Mało kto wie, że Poznań w XII wieku był stolicą Polski i że to właśnie w poznańskiej katedrze znajduje się symboliczny grób Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Do ciekawostek należy także fakt, że miasto Poznań zostało wymienione w słowach hymnu Polski, a w muzeum archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim znajduje się miecz, który miał należeć do św. Piotra. Jakie inne tajemnice kryje to miasto i jakie atrakcje w Poznaniu warto zobaczyć? Zapraszamy do lektury!
Co zobaczyć w Poznaniu? Zwiedzanie miasta koniecznie rozpocznij od Starego Miasta. To tutaj znajdziesz najciekawsze zabytki i historyczne atrakcje. Oto kilka miejsc, do których powinieneś się udać w pierwszej kolejności!
Poznański rynek jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce – w rankingu wyprzedzają go tylko rynki Wrocławia i Krakowa. Został wytyczony w połowie XIII wieku i jest zabudowany urokliwymi, kolorowymi kamieniczkami, w których mieszczą się nie tylko lokale mieszkalne, ale także restauracje, kawiarnie i miejsca usługowe. W centrum Starego Rynku stoi ratusz miejski, na którym nad tarczą zegara codziennie w samo południe ukazują się mieszkańcom i turystom poznańskie koziołki. W ratuszu znajduje się także siedziba Muzeum Poznania – w każdy wtorek można zwiedzić je całkowicie za darmo.
Przeczytaj także: Restauracja polska, włoska, a może kuchnia gruzińska? Sprawdź, gdzie zjeść w Poznaniu!
Jedną z największych atrakcji Poznania jest Ostrów Tumski, czyli historyczne centrum miasta. Przed wytyczeniem rynku to właśnie tutaj toczyło się życie poznaniaków. Ciekawostką jest fakt, że Ostrów Tumski to jedyna ocalała w tym mieście wyspa na Warcie. Interesujące miejsca na Ostrowie Tumskim, które zdecydowanie warto zobaczyć, to m.in.: Katedra Poznańska, Psałteria, Złota Kaplica, Pałac Arcybiskupi, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci czy Akademia Lubrańskiego.
Czy wiesz, że Zamek Królewski w Poznaniu jest uznawany za najstarszą zachowaną rezydencję królewską w Polsce? To właśnie tutaj w XIII wieku Przemysł I wzniósł wieżę mieszkalną, którą zaczął rozbudowywać jego syn, Przemysł II. Dzieło dokończył w XIV wieku Kazimierz Wielki, czyniąc ją największą świecką budowlą w całej Europie! Zamek brał udział w wielu bitwach, w czasie których był niszczony, a następnie odbudowywany. Dzisiaj mieści się w nim Muzeum Sztuk Użytkowych (będące oddziałem Muzeum Narodowego) oraz taras widokowy prezentujący przepiękną panoramę zabytkowego Starego Miasta.
Wśród najważniejszych poznańskich atrakcji znajduje się także Zamek Cesarski zbudowany na początku XX wieku w stylu neoromańskim. W zamku trzy razy gościł sam cesarz Wilhelm II. W czasie II wojny światowej obiekt przebudowano, dostosowując go do potrzeb Hitlera. Po wojnie wpisano go na listę zabytków i przeznaczono pod działalność Rady Miejskiej. Aktualnie w Zamku Cesarskim funkcjonuje Centrum Kultury Zamek, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. CK Zamek organizuje warsztaty, spotkania czy wykłady. Działają tutaj pracownie plastyczne i muzyczne oraz kino. Zamek można zwiedzać samodzielnie, z audio przewodnikiem lub z przewodnikiem zamkowym.
Co zwiedzić w Poznaniu z dziećmi? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, dzięki którym maluchy nie będą narzekać na nudę! Zapewniamy – każde z tych miejsc dostarczy Wam mnóstwa pozytywnych wrażeń.
Jednym z najciekawszych polskich miast jest niewątpliwie Poznań – co zobaczyć, będąc tutaj na wycieczce z dziećmi? Oczywiście Rogalowe Muzeum! Jego siedziba mieści się na Starym Rynku, więc dotrzesz tu z łatwością. Na miejscu możesz wziąć udział w pokazach rogalowych, podczas których podpatrzysz, jak powstają najprawdziwsze rogale świętomarcińskie. Nowością w ofercie są warsztaty Widokówka z Poznania, w trakcie których dzieci słuchają poznańskich legend i samodzielnie wykonują przepiękne pamiątkowe pocztówki. Na miejscu można kupić oczywiście smaczne rogale oraz inne suweniry z regionu.
