Strona główna
Blog
W góry
Góry Izerskie – atrakcje i najciekawsze miejsca
W góry
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Góry Izerskie – atrakcje i najciekawsze miejsca

ON
Ola Nazimek
11 sierpnia 2023
11 min czytania
Udostępnij:
Góry Izerskie – atrakcje i najciekawsze miejsca

Położone nieopodal Karkonoszy Góry Izerskie są zdecydowanie mniej popularne, ale przez to także mniej oblegane i niezatłoczone. Oplecione licznymi szlakami turystycznymi, przyciągają magicznym klimatem i niepowtarzalnymi widokami. Marzy Ci się urlop w Górach Izerskich? Nie miałeś jeszcze okazji dobrze ich poznać? Jeśli chcesz odpocząć od codziennego zgiełku w otoczeniu malowniczych krajobrazów, to Izery będą świetnym wyborem! W tym artykule podpowiemy Ci najciekawsze atrakcje Gór Izerskich. Zdradzimy, co warto zobaczyć w okolicy i gdzie się udać, aby aktywnie i ciekawie spędzić urlop. Zapraszamy do lektury!

Góry Izerskie – co zobaczyć? 10 obowiązkowych atrakcji dla każdego

Stóg Izerski

Gdzie pójść i co zwiedzać, wybierając się na urlop w Góry Izerskie? Atrakcje w okolicy są wyjątkowo ciekawe i dostosowane do różnych grup wiekowych –  zajrzyj do naszej listy i wybierz coś odpowiedniego dla siebie!

To jeden ze szczytów w Górach Izerskich (wysokość 1105 m n.p.m.), będący świetnym punktem do rozpoczęcia zwiedzania okolicy. Na jego północnym zboczu znajduje się całoroczna kolej gondolowa, a niemalże pod samym szczytem (50 metrów poniżej) funkcjonuje schronisko PTTK. Stóg Izerski to częsty cel pieszych wędrówek. Prowadzi na niego kilka szlaków o zróżnicowanej trudności i długości – każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Najkrótszy i najpopularniejszy szlak wiedzie ze Świeradowa-Zdroju – można śmiało wybrać się nim na wędrówkę z dziećmi.

Hala Izerska

To absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Gór Izerskich. Nazywana potocznie „Małą Syberią” Hala Izerska jest jednym z najzimniejszych miejsc w Polsce. Hala jest górską łąką położoną w dolinie rzeki Izery, na wysokości 840-880 m n.p.m. Znajdziesz na niej wyjątkowe schronisko – Chatkę Górzystów. Historia chatki sięga 1630 roku – wtedy uciekający przed religijnymi prześladowaniami Czech wybudował tu pierwszy dom. Aż do 1945 roku funkcjonowała tu prawdziwa wieś z 43 domostwami. Z tamtego okresu zachowała się jedynie Chatka Górzystów. Warto ją odwiedzić w przerwie na szlaku i spróbować słynnych naleśników z jagodami! 

Hala Izerska

Izerski Park Ciemnego Nieba

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Powstały w 2009 roku Park Ciemnego Nieba ma uświadamiać, jak szkodliwe jest zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem miast. Park znajduje się w dolinie Jizerki oraz górnej części doliny Izery. To miejsce słabo zaludnione, dzięki czemu dociera tu bardzo niewielka ilość światła z okolicznych miejscowości. Zabierz ze sobą teleskop i ciesz się widokiem nocnego, niezakłóconego światłem nieba! 

Trasy rowerowe

Góry Izerskie, ze względu na piękne widoki i bezpieczne tereny, stały się uwielbianym przez rowerzystów kierunkiem letnich wycieczek. Rowerowy wypad po Izerach to świetny sposób na aktywny wypoczynek i poznanie okolicy z bliska. Szlaków rowerowych, podzielonych ze względu na poziom trudności i długość, jest całe mnóstwo – każdy rowerzysta (bez względu na poziom zaawansowania) wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Do wyboru masz np. Małą Szklarską Pętlę, Trasę Dookoła Kwisy, Izerską Pętlę, Trasę u Podnóża Wysokiego Grzbietu i inne.

Trasa rowerowa w Górach Izerskich

Narty biegowe

Z kolei zimą okoliczne tereny zamieniają się w najpopularniejsze w Polsce trasy pod narty biegowe. Polana Jakuszycka cechuje się specyficznym klimatem, który sprawia, że śnieg utrzymuje się tu nawet do późnej wiosny. Daje to świetne warunki na biegówki! Do dyspozycji są zróżnicowane pod kątem trudności trasy biegowe o łącznej długości około 100 km. Jeśli jeszcze nigdy nie próbowałeś tego sportu, Izery to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z narciarstwem biegowym. Możesz też poobserwować zmagania innych – na terenie ośrodka corocznie odbywa się znana impreza sportowa o nazwie Bieg Piastów.

