wiek podróżujących. Jak przetrwać ją możliwie komfortowo?
Wygodne ubrania – długi czas spędzony w jednej pozycji może dać się we znaki. Dlatego lepiej obcisłe dżinsy zamienić na wygodny dres lub oddychający strój sportowy. W przypadku dzieci warto ubierać je na cebulkę. Dzięki kilku warstwom odzieży można szybko rozebrać malucha lub ponownie go ubrać, jeśli będzie tego wymagać sytuacja.
Muzyka/podcast/audiobook – długa podróż samochodem jest nużąca i może powodować spadek koncentracji. Szczególnie nocą monotonia jazdy sprawia, że kierowca czuje się senny. Dlatego warto włączyć ulubioną muzykę, ciekawy podcast lub audiobooka. Zapobiegną one znużeniu i sprawią, że podróż minie szybciej.
Podręczne przekąski – mały głód może dopaść każdego, a nie zawsze jest możliwość zatrzymania się na stacji, żeby coś przekąsić. Miej pod ręką jakąś małą przekąskę. Nie zapomnij też o wodzie!
Przerwy – postój jest dobrą okazją do rozprostowania kości, skorzystania z toalety czy zjedzenia porządnego posiłku. To również dobry moment na to, żeby – o ile jest taka możliwość, wymienić kierującego i odrobinę zmęczyć podróżujące z Tobą dzieci.
Wiele kilometrów za kółkiem może zmęczyć nawet najbardziej wytrawnego kierowcę. Dbając o bezpieczeństwo swoje i osób podróżujących z Tobą pamiętaj, żeby zatrzymać się na odpoczynek zawsze wtedy, gdy znużenie i senność zaczną brać górę.
Podróż samochodem z dzieckiem – co zabrać?
W podróżowaniu z dzieckiem samochód daje pewną niezależność, a dodatkowo znacznie łatwiej zapakować do niego wszystkie potrzebne rzeczy i nie trzeba się ograniczać, jak ma to miejsce w przypadku bagażu zabieranego do pociągu czy samolotu. Jednak długa podróż z dzieckiem samochodem może być drogą przez mękę, jeśli wcześniej nie obmyślimy dobrego planu na to, jak utrzymać żywotnego kilkulatka w bezruchu przez kilka godzin lub jak poradzić sobie z marudnym niemowlakiem.
Poniżej znajdziesz kilka istotnych porad dotyczących podróży samochodem z dzieckiem.
Odpowiednia pora – większość rodziców potwierdzi, że podróż z dzieckiem najlepiej zaplanować na wieczór. Pozwoli to przejechać szmat drogi w czasie, gdy dziecko śpi.
Fotelik – posiadanie fotelika dla dziecka to prawnie narzucony obowiązek, który nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale zapewnia maluchowi komfort w trakcie jazdy. Warto sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju docelowym, ponieważ w niektórych państwach Europy nawet większe dzieci trzeba przewozić w pełnym foteliku, podczas gdy w Polsce wystarczy tylko podkładka na siedzenie.
Wygodne ubranie – warto ubrać dziecko w odzież z naturalnych, oddychających materiałów. Bez względu na pogodę na dworze, dzieci siedzące w foteliku nie unikną przegrzania się, dlatego ubranie powinno dawać maksymalny komfort i wygodę.
Dodatkowe akcesoria – ulubiony kocyk czy maskotka z pewnością pozwolą łatwiej zażegnać ewentualne niezadowolenie. Warto również zabrać ze sobą gry i zabawy, w które można bawić się w samochodzie.
Tabletki na chorobę lokomocyjną – podczas pierwszej długiej podróży może się niespodziewanie okazać, że pociecha cierpi na tę dolegliwość. Dlatego warto mieć pod ręką specyfik łagodzący objawy choroby lokomocyjnej.
Jak przetrwać długą podróż samochodem z dzieckiem? Wykorzystuj przerwy w trasie na to, aby odrobinę zmęczyć pociechę. Czy będzie to zabawa w chowanego, czy gra w klasy – rodzice w tym czasie rozprostują nogi i odetchną, a dziecko rozładuje odrobinę nagromadzoną w czasie jazdy energię, co pozwoli spokojniej przetrwać resztę trasy.
O czym jeszcze pamiętać przed długą podróżą samochodem?
Warto dodatkowo się ubezpieczyć, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi. Oprócz standardowej karty EKUZ dobrze jest wykupić polisę podróżną. Nie zapomnij też sprawdzić, jakie assistance oferuje Twoje OC.
Samochód, choć nie jest najszybszym środkiem transportu, zdecydowanie daje najwięcej wolności i niezależności podczas wakacyjnych wyjazdów. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi podróż samochodem na urlop będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale również bardziej znośna!
ON
Ola Nazimek
Udostępnij:
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.