Strona główna
Blog
W góry
Szklarska Poręba – atrakcje na zimę i lato
W góry
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Szklarska Poręba – atrakcje na zimę i lato

ON
Ola Nazimek
04 sierpnia 2023
13 min czytania
Udostępnij:
Szklarska Poręba – atrakcje na zimę i lato

Atrakcje Szklarskiej Poręby każdego roku przyciągają tłumy turystów z całego kraju, a także zza granicy. Nie ma się co dziwić, bo Szklarska Poręba zachwyca swoim urokiem, lokalizacją oraz liczbą atrakcji. Tutaj świetnie można się bawić o każdej porze roku! Sprawdź, co ciekawego czeka na Ciebie w Szklarskiej Porębie i okolicach.

Top atrakcje Szklarskiej Poręby - infografika

Szklarska Poręba – atrakcje dla dzieci, których nie można przegapić

Planujesz wyjazd z dziećmi w góry? Atrakcji turystycznych w Szklarskiej Porębie dla najmłodszych nie brakuje! Wśród najpopularniejszych znajdziesz takie miejsca jak:

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Jeśli szukasz wartościowych atrakcji dla dzieci w Szklarskiej Porębie, wybierz się z pociechami do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Głównym zadaniem instytucji jest prezentacja przyrody i historii Karkonoszy w atrakcyjnej i przystępnej formie. Znajdziecie tu m.in. wielkoformatowe plakaty i dotykową makietę Karkonoszy we wszystkich porach roku. Oprócz wystaw stałych i czasowych, na zwiedzających czekają także zajęcia edukacyjne, prezentacje multimedialne, czytelnia oraz projekcje filmów przyrodniczych.

Adres: ul. Okrzei 28

Chybotek

Skała zwana Chybotkiem to ciekawa atrakcja, do której łatwo dotrzesz wraz z dziećmi. Chybotek znajduje się na pograniczu Szklarskiej Poręby Średniej i Dolnej. Szlakiem wiodącym od Wodospadu Szklarki dotrzesz tu w zaledwie 15 minut – z tak krótką trasą poradzą sobie nawet najmłodsi. Zwieńczeniem spaceru będzie okazała formacja skalna składająca się z granitowych bloków. Największa skała jest podparta w zaledwie dwóch miejscach i można ją rozkołysać – stąd właśnie jej nazwa Chybotek. Legenda głosi, że głaz strzegł niegdyś wejścia do jaskiń, w których były ukryte drogocenne skarby. Warto się tu wybrać i rozbudzić wyobraźnię dzieciaków!

Adres: na pograniczu Szklarskiej Poręby Średniej i Dolnej

Skała Chybotek - ciekawe miejsce w Szklarskiej Porębie

Park Linowy Trollandia

Twoje dzieci kochają parki linowe? Trollandia ich oczaruje! Park linowy mieści się przy ul. Jedności Narodowej i jest podzielony na 5 tras tematycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Tutaj zarówno przedszkolaki, starszaki, jak i nastolatki będą się świetnie bawić. Jeśli masz dzieci w różnym wieku i szukasz atrakcji, która pogodzi ich potrzeby, to dobrze trafiłeś. Trollandia działa od czerwca do września codziennie, a w kwietniu, maju i październiku w weekendy.

Adres: ul. Jedności Narodowej

Dinopark

Wśród atrakcji dla dzieci w Szklarskiej Porębie nie mogło zabraknąć oczywiście Parku Dinozaurów. Wszak dzieci kochają dinozaury! Fascynację epoką jurajską przeżywają niemal wszystkie skrzaty. Zatem jeśli i Twoje dziecko aktualnie kocha T-Rexy, Triceratopsy i inne prastare gady, to koniecznie zabierz je do Dinoparku w Szklarskiej Porębie. Wśród atrakcji znajdziesz nie tylko naturalnej wielkości doskonale odwzorowane dinozaury, ale także kino 6D, fotogalerię 3D, galerię iluzji, place zabaw dla najmłodszych, kolejkę Flinstonów, park linowy, dmuchańce, płukanie złota i wiele, wiele więcej.

Adres: ul. Muzealna 7

Dinopark w Szklarskiej Porębie pełen atrakcji dla dzieci

Szklarska Poręba – atrakcje na niepogodę. Co robić, gdy pada?

Atrakcje Szklarskiej Poręby polecają się nie tylko na słoneczne dni, choć zdecydowanie jest tu co robić przy pięknej pogodzie. Jednak jak wypełnić czas w deszczowe i pochmurne dni? Mamy kilka propozycji, które Cię zaciekawią!

Stara Chata Walońska

Do ciekawych miejsc w Szklarskiej Porębie można z pewnością zaliczyć Chatę Walońską. Jest to obiekt edukacyjny, który kultywuje tradycje Walonów – pochodzących z Belgii i Francji dawnych poszukiwaczy cennych górskich minerałów. W Chacie Walońskiej można posłuchać legend o Duchu Gór, wybić pamiątkową monetę, obejrzeć kolekcję skał i minerałów, dowiedzieć się o tradycjach Walonów i poznać historię regionu. Dla turystów indywidualnych wstęp do chaty jest darmowy – tym bardziej warto!