Bobrowe Skały

Znajdujące się w okolicach Piechowic Bobrowe Skały to nie tylko świetny punkt widokowy na okolicę, ale też doskonałe miejsce do wspinaczki. Na szczyt prowadzą najpierw kamienne, a później metalowe schody – droga jest jednak warta wysiłku, bo czeka na Ciebie taras widokowy z panoramą okolicy. Aby dotrzeć do Bobrowych Skał, zaparkuj samochód przy przejeździe kolejowym w rejonie ulicy Słonecznej, a następnie wyrusz na wędrówkę szlakiem zielonym. W jedną stronę trasa liczy 2 kilometry – przejście jej zajmie Ci niecałą godzinę.

Kopalnia Stanisław

Ta kopalnia to najwyżej położony kamieniołom w Polsce – znajduje się na wysokości 1050 m n.p.m. Kopalnia odkrywkowa Stanisław jest znana z występowania kryształów kwarcu, kryształów górskich i ametystów. W tym miejscu rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Góry Izerskie, dlatego warto się tu wybrać na pieszą wycieczkę. Mamy też dobrą wiadomość dla każdego rowerzysty – dotrzesz tu na dwóch kółkach łatwą i przyjemną trasą prowadzącą ze Szklarskiej Poręby.

Panorama gór z Kopalni Stanisław

Wodospad Kwisy

Niezwykle urocza kaskada na górskiej rzece znajduje się w malowniczym miejscu doliny rzeki Kwisy. Wodospad Kwisy jest świetnym miejscem na przepiękny plener fotograficzny. Turyści uwielbiają tu letnie kąpiele, będące ukojeniem w upalne dni, a amatorzy zimowego morsowania chętnie przybywają tu, aby oddać się relaksowi mroźnej kąpieli pośród malowniczych krajobrazów.

Złoty Widok

To odrestaurowany w 2020 roku punkt widokowy, z którego możesz podziwiać całą okoliczną panoramę. Trasa prowadząca na Złoty Widok jest łatwa i przyjemna, dzięki czemu bez wahania możesz zabrać ze sobą nawet najmłodsze pociechy. To jeden z najbardziej popularnych i lubianych przez turystów punktów widokowych, dlatego wybierając się tu w szczycie sezonu wakacyjnego, licz się z towarzystwem – nierzadko tłumnym.

Zakręt Śmierci

Miejsce o wrogo brzmiącej nazwie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów widokowych na okolicznych trasach. Znajdujący się pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem zakręt liczący 440 metrów długości jest niesamowitym miejscem pozwalającym podziwiać panoramę Karkonoszy. Niechlubną nazwę zawdzięcza licznym i poważnym wypadkom samochodowym, dlatego zalecamy: bądź tu bardzo ostrożny!

Zakręt Śmierci - ciekawa atrakcja Gór Izerskich

Miejscowości turystyczne w Górach Izerskich warte odwiedzenia

Góry Izerskie to nie tylko piękne szczyty i malownicze trasy piesze czy rowerowe. Wybierając się na urlop w tutejszą okolicę, koniecznie odwiedź najciekawsze miejscowości turystyczne. Gdzie polecamy zajrzeć choć na chwilę w trakcie urlopu w Górach Izerskich?

Świeradów-Zdrój i Szklarska Poręba

Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie

To dwie najbardziej znane i najczęściej wybierane na urlop miejscowości w pobliżu Gór Izerskich, będące idealną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Świetnie skomunikowane z okolicznymi atrakcjami i szlakami turystycznymi, z bogatą infrastrukturą i ofertą komfortowych hoteli – Świeradów-Zdrój i Szklarska Poręba zapewnią Ci wszystko, czego potrzebujesz podczas swojego urlopu w Izerach. Chcesz wiedzieć, co możesz robić podczas wypoczynku w tych miejscowościach? Zapraszamy do lektury naszych artykułów: Szklarska Poręba – atrakcje na zimę i lato oraz Atrakcje Świeradowa Zdroju i okolic, których nie możesz przegapić!

