Strona główna
Blog
Poradniki
Slow travel, czyli jak podróżować powoli i świadomie

Slow travel, czyli jak podróżować powoli i świadomie

ON
Ola Nazimek
09 maja 2024
9 min czytania
Udostępnij:
Slow travel, czyli jak podróżować powoli i świadomie

Chcesz prawdziwie odpocząć, a nie tylko zaliczyć urlop i zrobić sobie zdjęcie na tle najpopularniejszych atrakcji? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, czym jest slow tourism i jak zaplanować wyjątkową wyprawę w duchu slow.

Slow travel – co to takiego?

W ostatnich latach odpoczywać zaczęliśmy szybko, bo i szybko żyjemy. Wakacyjny urlop nad Bałtykiem lub na ciepłej, zagranicznej plaży, telefon pełen zdjęć gotowych do wrzucenia na Instagram, plan zwiedzania wypełniony po brzegi. A w tle: tłoczne kurorty, kolejki do atrakcji, zmęczenie, frustracja i kiełkujące ziarno wątpliwości: czy to jeszcze jest przyjemność?

Slow travel to zupełnie inny sposób podróżowania – z pochwałą powolności, z uważnością, świadomością miejsca, do którego zmierzasz, jego tradycji, kultury, historii. Bez pośpiechu i pędu, żeby zaliczyć wszystkie atrakcje, za to z dużym marginesem na zmianę planów. Slow tourism, czyli świadome podróżowanie, to sposób na to, by zachwycić się „tu i teraz”, żeby dać sobie czas i prawo do odpoczynku, do prawdziwej regeneracji sił, zrzucenia z siebie ciężaru codzienności, ale też do zachwycenia się zakątkiem, w którym zamierzasz się zatrzymać.

Wakacje w rytmie slow mogą być zarówno luksusowe, jak i budżetowe. Możesz jechać do drogiego hotelu z udogodnieniami lub zatrzymać się na campingu. Ważne, by nie zgubić w tym celu. A jest nim przecież odpoczynek, a nie zaliczenie kolejnego miejsca na mapie.

Slow travel nad jeziorem w kajaku

Jakie korzyści niesie świadome podróżowanie?

Slow travel ma wiele zalet. Oto kilka z nich:

  • Odpoczynek: jeśli w Twoją pracę zawodową wpisany jest pośpiech i do ostatniej chwili przed urlopem pracujesz intensywnie, żeby zdążyć z wszystkimi terminami, to pewnie tylko marzysz o tym, żeby na urlopie odpocząć i zapomnieć o wszystkim. Jak tu jednak się zregenerować, skoro plan podróży jest taki napięty? Slow trip to zupełnie coś innego. W tym wypadku odpoczynek jest na pierwszym miejscu i to, czy zobaczysz tylko jedną, czy dziesięć atrakcji z listy nie ma żadnego znaczenia.
  • Satysfakcja: kiedy nastawiasz się na niespieszne zwiedzanie i poznawanie miejsca, w którym odpoczywasz, zaczynasz faktycznie je rozumieć i głęboko przeżywać. Masz czas na rozmowę z mieszkańcami i lokalnymi wytwórcami. Nie spieszysz się, więc możesz dosiąść się i wypić kawę, pozaglądać w różne zaułki, posłuchać ciekawych opowieści. Wspomnienia z takiej podróży na długo zagoszczą w Twoim sercu.
  • Przygoda: stawiając na slow turystykę, masz szansę dotrzeć w miejsca, o których nie piszą popularne przewodniki.  
  • Brak stresu: pośpiech, chęć odwiedzenia wszystkich zaplanowanych miejsc, presja, żeby niczego nie pominąć i wykorzystać wakacje na 100% bywa stresujące i niejednokrotnie prowadzi do rodzinnych sprzeczek. Znasz to? Podróżując w duchu slow, unikasz stresu, pośpiechu, napięcia, awantur, a wakacje kojarzą Ci się tylko z przyjemnością.
  • Niezwykłe doznania: jeśli planujesz slow trip, to koniecznie sprawdź, co ciekawego dany region ma do zaoferowania. I nie mamy tu na myśli topowych atrakcji, ale raczej rzeczy, o których istnieniu wiedzą zwykle lokalni mieszkańcy. Dowiedz się, gdzie warto zjeść lokalne specjały, która piekarnia wypieka najlepsze pieczywo, poszukaj informacji o lokalnych festiwalach i weź w nich udział. Pójdź do kameralnego kina albo teatru, odwiedź bibliotekę, wstąp na wernisaż lokalnych twórców. Korzystając z tak rozumianych atrakcji, sprawisz, że Twoja podróż będzie autentyczna i naprawdę niezwykła!
Kobieta uprawiająca świadome podróżowanie

Jak i gdzie podróżować w rytmie slow?

Jeśli fascynuje Cię turystyka slow, to może warto w tym roku zorganizować sobie wypad właśnie w takim klimacie? To nic trudnego i jesteśmy przekonani, że będziesz w stanie zaplanować taką podróż na własną rękę. Inspiracji szukaj w internecie: na blogu Triverna.pl, wykorzystując mapy Google, przeglądając Instagram czy portale turystyczne. Możesz także pytać znajomych o miejsca, które odwiedzili i które zrobiły na nich duże wrażenie.

Pamiętaj, by świadomie wybrać miejsce, w którym się zatrzymasz. Sprawdź polecane przez nas niżej hotele lub zobacz, czy w okolicy są ciekawe, kameralne obiekty.

