MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Poradniki
Jak przygotować się do podróży pociągiem? Poradnik

Jak przygotować się do podróży pociągiem? Poradnik

ON
Ola Nazimek
22 kwietnia 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Jak przygotować się do podróży pociągiem? Poradnik

Podróż pociągiem to wciąż jedna z najchętniej wybieranych form transportu – zwłaszcza w okresie świąt, wakacji czy ferii, kiedy drogi do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych są oblegane i zakorkowane. Jazda pociągiem nie tylko pozwala na bezproblemowy przejazd z jednego punktu do drugiego, ale też nie jest tak obciążająca jak prowadzenie samochodu.

Aby jednak podróż przebiegła bez kłopotów i nerwów, warto odpowiednio się do niej przygotować – szczególnie wtedy, gdy ma potrwać kilka czy kilkanaście godzin lub gdy wybieramy tę formę komunikacji do wyjazdu za granicę. Jak sprawnie podróżować pociągiem? Czytaj dalej!

Jak podróżować pociągiem? Planowanie to podstawa

Pierwszym krokiem w każdej podróży, bez względu na wybrany środek transportu, powinien być jej dobry plan. W przypadku jazdy pociągiem również ma to znaczenie – zwłaszcza gdy droga jest daleka i wymaga przesiadek. O czym należy pamiętać?

  • Rozkład jazdy: godzina odjazdu to podstawowa informacja dla podróżujących koleją. Można go sprawdzić bez wychodzenia z domu – albo bezpośrednio na stronie konkretnego przewoźnika, albo na Portalu Pasażera, który jest prowadzony przez PKP. Internetowy rozkład jazdy pozwala znaleźć pasujące połączenie, zweryfikować czas ewentualnych przesiadek, wybrać kategorię pociągu czy sprawdzić cenę biletu.
  • Bilet: z pewnością warto zaopatrzyć się w niego znacznie wcześniej, szczególnie jeśli planujemy poruszać się po obleganej trasie lub podróżować pociągiem, w którym obowiązują miejscówki. Przy trasach zagranicznych lub nocnych można także zdecydować, czy wybieramy standardowe miejsce, czy może kuszetkę, która umożliwia nocleg w pociągu.
  • Planowanie przesiadek: nie zawsze uda znaleźć się bezpośrednie połączenie do miejsca docelowego. Planując podróż pociągiem, trzeba dokładnie sprawdzić czas, jaki jest zaplanowany na przesiadkę. Warto wybrać takie połączenia, które mają nieco dłuższy czas na przesiadkę niż przysłowiowe 5 minut. W przypadku, gdy dojdzie do opóźnienia pierwszego pociągu, jest niemal pewne, że nie zdążymy na kolejny. Więcej czasu na przemieszczanie się pomiędzy peronami potrzebują zwłaszcza rodzice podróżujący z dziećmi czy osoby niepełnosprawne. 
  • Bagaż: czasem mniej znaczy więcej! Pakując bagaż do pociągu, weź pod uwagę, że miejsce do jego przewozu jest ograniczone. Dodatkowo, jeśli czeka Cię przesiadka, duża ilość niewymiarowego bagażu może być kłopotliwa podczas przechodzenia z peronu na peron. Oprócz głównej torby czy walizki warto mieć ze sobą podręczny plecak lub większą torebkę. Schowasz tam nie tylko portfel i potrzebne dokumenty, ale też będziesz mieć pod ręką butelkę wody czy niewielką przekąskę.

O ile pociągi za granicą w większości krajów należą do punktualnych, o tyle polskie koleje wciąż nie mogą poszczycić się zbyt wysoką skutecznością – zwłaszcza tabory poruszające się na długich trasach. Dlatego nie warto iść na żywioł i lepiej zawczasu wszystko zaplanować.

Kobieta kupująca bilet na podróż pociągiem w kasie na dworcu

Co zabrać na podróż pociągiem?

Podróżowanie pociągiem z pewnością jest mniej męczące niż prowadzenie auta. Czas spędzony w wagonie można wykorzystać w przeróżny sposób – od nadrobienia braków w literaturze, przez oglądanie seriali, aż po nadgonienie zaległości związanych z pracą czy nauką.

Dobrze zatem zabrać ze sobą laptop, czytnik e-booków lub książkę, a czas podróży upłynie znacznie przyjemniej. Dla zapewnienia ciągłości działania sprzętu dobrze mieć w torbie również ładowarkę lub powerbank. Część pociągów (zwłaszcza dalekobieżnych) wyposażona jest w kontakty, jednak w taborach regionalnych wciąż nie jest to standardowe wyposażenie.

Na dalsze podróże dobrze mieć ze sobą niewielką podróżną poduszkę lub chociażby sweter, który zwinięty umożliwi drzemkę.

Do pociągu dobrze też zabrać butelkę z wodą lub innym napojem oraz coś do przekąszenia. Wagony restauracyjne znajdują się wyłącznie w pociągach Intercity, a ceny posiłków mogą być zaskakujące dla kogoś, kto liczył na tanie podróżowanie pociągiem. Dlatego lepiej być przygotowanym i zabrać ze sobą nawet najzwyklejsze kanapki.

Kobieta czytająca książkę w trakcie jazdy pociągiem

Podróż pociągiem z wózkiem dziecięcym – co trzeba wiedzieć?

Podróż pociągiem z dzieckiem w wózku może być całkiem prosta, o ile zostanie wcześniej przygotowana. Przejazd koleją to dla malucha spore przeżycie, a coraz więcej przewoźników oferuje udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi (od tańszych biletów, przez specjalne przedziały dla rodzin, a nawet wagony wyposażone w strefę zabaw).

