Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Pojezierza w Polsce warte odwiedzenia
Przewodniki i rankingi
Nad jezioro
Wszystkie wpisy

Pojezierza w Polsce warte odwiedzenia

ON
Ola Nazimek
30 stycznia 2024
9 min czytania
Udostępnij:
Pojezierza w Polsce warte odwiedzenia

Słysząc „pojezierze”, na myśl od razu przychodzą Ci Mazury? Nie tylko Tobie! A przecież pojezierzy w Polsce jest znacznie więcej. Zajrzyj do artykułu i poznaj te lepiej i mniej znane regiony oraz odkryj atrakcje, jakie czekają na Ciebie w ich okolicy. Zapraszamy do lektury!

8 najpiękniejszych pojezierzy w Polsce – poznaj je wszystkie!

Para kajakarzy na jeziorze

Pojezierzami nazywamy obszary, na których występuje duże nagromadzenie jezior. W Polsce pojezierzy jest sporo – szacuje się, że zajmują one w sumie ¼ powierzchni kraju. Najwięcej z nich znajduje się na północy kraju oraz w pasie środkowo-zachodnim Polski.

Do najpopularniejszych rodzajów pojezierzy występujących w Polsce można zaliczyć pojezierza morenowe, rynnowe i deltowe.

  • Pojezierza morenowe charakteryzują się pagórkowatym krajobrazem utworzonym przez ruchy lodowca oraz obecnością licznych jezior powstałych w wyniku jego działalności.
  • Pojezierza rynnowe to obszary o długich i wąskich jeziorach, zwykle położone w dolinach wydrążonych przez działalność lodowca.
  • Z kolei pojezierza deltowe są formacjami utworzonymi przez osadzanie się materiału nanoszonego przez rzeki do morza lub jeziora i charakteryzują się rozległymi obszarami z licznymi mokradłami i jeziorami.

Które polskie pojezierza szczególnie warto odwiedzić? Oto najciekawsze opcje na wakacyjny urlop nad jeziorem!

Pojezierze Mazurskie

Żaglówka na Mazurach

Pojezierze Mazurskie znajduje się w północno-wschodniej części Polski – głównie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Największym jeziorem w tym regionie jest jezioro Śniardwy, które stanowi zarazem największe jezioro Polski. Oprócz niego, na Mazurach znajdują się takie popularne jeziora jak m.in. Mamry, Kisajno, Niegocin czy Święcajty

Szczególną atrakcją tej okolicy jest Kanał Mazurski. To sztuczna droga wodna łącząca liczne jeziora mazurskie. Ułatwia ona żeglugę, tworząc tym samym fascynującą trasę wodną, z której chętnie korzystają żeglarze i kajakarze. 

W obrębie Pojezierza Mazurskiego znajdują się liczne obszary chronione, w tym Wigierski Park Narodowy oraz Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Najbardziej znanymi miastami na Mazurach są Giżycko, Mikołajki, Węgorzewo czy Mrągowo. To miejscowości idealne na bazę wypadową do zwiedzania regionu, a trzeba wiedzieć, że Pojezierze Mazurskie oferuje mnóstwo atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Co ciekawego można robić na Mazurach? Dowiesz się z artykułu: Atrakcje Krainy Tysiąca Jezior

Pojezierze Drawskie

Jezioro Drawsko - popularne jezioro na Pojezierzu Drawskim

Choć nie należy do najbardziej znanych pojezierzy w Polsce, jest zdecydowanie godne uwagi! Mowa o Pojezierzu Drawskim znajdującym się w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, na terenie powiatów drawskiego i szczecineckiego. Największym jeziorem tego pojezierza jest Drawsko. To także drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce. Słynie z malowniczej okolicy, krystalicznie czystej wody oraz licznych wysp i półwyspów, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. 

Pozostałe jeziora, które warto zobaczyć, będąc w tym regionie, to Lubie, Ińsko, Pile i Bielsko. Okolica jest uznawana za jeden z najbardziej zalesionych terenów w Polsce, na którym można znaleźć aż 12 rezerwatów, 300 pomników przyrody i Drawski Park Krajobrazowy. Naprawdę warto tu przyjechać!

Pojezierze Wielkopolskie

Jezioro Gopło na Pojezierzu Wielkopolskim

Pojezierze Wielkopolskie to region, który łączy w sobie piękno przyrody i bogactwo dziedzictwa kulturowego. Ten zakątek Polski słynie z takich jezior jak Gopło, Powidzkie czy Ślesińskie. Mnogość tutejszych jezior zapewnia ogrom możliwości dla fanów różnorodnych sportów wodnych. 

To region atrakcyjny nie tylko ze względu na urozmaiconą faunę i florę – można czerpać również z bogactwa kulturalnego i historycznego położonych tu miast, takich jak Poznań, Leszno i Szamotuły, które zachwycają zabytkami i urokliwymi miejscami wartymi odwiedzenia. Planując podróż w te strony, trzeba także pamiętać o odwiedzeniu najstarszych polskich miast, takich jak Gniezno czy Biskupin. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji dogłębnie zwiedzić Pojezierza Wielkopolskiego, to warto nadrobić!

