MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
Zachwycająca Jura Krakowsko-Częstochowska. Co warto zobaczyć w okolicy?

Zachwycająca Jura Krakowsko-Częstochowska. Co warto zobaczyć w okolicy?

ON
Ola Nazimek
30 stycznia 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Zachwycająca Jura Krakowsko-Częstochowska. Co warto zobaczyć w okolicy?

Jednym z najpiękniejszych regionów Polski jest bez wątpienia Jura Krakowsko-Częstochowska. Malowniczy krajobraz, cała masa zabytków, wyjątkowe szlaki przyrodnicze, ciekawe muzea i skanseny, a do tego piękne zamki jurajskie położone tak blisko siebie, że można odwiedzić ich kilka w ciągu jednego dnia. Nie znasz Jury zbyt dobrze? Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego warto to zmienić!

Jura Krakowsko-Częstochowska – gdzie leży i co warto o niej wiedzieć?

Znakiem charakterystycznym Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej są malownicze wapienne formacje skalne. Przez Jurę przebiega Szlak Orlich Gniazd, czyli system średniowiecznych zamków, które miały bronić niegdyś granic Królestwa Polskiego przed najazdami z Górnego Śląska. Region ten cechuje się dużą różnorodnością przyrodniczą – można tu znaleźć wzniesienia, doliny, jaskinie, a nawet pustynie. Nie brakuje szlaków pieszych, rowerowych, tras wspinaczkowych czy tras dla quadów. Nad bezpieczeństwem turystów wypoczywających w tym regionie czuwa Grupa Jurajska GOPR. Na terenie Jury funkcjonuje Ojcowski Park Narodowy, a także Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, w skład którego wchodzi aż 21 rezerwatów przyrody.

Jakie atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej warto odwiedzić? Podpowiadamy!

Jaskinie i skałki, czyli główne atrakcje Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Wakacje z rodziną postanowiłeś spędzić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Atrakcji dla dzieci tu nie brakuje – i to takich, które rozpalą w młodych podróżnikach miłość do przyrody. Nie znajdziesz tu parków rozrywki, ale prawdziwych emocji dostarczy maluchom na przykład wizyta w Jaskini Nietoperzowej, która jest największą jaskinią jurajską. Obiekt mieści się w Jerzmanowicach, ok. 20 minut jazdy samochodem na północ od Krakowa. Długość korytarzy tej jaskini wynosi 1047 metrów! W jej wnętrzu można podziwiać wyjątkowe nacieki skalne – w tym wodospady, ambony czy kotły wirowe. Tym, co najczęściej przyciąga zwiedzających do tego obiektu, są jednak ich mieszkańcy – czyli całe siedliska nietoperzy, które smacznie śpią pod stropem. Jaskinia jest czynna od kwietnia do listopada i można ją zwiedzać z przewodnikiem.

Jaskinia Nietoperzowa - jedna z głównych atrakcji turystycznych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej występuje ok. 180 jaskiń. Szczególnie warte odwiedzenia są:

  • Jaskinia Łokietka znajdująca się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego,
  • Jaskinia Wierzchowska Górna na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie,
  • Jaskinia Głęboka w Górze Zborów,
  • Jaskinia Ciemna położona niedaleko Bramy Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym.

Innym sposobem na spędzenie czasu w okolicy jest wspinaczka skalna. Jeśli zawsze marzyłeś o tym, by spróbować tego sportu, to pobyt na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wydaje się idealną okazją! Nie brak tutaj specjalnie przygotowanych tras dla wspinaczy ani zajęć prowadzonych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, które pozwolą Ci poznać podstawy bezpiecznej wspinaczki. Trasy skalne znajdziesz na terenie całej Jury – polecamy zwłaszcza wybrać się w Dolinki Krakowskie, gdzie oprócz wspinaczki możesz cieszyć się widokowymi spacerami.