Piechowice

Pałac Pakoszów w Piechowicach

Choć mniej znane od wyżej wymienionych kurortów, Piechowice to równie ciekawa i wygodna bazą do zwiedzania okolicy. Tu nie spotkasz tłumów typowych dla miejscowości turystycznych, za to z pewnością odpoczniesz od codziennego zgiełku w otoczeniu pięknej przyrody. Położone pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi Piechowice posiadają wiele wartych odwiedzenia obiektów (takich jak Huta Szkła Kryształowego Julia czy Pałac Pakoszów). To także idealne miejsce do uprawiania turystyki – zarówno pieszej, jak i rowerowej.

Harrachov

Harrahov zimą

To miasto będące czeską bazą turystyki i sportów zimowych. Położone w malowniczym otoczeniu na wysokości 700 m n.p.m., znajduje się zaledwie 4 km od przejścia granicznego w Jakuszycach. To świetna lokalizacja do spędzenia aktywnego wypoczynku w Górach Izerskich po czeskiej stronie. Miejscem, które polecamy odwiedzić w szczególności, jest tutejsze niesamowite i bogato wyposażone Muzeum Górnictwa. Jak dotrzeć do Harrachova? Poza wygodną wyprawą samochodem turyści często decydują się na kurs Koleją Izerską ze Szklarskiej Poręby, prowadzącą wprost do czeskiego Harrachova.

Frydlant

Zamek Frydlant w okolicy Gór Izerskich

Położone 11 km od przejścia granicznego w Bogatyni czeskie miasto Frydlant jest kolejną bardzo ciekawą destynacją wycieczki w Góry Izerskie, na którą często decydują się polscy i czescy turyści. Miasto słynie z pięknej architektury i wielu szlaków turystycznych, zaś jednym z najbardziej lubianych i polecanych zabytków do zwiedzenia jest gotycki zamek Frydlant, będący rzekomo pierwowzorem zamku z powieści Franza Kafki. To miejsce musisz zobaczyć!

Noclegi w Górach Izerskich – gdzie się zatrzymać?

Hotel Buczyński Medical & SPA w Górach Izerskich

Planując urlop w Górach Izerskich, warto w pierwszej kolejności wybrać i zarezerwować odpowiedni nocleg. Istnieje grupa turystów wybierających nocleg w ostatniej chwili, nawet będąc już na miejscu – my stanowczo odradzamy takie rozwiązanie. Wcześniejsze dokładne zaplanowanie wyjazdu zmniejsza ryzyko niepotrzebnych komplikacji i stresu. Gdzie polecamy zatrzymać się podczas urlopu w Górach Izerskich? Ciekawą opcją jest nocleg w schronisku górskim. To prawdziwa frajda i nierzadko nowość nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W Górach Izerskich znajdziesz kilka schronisk świetnie dostosowanych do potrzeb turystów: Schronisko Na Stogu Izerskim w Świeradowie-Zdroju, Schronisko Orle w Szklarskiej Porębie czy Chatka Górzystów na Hali Izerskiej.

Jeśli jednak potrzebujesz wyższego standardu, wejdź na Triverna.pl i z pomocą intuicyjnej wyszukiwarki wybierz hotel w górach odpowiednio dopasowany do Twoich wymagań. Przykładowo Hotel Buczyński Medical & SPA w Świeradowie-Zdroju to czterogwiazdkowy obiekt z szeroką ofertą wellness & spa, położony w samym sercu Gór Izerskich. Z kolei Interferie Sport Hotel Bornit, położony na wysokości aż 750 m n.p.m. oferuje malowniczy widok na Karkonosze i stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. A może szukasz idealnego noclegu na zwiedzanie Gór Izerskich po stronie czeskiej? Wybierz Pytloun Wellness Hotel Harrachov, położony w zielonej części Harrachova z wyjątkową restauracją serwującą czeską kuchnię i luksusowym centrum wellness, oferującym wspaniały widok na Czarcią Górę oraz korony okolicznych drzew.

Izery to wyjątkowo piękne i malownicze pasmo górskie, prezentujące swoje uroki na niemalże każdym kroku. Zdecydowałeś się na urlop w tej okolicy? Mamy nadzieję, że podsunęliśmy Ci dostateczną liczbę pomysłów na aktywne i ciekawe spędzenie czasu podczas Twojego wymarzonego urlopu w Górach Izerskich. Zarezerwuj nocleg i koniecznie zabierz tu swoich bliskich, by cieszyć się aktywnym i spokojnym wypoczynkiem z dala od zgiełku miasta, wśród kolorowych krajobrazów Gór Izerskich.

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.