Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
Co warto zobaczyć w Szczecinie? Atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca
Atrakcje turystyczne
City break
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Co warto zobaczyć w Szczecinie? Atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

ON
Ola Nazimek
31 października 2023
12 min czytania
Udostępnij:
Co warto zobaczyć w Szczecinie? Atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

Weekendowy city break w Szczecinie czy dłuższy pobyt? Bez względu na charakter Twojej podróży mamy dla Ciebie listę aż 20 miejsc, które warto odwiedzić w tym mieście! Sprawdź, jakie zabytki koniecznie powinny znaleźć się na turystycznej liście i odkryj nietypowe atrakcje Szczecina, gdzie nie spotkasz tłumów.

Atrakcje w Szczecinie – najważniejsze miejsca na mapie

Wśród kluczowych atrakcji turystycznych i zabytków, które warto zobaczyć w Szczecinie z pewnością znajdują się Wały Chrobrego i położony nieopodal Zamek Książąt Pomorskich. Do historycznych punktów na mapie zaliczają się też Brama Królewska i Portowa. Aby poznać miasto z nieco bardziej zielonej strony, polecamy odwiedzić również Park Kasprowicza i Jasne Błonia

Przed zwiedzaniem miasta warto rozważyć zakup Szczecińskiej Karty Turystycznej. Dzięki niej zyskujesz bezpłatną komunikację miejską oraz zniżki do muzeów, popularnych atrakcji, a także do wybranych barów, kawiarni czy restauracji. Koszt 24-godzinnej karty to 20 zł, zaś 72-godzinnej – 30 zł. 

Największe atrakcje w Szczecinie - infografika

Wały Chrobrego

Wały Chrobrego to historyczny bulwar położony w centrum miasta. To popularna atrakcja Szczecina, która służy jako piękny punkt widokowy nad rzeką Odrą. Znajdują się tu m.in. Pomnik Flotylli Rzecznej i fontanna. W ciepłych miesiącach roku zbierają się tu mieszkańcy, a lokale gastronomiczne tętnią życiem. W chłodniejszym okresie można zaś udać się na relaksujący spacer i zwiedzić tę część Szczecina bez wszechobecnych tłumów.

Będąc w okolicy, warto również przespacerować się Bulwarem Chrobrego, który przechodzi w Nabrzeże Wieleckie. Znajduje się on naprzeciwko Wałów Chrobrego. Polecamy odwiedzić tę atrakcję Szczecina zwłaszcza nocą, kiedy to z jej poziomu roztacza się widok na oświetloną Trasę Zamkową. 

Wały Chrobrego w Szczecinie o zmroku

Zamek Książąt Pomorskich

Z okolic Wałów Chrobrego możesz udać się do Zamku Książąt Pomorskich, który znajduje się zaledwie 950 m dalej. Jest to imponujący zamek w stylu renesansowym, dawniej pełniący funkcję siedziby książąt pomorskich. Obecnie jest jedną z najważniejszych atrakcji, jakie warto zobaczyć w Szczecinie. 

Wewnątrz budynku znajduje się Muzeum Narodowe, gdzie możesz podziwiać bogatą kolekcję dzieł sztuki i eksponatów związanych z historią regionu.

Zamek Książąt Pomorskich - jeden z głównych zabytków Szczecina

Brama Królewska i Brama Portowa

Brama Królewska to kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Szczecinie. Powstała ona w latach 1725-1728 i do dziś zdobi okolicę Filharmonii. Budowla jest bogata w ornamenty i swoim wyglądem bez wątpienia przyciąga turystów. W jej wnętrzu mieści się teraz pijalnia czekolady, dlatego przy okazji odwiedzin Bramy polecamy przysiąść na słodką przekąskę.

Wraz z Bramą Królewską, Brama Portowa jest pozostałością po osiemnastowiecznych fortyfikacjach. Ta atrakcja Szczecina również ma na sobie wiele żłobień i rzeźb w stylu barokowym. Miejsce to polecamy zwłaszcza miłośnikom historii. Brama Portowa to także jeden z głównych węzłów komunikacyjnych miasta, dzięki czemu łatwo dostaniesz się stąd do kolejnych zabytków Szczecina. 

Zabytkowa Brama Królewska w Szczecinie

Park Kasprowicza i Jasne Błonia

Gdy najdzie Cię ochota na relaksujący spacer w pięknej okolicy, koniecznie wybierz się na Jasne Błonia i do połączonego z nimi Parku Kasprowicza (największego w całym mieście). Nieopodal znajdziesz też Ogród Różany. Ten kompleks zieleni zapewni Ci ok. 1-2 godziny aktywności, podczas której zwiedzisz takie zabytki Szczecina, jak np. Pomnik Czynu Polaków

Możesz także spojrzeć na Park Kasprowicza z Mostku Japońskiego, odpocząć przy fontannie na jeziorze Rusałka czy zrobić sobie zdjęcie przy słynnej rzeźbie Ognistych Ptaków tuż przy Teatrze Letnim.

