Strona główna
Blog
Hotele
Self check-in, czyli samodzielne zameldowanie w hotelu

Self check-in, czyli samodzielne zameldowanie w hotelu

ON
Ola Nazimek
12 lutego 2024
7 min czytania
Udostępnij:
Self check-in, czyli samodzielne zameldowanie w hotelu

Hotele samoobsługowe to nie pomysł rodem z filmów sci-fi, ale już rzeczywistość. Dynamicznie rozwijająca się branża hotelarska wprowadza coraz więcej udogodnień dla swoich klientów, a jednym z nich są właśnie hotele bez recepcji. Jak działają takie obiekty, czym jest self check-in i czy te innowacyjne rozwiązania mają szansę zrewolucjonizować rynek hotelarski? Sprawdzamy!

Jak wygląda standardowe zameldowanie w hotelu?

Zameldowanie w hotelu to proces, przez który musi przejść każdy gość hotelowy. Ta standardowa procedura w wielu miejscach wygląda podobnie. Po przyjeździe do hotelu gość powinien udać się do recepcji. Tutaj należy potwierdzić swoją rezerwację i okazać pracownikowi dokument tożsamości ze zdjęciem – może to być dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport. Według nowych przepisów możesz posłużyć się aplikacją mObywatel. Na tym etapie recepcjonista poprosi Cię o podanie niezbędnych do zameldowania danych: zwykle wystarczy imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Po potwierdzeniu rezerwacji otrzymasz od pracownika recepcji klucz do pokoju oraz komplet informacji dotyczących funkcjonowania obiektu – np. o dodatkowej płatności za parking, godzinie serwowania śniadań itp. Jeśli masz pytania, warto zadać je właśnie teraz.

Uwaga! Planując podróż, należy wcześniej sprawdzić, w jakich godzinach jest możliwe zameldowanie w hotelu. Nie wszystkie obiekty posiadają bowiem całodobową recepcję, a w niektórych meldunek po wyznaczonych godzinach jest dodatkowo płatny – warto o tym pamiętać. Jeśli planujesz wcześniejszy check-in w hotelu, to koniecznie zapytaj telefonicznie o taką możliwość, by nie utknąć w hotelowym lobby w oczekiwaniu na pokój.

Zameldowanie w hotelu i odbiór karty w recepcji

Self check-in – co to takiego?

Opcją coraz bardziej zyskującą na popularności jest samodzielne zameldowanie w hotelu. Usługa ta polega na bezobsługowym zameldowaniu się z wykorzystaniem nowoczesnej technologii – np. aplikacji mobilnej, przez którą gość otrzymuje specjalny kod do elektronicznej klamki, zamka czy drzwi. Kod obowiązuje zwykle w określonym czasie, a potem zostaje dezaktywowany. Inną możliwością jest samodzielne zameldowanie z opcją skrytka – w tym przypadku przy drzwiach do apartamentu znajduje się sejf, który otworzy się po wpisaniu odpowiedniego kodu i umożliwi wyjęcie kluczy do pokoju. Jak widać – możliwości jest wiele!

W przypadku samodzielnego meldunku warto pamiętać, że gość jeszcze przed przyjazdem do obiektu otrzymuje zwykle szczegółową instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi go przez cały proces. Duże sieci hotelowe w razie problemów z meldunkiem służą pomocą i podają kontakt ze specjalną linią telefoniczną. Choć na pierwszy rzut oka self check-in może wydawać się skomplikowany, to właściwie wystarczy trzymać się instrukcji, by przebrnąć przez proces bez najmniejszych trudności.

Jak działa hotel bezobsługowy? 

W Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach Europy Zachodniej apartamenty bezobsługowe cieszą się coraz większą popularnością. W Polsce ta usługa co prawda jeszcze raczkuje, ale i tutaj ma szansę przyjąć się na stałe. Jak właściwie działają hotele bez recepcji? W takich obiektach gość może swobodnie zameldować się o każdej porze dnia i nocy – to duże ułatwienie dla podróżujących na długich odcinkach, bo przecież nie zawsze jesteś w stanie dopasować godzinę swojego przyjazdu do czasu pracy recepcji hotelowej.