Kolejną rodzinną atrakcją wartą uwagi jest Jezioro Maltańskie, zawdzięczające swoją nazwę Zakonowi Kawalerów Maltańskich. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem, który powstał w wyniku spiętrzenia wody na rzece Cybinie. Znajduje się na prawym brzegu Warty, a do użytku zostało oddane w 1952 roku. Obecnie zbiornik jest wykorzystywany przede wszystkim do uprawiania sportów wodnych. Nad brzegiem Jeziora Maltańskiego powstały także Termy Maltańskie, wykorzystujące naturalne wody geotermalne. W obiekcie można skorzystać z aquaparku, basenów sportowych, strefy saun oraz strefy spa, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie!
Wybierasz się do Poznania? Co warto zobaczyć i czego doświadczyć z dziećmi? Kolejka Maltanka zaprasza! Ta niebywała atrakcja ucieszy nie tylko maluchy, ale także ich opiekunów. Kolej wąskotorowa na 4-kilometrowej trasie pozwala obejrzeć miasto z zupełnie innej perspektywy. Na trasie kolejki znajdują się 4 stacje: Maltanka, Ptyś, Balbinka i Zwierzyniec. Bilety na przejazd można kupić na stacji początkowej i końcowej.
Znasz już popularne zabytki i miejsca, w które warto zabrać dzieci w Poznaniu. A atrakcje dla par i dorosłych spacerowiczów? Oto nasze typy!
Co warto zobaczyć w Poznaniu? Obowiązkowo Stary Browar! Nowoczesny obiekt, którego pełna nazwa to Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar, został stworzony przez Grażynę Kulczyk w miejscu po dawnym browarze Huggera. To tutaj od końca XIX wieku aż do końca lat 70. XX wieku było warzone piwo. W 1980 roku browar przeniesiono na Franowo, a obiekty na Półwiejskiej zaczęły niszczeć. Dopiero w 2003 roku po kompleksowym remoncie zostało otwarte pierwsze skrzydło Starego Browaru. Budynek po renowacji otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień i nagród. W obiekcie mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie i lokale usługowe. Cyklicznie są tutaj organizowane wydarzenia kulturalne. W nowoczesną bryłę budynku wpisano oryginalne elementy pochodzące z dawnego browaru Huggera. Warto się tu wybrać, by zobaczyć, jak wspaniale można połączyć tradycję z nowoczesnością.
Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, to będąc w Poznaniu koniecznie wybierz się na wycieczkę Wartostradą, czyli nowoczesnym traktem pieszo-rowerowym. Wartostrada biegnie wzdłuż rzeki Warty i choć wciąż jest wydłużana, to już teraz liczy ponad 10 kilometrów! Wartostrada wiedzie obok najciekawszych miejskich atrakcji, takich jak: Brama Poznania, Stary Port, Park Stare Koryto, Łazienki rzeczne. Na trasie można spotkać też plaże, miejsca piknikowe, restauracje czy kawiarnie. Trasa jest pokryta nową nawierzchnią asfaltową, co zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania. Na Wartostradzie zobaczysz nowoczesne liczniki, które wyświetlają liczbę rowerzystów korzystających z traktu.
Jest to główny szlak turystyczno-kulturowy Poznania. Przebycie traktu to świetny sposób na to, by poznać miasto w pigułce. Trakt wiedzie przez Śródmieście, Stary Rynek, Ostrów Tumski aż do Bramy Poznania. Na trakcie każdego lata są organizowane bezpłatne spacery z przewodnikami, dzięki którym można poznać wiele ciekawostek o Poznaniu. Trakt jest przystosowany do zwiedzania nie tylko pieszo, ale także przy użyciu roweru czy transportu publicznego. Atrakcja jest zarządzana przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa.
Poznańskie atrakcje turystyczne zachwycą każdego – jesteśmy tego pewni. Masz ochotę poznać bliżej to niezwykłe miasto? Sprawdź oferty hoteli w Poznaniu, z których pieszo dotrzesz do najpopularniejszych miejsc na mapie miasta!
Wybierasz się na city break do Poznania? Atrakcji na weekend jest tu pod dostatkiem! Jeśli tak jak my zauroczyłeś się zabytkami Starego Miasta oraz zajmującymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych i teraz na własne oczy chciałbyś zobaczyć je wszystkie, to nie pozostaje Ci nic innego niż tylko zajrzeć na Triverna.pl i zarezerwować komfortowy hotel. Jesteśmy przekonani, że weekend w Poznaniu zachęci Cię do częstszego odwiedzania tego wyjątkowego miasta. Udanej wycieczki!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.