Adres: ul. Kołłątaja 12

Znaki informacyjne dla turystów w Szklarskiej Porębie

Muzeum Mineralogiczne

Mieszczące się w przepięknym zabytkowym budynku przy ul. Kilińskiego, Muzeum Mineralogiczne ma ogromną wartość naukową i dydaktyczną. Obejrzysz tutaj niemal 3000 eksponatów nie tylko z Karkonoszy i Gór Izerskich, ale także z całego świata, a nawet jeden eksponat z kosmosu (meteoryt Gibeon). Dzieci zainteresują się kolekcją szkieletów dinozaurów oraz prehistorycznych skamieniałości. To jedno z najciekawszych muzeów w tej okolicy – warto dodać je do swojego planu zwiedzania Szklarskiej Poręby!

Adres: ul. Kilińskiego 20

Młyn Łukasza

Miejscem absolutnie wartym odwiedzenia w Szklarskiej Porębie jest Młyn Łukasza. Zabytkowy budynek mieści się w samym sercu miasta. Został wybudowany w 1870 roku i początkowo pełnił funkcję tartaku oraz karczmy. W 1922 roku budynek został zniszczony w wyniku pożaru, a po przebudowie stał się lokalnym ośrodkiem kulturalnym. Obecnie mieści się tu dyskoteka (idealna na deszczowe wieczory) oraz regionalna restauracja. Na miejscu skosztujesz takich pyszności jak: żur podawany w chlebie z młyńskiego pieca, kwaśnica starodawna na żebrze wieprzowym, udko kacze po karkonosku, pstrąg z własnego potoku czy placki ziemniaczane z sosem z leśnych grzybów. Palce lizać!

Adres: ul. 1 Maja 16

Młyn Łukasza w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba – atrakcje zimą. Co robić tu w ferie?

Planujesz odwiedzić Szklarską Porębę zimą? Zobacz, co możesz tu robić o tej porze roku!

Narty – Ski Arena Szrenica

Uwielbiasz jeździć na nartach? A może jeszcze nie próbowałeś tego sportu, ale od zawsze miałeś na niego ochotę? Szklarska Poręba to idealne miejsce, by złapać narciarskiego bakcyla. Ski Arena Szrenica oferuje aż 6 tras zjazdowych o łącznej długości 12 km. Trasy mają zróżnicowany stopień trudności, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są śnieżone i oświetlone, więc można się tu bawić od grudnia aż do kwietnia. Obiekt dysponuje sześcioma wyciągami – wśród nich są: wyciąg zaczepowy, orczyki, kolej 2-osobowa i kanapa 6-osobowa. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni sprzętu oraz ze szkółki narciarskiej, a także z oferty lokali gastronomicznych.

Adres: ul. Turystyczna 25A

Zimowa atrakcja Szklarskiej Poręby - narty na Szrenicy

Narty biegowe – Polana Jakuszycka

Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka zaprasza na biegówki! Specyficzny mikroklimat tego miejsca sprawia, że śnieg utrzymuje się tu niemal przez 160 dni w roku, co sprzyja uprawianiu narciarstwa biegowego. Łączna długość tras biegowych liczy ponad 100 kilometrów. Trasy są zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności. Przykładowo trasa „gwarantowanego śniegu” jest trasą spacerową i liczy zaledwie 2,5 kilometra, więc z powodzeniem można się tu wybrać z dzieckiem. Warto spróbować tego pięknego sportu i sprawdzić, czy to jest coś dla Ciebie!

Adres: Jakuszyce 8

Narty biegowe na Polanie Jakuszyckiej

Szklarska Poręba – co zobaczyć latem?

Szklarska Poręba i atrakcje turystyczne, jakie oferuje, najlepiej dostępne są latem. Przy ciepłych i słonecznych dniach możesz z powodzeniem podziwiać widoki i cieszyć się otaczającą Cię przyrodą. Jakie atrakcje warto tu zaliczyć w letnich miesiącach? Poznaj nasze propozycje:

Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki

Wśród miejsc wartych zobaczenia w Szklarskiej Porębie są oczywiście malownicze wodospady. Wybierając się nad Wodospad Kamieńczyka, warto zaparkować samochód na parkingu przy Szosie Czeskiej. Tutaj rozpoczniesz wędrówkę szlakiem prowadzącym do Rozdroża Pod Kamieńczykiem – w tym miejscu wejdź na Główny Szlak Sudecki, który doprowadzi Cię do celu. Wodospad jest przepiękny – to tutaj kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narnii”. 

Wodospad Szklarki możesz odwiedzić tego samego dnia – samochód zaparkuj na dedykowanym atrakcji parkingu przy ul. Jeleniogórskiej. Stąd musisz już tylko wejść na Szlak Waloński i podejść w kierunku Wodospadu Szklarski. Trasa jest nietrudna i bardzo widokowa.

