Słowenia – co warto zobaczyć? 7 najciekawszych miejsc, które musisz odwiedzić

Słowenia co warto zobaczyć - zamek

Słowenia nie jest pierwszym krajem, który przychodzi nam na myśl, gdy planujemy wakacje w Europie. Tymczasem ten maleńki kraj, niemal dwa razy mniejszy niż powierzchnia województwa mazowieckiego, ma dosłownie wszystko, czego potrzebuje każdy podróżnik. Piękne góry, plaże nad Adriatykiem, malownicze jeziora, kameralne miasteczka z historią i zachwycające jaskinie – to nie jedyne ciekawe miejsca w Słowenii, a wszystko w zasięgu godziny drogi samochodem! Słowenia, co warto zobaczyć? W naszym przewodniku proponujemy 7 najpiękniejszych miejsc w Słowenii i podpowiadamy, kiedy najlepiej jechać do Słowenii i co warto tam zjeść. Zatem ruszamy na wakacje do Słowenii!

Spis treści:

Górska rzeka w Słowenii

Słowenia – Europa w miniaturze

Słowenia to południowoeuropejski kraj, graniczący z Austrią, Węgrami, Chorwacją i Włochami, ze stolicą w Lublanie. Jej powierzchnia, wynosząca niewiele ponad 20 000 km2, jest porównywalna z powierzchnią województwa podlaskiego. Słowenia jest jak Europa w miniaturze – są tu zarówno góry, jak i niziny, morze i jeziora, pola i lasy. Te ostatnie zajmują niemal połowę kraju, co czyni Słowenię jednym z najbardziej zielonych państw w Europie. Co ciekawe, Słowenia ma zaledwie 40-kilometrowy pas wybrzeża nad Adriatykiem, jednak doskonale go wykorzystuje – na wybrzeżu powstały słynne słoweńskie kurorty, takie jak Piran czy wspomniany przez nas poniżej Portorož. Znajdziecie tu też jedną z najpiękniejszych jaskiń w całej Europie, czyli jaskinię Postojna.

Kiedy najlepiej jechać do Słowenii? 

Atrakcje turystyczne Słowenii przyciągają o każdej porze roku. Na plaże Słowenii najlepiej przyjechać od czerwca do sierpnia, kiedy średnia temperatura powietrza wynosi minimum 24 stopnie Celsjusza. Jeśli macie ochotę na zwiedzanie zabytków Słowenii, wędrówki po górach lub odkrywanie jaskiń, możecie przyjechać do Słowenii wiosną lub jesienią. Z kolei od grudnia do lutego Słowenia jest świetnym kierunkiem dla wielbicieli sportów zimowych. 

Wąwóz Vintgar w Słowenii

Słowenia – co warto zobaczyć?

Chcecie wiedzieć, co warto zobaczyć w Słowenii i które miasta uczynić swoją bazą wypadową? Przygotowaliśmy dla Was subiektywny przewodnik po 7 najciekawszych miejscach Słowenii, które trzeba zobaczyć. 

Bled i Bohinjsko Jezero

Zakochasz się w nich od pierwszego wejrzenia. Trudno orzec, które z nich jest wspanialsze, na szczęście nie trzeba wybierać – te dwa piękne miejsca w Słowenii dzieli niespełna 30 km. Znajdują się w północno-zachodniej części kraju, blisko granicy z Austrią i Włochami. To czołowe atrakcje Słowenii, ukazujące piękno i majestat przyrody. Są położone u stóp Alp Julijskich, w których króluje Triglav – najwyższy szczyt Słowenii, sięgający 2864 m n.p.m.

Punkt widokowy nad jeziorem Bled

Co zobaczyć? Bled słynie z położenia nad niezwykle fotogenicznym jeziorem z wyspą, na której znajduje się średniowieczny kościół. Na skale ponad jeziorem góruje zamek z tysiącletnią historią – ciekawy zabytek Słowenii i niezrównany punkt widokowy. Drogą wytyczoną wzdłuż górskiej rzeki dojedziemy stąd nad Bohinjsko Jezero – kolejne miejsce warte zobaczenia w Słowenii. To urokliwe jezioro polodowcowe w całości znajduje się na terenie Parku Narodowego Triglav, jest największym i najgłębszym stałym jeziorem w Słowenii.