Brama Krakowska w Ojcowskim Parku Narodowym

Trasy podziemne na Jurze, które warto odwiedzić

Wśród najciekawszych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się Olkusz ze swoją podziemną trasą turystyczną. Podziemny Olkusz to atrakcja udostępniona dla zwiedzających w 2021 roku. Obejmuje ona dwie trasy, które zwiedzisz w ramach jednego biletu. Pierwsza mieści się w podziemiach dawnego ratusza, druga zaś w piwnicach dawnego starostwa. Warto odwiedzić je obie, bo są naprawdę fascynujące!

Jeśli lubisz wycieczki pod ziemię, to koniecznie wybierz się też na zwiedzanie Jaskini Ciemnej. Tutaj atrakcją jest całkowity brak elektryczności, więc całą trasę pokonasz przy świetle świecy. Mroczny klimat towarzyszący wyprawie dostarczy Ci dreszczyku emocji.

Atrakcją Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, której nie możesz przegapić, jest Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. Czeka tu na Ciebie sieć podziemnych korytarzy wydrążonych w latach 70. XX wieku. Podczas zwiedzania będziesz mógł obejrzeć wyrobiska chodnikowe, komorę pomp, fragment górniczej ściany wydobywczej, a także oryginalne maszyny i urządzenia. To miejsce zdecydowanie warto dopisać do swojego planu zwiedzania Jury.

 Podziemny Olkusz

Jura Krakowsko-Częstochowska – atrakcje przyrodnicze

Przyrodnicze atrakcje turystyczne Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej są tak bogate, ciekawe i jest ich tak wiele, że można by im poświęcić odrębny artykuł. Postanowiliśmy wybrać jednak trzy naszym zdaniem najciekawsze, które ukazują wyjątkowe piękno regionu i zachęcają do rodzinnych spacerów.

  • Pustynia Błędowska: położona na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego jest największym w Polsce terenem lotnych piasków. Obszar pustyni zajmuje ok. 33 km². Do niedawna można tu było obserwować charakterystyczne dla pustyń zjawiska, takie jak fatamorgany czy burze piaskowe. Pustynia Błędowska niestety sukcesywnie zarasta i w wielu miejscach nie przypomina już charakterystycznego pustynnego krajobrazu. Największe łachy piachu znajdują się w okolicy wzgórza Dąbrówka k. Chechła i to właśnie to miejsce warto odwiedzić. Punktami widokowymi przygotowanymi dla turystów są: wspomniane już wzgórze Dąbrówka, wzgórze Czubatka czy Róża Wiatrów.
  • Ojcowski Park Narodowy: jakie jeszcze atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej warto odwiedzić? Obowiązkowa jest wycieczka do Ojcowskiego PN, który jest najmniejszym polskim parkiem narodowym. Jego powierzchnia to nieco ponad 21 km², ale liczba atrakcji dostępnych na miejscu jest niemała. Znajdziesz tutaj: jaskinie, kaplicę „Na Wodzie”, zamek w Ojcowie i zamek w Pieskowej Skale, ciekawe formacje skalne i widokowe szlaki turystyczne. Musisz tu przyjechać!
  • Dolinki Krakowskie: na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej atrakcje są na wyciągnięcie ręki. Wybierz się na spacer w Dolinki Krakowskie (nazywane też potocznie Dolinkami Podkrakowskimi). Do wyboru masz kilka pięknych tras spacerowych. Dolina Bolechowicka zachwyci Cię piękną skalną bramą, Dolina Kobylańska ma ciekawe formacje skalne, Dolina Będkowska piękne wodospady, Dolina Szklarki i Dolina Racławki zachwycają krajobrazami, zaś Dolina Mnikowska jest niezwykle widokowa (można nią przejechać z wózkiem), a na końcu czeka na Ciebie niezwykła atrakcja – kaplica Matki Boskiej ze skalnym malowidłem.
Dolina Bolechowicka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Ciekawe muzea i skanseny