Adres: 

Wodospad Kamieńczyka – na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy

Wodospad Szklarki – między Piechowicami a Szklarską Porębą

Wodospad Kamieńczyka - jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Szklarskiej Poręby

Górskie szlaki piesze

Jednym z najbardziej widokowych miejsc w okolicy Szklarskiej Poręby są Śnieżne Kotły – widoki są niezapomniane, a cała trasa bardzo malownicza. Szlak jednak wymaga nieco wprawy i dobrej kondycji – ze Szklarskiej Poręby dotrzesz tu żółtym szlakiem w niemal 3,5 godziny. Jeśli planujesz wycieczkę z dziećmi, to lepszą opcją może okazać się wjechanie wyciągiem na Szrenicę i spacer widokową granią. Trasa ze Szrenicy na Śnieżne Kotły to wędrówka na ok. 1,5 godziny. Podczas tej wycieczki czeka na Ciebie jeszcze jedna atrakcja – powyżej górnej stacji kolejki na Szrenicę znajdują się malownicze skały Trzy Świnki. Dzieci upodobały sobie to miejsce na zabawę i wspinaczkę. Twój maluch będzie zachwycony!

Śnieżne Kotły

Złoty Widok

To punkt widokowy, do którego dojdziesz w niecałe pół godziny z wodospadu Szklarki lub jeszcze szybciej (ok. 6 min) z parkingu obok Wlastimilówki. Na miejscu odpoczniesz na drewnianych leżakach, podziwiając dolinę Kamiennej i panoramę Karkonoszy. Spróbuj odgadnąć, jakie szczyty widzisz – ich nazwy sprawdzisz na specjalnej tablicy informacyjnej zamontowanej przy barierkach na platformie.

Adres: ul. Jeleniogórska

Punkt widokowy Złoty Widok

Atrakcje okolic Szklarskiej Poręby – co warto zwiedzić?

Szklarską Porębę zdążyłeś poznać już jak własną kieszeń? Pora na zwiedzanie okolic! Czekają tu na Ciebie kolejne atrakcje – sprawdź jakie.

Zamek Chojnik

Być w okolicy i nie odwiedzić Zamku Chojnik? Niemożliwe! Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce. Został wybudowany w XIV wieku przez księcia Bolka II. W 1675 roku podczas burzy w zamek trafił piorun, który stał się przyczyną pożaru. Po tym incydencie zamku już nie odbudowano. Dzisiaj jego ruina zachowana w dobrym stanie jest oddana do zwiedzania. Na miejscu możesz zobaczyć pręgierz, posłuchać lokalnych legend, postrzelać z kuszy, a także wejść na wieżę widokową. Na terenie zamku funkcjonuje schronisko PTTK, w którym można zostać na noc.

Adres: ul. Zamkowa, Jelenia Góra

Zamek Chojnik w okolicy Szklarskiej Poręby

Huta Szkła w Piechowicach

Ciekawym miejscem na wycieczkę ze Szklarskiej Poręby jest położona w niedalekich Piechowicach Huta Szkła Kryształowego Julia. Obiekt zaprasza do zwiedzania huty, w której na żywo można obejrzeć, jak wygląda proces tworzenia kryształowych naczyń. W Krystalium, które stanowi centrum edukacyjno-historyczne, można wziąć udział w licznych eksperymentach, podziwiać wystawę szklanych ryb czy dowiadywać się o historii i tradycji szkła. Ciekawą propozycją są także twórcze warsztaty dla dzieci i dorosłych ze zdobienia szkła. Tutaj można spędzić aktywnie nawet cały dzień!

Adres: ul. Kryształowa 73

Mała Japonia – ogród Siruwia

Miłośnicy ogrodów powinni wybrać się do miejscowości Przesieka (między Szklarską Porębą a Karpaczem), gdzie znajduje się ogród japoński. Czekają tu na Ciebie: wystawa lalek japońskich, piękna kolekcja drzewek Bonsai, wystawa poświęcona samurajom i kawiarenka japońska z azjatyckimi przysmakami. A przede wszystkim otoczony górami ogród ze wspaniałą roślinnością, wodospadami i klimatem Kraju Kwitnącej Wiśni. Co ciekawe, jest to najwyżej położony (600 m n.p.m.) ogród japoński w naszym kraju! Tuż obok Małej Japonii dla najmłodszych zwiedzających dostępny jest fantastyczny plac zabaw z 14-metrowymi zjeżdżalniami, drabinkami linowymi i wieżami.

Adres: ul. Brzozowe Wzgórze 8b

Ogród japoński w Karkonoszach niedaleko Szklarskiej Poręby

Planujesz letni lub zimowy urlop w Szklarskiej Porębie? Świetnie się składa! Zgromadzone w naszym artykule informacje z pewnością pomogą Ci wypełnić czas po brzegi. Już dzisiaj zajrzyj do naszej sekcji z ofertami w poszukiwaniu najwygodniejszego hotelu w Szklarskiej Porębie – z udogodnieniami dla rodzin, widokiem na góry, basenem czy innymi atrakcjami. Mamy nadzieję, że Twój wyjazd w Karkonosze okaże się pełen niezapomnianych wrażeń!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.