Strona główna
Blog
Poradniki
Planowanie podróży małych i dużych – krok po kroku
Poradniki
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Planowanie podróży małych i dużych – krok po kroku

ON
Ola Nazimek
08 maja 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Planowanie podróży małych i dużych – krok po kroku

Lubisz planować podróże czy wręcz przeciwnie – wolisz, żeby ktoś zrobił to za Ciebie? Jeśli do tej pory planowanie wyjazdu kojarzyło Ci się raczej z przykrym obowiązkiem niż z przyjemnością, to pora to zmienić. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak mądrze podejść do tematu. Jesteśmy pewni, że z naszymi podróżniczymi wskazówkami odkryjesz radość w planowaniu każdej wycieczki!

Krok pierwszy: określ budżet

Zupełnie inaczej planuje się podróż, mając tysiące na koncie, a inaczej nie mając odłożonych środków. Dlatego tak ważne jest jasne określenie budżetu jeszcze przed przystąpieniem do planowania. Dotyczy to zarówno podróży solo, jak i wyjazdów rodzinnych czy ze znajomymi. Jeśli przez cały rok oszczędzałeś na wakacje, to zadanie masz ułatwione, bo już na starcie dysponujesz określoną kwotą, która nie wlicza się do codziennych wydatków domowych. Jeśli jednak nie pomyślałeś o tym, by stworzyć osobny budżet wakacyjny, to teraz musisz rozsądnie podzielić wydatki – tak, by z domowego budżetu wysupłać kwotę, jaką będziesz mógł przeznaczyć na wyjazd. 

Dopiero znając budżet wakacyjny, możesz zacząć rozglądać się za ofertami. Na tym etapie będziesz wiedział, czy stać Cię na wyjazd z biurem podróży w egzotyczne kraje, na pobyt w eleganckim hotelu nad Bałtykiem czy na skromny pensjonat lub wakacje pod namiotem. Bez względu na to, jakim budżetem dysponujesz, dobrym pomysłem będzie poszukanie specjalnych okazji cenowych. W tym celu warto zajrzeć na portal Triverna.pl, gdzie znajdziesz atrakcyjne, choć limitowane czasowo oferty. Warto się spieszyć, by upolować najlepszą dla siebie opcję!

Jeśli Twój budżet jest skromny, to koniecznie zajrzyj do artykułu: „9 sposobów na tanie podróżowanie”, w którym znajdziesz inspiracje na niedrogie i ciekawe wakacje!

 Pieniądze na podróż

Krok drugi: obierz kierunek

Znając budżet, łatwiej będzie Ci określić rejon, w który możesz pojechać. Wakacyjnych inspiracji szukaj w sieci. Przejrzyj Instagram, Pinterest, blogi podróżnicze, a także mapy Google, gdzie znajdziesz zdjęcia popularnych atrakcji i oceny wystawione przez innych turystów. Pamiętaj, że piękne zdjęcia to nie wszystko – koniecznie zwracaj uwagę na opinie i fotografie wykonane przez zwiedzających. Jeśli masz ochotę spędzić wakacje w Chorwacji, to zawęź poszukiwania do tego regionu i zastanów się, w której części kraju chciałbyś wypocząć. Wolisz zatrzymać się na wybrzeżu, w jednym z pięknych miast, a może na wyspie? Jeśli planujesz dłuższe wakacje, to może warto zarezerwować nocleg w kilku miejscach w kraju i w ten sposób lepiej go poznać?

Planowanie podróży z mapą

Krok trzeci: wybierz środek transportu

Kolejną ważną kwestią podczas planowania wycieczki jest wybór środka transportu. Jeśli zależy Ci na szybkim dotarciu do miejsca docelowego, a pakowanie się do niewielkiej walizki nie stanowi dla Ciebie problemu, to postaw na samolot. Pamiętaj, żeby bilety rezerwować z wyprzedzeniem, najlepiej szukając atrakcyjnych promocji cenowych. Wtedy wycieczka samolotem może się naprawdę opłacić! Więcej tipów dotyczących podróżowania tym środkiem transportu znajdziesz w naszym poradniku: „Podróż samolotem – jak się przygotować?”.

Pociąg to z kolei świetna opcja dla rodzin z dziećmi – szczególnie, jeśli Twoje maluchy cierpią na chorobę lokomocyjną. Wybierając przedział dla rodzin z dziećmi, możesz liczyć na komfort i przyjemną podróż do celu. W pociągu łatwo zajmiesz smyka różnymi zabawami i grami. Dziecko będzie mogło też pospacerować po korytarzu i w dowolnej chwili skorzystać z toalety. Wagon restauracyjny sprawi, że w każdej chwili będziesz mógł zaopatrzyć się w przekąski czy napoje. Co jeszcze warto wiedzieć o podróżach pociągiem? Dowiedz się z artykułu: „Jak przygotować się do podróży pociągiem? Poradnik”.

Najpopularniejszym środkiem transportu – zarówno na krótkich, jak i długich dystansach – wciąż pozostaje samochód. Preferujesz ten sposób podróżowania? W takim razie koniecznie zapoznaj się z materiałem: „Długa podróż samochodem – jak ją zaplanować?”.