Warto spróbować: słoweńskiej kremówki. Jezioro Bled to prawdziwa perełka kraju. Nad jego malowniczym brzegiem zjemy wspaniały deser, który powstał właśnie w tym miejscu. Wśród atrakcji Słowenii trzeba zwracać uwagę na kulinaria – kremna rezina, czyli kremówka w Bledzie, wprost rozpływa się w ustach. Jej sekretem są lokalne produkty i idealnie dobrane proporcje tradycyjnej receptury. 

Ciekawostka: oba zbiorniki – jeziora Bled i Bohinj można obejść przyjemnym spacerem po ścieżkach wytyczonych wzdłuż brzegu. Można także skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, wyruszyć w wycieczkowy rejs po Jeziorze Bohinjskim albo popłynąć łódką na wyspę na jeziorze Bled. Dzięki temu te ciekawe miejsca w Słowenii na długo pozostaną w Waszej pamięci.

Pomysł na wycieczkę: w sąsiedztwie Jeziora Bohinjskiego koniecznie trzeba zobaczyć piękny wodospad Slap Savica i wybrać się na Vogel – na wysokość 1535 m n.p.m. wygodnie wyjedziemy kolejką linową Vogel Ski Center. Czas wjazdu wynosi jedynie 4 minuty, a widoki na górskie szczyty Alp Julijskich (w tym najwyższy w Słowenii Triglav) oraz jezioro Bohinj będą zachwycające.        

Gdzie nocować? Jedynie 50 metrów od brzegu jeziora Bohinj otoczonego malowniczymi Alpami Julijskimi leży przytulny Hotel Jezero. To idealny wybór, by w pełni zachwycić się urokiem tego miejsca i poznać okoliczne atrakcje Słowenii, a przy tym odpocząć od hałasu i codzienności. W te ciekawe miejsca w Słowenii możecie przyjechać w każdej porze roku – zawsze prezentują się pięknie.

Łódki na jeziorze Bled

Kranjska Gora – całoroczny ośrodek turystyczny

Przyciąga miłośników górskich wędrówek, pięknych krajobrazów i narciarstwa przez cały rok. Ta atrakcyjna miejscowość w Słowenii leży na obrzeżach Parku Narodowego Triglav, który obejmuje piękne skaliste góry, spektakularne wąwozy rzeczne czy wysokogórskie alpejskie pastwiska w północno-zachodniej Słowenii. Kranjska Gora jest znana na całym świecie z dwóch międzynarodowych imprez: Vitranc Cup – Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim oraz Pucharu Świata w skokach narciarskich w Planicy.

 Jezioro Jasna koło Kranjskiej Gory

Co zobaczyć? Koniecznie trzeba pójść na spacer nad Jezioro Jasna. Tutaj majestatyczne góry Słowenii przeglądają się w turkusowych wodach jak nigdzie indziej. Urokliwe niewielkie miasteczko jest najpopularniejszym punktem wypadowym do zwiedzania Parku Narodowego Triglav. Można tutaj z powodzeniem zorganizować aktywny wyjazd będący ekscytującą kombinacją różnych sportów ekstremalnych w Słowenii. Rafting, kanioning, wspinaczka, kajakarstwo górskie, hydrospeed, tyrolka – ograniczy Was tylko wyobraźnia.

Warto spróbować: słynnych domowych pierogów krapi. Sąsiednia wioska Rateče jest ojczyzną pierogów z twarogiem oraz (uwaga!) z suszonymi gruszkami (kocovi krapi). W tutejszych karczmach znajdziecie także pierogi i knedle z mąki gryczanej czy kaszy jaglanej. Miłośnicy pierogów będą wniebowzięci.

Ciekawostka: wyniki skoków narciarskich w Planicy co roku śledzą miliony ludzi przed telewizorami. To tutaj odbywa się ostatni z konkursów w ramach Pucharu Świata w skokach. Kompleks narciarski w Planicy tworzy 7 skoczni, w tym skocznia mamucia Letalnica, dawniej zwana Velikanką. Jej rozmiar wprost szokuje, warto wejść na jej szczyt, a latem zjechać na zipline. Zjazd tyrolką ze skoczni mamuciej ma 566 m i dostarcza odpowiednią dawkę adrenaliny.

