Strona główna
Blog
Poradniki
Długa podróż samochodem – jak ją zaplanować?
Poradniki
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Długa podróż samochodem – jak ją zaplanować?

ON
Ola Nazimek
22 kwietnia 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Długa podróż samochodem – jak ją zaplanować?

Podróż samochodem na wakacje może być wyzwaniem, jednak wcale nie musi. Trzeba tylko odpowiednio się do niej przygotować. Jak zaplanować wyprawę? Co warto ze sobą zabrać i o czym nie wolno zapomnieć przed wyjazdem? Nasz poradnik pozwoli Ci ze spokojem przygotować się do długiej trasy autem i przetrwać ją bez zgrzytów.

Planowanie podróży samochodem

Im dłuższa trasa, tym dokładniejszego planowania wymaga. Wzięcie pod uwagę pewnych kwestii może być kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pasażerów. O czym warto pamiętać?

  • Trasa: przygotowując się do długiej podróży autem należy dokładnie przyjrzeć się planowanej drodze – zwłaszcza w przypadku tras, które będziesz pokonywać po raz pierwszy. Optymalna trasa nie zawsze oznacza najkrótszą z możliwych. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak pogoda, rodzaj drogi i nawierzchni oraz dostępność infrastruktury przydrożnej (nie tylko toalet, ale także stacji benzynowych czy ładowarek dla samochodów elektrycznych).
  • Czas podróży i przerwy: w podróżowaniu samochodem liczy się nie tylko szybkość dotarcia na miejsce, ale przede wszystkim komfort. Nie da się uniknąć awaryjnych postojów (np. na skorzystanie z toalety), ale przy trasach trwających kilkanaście godzin bardzo ważne jest zaplanowanie odpoczynku, który pozwoli rozprostować nogi i odetchnąć kierowcy – zwłaszcza jeśli jest tylko jeden. Przy naprawdę długich podróżach najlepiej zaplanować postój z noclegiem, który pozwoli kierowcy i pasażerom na odpowiednią regenerację. Taką przerwę warto zaplanować z góry, wybierając miejscowość gdzieś pośrodku trasy. Odpowiedni nocleg z łatwością znajdziesz korzystając z naszej wyszukiwarki hoteli na Triverna.pl. Może przy okazji uda Ci się zaliczyć jakąś ciekawą atrakcję?
Mężczyzna prowadzący samochód
  • Tankowanie: warto wiedzieć już przed wyruszeniem w drogę, w którym miejscu na trasie trzeba będzie zacząć rozglądać się za stacją benzynową. Pozwoli to nie tylko uniknąć nieplanowanego postoju, ale także obniżyć koszty – wiadomo bowiem, że na stacjach przy autostradach ceny paliwa są zdecydowanie wyższe, niż w mniejszych miejscowościach poza główną trasą. Należy pamiętać również o tym, że pojazd mocno obciążony bagażami i podróżnymi będzie zużywał więcej paliwa, dlatego warto zaplanować tankowanie trochę wcześniej niż wskazuje na to standardowe zużycie paliwa. Zaplanowanie postoju na stacji jest bardzo istotne w przypadku samochodów elektrycznych – wyjeżdżając na trasę należy koniecznie sprawdzić dostępne po drodze stacje ładowania.
  • Odpowiednia nawigacja: dziś prawie nikt już nie podróżuje przy pomocy papierowej mapy i oznakowania dostępnego przy drogach. Dobrze jest mieć pod ręką aplikację, która nie tylko wyznaczy trasę, ale weźmie pod uwagę ewentualne zdarzenia na drodze, możliwe opłaty itp.

Pamiętaj również o dokumentach – zarówno kierowcy, jak i pojazdu. Wyjeżdżając za granicę, zapoznaj się koniecznie z obowiązkowymi opłatami za przejazd autostradami i przepisami drogowymi, które mogą się różnić od krajowych.

Używanie nawigacji przed planowaną podróżą samochodem

Długa podróż autem – koniecznie sprawdź pojazd

Najlepszy plan na nic się nie zda, jeśli w czasie drogi wydarzy się awaria, której można było uniknąć. Co koniecznie należy sprawdzić przed podróżą autem?