Pomnik w Parku Kasprowicza w Szczecinie

Nietypowe miejsca w Szczecinie – punkty warte zwiedzenia

Szczecin to nie tylko popularne zabytki, ale i nietypowe atrakcje turystyczne, które mają swój niezaprzeczalny urok. Na uwagę zasługują zwłaszcza Wieża Quistorpa i otaczający ją las. Dawkę rozrywki i historii można natomiast zażyć w Kinie Pionier, a także zwiedzając Podziemne Trasy Szczecina w Cywilnym Schronie. 

Wieża Quistorpa i Las Arkoński

Wieża (a właściwie jej ruiny) znajduje się w Lesie Arkońskim. Należy do zabytków Szczecina i jest ważnym elementem historii miasta – jej niektóre pozostałości są umieszczone m.in. obok Parku Kasprowicza i Jasnych Błoni, gdzie stworzono ścieżkę edukacyjną „Śladami Quistorpów”.

Poza samą Wieżą Quistorpa warto zwiedzić otaczający ją Las Arkoński. To ogromny teren zieleni, który stanowi część Puszczy Wkrzańskiej, rozciągającej się również w Niemczech. Choć jest to nietypowa atrakcja turystyczna Szczecina, polecamy udać się tu na oczyszczający spacer, np. z dziećmi czy drugą połówką. 

Szczeciński Las Arkoński

Kino Pionier

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczecinie? Cenną – chociaż nieco nietypową – atrakcją turystyczną jest Kino Pionier. To najstarszy czynny tego typu obiekt na całym świecie! Działa nieprzerwanie od 1907 r. i każdego dnia zaprasza na seans. Miejsce to unika wielkich, komercyjnych produkcji – zamiast tego Pionier prezentuje się jako kino studyjne, pokazujące alternatywne tytuły. 

Tę atrakcję Szczecina polecamy szczególnie dorosłym, jednak sprawdzi się ona również dla rodzin z nieco starszymi dziećmi. Będą one mogły wówczas doznać zupełnie innego seansu, niż te oferowane w popularnych sieciach kinowych. 

Cywilny Schron pod stacją Szczecin Główny

Ta nietypowa atrakcja turystyczna w Szczecinie to porcja historycznej wiedzy, adrenaliny i dobrej zabawy. Cywilny Schron pod budynkiem dworca głównego jest największym tego typu obiektem z okresu II wojny światowej – w jego wnętrzu mogło się zmieścić nawet 5 000 osób. 

Na biegnące w schronie podziemne trasy należy zarezerwować ok. 1 godziny i przygotować cieplejsze ubranie (w podziemiach panuje temperatura ok. 15°C). Zwiedzanie Cywilnego Schronu w Szczecinie sprawdzi się przede wszystkim jako atrakcja turystyczna dla dorosłych – zarówno na weekend, jak i w dni robocze.

Atrakcje w Szczecinie na weekendowy wypad

Spędzając weekend w Szczecinie, warto zobaczyć takie atrakcje turystyczne jak Morskie Centrum Nauki, Centrum Dialogu Przełomy czy Filharmonię. Z kolei popularne miejsca na sobotni czy niedzielny spacer to przede wszystkim Jezioro Szmaragdowe, Puszcza Bukowa oraz największy cmentarz w Polsce, czyli Cmentarz Centralny w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki

Otwarte w 2023 roku Morskie Centrum Nauki to prawdziwa gratka dla wszystkich odwiedzających. Ta atrakcja turystyczna Szczecina przeniesie Cię w morskie głębiny, gdzie zanurzysz się w oceanie wiedzy. Nie zabrakło również Planetarium, które przybliży Ci zagadki kosmosu. Przepełniony ścieżkami edukacyjnymi i interaktywnymi eksponatami obiekt doskonale nadaje się jako atrakcja na deszczowy weekend, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Nagrodzona wieloma nagrodami Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza wyróżnia się na tle szczecińskich budowli. Zdobyła ona m.in. Mies van der Rohe Award, czyli jedno z kluczowych odznaczeń w kategorii architektury.

Tę atrakcję turystyczną miasta polecamy odwiedzić szczególnie wieczorem, kiedy to budowla jest podświetlona. Niebanalny wygląd zewnętrzny to jednak tylko jedna z jej zalet – wnętrze filharmonii opływa klasą i nowoczesnością, a odbywające się tam koncerty zachwycają poziomem akustyki. 