Pomysł na wycieczkę: Kranjska Gora to skarbnica unikalnych aktywności na świeżym powietrzu oraz pięknych miejsc do zobaczenia w Słowenii. Jednym z nich jest drewniana kaplica na przełęczy Vršič. Powstała przy drodze wybudowanej przez rosyjskich jeńców, dlatego jest nazywaną rosyjską kaplicą. Droga ta łączy doliny Sawy i Soczy – jedne z najpiękniejszych miejsc w Europie.

Gdzie nocować? W idyllicznej i spokojnej miejscowości Gozd Martuljek, 5 kilometrów od Kranjskiej Gory, znajduje się ośrodek wypoczynkowy Špik Alpine Resort. Kilka basenów i strefa saun znakomicie korespondują z siecią szlaków spacerowych i ścieżek rowerowych w okolicy.

Odwiedź Laško na Festiwalu Kwiatów

Laško to miasto piwa, kwiatów i źródeł termalnych, leżące w dolinie rzeki Savinja w środkowej Słowenii. Lokalne źródła termalne były znane już w czasach rzymskich, a w XIX wieku Laško stało się popularnym uzdrowiskiem arystokratów. Obecnie to duży ośrodek gospodarczy, rządowy i kulturowy regionu, który przykłada ogromną wagę do ochrony środowiska. Mimo to w Laško dominuje niska zabudowa, a miasto ma kameralny charakter. Od 1963 r. w mieście odbywa się Festiwal Piwa i Kwiatów. 

Co zobaczyć? Przede wszystkim położony na wzgórzu, XII-wieczny zamek Tabor. Z warowni roztacza się wyjątkowa panorama miasta. W zamku mieści się obecnie ekskluzywna restauracja, której szefuje słynny Marko Pavčnik. Wycieczka po zamku zwieńczona deserem w tutejszej restauracji to koszt 9 euro od osoby.

Warto spróbować: piwa z miejscowego browaru Laško, czyli największego i najstarszego browaru Słowenii. Browar istnieje już od 1825 r., a receptura złocistego trunku nie zmieniła się od lat. 

Lasko słynne piwo Słowenii

Ciekawostka: Laško może poszczycić się bogatą tradycją pszczelarską. Miasto otrzymało nawet tytuł „miejscowości przyjaznej pszczołom” – kwiatów im tu nie brakuje!

Pomysł na wycieczkę: Zaledwie 8 km od Laško jest położony kameralny kurort Rimske Toplice bazujący na źródłach termalnych. Nazwą nawiązuje do czasów rzymskich – to antyczni Rzymianie urządzili tutaj pierwsze baseny z ciepłą wodą i korzystali z dobrodziejstw natury i sprzyjającego mikroklimatu. Obecnie w Parku Zdrojowym odnajdziemy okazy niezwykłej roślinności: świerki kanadyjskie, sekwoje, cyprysy, cisy i kalifornijskie drzewa cedrowe.

Gdzie nocować? Skorzystajcie z uzdrowiskowego klimatu miejscowości i basenów termalnych w Słowenii i zarezerwujcie nocleg w luksusowym hotelu Thermana Park Lasko z imponującym kompleksem basenowym. Do Waszej dyspozycji będzie tutaj atrakcyjna strefa wellness, taras restauracji z widokiem na malowniczą dolinę rzeki Savinja.

Podčetrtek – jeden z najlepszych ośrodków SPA w kraju

Podčetrtek to kolejna miejscowość uzdrowiskowa w naszym zestawieniu, która słynie również z uprawy winorośli i położonego w pobliżu XVI-wiecznego klasztoru franciszkańskiego. Źródła termalne w Podčetrtek odkryto stosunkowo późno, bo dopiero w 1960 r., jednak od tamtej pory miasto szybko zyskało renomę jednego z najlepszych ośrodków spa w kraju. Podčetrtek leży nad rzeką Sutla, w pobliżu granicy z Chorwacją. 

Co zobaczyć? Nad miastem króluje jeden z najstarszych w Słowenii zamków, zbudowany w XI wieku. Ze względu na renowację od kilku lat nie jest udostępniany do zwiedzania, jednak można podziwiać go z zewnątrz. Możecie za to podjechać do oddalonego o zaledwie 3 km od Podčetrtek klasztoru franciszkańskiego Olimje z 1550 r. Jego największą atrakcją jest XVII-wieczna apteka, ozdobiona malowidłami o charakterze religijnym i medycznym. Co ciekawe, apteka cały czas funkcjonuje i produkuje wyroby medyczne według naturalnych receptur. 

