Orle Gniazda to sieć XIV-wiecznych zamków i warowni, stworzona na potrzeby systemu obronnego Królestwa Polskiego. Ich nazwa wzięła się z umiejscowienia – strażnice i twierdze były budowane wysoko, na ostańcach wapiennych – tak, by być niedostępnymi dla wroga. Ich głównym celem była obrona przed najazdami wojsk czeskich Jana Luksemburskiego.
Szlak Orlich Gniazd to, zdaniem wielu, najpiękniejszy szlak w Polsce, liczący 164 km długości, ciągnący się od Krakowa po Częstochowę terenem Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Jak go zwiedzać i co warto tam zobaczyć? Czytaj dalej!
Szlak zaczyna się w Krakowie – to dobra baza wypadowa do zwiedzania orlich warowni, także ze względu na bogatą i zróżnicowaną bazę hotelową oraz dodatkowe atrakcje miasta. Piesze pokonanie ponad 160 km trasy w całości zajmie w sumie około 45 godzin samego marszu (4-8 dni zależnie od tempa i czasu poświęconego na zwiedzanie i zdjęcia). Szlak jest przyjazny również dla czworonożnych kompanów wędrówki, dlatego bez problemu można zabrać ze sobą pupila.
Świetnym pomysłem jest przejechanie Szlaku Orlich Gniazd rowerem – czy to w całości, czy we fragmencie. Miejscami szlaki pieszy i rowerowy się pokrywają, jednak wariant dla cyklistów jest dłuższy, ponieważ ma 190 km. Obejmuje on również zamek Tenczyn, który nie leży na szlaku pieszym, oraz prowadzi do innych okolicznych atrakcji, np. strażnicy w Przewodziszowicach czy ruin w Ryczowie. Dokładny przebieg trasy rowerowej znajdziesz na stronie: orlegniazda.pl.
Pokonanie szlaku rowerem lub pieszo może być męczące, zwłaszcza w przypadku osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi. Dlatego turyści mogą skorzystać ze zwiedzania Szlaku Orlich Gniazd samochodem. Oczywiście, na trasy oznaczone jako szlak turystyczny nie można wjechać, jednak do zdecydowanej większości zamków i ruin lub w ich bezpośrednie okolice można z łatwością dojechać autem.
Przed rozpoczęciem wycieczki warto rozłożyć sobie trasę Szlakiem Orlich Gniazd na raty, wybierając zawczasu miejsce noclegu. Jura Krakowsko-Częstochowska obfituje w piękne i klimatyczne obiekty, w których warto zatrzymać się na noc i porządnie wypocząć przed dalszym zwiedzaniem (np. Resort Jura w Kroczycach).
Jura Krakowsko-Częstochowska to przepiękny region, zachwycający zróżnicowaniem terenu, formacjami skalnymi, a przede wszystkim gotyckimi warowniami na Szlaku Orlich Gniazd. Trasę rozpoczyna się w Krakowie, a punktem początkowym jest Zamek Królewski na Wawelu. Następne na trasie są:
Punktem zamykającym Szlak Orlich Gniazd nie jest co prawda zamek, ale budowla, która również wchodziła w skład systemu obronnego Polski w średniowieczu, a w czasach potopu szwedzkiego oparła się najeźdźcom. Mowa o Klasztorze na częstochowskiej Jasnej Górze. Budynek ten przez wieki miał znaczenie zarówno sakralne, jak i był ważnym elementem polskiej obronności.
Oczywiście powyższa kolejność ma znaczenie, gdy chce się przejść cały szlak od początku do końca. Jednak całą trasę można podzielić na etapy lub zwiedzać tylko poszczególne zamki. Częściowe pokonywanie trasy będzie idealnym rozwiązaniem na weekendową wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd z dziećmi. Tym bardziej, że w sezonie w pobliżu niektórych ruin i zamków (np. w Olsztynie lub Ogrodzieńcu) można trafić na interesujące wydarzenia i dodatkowe rozrywki. Jedną z najciekawszych – zwłaszcza dla maluchów – będą z pewnością turnieje rycerskie.