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to atrakcje przyrodnicze, ale nie tylko. Jeśli jesteś fanem muzealnych wycieczek, to i tutaj znajdziesz coś ciekawego dla siebie. W Częstochowie koniecznie odwiedź Muzeum Produkcji Zapałek. Jest to jedyne muzeum o tej tematyce w Europie i najstarsza fabryka zapałek w naszym kraju. Na miejscu obejrzysz zabytkową linię technologiczną z lat 20. i 30. XX wieku, weźmiesz udział w projekcji trzyminutowego filmu „Pożar zapałczarni” z 1913 roku (najstarsza produkcja polskiej kinematografii), a także prześledzisz cykl produkcji zapałki.

Muzeum Agatów w Rudnie k. Krzeszowic to kolejne muzeum na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, do którego warto zajrzeć. To ciekawe miejsce ze względu na swoje położenie (zaledwie kilka kroków od zamku Tenczyn w Rudnie), zbiory (przepiękne skały, minerały i skamieniałości), jak i na właściciela, który założył muzeum na prywatnym terenie i od lat nie ustaje w promowaniu tego fascynującego obiektu. Muzeum co roku organizuje zawody w poszukiwaniu agatów, które są nie lada atrakcją – to miejsce stanowi prawdziwą perełkę Jury!

Zarówno dzieci, jak i dorosłych zachwyci Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Jest to jedyne takie muzeum interaktywne i multimedialne o dawnych rzemieślnikach, mieszczące się w stuletnim młynie elektrycznym. Na miejscu będziesz mógł poznać tajniki młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Brzmi ciekawie? Przyjedź i sprawdź, co jeszcze tu znajdziesz!

Agat w Muzeum Agatów w Rudnie

Zamki jurajskie

Największą atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest oczywiście Szlak Orlich Gniazd, czyli turystyczna trasa łącząca średniowieczne warownie położone na wyżynie rozciągniętej między Krakowem a Częstochową. Szlak obejmuje aż 17 obiektów. Wśród nich są na przykład:

  • Zamek Ogrodzieniec: największa budowla na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej położona w samym sercu Jury. Kręcono tutaj „Janosika”, „Zemstę”, a nawet nowego „Wiedźmina”!
  • Zamek Tenczyn w Rudnie: nazywany Małym Wawelem, od lat jest sukcesywnie rekonstruowany. Na zamku odbywają się liczne imprezy, a na uwagę szczególnie zasługują: Obrona zamku przed Szwedami oraz Noc Kupały.
  • Zamek Rabsztyn: leżący niedaleko Olkusza obiekt zupełnie niedawno został oddany do użytku po renowacji. Duże wrażenie robi masywna wieża z punktem widokowym.
  • Zamek Pilcza w Smoleniu: jest najwyższym punktem widokowym na Jurze. Na południe od obiektu rozciąga się Dolina Wodącej, którą można podziwiać z wieży.
  • Zamek w Olsztynie k. Częstochowy: stanowi XIV-wieczną warownię samego króla Kazimierza Wielkiego. Według miejscowych legend obiekt ma posiadać podziemne połączenie z klasztorem na Jasnej Górze.
Zamek w Olsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Co warto zobaczyć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Atrakcji, ciekawych miejsc, widokowych szlaków jest tu tak dużo, że nie sposób zebrać je wszystkie w jednym miejscu. Jeśli do tej pory podczas podróży po kraju omijałeś Jurę, to warto to zmienić i zatrzymać się tu na dłużej. Jesteśmy pewni, że urok tego malowniczego regionu Polski Cię zachwyci! Dlatego już teraz zachęcamy do odwiedzenia portalu Triverna.pl, gdzie czekają na Ciebie limitowane czasowo oferty luksusowych hoteli w okolicy. Zajrzyj i przekonaj się, co ciekawego znajdziesz dla siebie. 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.