Hotel bezobsługowy jest obiektem zautomatyzowanym, więc proces meldowania się i wymeldowania przebiega bez udziału drugiej osoby. Wystarczy wspomnieć choćby czas pandemii, gdzie takie rozwiązania były wręcz poszukiwane. Dla sieci hotelowych to z kolei duża oszczędność. Pracownik może zostać zastąpiony przez automatyczną recepcję hotelową, która potwierdza rezerwację, pobiera opłatę za pobyt i wydaje klucz do apartamentu – wygodnie, szybko i prosto!

Kobieta z walizką w pokoju po zameldowaniu w hotelu

Hotel bez recepcji – przykłady

Szukasz dobrego hotelu samoobsługowego? Sprawdź te propozycje!

  • Hi Hotel Gdańsk Airport: ze względu na bliskie położenie od lotniska (hotel dzieli zaledwie 800 m od portu lotniczego im. Lecha Wałęsy) jest to doskonała baza dla podróżujących o niestandardowych porach. Nie musisz się już martwić nocnym lub wczesnoporannym lotem – do hotelu wygodnie dotrzesz o każdej porze. Możesz się tu samodzielnie zameldować i wymeldować dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujesz! Sąsiedztwo BCB Bussiness Parku sprawia, że hotel świetnie sprawdzi się także jako baza noclegowa przy podróżach służbowych.
  • Verde Apartments w Koszalinie: obiekt jest położony w samym centrum Koszalina, zaledwie 1 km od dworca głównego PKP. Stąd komunikacją miejską możesz wygodnie dostać się w każdy zakątek miasta. Bliskość restauracji, sklepów i obiektów usługowych sprawia, że jest to obiekt cieszący się dużą popularnością wśród turystów. Jego atrakcyjność podnosi fakt, że można się tu swobodnie meldować przy wykorzystaniu opcji self check-in.
  • VacationClub Sienna Apartments w Czarnej Górze: jeśli wybierasz się na narty na Dolny Śląsk, to koniecznie rozważ pobyt w tym komfortowym obiekcie. Wygodnie urządzone apartamenty z aneksami kuchennymi to świetna opcja na rodzinny urlop. Kompleks ulokowany w masywie Śnieżnika zapewni Ci wiele interesujących atrakcji o każdej porze roku. Jego zaletą jest self check-in przy użyciu skrytki z kluczami znajdującej się przy wejściu do apartamentów.
  • Smarthotel Nezvalova Archa w Ołomuńcu: będzie znakomitą opcją na weekendowy city break. Jesteśmy przekonani, że to czeskie miasteczko Cię zauroczy! Smarthotel znajduje się w samym centrum miasta, więc może stać się idealną bazą do zwiedzania. Czekają tu na Ciebie niezależne studia z aneksami kuchennymi. Obiekt wykorzystuje usługę self check-in, więc Twój apartament otworzy się po wpisaniu odpowiedniego kodu. Nie musisz więc martwić się godziną przyjazdu, bo i tak w obiekcie zameldujesz się samodzielnie! Przez całą dobę do lodówek są dostarczane świeże potrawy regionalne, więc możesz też bezkontaktowo zaopatrzyć się w lokalne jedzenie.

Czy hotele bez recepcji są przyszłością hotelarstwa? Z pewnością tak! Z roku na rok ich udział w rynku będzie rósł, ale nie oznacza to, że klasyczne obiekty noclegowe całkowicie znikną z mapy – miłośników tradycji jest bowiem tak wielu, że jeszcze przez wiele lat hotelarze będą mieli ręce pełne roboty. Jeśli po lekturze naszego artykułu zainteresowały Cię hotele bezobsługowe i masz ochotę wybrać się do takiego obiektu, to zachęcamy już teraz do zapoznania się z dostępnymi ofertami. Jesteśmy ciekawi Twoich wrażeń z tych przepełnionych nowoczesnością podróży!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.