W przypadku przejazdu z niemowlęciem, podróżnym przysługuje prawo do przewozu wózka. Opłatom nie podlega zarówno wózek, w którym podróżuje maluch, jak i sprzęt złożony na czas podróży i schowany pod lub nad siedzeniem. Jedyna sytuacja, w której przewóz wózka może wymagać dopłaty to taka, gdy podróżujesz bez dziecka i nie masz możliwości złożenia i schowania wózka. Wówczas należy sprawdzić warunki i cennik, jaki stosuje konkretny przewoźnik.

Matka z dzieckiem w pociągu

Zasady podróży pociągiem z rowerem

Jeśli planujesz zabrać ze sobą do pociągu rower, musisz zadbać o kilka kwestii, żeby podróż upłynęła bez stresu. Po pierwsze należy sprawdzić, czy wybrany skład posiada wagon umożliwiający przewożenie rowerów – informacje na ten temat znajdują się na żółtych papierowych rozkładach umieszczonych na stacjach kolejowych i na stronie Portal Pasażera. Można też dopytać o taką informację na infolinii konkretnego przewoźnika.

Zdecydowana większość przewoźników wymaga dodatkowej opłaty za przewożony rower (darmowy przewóz oferują jedynie Koleje Mazowieckie i SKM Warszawa). Cena przewozu roweru jest zależna od konkretnej firmy, a szczegółowe zasady podróży z jednośladem znajdują się w regulaminach. 

Jednak bez względu na to, czy przewoźnik pobiera opłatę, czy nie, rower należy przewozić w dostosowanej w tym celu części pociągu (ze stojakami lub hakami na rowery). W razie braku wydzielonego miejsca można ustawić rower w przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku końcowego wagonu w składzie.

Należy pamiętać o tym, że bezwzględnie zakazany jest przewóz rowerów w wagonach restauracyjnych i sypialnych. Bardzo często zakaz ten obowiązuje w autobusach komunikacji zastępczej, dlatego przed podróżą warto dokładnie sprawdzić, czy na części trasy nie zastosowano takiego rozwiązania.

Ponieważ liczba miejsc do przewożenia rowerów jest limitowana, po jej wyczerpaniu obsługa konduktorska może odmówić przejazdu. Stąd mądrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w bilet znacznie wcześniej – zwłaszcza na trasach, które w sezonie są oblegane przez cyklistów.

Mężczyzna wsiadający do pociągu z rowerem

PKP a podróż z psem

Coraz częściej w podróż zabieramy także ukochane czworonogi. Ogólne zasady przewozu psów pociągiem są podobne u wszystkich przewoźników. Podróżny może zabrać ze sobą jedno zwierzę, a przewożony pies musi mieć aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie. Oznacza to, że opiekun musi posiadać książeczkę szczepień pupila.

Małe zwierzęta domowe (w tym psy małych ras) można nieodpłatnie przewozić w transporterach. W przypadku większych psów konieczne jest założenie kagańca i bezwzględne trzymanie na smyczy. U zdecydowanej większości przewoźników jazda z psem poza transporterem wymaga dodatkowej opłaty. Są z niej zwolnione wyłącznie psy przewodnicy i psy asystujące osobom z niepełnosprawnością. Ceny biletów za przewóz psa są określone w regulaminie konkretnego przewoźnika.

Psy nie mogą przebywać na siedzeniach ani wchodzić do wagonów gastronomicznych (chyba że pies jest przewodnikiem osoby niewidomej). W przypadku przejazdu wagonem przedziałowym, zgodę na przewóz psa muszą wyrazić wszyscy pasażerowie danego przedziału. W wagonach bezprzedziałowych nie jest to wymagane.

Pies na stacji kolejowej

Tanie podróżowanie pociągiem – tipy i porady

Jak podróżować pociągiem za jak najmniejsze pieniądze? Poniżej znajdziesz nasze sprawdzone patenty na tanie podróżowanie PKP!

1. Wczesna rezerwacja biletów: dla szybkich i zdecydowanych przewoźnicy oferują często całkiem spore rabaty, które są tym większe, im wcześniej kupimy bilet. Np. PKP Intercity oferuje zniżki nawet w wysokości 30% za zakup biletu na miesiąc przed datą wyjazdu.

2. Bilety grupowe: jedziesz na wycieczkę z paczką przyjaciół? Kupcie bilet grupowy, dzięki czemu możecie zaoszczędzić naprawdę niemały procent.

3. Bilety czasowe i pakiety: to świetna opcja dla tych, którzy pociągami podróżują często lub planują intensywny kolejowy weekend. W ofertach poszczególnych przewoźników można znaleźć wiele ciekawych propozycji, a liczba promocji zwykle wzrasta w okresie wakacyjnym.

4. Ustawowe zniżki: pamiętaj o tym, że dzieci do lat 4, uczniowie, studenci, seniorzy oraz niektóre grupy (np. kombatanci czy inwalidzi) mają ustawowo gwarantowane zniżki, które mogą wynosić od 33 do nawet 100%. Jedyne, co jest potrzebne do uznania zniżki, to dokument potwierdzający prawo do jej przyznania (np. legitymacja studencka czy kombatancka, a w przypadku dzieci poniżej 4. roku życia akt urodzenia lub książeczka zdrowia).

Grupa przyjaciół podróżująca razem pociągiem na wakacje

Podróżowanie pociągiem to wciąż najbardziej ekonomiczny sposób przemieszczania się. Gęsta siatka połączeń, zwłaszcza do popularnych kurortów i wakacyjnych miejscowości, umożliwia łatwą podróż do miejsca docelowego. Planując podróż, nie zapomnij zerknąć na https://triverna.pl/hotele. Znajdziesz tam najlepsze hotele i apartamenty w pięknej okolicy albo blisko dworca kolejowego, a do tego w promocyjnych cenach!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.