  • Ogólny stan techniczny auta – sprawdź działanie świateł, poziom płynów, bieżnik opon i stan hamulców. 
  • Dokładny przegląd samochodu przed podróżą – to bardzo dobry pomysł, aby udać się na stację diagnostyczną lub do mechanika i sprawdzić wszystkie krytyczne podzespoły przed czekającą podróżą. Może to zaoszczędzić wiele nerwów na długiej i wymagającej trasie.
  • Części zapasowe – zawsze, a w długiej podróży szczególnie, należy mieć w samochodzie koło zapasowe, zestaw żarówek, wymienne bezpieczniki, dodatkowy olej silnikowy i kanister z benzyną. Przydadzą się również kable rozruchowe, linka holownicza i latarka.

W czasie podróży w miesiącach letnich warto też sprawdzić i ewentualnie nabić klimatyzację. Prawidłowe przygotowanie samochodu jest konieczne nie tylko dla komfortu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa.

Przegląd samochodu przed podróżą

Co zabrać na długą podróż samochodem?

Auto sprawdzone, trasa zaplanowana, bagaże spakowane – czy to już wszystko? Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą w podróż do samochodu.

  • Woda – to podstawa! W upalne dni można się odwodnić w jednej chwili, a niedobory wody osłabiają koncentrację, która jest kluczowa dla bezpiecznej jazdy. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką kilka zapasowych butelek.
  • Przekąski – pomimo zaplanowanych postojów, warto mieć pod ręką coś do przegryzienia. Wzmożona koncentracja za kółkiem może prowadzić do spadku cukru we krwi, a to z kolei wzmaga zmęczenie i osłabia koncentrację.
  • Gotówka – chociaż karta czy blik są obecnie tak popularne, pamiętaj, że jeszcze nie wszędzie można zapłacić w ten sposób. Dlatego miej przy sobie odpowiednią porcję gotówki. W przypadku wyjazdu za granicę lepiej jest wymienić walutę wcześniej – przygraniczne kantory zwykle mają mniej korzystny kurs.
  • Chusteczki – przydadzą się zarówno mokre, jak i suche chusteczki (lub ręcznik papierowy), chociażby do szybkiego odświeżenia się i przetarcia spoconej twarzy.
  • Okulary przeciwsłoneczne – najlepiej jest na stałe wozić jedną parę w samochodzie. Jazda pod słońce będzie wtedy o wiele przyjemniejsza i bezpieczniejsza.
  • Zestaw głośnomówiący – rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy jest nie tylko niebezpieczne, ale stanowi poważne wykroczenie. 
  • Tradycyjna mapa – tak, są jeszcze takie rejony w Europie, gdzie sygnał GPS może ulegać zakłóceniom. Czasami wystarczy awaria telefonu z aplikacją do nawigacji, żeby zupełnie się zgubić, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą papierową mapę.
  • Długopis i kartka – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać – zawsze dobrze jest mieć je w schowku.

Jak przetrwać długą podróż samochodem? Sprawdzone sposoby

Długa podróż samochodem jest męcząca bez względu na wiek podróżujących. Jak przetrwać ją możliwie komfortowo?

  • Wygodne ubrania – długi czas spędzony w jednej pozycji może dać się we znaki. Dlatego lepiej obcisłe dżinsy zamienić na wygodny dres lub oddychający strój sportowy. W przypadku dzieci warto ubierać je na cebulkę. Dzięki kilku warstwom odzieży można szybko rozebrać malucha lub ponownie go ubrać, jeśli będzie tego wymagać sytuacja.
  • Muzyka/podcast/audiobook – długa podróż samochodem jest nużąca i może powodować spadek koncentracji. Szczególnie nocą monotonia jazdy sprawia, że kierowca czuje się senny. Dlatego warto włączyć ulubioną muzykę, ciekawy podcast lub audiobooka. Zapobiegną one znużeniu i sprawią, że podróż minie szybciej.
  • Podręczne przekąski – mały głód może dopaść każdego, a nie zawsze jest możliwość zatrzymania się na stacji, żeby coś przekąsić. Miej pod ręką jakąś małą przekąskę. Nie zapomnij też o wodzie!
  • Przerwy – postój jest dobrą okazją do rozprostowania kości, skorzystania z toalety czy zjedzenia porządnego posiłku. To również dobry moment na to, żeby – o ile jest taka możliwość, wymienić kierującego i odrobinę zmęczyć podróżujące z Tobą dzieci.