Jura Krakowsko-Częstochowska to fascynujący teren, który jest wart poznania nie tylko ze względu na Szlak Orlich Gniazd. Specyficzna budowa geologiczna w tym rejonie sprawia, że w okolicy znajduje się wiele ciekawych form geologicznych i krasowych, które zasługują na to, by przyjrzeć im się bliżej podczas wycieczek. Jakie są dodatkowe atrakcje Szlaku Orlich Gniazd?
Ten maleńki park narodowy skrywa w sobie mnóstwo ciekawych atrakcji. Oprócz wspomnianych wyżej zamków w Ojcowie i Pieskowej Skale, warto wydłużyć pobyt w tej okolicy i zwiedzić takie miejsca, jak:
W Podzamczu, 20 minut spacerem od ruin zamku Ogrodzieniec, znajduje się zrekonstruowane średniowieczne grodzisko. Oryginalne zabudowania spłonęły na początku XIV wieku. Gród był najprawdopodobniej strażnicą wojskową, broniącą granic między Królestwem Polskim a czeskim wówczas Śląskiem.
Na Górze Birów dokonano także ważnych odkryć archeologicznych, wskazujących na to, że osada istniała w tym miejscu już 30 tysięcy lat temu. Świadczą o tym m.in. liczne znaleziska z okolicznych jaskiń.
Zrekonstruowaną osadę można zwiedzać z przewodnikiem, jak i indywidualnie. W sezonie turystycznym liczni „mieszkańcy” grodziska pokazują zwiedzającym średniowieczne rzemiosła, tradycje i obyczaje przodków, jak również toczą walki rycerskie i organizują turnieje. To ciekawa atrakcja na Szlaku Orlich Gniazd, która zachwyci turystów w każdym wieku!
Ruiny zamku nie są zaliczane do głównego (pieszego) Szlaku Orlich Gniazd, niemniej zdecydowanie warto je zobaczyć. To jedne z większych założeń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wznoszące się na szczycie wygasłego wulkanu. Przez wieki zamek był gniazdem rodowym rodu Tęczyńskich – zamożnej rodziny liczącej się niemal tak samo jak rodzina królewska, przez co twierdzę zwano Małym Wawelem. Od 2010 roku ruiny zamku są wciąż zabezpieczane i poddawane renowacji, dzięki czemu już teraz można zwiedzić barbakan, korytarz obronny, dziedziniec górnego zamku czy wieżę Nawojową, która jest wspaniałym punktem widokowym. Przy odpowiedniej pogodzie można z niej zobaczyć Tatry.
Według legendy Pustynia Błędowska powstała za sprawką diabła, który ze złości chciał zasypać piaskiem z bałtyckich plaż kopalnię w Olkuszu. Lecąc z worem piachu, zahaczył o wieżę kościoła w Błędowie i rozerwał worek. Tak ponoć powstał obszar nazywany polską Saharą – unikat na skalę kraju, a także całej Europy. To największy na Starym Kontynencie obszar, na którym śródlądowo występują luźne piaski.
W Kluczach, stanowiących jedno z głównych wejść na pustynię, mieści się piękny punkt widokowy Róża Wiatrów, z którego rozciąga się fantastyczna panorama okolicy.
Teren Góry Zborów jest objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody. Góra sama w sobie stanowi bardzo urokliwe i ciekawe miejsce, a widok, który z niej się rozpościera, potrafi odebrać mowę. To także jeden z najpopularniejszych rejonów na Jurze dla amatorów wspinaczki skałkowej.
Na miejscu można dodatkowo w sezonie zwiedzić Jaskinię Głęboką. Trasa liczy 190 m, a przewodnik opowiada nie tylko o samej jaskini, ale również o historii okolicy. W jej wnętrzu można zobaczyć nie tylko ciekawe formy krasowe, których spora część uległa zniszczeniu na skutek działalności człowieka (górników wydobywających kalcyt, a w czasie II wojny światowej wapienie), ale przy odrobinie szczęścia również nietoperze.
Szlak Orlich Gniazd to świetna propozycja na ciekawą wycieczkę dla całej rodziny. Bez względu na to, czy skupisz się na zamkach, czy zdecydujesz się zboczyć z trasy i sprawdzić pozostałe atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Szlak Orlich Gniazd nie pozwoli Ci się nudzić. Wejdź na Triverna.pl i znajdź idealny nocleg, korzystając z dostępnych ofert i aktualnych promocji.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.