Jednym z najpiękniejszych regionów Polski jest bez wątpienia Jura Krakowsko-Częstochowska. Malowniczy krajobraz, cała masa zabytków, wyjątkowe szlaki przyrodnicze, ciekawe muzea i skanseny, a do tego piękne zamki jurajskie położone tak blisko siebie, że można odwiedzić ich kilka w ciągu jednego dnia. Nie znasz Jury zbyt dobrze? Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego warto to zmienić!
Znakiem charakterystycznym Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej są malownicze wapienne formacje skalne. Przez Jurę przebiega Szlak Orlich Gniazd, czyli system średniowiecznych zamków, które miały bronić niegdyś granic Królestwa Polskiego przed najazdami z Górnego Śląska. Region ten cechuje się dużą różnorodnością przyrodniczą – można tu znaleźć wzniesienia, doliny, jaskinie, a nawet pustynie. Nie brakuje szlaków pieszych, rowerowych, tras wspinaczkowych czy tras dla quadów. Nad bezpieczeństwem turystów wypoczywających w tym regionie czuwa Grupa Jurajska GOPR. Na terenie Jury funkcjonuje Ojcowski Park Narodowy, a także Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, w skład którego wchodzi aż 21 rezerwatów przyrody.
Jakie atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej warto odwiedzić? Podpowiadamy!
Wakacje z rodziną postanowiłeś spędzić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Atrakcji dla dzieci tu nie brakuje – i to takich, które rozpalą w młodych podróżnikach miłość do przyrody. Nie znajdziesz tu parków rozrywki, ale prawdziwych emocji dostarczy maluchom na przykład wizyta w Jaskini Nietoperzowej, która jest największą jaskinią jurajską. Obiekt mieści się w Jerzmanowicach, ok. 20 minut jazdy samochodem na północ od Krakowa. Długość korytarzy tej jaskini wynosi 1047 metrów! W jej wnętrzu można podziwiać wyjątkowe nacieki skalne – w tym wodospady, ambony czy kotły wirowe. Tym, co najczęściej przyciąga zwiedzających do tego obiektu, są jednak ich mieszkańcy – czyli całe siedliska nietoperzy, które smacznie śpią pod stropem. Jaskinia jest czynna od kwietnia do listopada i można ją zwiedzać z przewodnikiem.
Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej występuje ok. 180 jaskiń. Szczególnie warte odwiedzenia są:
Innym sposobem na spędzenie czasu w okolicy jest wspinaczka skalna. Jeśli zawsze marzyłeś o tym, by spróbować tego sportu, to pobyt na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wydaje się idealną okazją! Nie brak tutaj specjalnie przygotowanych tras dla wspinaczy ani zajęć prowadzonych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, które pozwolą Ci poznać podstawy bezpiecznej wspinaczki. Trasy skalne znajdziesz na terenie całej Jury – polecamy zwłaszcza wybrać się w Dolinki Krakowskie, gdzie oprócz wspinaczki możesz cieszyć się widokowymi spacerami.
Wśród najciekawszych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się Olkusz ze swoją podziemną trasą turystyczną. Podziemny Olkusz to atrakcja udostępniona dla zwiedzających w 2021 roku. Obejmuje ona dwie trasy, które zwiedzisz w ramach jednego biletu. Pierwsza mieści się w podziemiach dawnego ratusza, druga zaś w piwnicach dawnego starostwa. Warto odwiedzić je obie, bo są naprawdę fascynujące!
Jeśli lubisz wycieczki pod ziemię, to koniecznie wybierz się też na zwiedzanie Jaskini Ciemnej. Tutaj atrakcją jest całkowity brak elektryczności, więc całą trasę pokonasz przy świetle świecy. Mroczny klimat towarzyszący wyprawie dostarczy Ci dreszczyku emocji.
Atrakcją Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, której nie możesz przegapić, jest Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. Czeka tu na Ciebie sieć podziemnych korytarzy wydrążonych w latach 70. XX wieku. Podczas zwiedzania będziesz mógł obejrzeć wyrobiska chodnikowe, komorę pomp, fragment górniczej ściany wydobywczej, a także oryginalne maszyny i urządzenia. To miejsce zdecydowanie warto dopisać do swojego planu zwiedzania Jury.
Przyrodnicze atrakcje turystyczne Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej są tak bogate, ciekawe i jest ich tak wiele, że można by im poświęcić odrębny artykuł. Postanowiliśmy wybrać jednak trzy naszym zdaniem najciekawsze, które ukazują wyjątkowe piękno regionu i zachęcają do rodzinnych spacerów.
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to atrakcje przyrodnicze, ale nie tylko. Jeśli jesteś fanem muzealnych wycieczek, to i tutaj znajdziesz coś ciekawego dla siebie. W Częstochowie koniecznie odwiedź Muzeum Produkcji Zapałek. Jest to jedyne muzeum o tej tematyce w Europie i najstarsza fabryka zapałek w naszym kraju. Na miejscu obejrzysz zabytkową linię technologiczną z lat 20. i 30. XX wieku, weźmiesz udział w projekcji trzyminutowego filmu „Pożar zapałczarni” z 1913 roku (najstarsza produkcja polskiej kinematografii), a także prześledzisz cykl produkcji zapałki.
Muzeum Agatów w Rudnie k. Krzeszowic to kolejne muzeum na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, do którego warto zajrzeć. To ciekawe miejsce ze względu na swoje położenie (zaledwie kilka kroków od zamku Tenczyn w Rudnie), zbiory (przepiękne skały, minerały i skamieniałości), jak i na właściciela, który założył muzeum na prywatnym terenie i od lat nie ustaje w promowaniu tego fascynującego obiektu. Muzeum co roku organizuje zawody w poszukiwaniu agatów, które są nie lada atrakcją – to miejsce stanowi prawdziwą perełkę Jury!
Zarówno dzieci, jak i dorosłych zachwyci Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Jest to jedyne takie muzeum interaktywne i multimedialne o dawnych rzemieślnikach, mieszczące się w stuletnim młynie elektrycznym. Na miejscu będziesz mógł poznać tajniki młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Brzmi ciekawie? Przyjedź i sprawdź, co jeszcze tu znajdziesz!
Największą atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest oczywiście Szlak Orlich Gniazd, czyli turystyczna trasa łącząca średniowieczne warownie położone na wyżynie rozciągniętej między Krakowem a Częstochową. Szlak obejmuje aż 17 obiektów. Wśród nich są na przykład:
Przeczytaj także: Szlak Orlich Gniazd – co warto zobaczyć i jak go zwiedzać?
Co warto zobaczyć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Atrakcji, ciekawych miejsc, widokowych szlaków jest tu tak dużo, że nie sposób zebrać je wszystkie w jednym miejscu. Jeśli do tej pory podczas podróży po kraju omijałeś Jurę, to warto to zmienić i zatrzymać się tu na dłużej. Jesteśmy pewni, że urok tego malowniczego regionu Polski Cię zachwyci! Dlatego już teraz zachęcamy do odwiedzenia portalu Triverna.pl, gdzie czekają na Ciebie limitowane czasowo oferty luksusowych hoteli w okolicy. Zajrzyj i przekonaj się, co ciekawego znajdziesz dla siebie.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.