Pies w samochodzie spakowanym na podróż

Krok czwarty: zarezerwuj hotel i pomyśl o wyżywieniu

Jeśli masz już określony budżet i wybrane miejsce pobytu, to warto już teraz zarezerwować hotel. Nie zostawiaj tego kroku na później, bo im bliżej daty Twojego wyjazdu, tym mniej miejsc może być dostępnych – a ceny mogą wzrastać. Hotel warto rezerwować w tym samym momencie co bilety lotnicze czy pociągowe. Niektórzy turyści przygotowania do podróży wakacyjnej zaczynają nawet rok wcześniej! Naszym zdaniem wystarczy zostawić sobie kilkumiesięczny zapas. Planując zatem urlop na lipiec, poszukiwania hotelu dobrze jest rozpocząć na przełomie marca i kwietnia. Pamiętaj, żeby nie zwlekać z decyzją o rezerwacji, bo świetne okazje cenowe naprawdę szybko się rozchodzą. Podczas szukania noclegu zastanów się, czy interesuje Cię pobyt z wyżywieniem czy wolisz jeść na mieście. Wiele hoteli część posiłków ma już wliczone w cenę i warto z tego skorzystać, bo to nie tylko duża oszczędność, ale także wygoda.

Walizka w hotelu

Krok piąty: sprawdź dokumenty i zadbaj o ubezpieczenie

Przygotowując się do trasy, nie zapomnij o dokumentach. Ten krok jest tak oczywisty, że wielu turystów po prostu go bagatelizuje. A mnóstwo jest historii o osobach, które w ostatnim momencie sprawdziły ważność swojego dowodu osobistego czy paszportu i okazało się, że jest nieważny. Na wyrobienie nowego dokumentu tożsamości dla siebie lub dziecka będziesz musiał czekać około miesiąca – warto zatem już w momencie rezerwowania hotelu sprawdzić daty ważności dokumentów. 

Przed wyjazdem za granicę dobrze jest też wyrobić darmową kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewni Ci dostęp do darmowej opieki lekarskiej w wielu państwach europejskich. Karta jest wydawana bezpłatnie. Wniosek o wydanie karty EKUZ możesz złożyć w oddziale NFZ, przez elektroniczną skrzynkę ePUAP lub przez Internetowe Konto Pacjenta.

Paszport i mapa

Krok szósty: zaplanuj atrakcje i ułóż plan zwiedzania

Jeśli uwielbiasz zwiedzanie i ze swojej podróży chcesz czerpać garściami, to warto wcześniej przygotować sobie plan podróży. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie atrakcje warto odwiedzić, a jakie można sobie darować, poznasz opinie innych turystów na temat popularnych miejsc, zobaczysz autentyczne zdjęcia atrakcji, poznasz ich godziny otwarcia i ceny, a także stworzysz program zwiedzania dzień po dniu. Jak to zrobić? Możesz w tym celu użyć specjalnego planera podróży, np. w formie notesu, notatnika w telefonie czy jednej z popularnych aplikacji. Planowanie podróży z Google Maps to jedna z wygodniejszych opcji. Aplikacja pozwoli Ci stworzyć listy miejsc, które chciałbyś odwiedzić, dzięki czemu będziesz miał pod kontrolą cały plan wyprawy.

Jeśli zamiast komercyjnych atrakcji stawiasz na podróże w duchu slow, to koniecznie zajrzyj do naszego artykułu „Slow travel, czyli jak podróżować powoli i świadomie”. Znajdziesz w nim cenne porady dotyczących świadomego podróżowania. Sprawdź, czy ten sposób jest dla Ciebie!

Planowanie trasy podróży i atrakcji

Krok siódmy: skontroluj stan zdrowia

Wybierając się w podróż do egzotycznych krajów, konieczne będzie odbycie wizyty lekarskiej oraz przyjęcie dodatkowych szczepień. My jednak zachęcamy Cię do sprawdzenia swojego stanu zdrowia, nawet jeśli planujesz podróż tylko po Europie. Jeśli dawno nie robiłeś np. przeglądu stomatologicznego bądź innych podstawowych badań, to warto zadbać o to przed wakacjami. Urlop to czas, kiedy zrzucając z siebie stres nagromadzony miesiącami organizm często ulega różnorodnym infekcjom. Warto więc sprawdzić kondycję uzębienia i zaopatrzyć się w zapas leków, które przyjmujesz stale (by nie okazało się, że za granicą będziesz musiał szukać gabinetu lekarskiego), a także skompletować apteczkę. Jeśli planujesz lub jesteś w ciąży, to koniecznie przeczytaj artykuł: „Podróżowanie w ciąży – co warto wiedzieć?”.

Wywiad medyczny z pacjentem

Krok ósmy: spakuj się i ruszaj w trasę!

Wyjazd lada moment, warto więc pomyśleć o pakowaniu! Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo w pośpiechu łatwo o błąd. Czego unikać? Przede wszystkim nadmiaru, niepotrzebnych akcesoriów oraz odzieży niedopasowanej do pogody.

Staraj się zabrać ze sobą niewiele rzeczy, ale naprawdę przydatnych. Sprawdź pogodę na miejscu i dostosuj do niej swoją garderobę. Przed przystąpieniem do pakowania stwórz listę potrzebnych rzeczy, dokup brakujące przedmioty i pakuj się razem z listą. Pamiętaj o zabraniu okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy, kremu z filtrem, wygodnego obuwia na czas zwiedzania. Jeśli podróżujesz z dziećmi, to koniecznie zadbaj o ciekawe i angażujące gry i zabawki nie tylko do użycia na miejscu, ale także w czasie podróży. 

Przygotowanie walizki do podróży

Jak zaplanować podróż? Mamy nadzieję, że w naszym poradniku znalazłeś odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Teraz zajrzyj do portalu Triverna.pl, sprawdź dostępne oferty i zaplanuj razem z nami swoje wakacje marzeń! 

Krok po kroku: jak zaplanować podróż?
ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.