Warto spróbować: Niedaleko klasztoru znajduje się fabryka czekolady Olimje (Cokoladnica Olimje), w której możecie skosztować najlepszej czekolady w kraju!

Ciekawostka: Nieodległa miejscowość Rogaska Slatina słynie z oryginalnych wyrobów szklanych. Tutejsza fabryka szkła działa już od 1927 roku i należy do grona najbardziej znanych fabryk. W przyfabrycznym sklepiku można kupić piękne wyroby.

Gdzie nocować? Co powiecie na nocleg w najlepszym hotelu ze spa w Słowenii? Taki zaszczytny tytuł wielokrotnie otrzymywał 4-gwiazdkowy Terme Olimia Hotel Sotelia. Możecie tu korzystać m.in. z ogromnej powierzchni basenowej, saun oraz centrum spa i wellness, a w piątki i soboty popływać nocą w centrum Wellness Termalija. Z wodnych atrakcji można korzystać także mieszkając w kompleksie sielskich domów o tradycyjnej architekturze w sąsiednim Terme Olimia Village Lipa.

Portorož – średniowieczne uzdrowisko

Portorož to jedno z najpopularniejszych miejsc na słoweńskim wybrzeżu, po Piranie, Koprze i Izoli. To tutaj mieszczą się plaże w Słowenii. Ten słynny kurort i miejscowość uzdrowiskowa leży w Zatoce Triesteńskiej nad Adriatykiem, w pobliżu granicy z Chorwacją. Tutejsze uzdrowisko było znane już w średniowieczu – benedyktyni leczyli tu pacjentów wodą morską i kąpielami w solance. Obecnie w mieście jest około 7 ośrodków spa i wellness.

Piran nadmorski kurort Słowenii

Co zobaczyć? Portorož i okolice to raj nie tylko dla kuracjuszy i plażowiczów, ale także dla wszystkich miłośników zwiedzania. Jeśli chcecie podziwiać weneckie zabytki  Słowenii, wybierzcie się na plac Tartini, na którym stoi kościół św. Grzegorza. Wart uwagi jest również pałac Travesini i mury obronne miasta, które dawniej było twierdzą. Wieczorem zaplanujcie spacer nadmorską promenadą Portorož, przy której znajdują się ekskluzywne hotele, liczne bary, restauracje, kluby i butiki, a nawet kasyna. To z ich powodu Portorož nazywa się słoweńskim Monte Carlo. Warto pojechać do sąsiedzkiego Piranu, by zobaczyć wpisaną na listę UNESCO starówkę.

Ciekawostka: na południe od Portorož, w miejscowości Sečovlje, można zwiedzić saliny, w których wydobywa się sól morską tradycyjnymi metodami. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w ręcznym zbieraniu kryształków soli, wybierzcie się do tutejszego Muzeum Soli. Na zakończenie wycieczki otrzymacie na pamiątkę torebkę z własnoręcznie pozyskaną solą. 

Pomysł na wycieczkę: jeśli zapytacie kogoś, kto już tutaj był, co zobaczyć w Słowenii. Na pewno wśród atrakcji Słowenii zostanie wymieniona jaskinia Postojna. Ta słoweńska królowa jaskiń została udostępniona turystom już na początku XIX wieku, obecnie część trasy turystycznej w jaskini przejeżdża się na pokładzie elektrycznej kolejki. Postojna Jama znajduje się zaledwie godzinę jazdy od wybrzeża Słowenii, przy drodze do Lublany – stolicy Słowenii.

Postojna Jama najpiękniejsza jaskinia Słowenii

Warto spróbować: owoców morza hodowanych na jedynej słoweńskiej farmie ryb morskich „Fonda”. Firma organizuje wycieczki zakończone degustacją. 

Gdzie nocować? Jeśli marzy Wam się wypoczynek na prywatnej plaży, szaleństwo na basenach z  podgrzewaną wodą morską i widok z pokoju na morze, polecamy 4-gwiazdkowy Hotel Histrion. Na jego terenie znajdziecie park wodny z kompleksem basenów i saun, kasyno, plac zabaw dla dzieci i mini klub. 