Poszukaj pasujących do rytmu Twojego wypoczynku atrakcji. To może być wypad na kajaki, spacer po pięknym lesie, wycieczka na bagna, do parku krajobrazowego, zagrody żubrów, lokalnego muzeum lub skansenu. Na podróże w stylu slow świetnie nadają się też mniej uczęszczane szlaki górskie.

Zaplanuj dogodny termin i nie czekaj z pakowaniem do ostatniej chwili. Unikaj pośpiechu, nadmiaru i hałasu, a Twoje wakacje z pewnością będą udane.

Gdzie zorganizować sobie slow trip? To proste: unikaj najpopularniejszych kurortów, a zamiast tego wybieraj miejsca ciche, spokojne, z dala od centrów miast i cywilizacji.

Rower na wsi

7 hoteli idealnych do wypoczynku w duchu slow

Jeśli zamarzył Ci się slow trip, to koniecznie sprawdź polecane przez nas obiekty hotelowe. Jeśli któryś z nich podbije Twoje serce, to nie czekaj, aż oferta się skończy. Zarezerwuj już teraz termin na wycieczkę i odpocznij jak nigdy wcześniej!

Saltic Resort & Spa Łeba

To luksusowy obiekt położony nad morzem w otoczeniu sosnowego lasu. Tworzony od podstaw w rytmie slow i w zgodzie z naturą dla osób, które szukają wytchnienia od pędzącej codzienności. Resort posiada strefę wellness i spa, podgrzewany basen zewnętrzny, taras rekreacyjny z leżakami oraz udogodnienia dla dzieci.

Szczawnica Park Resort & Spa

Resort leży w ustronnym miejscu nieopodal serca przepięknej Szczawnicy w dolinie Grajcarka niedaleko kolejki na Palenicę. Na gości czeka tu wyjątkowy basen z pięknym widokiem na góry, a także strefa spa z bogatą ofertą relaksujących zabiegów oraz zielona strefa chillout z leżakami i hamakami. Zdecydowanie warto tu przyjechać!

Masuria Hotel & SPA

To kolejny obiekt dla miłośników slow travel, który warto wziąć pod uwagę podczas planowania wymarzonych wakacji. Hotel dba nie tylko o komfort odwiedzających go gości, ale również o środowisko naturalne. Menu jest oparte o ryby i mięsa przyrządzane w lokalnej wędzarni, owoce, warzywa i zioła uprawiane w przyhotelowym ogrodzie. Obiekt posiada własną plażę nad jeziorem objętym strefą ciszy, a goście mogą uczestniczyć w ciekawych warsztatach kulinarnych i edukacyjnych, które odbywają się w ogrodzie.

Radisson Hotel Szklarska Poręba

To stylowy hotel położony blisko górskich szlaków. Wyróżnia go wyjątkowy design, piękne widoki roztaczające się z okien pokoi, a także wspaniała restauracja specjalizująca się w kuchni karkonoskiej. Do dyspozycji gości jest strefa wellness i spa, siłownia, sauna, basen kryty, bar, a także sala zabaw dla najmłodszych.

Hotel Hanza Pałac & SPA

Również w tym obiekcie wypoczniesz w duchu slow. Hotel mieści się w zabytkowym pałacyku z końca XVIII wieku, który został kompleksowo odrestaurowany. Przepiękne położenie na skraju Borów Tucholskich, niezwykła architektura obiektu, restauracja pełna lokalnych smakołyków, jeden z największych parków linowych w kraju w przypałacowym parku, strefa saun, baseny, jacuzzi – to wszystko sprawia, że wypoczynek w tym miejscu jest prawdziwą przyjemnością.

Pałac Mortęgi Hotel & Spa

Jeśli chcesz urządzić sobie slow trip, to koniecznie weź pod uwagę ten obiekt. Hotel został urządzony w świeżo odnowionym kompleksie pałacowym, do którego przylega przepiękny park w stylu angielskim z XIX wieku. Pałac Mortęgi jest luksusową przestrzenią do wypoczynku i relaksu. Oprócz komfortowych apartamentów goście mogą tu korzystać z bogatej strefy spa, basenu urządzonego w pałacowych podziemiach, restauracji, która swoje menu skomponowała zgodnie z nurtem slow food, a także przepięknego zielonego terenu otaczającego obiekt.

Hotel Żubrówka

Położony w Białowieży w województwie podlaskim, Hotel Żubrówka jest idealnym miejscem dla osób, które cenią sobie bliskość przyrody. Obiekt posiada prywatny kompleks basenowy, który został zaaranżowany w stylu puszczańskim. W hotelu mieści się restauracja słynąca z serwowania lokalnych dań, która otrzymała rekomendację Slow Food Polska. W sezonie wiosenno-letnim goście mogą wypożyczyć rowery, korzystać z kortów tenisowych, a także mini pola golfowego.

Slow turystyka zyskuje coraz większą popularność. I dobrze! W końcu w odpoczywaniu chodzi o to, żeby faktycznie zregenerować siły i odetchnąć od codzienności, a nie tylko zaliczać top atrakcje danego miejsca. Skorzystaj z porad zawartych w naszym artykule i już dzisiaj zaplanuj swoją świadomą podróż w najpiękniejsze zakątki Polski. Sprawdź oferty, które czekają na Ciebie w portalu Triverna.pl i doświadcz zupełnie nowej jakości płynącej ze świadomego podróżowania. 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.