Filharmonia w Szczecinie

Centrum Dialogu Przełomy

Tuż przy Filharmonii znajdziesz Centrum Dialogu Przełomy, czyli kolejne Muzeum Narodowe. To obiekt pełen historii, zarówno tej z lat 1939-1989, jak i związanej z najnowszymi wydarzeniami. Tę atrakcję turystyczną Szczecina możesz z powodzeniem wykorzystać jako pomysł na weekend w tym mieście. 

Jezioro Szmaragdowe i Puszcza Bukowa

Hipnotyzujący kolor wody i ogromny obszar spacerowy to cechy, które przyciągają turystów nad Jezioro Szmaragdowe oraz do otaczającej go Puszczy Bukowej. Sztuczny zbiornik zawdzięcza swoją barwę obecnemu w nim węglanowi wapnia.

Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni, a na jego dnie wciąż znajdują się niebezpieczne i ostre przedmioty, dlatego kąpiel jest tu zabroniona. Mimo to z pewnością jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Szczecinie. Zwieńczeniem atrakcji może być spacer dookoła zbiornika i eksploracja okolicznego lasu. 

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Cmentarz Centralny

Kolejne (choć nietypowe) miejsce na spacer w Szczecinie to Cmentarz Centralny. Oprócz swojego głównego przeznaczenia obiekt charakteryzuje się licznymi urokliwymi alejami, zabytkowymi ruinami czy pomnikami, które czynią go doskonałym terenem spacerowym. Co więcej, jest to największy cmentarz w Polsce oraz trzeci co do wielkości w Europie. Tytuły te sprawiają, że jest to atrakcja Szczecina zdecydowanie warta odwiedzenia.

Cmentarz Centralny w Szczecinie

Szczecin – atrakcje dla dzieci i młodzieży

Poza miejscami spacerowymi miasto ma do zaoferowania także inne atrakcje turystyczne dla dzieci. W Szczecinie znajdziesz m.in. Park Linowy Tarzania, w którym spędzisz niezapomniany czas ze swoją pociechą. Jest on ulokowany przy ul. Emila Zegadłowicza, tuż obok Jeziora Głębokiego. 

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczecinie podczas pobytu z dziećmi? Na uwagę zasługuje Kids Arena, czyli rodzinny park rozrywki. W jego wnętrzu znajduje się 13-metrowy małpi gaj oraz aż 99 innych atrakcji! Wśród nich m.in. trampoliny, baseny z kulkami czy trampoliny. 

W ciepłe dni doskonałą atrakcją dla dzieci w Szczecinie jest kąpielisko Arkonka. To rozbudowany, odkryty kompleks basenów, w którym nie brak płytkich zbiorników oraz zjeżdżalni wodnych. Coś dla siebie znajdą tu także rodzice – do ich dyspozycji pozostają głębokie baseny sportowe. Arkonkę znajdziesz w samym centrum Lasu Arkońskiego.

Będąc w Szczecinie, warto odwiedzić także Bulwary Szczecińskie i popularne Dźwigozaury. Zabytkowe żurawie zyskały podświetlenie, dzięki czemu teraz zdobią Łasztownię (wchodzącą w skład Bulwarów) i przyciągają turystów. Tę atrakcję turystyczną dla młodzieży i dorosłych warto podziwiać zwłaszcza nocą. Idąc dalej nabrzeżem, natkniesz się na napis „SZCZECIN”, pomnik Krzysztofa Jarzyny oraz rzeźbę Paprykarza Szczecińskiego, który jest częścią szczecińskiej kultury.

Nietypowa atrakcja Szczecina - Dźwigozaury, czyli zabytkowe żurawie

Gdzie spać w Szczecinie? Sprawdzone noclegi

Przy zwiedzaniu miasta liczy się przede wszystkim wygoda i sprawne poruszanie się po kolejnych punktach na mapie. Polecamy zatem nocleg w Szczecinie blisko atrakcji turystycznych oraz węzłów komunikacyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również sam hotel – relaksująca kąpiel w basenie po całym dniu zwiedzania czy pożywne śniadanie tuż przed wyprawą sprawią, że ten city break zapadnie Ci w pamięć. 

Miłośnikom wygody polecamy m.in. Residence Aparthotel, położony zaledwie kilometr od ścisłego centrum Szczecina, oferujący przestronne apartamenty, siłownię i restaurację. Jeśli natomiast marzysz o byciu blisko zabytków Szczecina (m.in. Wałów Chrobrego i Zamku Książąt Pomorskich) oraz miejskiego życia, nocleg w Focus Hotel jest dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Odkryj wszystkie nasze propozycje hoteli w Szczecinie i zarezerwuj je w promocyjnej cenie na Triverna.pl.

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.