Wiele kilometrów za kółkiem może zmęczyć nawet najbardziej wytrawnego kierowcę. Dbając o bezpieczeństwo swoje i osób podróżujących z Tobą pamiętaj, żeby zatrzymać się na odpoczynek zawsze wtedy, gdy znużenie i senność zaczną brać górę.

Podróż samochodem z dzieckiem – co zabrać?

W podróżowaniu z dzieckiem samochód daje pewną niezależność, a dodatkowo znacznie łatwiej zapakować do niego wszystkie potrzebne rzeczy i nie trzeba się ograniczać, jak ma to miejsce w przypadku bagażu zabieranego do pociągu czy samolotu. Jednak długa podróż z dzieckiem samochodem może być drogą przez mękę, jeśli wcześniej nie obmyślimy dobrego planu na to, jak utrzymać żywotnego kilkulatka w bezruchu przez kilka godzin lub jak poradzić sobie z marudnym niemowlakiem.

Poniżej znajdziesz kilka istotnych porad dotyczących podróży samochodem z dzieckiem.

  • Odpowiednia pora –  większość rodziców potwierdzi, że podróż z dzieckiem najlepiej zaplanować na wieczór. Pozwoli to przejechać szmat drogi w czasie, gdy dziecko śpi.
  • Fotelik – posiadanie fotelika dla dziecka to prawnie narzucony obowiązek, który nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale zapewnia maluchowi komfort w trakcie jazdy. Warto sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju docelowym, ponieważ w niektórych państwach Europy nawet większe dzieci trzeba przewozić w pełnym foteliku, podczas gdy w Polsce wystarczy tylko podkładka na siedzenie.
  • Wygodne ubranie – warto ubrać dziecko w odzież z naturalnych, oddychających materiałów. Bez względu na pogodę na dworze, dzieci siedzące w foteliku nie unikną przegrzania się, dlatego ubranie powinno dawać maksymalny komfort i wygodę.
  • Dodatkowe akcesoria – ulubiony kocyk czy maskotka z pewnością pozwolą łatwiej zażegnać ewentualne niezadowolenie. Warto również zabrać ze sobą gry i zabawy, w które można bawić się w samochodzie.
  • Tabletki na chorobę lokomocyjną – podczas pierwszej długiej podróży może się niespodziewanie okazać, że pociecha cierpi na tę dolegliwość. Dlatego warto mieć pod ręką specyfik łagodzący objawy choroby lokomocyjnej.

Jak przetrwać długą podróż samochodem z dzieckiem? Wykorzystuj przerwy w trasie na to, aby odrobinę zmęczyć pociechę. Czy będzie to zabawa w chowanego, czy gra w klasy – rodzice w tym czasie rozprostują nogi i odetchną, a dziecko rozładuje odrobinę nagromadzoną w czasie jazdy energię, co pozwoli spokojniej przetrwać resztę trasy.

Uśmiechnięte dziecko w samochodzie

O czym jeszcze pamiętać przed długą podróżą samochodem?

Warto dodatkowo się ubezpieczyć, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi. Oprócz standardowej karty EKUZ dobrze jest wykupić polisę podróżną. Nie zapomnij też sprawdzić, jakie assistance oferuje Twoje OC. 

Samochód, choć nie jest najszybszym środkiem transportu, zdecydowanie daje najwięcej wolności i niezależności podczas wakacyjnych wyjazdów. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi podróż samochodem na urlop będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale również bardziej znośna!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.