Maribor – pierwsze miasto Słowenii po drodze z Polski

Choć Maribor jest drugim pod względem wielkości miastem Słowenii, na pewno nie przytłoczy Was rozmiarem ani hałasem. To urokliwe miasteczko z bogatą historią i tradycją winiarską. Najczęściej kojarzy się Polakom ze znakami na autostradzie po drodze w kierunku Chorwacji. Jednak bez wątpienia warto wjechać do centrum i dopisać tę okolicę do listy największych atrakcji Słowenii. 

Co zobaczyć? Jednym z symboli Mariboru jest 57-metrowa dzwonnica kościoła św. Jana Chrzciciela. Początku katedry sięgają już XII wieku, do dziś jest najważniejszą świątynią miasta i ważnym zabytkiem Słowenii. Maribor jest ładnie położony nad rzeką Drawą – koniecznie trzeba zobaczyć panoramę starego miasta z jej południowego brzegu, w okolicy Starego Mostu. Nad miastem rozpościerają się wzgórza porośnięte winoroślą, atrakcją jest m.in. punkt widokowy zwany Piramidą.         

Maribor miasto Słowenii

Ciekawostka: Jeśli w podróży towarzyszą Wam dzieci, warto odwiedzić akwarium w Mariborze, zlokalizowane na skraju Parku Miejskiego (alejki, staw, plac zabaw, strefa relaksu) oraz spacerować brzegiem Drawy w sąsiedztwie Vodniego stolpu. W dawnej średniowiecznej wieży obronnej dziś mieści się znakomita winiarnia, a obok zazwyczaj pływają łabędzie.

Pomysł na wycieczkę: By w pełni wykorzystać potencjał wód termalnych w Słowenii, warto wybrać się do oddalonego o 50 km od Mariboru kurortu Moravske Toplice. To znane słoweńskie uzdrowisko, słynących z białych i czarnych wód termalnych. Kąpiel w nich ma dobroczynne działanie na organizm, spokojna okolica koi nerwy, a znakomite lokalne wina i smakołyki miejscowej kuchni rozpieszczają podniebienie.

Warto spróbować: lokalnego wina. Maribor to winna stolica Słowenii. To właśnie tutaj od około 400 lat rośnie najstarsza winorośl na świecie, wpisana w 2004 roku do Księgi Rekordów Guinnessa. Ciekawą atrakcją turystyczną jest także zabytkowa piwnica Vinag, w której niegdyś przechowywano wino, a dziś jest największą piwnicą jaką można zwiedzać w samym centrum europejskiego miasta.  

Gdzie nocować? Dodatkowym atutem Mariboru są liczne możliwości aktywnego wypoczynku – okolica jest rajem dla miłośników sportu na łonie natury. Po sąsiedzku znajduje się największy ośrodek sportów zimowych w Słowenii – Pohorje. Przez cały rok działają tutaj komfortowe hotele i rodzinne apartamenty. Warto postawić na 4-gwiazdkowy Wellness & Spa Hotel Bolfenk z krytym basenem i strefą wellness. Do otoczonego lasem kompleksu na górskim wzniesieniu bez problemu dojedziemy samochodem. Można tu skorzystać też ze świetnych tras rowerowych.

Słowenia – atrakcje turystyczne

Alpy Julijskie w Słowenii

Ten krótki przegląd zawiera naszym zdaniem ciekawe miejsca w Słowenii, których nie powinniście pominąć, wybierając się do tego cudownego kraju w centrum Europy. Wiedząc jakie miejsca są warte zobaczenia w Słowenii, łatwiej zaplanujecie swoją podróż. Wiesz już, że atrakcje Słowenii to nie tylko zabytki, ale także góry, dziewicza przyroda, piękne plaże, jaskinie i nowoczesne kąpieliska termalne. Możesz spędzić tutaj wakacyjny urlop z lampką lokalnego wina albo ferie zimowe, szczególnie jeśli bliskie jest Ci narciarstwo. Opcję wygodnego noclegu w najlepszej dla Ciebie lokalizacji znajdziesz na portalu Triverna.pl. Pamiętaj, że każda pora roku jest dobra na wyjazd do Słowenii.