Pojezierze Kaszubskie

Pojezierze Kaszubskie - jedno z najpiękniejszych pojezierzy w Polsce

Pojezierze Kaszubskie jest znane również jako Szwajcaria Kaszubska. Leży na północy kraju w regionie Dolnej Wisły. Jego lokalizacja to doskonały pretekst do urozmaicenia urlopu spędzanego nad morzem i wydłużenia go o kilka dodatkowych dni w celu poznania tego malowniczego miejsca. 

Pojezierze Kaszubskie obfituje w wiele pięknych jezior. Najbardziej znane jest Jezioro Wdzydzkie, nad którym znajduje się chętnie odwiedzana miejscowość letniskowa – Wdzydze Kiszewskie. Pojezierze Kaszubskie słynie z położenia pośród uroczych wzgórz i ruchomych wydm na terenie Słowińskiego Parku Narodowego oraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Dobrym pomysłem na poznanie regionu jest zwiedzanie go po wytyczonych szlakach wodnych, łączących w ciekawy sposób poszczególne akweny.

Pojezierze Lubuskie

Jezioro Łagowskie na Pojezierzu Lubuskim

Pojezierze Lubuskie znajduje się w zachodniej części Polski. Położenie w Dolinie Dolnej Odry stanowi o jego wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym. Można tu bowiem spotkać mnóstwo gatunków ptaków wodnych, jak i bogatą florę. 

Jednym z bardziej znanych jezior Pojezierza Lubuskiego jest Jezioro Łagowskie. Słynie z unikalnego półwyspu, na którym znajduje się Zamek Książąt Głogowskich, będący główną atrakcją Łagowa – miasta uważanego za perłę ziemi lubuskiej. Pasjonaci wędkarstwa chętnie odwiedzają okolice Jeziora Zbąszyńskiego, natomiast miłośnicy żeglarstwa szczególnie doceniają Jezioro Sławskie. Pojezierze Lubuskie stanowi prawdziwą gratkę zarówno dla osób kochających przyrodę, ceniących ciszę i spokój, jak i fanów aktywnego wypoczynku.

Pojezierze Suwalskie

Jezioro Hańcza na Pojezierzu Suwalskim

Można śmiało powiedzieć, że Pojezierze Suwalskie to jeden z najczystszych regionów Polski. Jest to pojezierze najbardziej wysunięte na północny wschód Polski, a zarazem charakteryzujące się dość surowym klimatem – zimy są tu bardzo długie i mroźne. 

Warto zobaczyć ten region, by nacieszyć oko pięknymi krajobrazami. Malownicze jeziora są otoczone wspaniałymi, gęstymi lasami. Miłośnicy pieszych wędrówek znajdą tu więc mnóstwo szlaków turystycznych biegnących przez tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego i Wigierskiego Parku Narodowego. Znakiem rozpoznawczym tego pojezierza jest najgłębsze polskie jezioro – Hańcza.

Pojezierze Wałeckie

Szukając wyjątkowych miejsc do wypoczynku nad jeziorem, warto także odwiedzić mniej znane, ale zdecydowanie godne uwagi Pojezierze Wałeckie. Jest ono położone w północno-zachodniej części kraju. Najbardziej rozpoznawalnym miastem tego zakątka jest Wałcz, położony pomiędzy dwoma dużymi jeziorami – Raduń i Zamkowym. Nad jeziorem Raduń można spacerować po unikatowej atrakcji – Moście Kłosowskim, który jest zawieszony nad lustrem wody. 

Teren Pojezierza Wałeckiego stanowi skupisko wielu rezerwatów przyrody, gdzie można podziwiać bogactwo fauny. Przy odrobinie szczęścia spotkasz tu żubry, borsuki, lisy, dziki oraz sarny. Pojezierze Wałeckie jest perełką pośród atrakcji turystycznych kraju i warto poświęcić choć kilka dni na jego poznanie.

Pojezierze Palowickie

Kolejnym mniej znanym, a należącym do najpiękniejszych pojezierzy w Polsce, jest Pojezierze Palowickie położone na najbardziej urokliwych terenach Górnego Śląska w pobliżu Żor, Czerwionki-Leszczyn i Orzesza. Zajmuje ono teren parku krajobrazowego o nazwie Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Jedną z atrakcji turystycznych jest miejscowość Palowice z drewnianym kościołem oraz pięknym dworkiem. Ciekawym zabytkiem techniki są pozostałości drewnianej huty „Walaska”. Pojezierze Palowickie jest doceniane szczególnie przez fanów rowerowych wędrówek. Dostępnych jest tu wiele atrakcyjnych ścieżek rowerowych, prowadzących pomiędzy najpiękniejszymi jeziorami w okolicy, takimi jak Garbocz, Łanuch i Jesionka.

Polskie pojezierza zachwycają bogatą fauną i florą, pięknymi krajobrazami, dzikimi i cichymi zakątkami oraz masą interesujących atrakcji. Szukasz miejsca, gdzie mógłbyś wypocząć, naładować baterie i po prostu dobrze się bawić? Wybierz jedno z opisanych przez nas pojezierzy, a nocleg zarezerwuj już teraz przez portal Triverna.pl. Jesteśmy przekonani, że wypoczynek nad jeziorem to idealna opcja na każdą porę roku! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.